سام والتون بنیانگذار وال مارت

سام والتون

سام والتون بنیانگذار وال مارت
سام والتون
زادروز 29 مارس 1918 کینگفیشر، اکلاهما، ایالات متحده
درگذشت 5 آوریل ١٩٩٢ میلادی(٧٤ سال)

لیتل راک، آرکانزاس

تبار آمریکایی
تابعیت آمریکا
پیشه تاجر، کارآفرین
شناخته‌شده برای خانواده وال مارت
دارایی خالص 23 $ میلیارد دلار (1992)
مذهب پرسبیتری
همسر هلن والتون
فرزندان اس. رابسون والتون

جان تی. والتون

جیم والتون

آلیس والتون

Http://razservat.ir

 

زندگی شخصی

سام والتون، (به انگلیسی: Sam Walton) ساموئل مور والتون (زاده ٢٩ مارس ١٩١٨ – درگذشته ٥ آوریل ١٩٩٢ تاجر و کارآفرین آمریکایی است که در کینگفیشر، اکلاهما متولد شد. وی مؤسس یکی از سه شرکت بزرگ جهان، بنام وال مارت می باشد. والتون تا ٥ سالگی در مزرعه پدرش کار م یکرد. پس از آن، به دلیل مشکلات ذاقتصادی، مزرعه پدری را، رها کرد و به همراه سایر اعضای خانواده، برای تجارت رهسپار مناطق مختلف جهان شد. در سال ١٩٥٠، والتون فروشگاه جدیدی در بنتو نویل، آرکانزاس تأسیس کرد و نام آن را والتونز گذاشت. وی در این فروشگاه، از یک استراتژی جدید و ساده استفاده کرد، به اینصورت که میزان تخفیف را بالا برد که نتیجه آن افزایش حجم فروش از طریق حفظ و نگهداری مشتریان بود. در تاریخ ٢ ژوئیه ١٩٦٢ والتون پس از ایجاد و اداره موفق ١١ فروشگاه، اولین فروشگاه زنجیر های با نام تجاری ((وال مارت)) را، به صورتی ساده و سنتی در آرکانزاس افتتاح کرد.

در ماه فوریه ١٩٨٨، والتون از جایگاه خود، به عنوان مدیر عامل اجرایی پایین آمد دیوید گلاس«را، به این سمت منصوب کرد. وی همچنان، به عنوان رئیس وهیئت مدیره والمارت، باق یماند.

سام والتون در تاریخ ٥ آوریل ١٩٩٢ در لیتل راک، آرکانزاس درگذشت. پس از وی، خانواده والتون کس بوکار خانوادگی را ادامه و آنرا توسعه دادند.

زندگی نامه سام والتون

سام والتون – در ۲۹ مارس ۱۹۱۸ در نزدیکی منطقه کینگز فیشر در ایالات اوکاهاما، توماس گیبسون والتون و نانسی لی واتسون صاحب فرزند پسری شدند که نام او را سام والتون نهادند. آنها تا سال ۱۹۲۳ در مزرعه خود زندگی می کردند. پدر سام که درآمد حاصل از کشاورزی را برای امرار معاش خانواده خود کافی نمی دید، به حرفه پیشین خود، رهن و اجاره املاک، بازگشت بنابراین سام به همراه خانواده خود به ایالات میسوری نقل مکان نمود. آنها سال های متمادی از این شهر به آن شهر می رفتند. زمانی که سام در سال هشتم مشغول به تحصیل بود، به عنوان جوان ترین پیشاهنگ تاریخ آمریکا به شمار می آمد. او بعدها موفق به کسب جایزه ویژه عقاب های پیشاهنگ گردید. او در دوران دبیرستان، در زمینه ورزش خوش درخشید و در سال ۱۹۳۵ به همراه تیم بسکتبال و فوتبال مدرسه قهرمان شد. سام که در دوران رکود بزرگ آمریکا بزرگ می شد، کارهای زیادی انجام می داد تا به خانواده خود کمک کند. او گاوها را می دوشید و پس از ریختن آن ها در بطری، آنها را می فروخت. سپس به فروش روزنامه و بردن آن به در منازل مشغول شد. او به قدری هوشمند و موفق بود که در زمان فارغ التحصیلی خود به عنوان تیزهوش ترین پسر شناخته شد. سام، پس از اتمام دوران دبیرستان تصمیم گرفت به دانشگاه برود تا بهتر بتواند از خانواده خود حمایت کند. او به تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه میسوری مشغول شد او در حین تحصیل به کار نیز مشغول بود و از کار کردن ابایی نداشت. در میان کارهای مختلفی که داشت، از جمله مدتی در ازای دریافت غذا، در رستوران ها پیش خدمتی می کرد.

