لری الینسون بنیان گذار شرکت اوراکل

لری الینسون

لری الینسون

لری الینسون 
زادروز 17 اوت 1944
ملیت ایالات متحده آمریکا
تبار آمریکایی
مذهب باپتیست
پیشه مدیر عامل شرکت اوراکل
شناخته‌شده برای بنیان گذار اوراکل
دارایی خالص 43میلیارد دلار(2012)
همسر آدا کوئین
www razservat.ir

لری الینسون 

لارنس جوزف الیسون معروف به لری الیسون، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت اوراکل، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده نرم افزارهای سازمانی دنیاست. لری الیسون با ثروتی حدود ۳۳ میلیارد دلار، سومین ثروتمند بزرگ آمریکا و پنجمین ثروتمند بزرگ جهان است.لری الیسون در ۱۷ آگوست ۱۹۴۴ در برانکس نیویورک در آمریکا متولد شد

زندگی نامه لری الینسون 

«لری الیسون» بنیان‌گذار اوراکل، مدت‌هاست در لیست ثروتمندترین‌های دنیا قرار دارد. طبق بررسی‌های آسوشیتدپرس، وی هم اکنون در جایگاه نخست در لیست مدیران اجرایی که بیشترین حقوق را در امریکا دریافت می‌کنند قرار دارد.
طبق رده‌بندی آسوشیتدپرس، الیسونی که میزان ثروتش 25 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، بدون این‌که هرگز این ثروت را به رخ کشیده باشد، توانسته است

با دریافت مجموع حقوق و مزایایی معادل 6/84 میلیون دلار در سال در بین شرکت‌های بزرگ امریکایی عنوان گران‌ترین مدیر اجرایی را در سال مالی 2008 از آن خود کند الیسون، زاده ۱۷ اوت ۱۹۴۴، استعداد زودهنگامی در ریاضیات داشت و در جوانی برای شرکت امپکس (Ampex) کار می‌‌کرد. یکی از پروژه‌های او پایگاه داده‌ای برای سازمان اطلاعات امریکا (سیا) بود

که او آن پروژه را Oracle نامید. او در سال ۱۹۷۱ با انجام سرمایه‌گذاری شخصی به مبلغ ۲۰۰۰ دلار آزمایشگاه‌های توسعه نرم‌افزار را بنیان گذاشت.

اوراکل

الیسون در مورد پایگاه داده‌های System R محصول آی‌بی‌ام، چیزهای شنیده بود و تصمیم گرفت که اوراکل را با محصول آی‌بی‌ام همساز کند ولی آی‌بی‌ام با مخفی نگه‌داشتن کدهای خطای سامانه پایگاه داده خود، این مسئله را متوقف کرد. نخستین نسخه اوراکل، اوراکل ۲ بود در حالی‌که نسخه‌ای با نام اوراکل ۱ قبلا منتشر نشده بود.

این شماره به‌طور عمدی از ۲ شروع می‌شد تا مشخص کند تمامی باگ‌های موجود در نسخه قبلی، برطرف شده‌ است. براساس رده‌بندی قبلی که بر روی بیش از 400 کمپانی بزرگ صورت گرفته بود و اوایل امسال منتشر شد «جان تین» مدیر اجرایی شرکت Merrill Lynch با دریافت پیشنهاد 1/83 میلیون دلاری، همین رتبه را به خود اختصاص داده بود.در آن زمان، جزئیات حقوق و دستمزد پرداختی توسط الیسون به دلیل این‌که در پایان سال مالی نامتعارفی قرار داشت منتشر نشد.

این وضعیت خاص پیش‌آمده برای اوراکل باعث شد آن‌ها برای انتشار جزئیات، تا اواخر تابستان صبر کنند تا بدین وسیله حکم کمیسیون فوق در خصوص میزان حقوق پرداختی توسط الیسون، داده شود.

