لری پیچ بیانگذار گوگل

لری پیچ بیانگذار گوگل

لری پیچ بیانگذار گوگل
لری پیچ (گوگل)
زادروز لورنس پیج (سال ٤٤) ١٩٧٣ مارس ٢٦ لنسینگ، میشیگان، ایالات متحده آمریکا
محل سکونت  

مانتین ویو

تبار آمریکایی
تابعیت آمریکا
پیشه کارآفرین، مبتکر
شناخته‌شده برای مؤسس و مدیر شرکت گوگل
دارایی خالص 37 میلیارد دلار (2016)
شغل مهندس کامپیوتر، کارآفرین اینترنتی
همسر لوسیندا ساوتورث (ازدواج ٢٠٠٧(
تعداد فرزند 2
www razservat.ir

لورنس لری پیج

لری پیج با دارایی خالص ۳۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، به عنوان ۱۲ امین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۶، ۱۰ امین فرد قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۵ و ۵ امین ثروتمند در حوزه ی تکنولوژی در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.

لارنس ” لری” پیج متولد ۲۶ مارس سال ۱۹۷۳ مهندس کامپیوتر و کارآفرین در زمینه ی اینترنت است که توانست شرکت گوگل را تاسیس کند. لری پیج به همراه سرگئی برین این شرکت را تاسیس نمود و هم اکنون به عنوان مدیر عامل این شرکت فعالیت می کند. پس از کناره گیری لری پیج از سمت مدیر عاملی این شرکت در سال ۲۰۰۱ و انتصاب اریک اشمیت، در سال ۲۰۱۱  مجددا پیج برای این سمت انتخاب شد. او بار دیگر تمایل خود برای کناره گیری از این سمت را در سال ۲۰۱۵ به منظور مدیر عاملی آلفابت که گوگل زیر نظر آن است، اعلام کرد. لازم به ذکر است که آلفابت به دنبال ارائه ی تکنولوژی های پیشرفته در صنایع مختلف است. پیج مبدع پیج رنک (PageRank)، بهترین الگوریتم رتبه بندی جستجوی گوگل است.

پیج یکی از اعضای موسسه ی ایکس پرایز (XPRIZE) است و در سال ۲۰۰۴ در آکادمی بین المللی مهندسی برای این سمت انتخاب شد. پیج جایزه ی مارکونی درایز را در سال ۲۰۰۴ دریافت کرد.

زندگی نامه لری پیچ

پیج در ایست لنسینگ، میشگان، ایالات متحده به دنیا آمد. پدر او کارل وینسنت پیج مدرک دکتری خود را در رشتهٔ علوم کامپیوتر و در سال ۱۹۶۵ از دانشگاه میشیگان کسب  کرد. در آن زمان این رشته به تازگی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد و ویل اسمیل گزارشگر بی‌بی‌سی او را به عنوان «پیشگام در علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی» توصیف کرد. او در دانشگاه ایالتی میشیگان به عنوان پروفسور علوم کامپیوتر تدریس  می‌کرد. مادر پیج، گلوریا، در لیمان کالج بریگز، دانشگاه ایالتی میشیگان مربی برنامه‌نویسی کامپیوتر بود. مادر پیج یهودی است اما در خانواده‌ای معتقد بزرگ نشده است. پیج در یکی از مصاحبه‌هایش دوران کودکی خود را محیطی غوطه ور در مجلات علم و فناوری، کامپیوترها، ظروف غذا و به طور کلی محیطی شلوغ و نامرتب توصیف می‌کند. پیج در دوران جوانی به نوشتن علاقه‌مند شد و زمان زیادی را برای مطالعه کتاب‌ها و مجلات صرف می‌کرد. با توجه به نوشتهٔ نیکلاس کارلسون دربارهٔ بیوگرافی پیج گفته شده که با تأثیر ترکیبی فضای خانه و توجه پدر و مادر پیج، «روحیهٔ خلاقیت و نوآوری پیج پرورش یافت». همچنین پیج در این دوران موسیقی هم کار می‌کرد و ساکسیفون می‌نواخت. پیج می‌گوید که تحصیلات او در موسیقی بی تابی و وسواس در سرعت محاسبات را در او القا کرد. به گفتهٔ پیج: «بعضی اوقات احساس می‌کنم آموزش موسیقی را دوست دارم چرا که منجر به سرعت بالایی در خلق گوگل برای من شد». پیج در یکی از مصاحبه‌هایش گفته که «در موزیک از زمان آگاه هستید. زمان مانند شئ اولیه است و اگر از دید موسیقی به آن فکر کنید، در میلی ثانیه، کسری از ثانیه با ضربه به یکی ازآلات موسیقی یک موزیک جدید می‌توانید ثبت کنید».

هنگامی که پیج ۶ ساله بود به کامپیوتر جذب شد در این زمان پیج با کامپیوترهای شخصی نسل اولی که پدر و مادرش با آنها کار نمی‌کردند، بازی می‌کرد. پیج در مقطع ابتدایی به نوبه خود به عنوان یک واژه پرداز منتسب شد. برادر بزرگتر او به او یاد می‌داد که اشیاء مختلف را از یکدیگر جدا کند و باز آنها را مونتاژ کند و ببیند که چگونه آنها کار می‌کنند. پیج می‌گوید از سنین کم من دریافتم که دوست دارم چیزی را خلق کنم. بدین ترتیب بود که به شدت به تکنولوژی علاقه‌مند شدم. تقریباً ۱۲ساله بودم که ایمان داشتم در نهایت شرکت خودم را بنیانگذاری خواهم کرد.