سام والتون، سه روز پس از فارغ التحصیلی از دانشکده، به عنوان کارآموز مدیریت به « جی سی پنی » رفت. و او در این شغل خود ماهانه ۷۵ دلار حقوق می گرفت. او در سال ۱۹۴۲ پس از اعزام به سربازی در جنگ جهانی دوم از این کار استعفا داد. در خلال سربازی در کارخانه «تولسای کاوکلاهاما» مشغول به کار شد و در آن جا با همسر آینده خود، هلن رابسون، نیز آشنا گردید. هلن دانش آموخته بازرگانی دانشگاه اوکلاهاما و دختر یک بانکدار و مزرعه دار معروف بود. آنها در ۱۴ فوریه ۱۹۴۳ ازدواج کردند.

در سال ۱۹۴۵ والتون پس از ترک ارتش، تصمیم گرفت تا فروشگاه بزرگی افتتاح کند که مغازه های متنوعی در آن وجود داشته باشند. او با کمک پدر زن خود ۲۰ هزار دلار وام گرفت و به همراه ۵ دلار ی که در دوران خدمت سربازی اندوخته بود، فروشگاه بن فرانکلین در آرکانزاس را خریداری کرد. این فروشگاه نمایندگی برادران باتلر را در اختیار داشت.

در همین فروشگاه بود که سام والتون در بسیاری از مفاهیمی که نقش اساسی در موفقیت او ایفا نمودند، پیشتاز شد. او در ابتدا اطمینان حاصل کرد که لازم است قفسه های فروشگاه مملو از اجناس متنوع و ارزان قیمت باشند. در ضمن، فروشگاه او، به ویژه در ایام کریسمس، بیش از سایر مغازه ها باز می ماندند. هم چنین او با خرید از عمده فروشان ارزان قیمت، در زمینه تخفیف دادن نیز پیشتاز و میدان دار گردید. این کار باعث می شود تا مشتریان او پول بیشتری بیندوزند و در نتیجه فروش خود او نیز بالاتر می رفت. فروش بیشتر، به او این امکان را می داد تا قیمت کمتری از عمده فروشان درخواست کند. یکی از دلایل موفقیت این فروشگاه موقعیت مرکزی آن بود که اجازه دسترسی به مشتریان زیادی را می داد.

والتون، برای پیروزی در رقابت با فروشگاه استرلینگ، فروشگاه مجاور خود را اجاره کرد و در سال ۱۹۵۰ آن را هم افتتاح نمود، اما به موفقیت نرسید. با توجه به موفقیت عظیم این فروشگاه ها، مالک فروشگاه مجاور حاضر به تمدید اجاره نامه خود نشد، چون تصمیم داشت آن را به پسرش واگذار کند. نداشتن گزینه هایی برای نوسازی و اجاره ۵ درصد میزان فروش، اولین درسهای تجارت برای سام والتون بودند. علیرغم بی انصافی ها و بی عدالتی هایی که با بیرون راندن او در حقش شده بود، مالک مغازه تمام فروشگاه و اجناس را به قیمت ۵۰ هزار دلار خرید که خود والتون آنرا قیمتی منصفانه می دانست.

والتون، قبل از ترک فروشگاه خود در سال ۱۹۵۱، جای دیگری را برای فروشگاه جدید در نظر گرفته بود. او که جایی را در محل قدیمی خود نیافته بود، در بنتونویل آرکانزاس فروشگاهی باز کرد و این بار نام آن را «ارزان فروشی والتون» گذاشت.

در بنتونویل او و همسرش درگیر فعالیت های اجتماعی نیز شدند. والتون مدتی رییس باشگاه روتاری و اتاق بازرگانی نیز بود. او هم چنین در شورای شهر انتخاب شد، در هیأت پرستاران فعالیت نمود و لیگ کوچک بیسبال را  در شهر خود راه اندازی نمود.

در سال ۱۹۵۲ والتون تصمیم گرفت تا فروشگاه دیگری در ۲۰ مایلی جنوب بنتونویل راه اندازی کند. این فروشگاه هم همان نام را داشت و به همان موفقیت در ارزان فروشی دست یافت. والتون در مورد این دوران می گفت: من بدون خجالت یا شرمندگی کاری را می کردم که در مورد هر کار دیگری در زمینه تجارت نیز انجام می دادم و خواهم داد: من در فروشگاه دیگران سرک می کشیدم و به دنبال استعدادها و قابلیت ها می گشتم.