هم اکنون تنها دو تغییر در لیست ده نفر از گران‌ترین مدیران اجرایی آسوشیتدپرس به وجود آمده است. همراه با الیسون که اول شد «ری ایرانی» مدیر شرکت Occidental Pertolium از این فهرست خارج شد.در این میان «روپرت مورداک» مدیر اجرایی News Corp در لیست آسوشیتدپرس، عنوان چهاردهم را با دریافت سالانه 1/30 میلیون دلار به خود اختصاص داد.

ملاک های دستمزد حفوق

ملاک‌های مد نظر AP برای انجام تجزیه و تحلیل برای مشخص کردن «بهترین پرداخت‌کنندگان حقوق و دستمزد» در میان مدیران اجرایی این شرکت‌ها، عبارت بودند از حقوق، اضافه حقوق، پاداش، مزایا، دیرکرد حقوق و دستمزد، ارزش تخمینی سهام واگذار شده و همچنین پاداش‌های پرداختی تضمین‌شده در طول سال. این فرمول اغلب، عددی را ارائه می‌دهد که با اعداد و ارقامی که توسط شرکت‌ها در لیست پرداخت‌هایشان درج می‌شودمتفاوت است.

درآمد لری الیسون

بیشتر بخش درآمد الیسون در سال جاری، عبارت بود از ارزش 7 میلیون سهم واگذاری که به او انگیزه افزایش بازار آینده اوراکل را داد. ارزش این سهام حدود 2/71 میلیون دلار است که در طول 4 سال آینده به وی واگذار و در ژوئیه 2017 نیز منقضی خواهد شد.

به استثنای درآمدهای حاصل از معاملات سهام، آخرین بسته پرداختی الیسون، حاکی از یک افزایش 38 درصدی نسبت به دوره مالی سال 2007 است، زمانی که درآمد وی 2/61 میلیون دلار بود. طی رده‌بندی انجام‌شده در آن سال، الیسون توانست پس از «تری سمل» مدیر اجرایی وقت یاهو، در رتبه دوم قرار گیرد. جایزه سمل 7/71 میلیون دلار ارزش داشت.

در حالی که سمل 14 ماه پیش تحت فشار زیاد سهامداران از سمت خود استعفا داد، الیسون 64 ساله هنوز نشانه‌ای از این‌که قصد دارد به حکمرانی 31 ساله خود در اوراکل پایان دهد، بروز نمی‌دهد. با این حال هیئت مدیره اوراکل همچنان مشتاق است وی را در این سمت حفظ کند.

سوابق آموزشی لری الینسون

الیسون در مدرسه دانش آموز مستعد اما بی‌توجهی بود. در درس‌های علوم و ریاضی استعداد درخشانی داشت. موفقیت او در این درس‌ها باعث شد زمانی که دانشجوی دانشگاه ایلی نویز بود به عنوان دانشجوی بر‌تر رشته علوم در این دانشگاه انتخاب شود.

الیسون در آستانه امتحانات پایان سال دوم دانشگاه بود که نامادری‌اش فوت کرد. فوت نامادری باعث شد درس و دانشگاه را نیمه کاره‌‌ رها کند. پاییز سال بعد در دانشگاه شیکاگو ثبت نام کرد، اما در آنجا هم بعد از یک نیمسال تحصیلی دانشگاه را نیمه تمام‌‌ رها کرد اما‌‌ همان یک ترم تحصیل در دانشگاه شیکاگو تاثیر زیادی بر الیسون گذاشت.

او در آنجا برای اولین بار از نزدیک با برنامه نویسی رایانه‌ای آشنا شد و در این زمینه تخصص کسب کرد. نا‌پدری‌اش که همیشه از رفتار او ناراضی بود و او را جوان سر به هوا و بی‌هدفی توصیف می‌کرد، به تحقیر می‌گفت اصول برنامه نویسی تنها کاری است که یاد گرفته است. 

الیسون پس از ترک دانشگاه شیکاگو حدود هشت سال شغل‌های مختلفی را تجربه کرد. از کار در فست فود و پمپ بنزین گرفته تا تکنیسین آتش نشانی و کارمند بانک. تا اینکه بالاخره با آغاز به کار در شرکت Amdahl وارد کار مورد علاقه‌اش، برنامه ‌نویسی شد.

پاسخ دهید