سوابق آموزشی

پیج از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسهOkemos Montessori   مونتزوری، که هم اکنون به نام Montessori Radmoor شناخته شده است) در اکموس، میشیگان گذراند و در سال ۱۹۹۱ از دبیرستان ایست لنسینگ فارغ‌التحصیل شد. در دوران دبیرستان خود دو تابستان را در مرکز Interlochen به عنوان یک نوازنده ساکسیفون شرکت کرد. پیج تحصیلات کارشناسی را در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه میشیگان گذراند و با دریافت افتخارات در این دانشگاه موفق شد تا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر و در دانشگاه استنفورد پذیرفته شود. پیج زمانی که در دانشگاه میشیگان مشغول تحصیل بود، یک چاپگر  جوهرافشان ابداع کرد که از آجر لگو ساخته شد (در واقع ایجاد پلاتر خط) بعد از آن دریافت که با استفاده از کارتریج جوهر، چاپ پوسترهای بزرگ ارزان قیمت ممکن است. پیج کارتریج جوهر را مهندسی معکوس کرد و همهٔ قطعات الکترونیکی و مکانیکی برای عملی کردن آن را ساخت. پیج به عنوان رئیس Beta Epsilon انتخاب شد و در سال ۱۹۹۳ عضوی از تیم ماشین خورشیدی «Maize & Blue” دانشگاه میشیگان بود. هنگامی که در دوران کارشناسی دانشگاه میشیگان به سر می‌برد، پیشنهاد کرد که سیستم اتوبوس دانشگاه با وسیله‌ای به نام “پی آر تی» (PRT) یا «سیستم حمل و نقل شخصی سریع» جایگزین شود که در اصل یک مونوریل بدون راننده با اتومبیل‌های مجزا برای هر مسافر بود. او همچنین بیزینس پلنی برای یک شرکت توسعه داد که از نرم‌افزار برای ساخت یک سینت سایزر موسیقی در طول زمان استفاده می‌کند

پیج بعد از ثبت نام برای مقطع دکتری رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد، تحقیق بر روی خواص ریاضی شبکهٔ جهانی وب و درک ساختار لینک آن را برای رساله دکتری خود انتخاب کرد. تری وینوگراد، پیج را برای دنبال کردن ایده اش تشویق کرد و پیج هم از او در سال ۲۰۰۸ به عنوان بهترین مشاور تقدیر و تشکر کرد. او همچنین تحقیقات خود را بر روی خودروهای خودکار و کنترل از راه دور هم متمرکز نمود.

پیج بر روی مسئله یافتن اینکه کدام لینک صفحات وب برای یک صفحه مشخص، با توجه به تعداد و ماهیت بک لینک‌ها به عنوان اطلاعاتی ارزشمند برای آن صفحه- نقش استناد در نشر دانشگاهی نیز مربوط به این پژوهش است- تمرکز کرد. سرگئی برین، یکی دیگر از دانشجویان دوره دکتری استنفورد، خیلی زود برای کار بر روی این پروژه تحقیقاتی با نام مستعار «BackRub” به پیج پیوست. این دو محقق با هم یک مقاله پژوهشی با عنوان “تشریح یک مقیاس بزرگ فرامتن موتور جستجوی وب» نوشتند که به یکی از اسناد علمی با بیشترین تعداد دانلود در تاریخ اینترنت آن زمان تبدیل شد.

ورود گوگل به دنیای اینترنت

آنها پس از جست‌ وجوهای موفق BachRub با بررسی مجدد نام و نشانه ساخته خود، به نام گوگل رسیدند. نامی که از “GooGol” به معنای عدد ۱ با صد صفر جلوی آن گرفته شده است. این به معنی آن بود که موتور جستجوگر دلخواه آنها دارای منابع بی نهایت است.

یج و برین در سپتامبر ۱۹۹۸ شرکت گوگل را به طور رسمی راه‌اندازی کردند و گوگل وارد دنیای اینترنت شد. گوگل یک شرکت سهامی عام است که در زمینه‌ جست ‌وجوی اینترنتی، محاسبات توده‌ای و تبلیغات سرمایه ‌گذاری می‌کند. سرگئی برین و لری پیج که به مردان گوگل مشهورند، سهامداران اصلی این شرکت محسوب می‌شوند. مکان اصلی شرکت در ایالت کالیفرنیا، آمریکا است. در نهایت

پیج به دنبال اطلاعیه ای که در ژانویه ی ۲۰۱۱ اعلام شد، به طور رسمی به عنوان مدیر اجرایی گوگل در تاریخ ۴ آوریل سال ۲۰۱۱ انتخاب شد و اشمیت از سمت مدیر اجرایی گوگل کناره گیری کرد. تا این زمان گوگل به بیش از ۱۸۰ میلیارد دلار از ارزش بازار و بیش از ۲۴۰۰۰ کارمند دست یافته بود.

پاسخ دهید