والتون در جست و جوهای خود، به ویلارد واکر، مدیر فروشگاهی در اوکلاهاما برخورد کرد. او به همراه واکر کاری کرد که اگر چه امروزه خیلی عادی است، اما در دوران خود کاری نامعمول و غیر رایج بود. والتون درصدی از سود فروشگاه را به واکر پیشنهاد داد. خود والتون نیز ماهی یک بار برای سرکشی و رسیدگی به  امور فروشگاه به آن جا سر می زد. در همین دوران بود که والتون برای اولین بار پدیده صندوق را به وجود آورد تا مشتریان بتوانند پس از انتخاب اجناس خود، پول آنها را یک جا و در نزدیکی در خروجی بپردازند. والتون هم چنین اصرار داشت که فروشگاه های او تمیز و پر نور باشند و برای افزایش وفاداری کارمندان خود، آنها را در سود فروشگاه سهیم می کرد.

والتون، پس از مدتی به کمک برادر، پدرزن و برادر زن خود فروشگاه های بیشتری را تأسیس نمود. کم کم او فروشگاه های بزرگتری را باز کرد و نام آنها را «مرکز فروش خانواده والتون» نهاد. والتون به مدیران خود پیشنهاد کرد در صورت تمایل تا سقف ۱۰۰۰ دلار در فروشگاه های جدید سرمایه گذاری نمایند. این کار باعث می شد تا مدیران تمام سعی خود را به کار بندند تا سود آنها بیشتر شود و مهارت های مدیریتی خود را افزایش دهند. به این ترتیب تا سال ۱۹۶۲ والتون و برادرش ۱۶ فروشگاه را در آرکانزاس، میسوری و کانزاس در اختیار داشتند.

برای بیشتر مردم دنیا، «والمارت» نامی کاملاً آشناست. مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای در سرتاسر دنیا که با قیمتی بسیار مناسب به خرده فروشی می پردازند. تجربه سام والتون در مدیریت و تأسیس فروشگاه های متعدد به همراه ایده های بزرگ او باعث شد تا پس از داشتن ۱۶ فروشگاه، ایده خود را جهانی ساخته و به پرورش آن بپردازد. اولین والمارت واقعی در سال ۱۹۶۲ در راجرز در آرکانزاس افتتاح شد. به تدریج والمارت به بزرگترین خرده فروشی دنیا تبدیل شد. به گونه ای که در سال ۲۰۰۴ بیش از ۵/۱ میلیون نفر در استخدام شرکت والمارت بودند.

والتون معتقد بود که «هر والمارت باید منعکس کننده ارزش های مشتریان خود بوده و از دیدگاه آنها نسبت به جامعه خود حمایت کند.»

والمارت برنامه هایی را توسط افراد محلی درمناطق مختلف، برگزار می کند تا به نیاز سنجی مشتریان خود بپردازد. او در سال ۱۹۹۲ به خاطر تلاش های منحصر به فرد خود در صنعت خرده فروشی به دریافت مدال آزادی نایل آمد. در آوریل همان سال بود که سام والتون در سن ۷۴ سالگی از دنیا رفت.

تأسیس وال مارت

در تاریخ ٢ ژوئیه ١٩٦٢ والتون پس از ایجاد و اداره موفق ١١ فروشگاه، اولین فروشگاه زنجیره ای خود، بنام وال مارت» را، در آرکانزاس افتتاح کرد.

در طول ٥ سال بعدی، این شرکت ٢٤ فروشگاه را در ایالت آرکانزاس، توسعه داد و فروش آن، به مرز ١٢٫٦ $ میلیون دلار رسید. مارت، اولین فروشگا ههای خارج از آرکانزاس را، در سیکستون، میزوری و کلارمور، اکلاهما افتتاح کرد.

توسعه وال مارت

در سا لهای پایانی دهه ١٩٦٠ و ابتدای دهه ١٩٧٠ میلادی، والمارت به سرعت توسعه یافت و دامنه فعالیت فروشگا ههای زنجیر های آن، به شهرهای کوچک نیز راه یافت، به طوری که تا سال ١٩٧٠، تعداد شعب ههای آن، به ٣٨ فروشگاه و تعداد کارکنان آن، به ١٫٥٠٠ نفر رسید و فروش آن، بیش از ٤٤٫٢ $ میلیون دلار بود.

این شرکت، در تاریخ ١ اکتبر ١٩٧٠ وارد بازار بورس نیویورک شد. در ماه مه ١٩٧١ اولین سهام شرکت، با قیمت بازار ٤٧ $ دلار عرضه گردید. در این زمان، مراکز خرید وا لمارت، در پنج ایالت آرکانزاس، کانزاس، لوئیزیانا، میزوری و اوکلاهما فعالیت م یکرد و در سال ١٩٧٣ ایالت تنسی، در ١٩٧٤ایالت کنتاکی و می س یسی پی نیز، به آنها ضمیمه شدند. در سال ١٩٧٥ شرکت به بازار تگزاس وارد شد و در این زمان شرکت؛ ١٢٥ فروشگاه و ٧٥٠٠ کارمند داشت.

در طول دهه ١٩٨٠ زنجیره، به شدت رشد کرد، بطور یکه در سال ١٩٨٧ تعداد فروشگاه ها ١١٩٨ فروشگاه و فروش آن به ١٥٫٩ $ میلیارد دلار رسید. تعداد کارکنان آن نیز، در حدود ٢٠٠ هزار نفر بود.

همچنین در این سال، با سرمای هگذاری ٢٤ $ میلیون دلاری شبکه ماهوار های شرکت، تکمیل گردید و تمام واحدهای عملیاتی از طریق مکالمه دوطرفه و ارتباطات ویدئویی یک طرفه، به یکدیگر متصل شدند، که در آن زمان، بزرگترین شبکه ماهواره ای خصوصی محسوب میشد و به شرکت مرکزی اجازه داد پیگیری موجود ی ها، فروش و ارسال پیا م های فوری به فروشگا ه ها را، انجام دهد. در سال ١٩٨٧ در سالگرد بیست و پنج سالگی شرکت، تعداد فروشگاه ها به ١١٩٨، میزان فروش به ١٥٫٩ $ میلیارد دلار و تعداد کارکنان به ٢٠٠٫٠٠٠ نفر افزایش یافت.

پیشرفت تکنولوژیکی ادامه داشت و در سال ١٩٨٨، تقریبأ ٩٠ ٪ درصد فروشگا هها، به بارکد خوان مجهز شدند. در ماه فوریه ١٩٨٨، سام والتون از جایگاه خود، به عنوان مدیر ارشد اجرایی پایین آمد و «دویدگلاس«را به این سمت منصوب کرد. والتون به عنوان رئیس هیئت مدیره باقی ماند؛ و شرکت، پست های مدیریت ارشد خود را، به موقعیت هایی با مسئولیت بیشتر، ارتقا داددر سال ١٩٨٨، اولین سوپرسنتر وا ل مارت، در واشنگتن افتتاح شد.

ویژگی های سوپرسنتر به این صورت بود که در یک فروشگاه با تخفیف استاندارد وا ل مارت، علاوه بر فروشگاه لاستیک و تعویض روغن، مرکز چشم پزشکی، استودیو عکاسی و تعدادی غرفه که شامل: بانک، فروش گوشی های تلفن همراه، سالن آرایش، اجاره فیلم و رستوران فست فود وجود داشت.

در سال ١٩٨٩، وا لمارت، در ٢٦ ایالت فعالیت داشت. همچنین مرکز بازدیدکنندگان وا ل مارت «در کنار فروشگاه اصلی سام والتون، افتتاح شد. در 1991 وال مارت با افتتاح اولین شعبه خود، در مکزیکوسیتی، به بازارهای بی نالمللی وارد شد. در سال ١٩٩٥ شعبه های این فروشگاه، در آرژانتین و برزیل نیز را ه اندازی شد. سپس در ١٩٩٩ وا ل مارت، وارد اروپا هم شد و با خرید فروشگا ه های زنجیر های» آیسدا» به مبلغ ١٠ $ میلیارد دلار، به بازار خرده فروشی بریتانیا نیز دست یافت.

سرانجام سام والتون و وال مارت

سام والتون در تاریخ ٥ آوریل ١٩٩٢ در لیتل راک، آرکانزاس درگذشت و پسر بزرگش رابسون والتون به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره انتخاب شد. در سال 1٩٩٣ بخش بین‌المللی وال مارت تأسیس و مدیریت آن به «بابی مارتین» واگذار گردید.

پاسخ دهید