۱۰۰ نکته طلایی کسب و کار

۱۰۰ نکته طلایی کسب و کار

۱۰۰ نکته طلایی کسب و کار را میخواهیم برای همه عزیزانی که میل به پیشرفت دارند، بیان کنیم. حالا چه پیشرفت عاطفی و یا کاری یا… و همچنین تعریف هریک از ما از پیشرفت، با گذر زمان تغییر میکند. این مقاله برای آن دسته از عزیزانیست که تمایل به رونق کسب و کارشان دارند. با راز ثروت همراه باشید تا  ۱۰۰ نکته طلایی برای معرفی برترین و موفق ترین کسب و کارها که هر کسی باید برای شروع و رونق فرا بگیرد. برای شما بیان کنیم.

پرس و جو در مورد کسب و کار

بزرگترین عامل مهم در عدم موفقیت همه ی  شغل ها پرس و جو نکردن در مورد کسب و کار است. راه اندازی هر نوع کسب و کار هر چند هم ساده باشد شایسته  پژوهش و مطالعه کردن میباشد. که شما باید قبل از اینکه کسب و کارتان را شروع کنید اطلاعات لازم را داشته باشید. دلایل اصلی و مهمی که باعث شکست همه ی فروشندگان و صاحبان مشاغل میشود نداشتن اطلاعات لازم در مورد کسب و کارشان است.

که بد بختانه در اکثر مشاغل این مشکل وجود دارد و صاحبان مشاغل به این موضوع اصلا اهمیت نمی دهند، در صورتی که اساس اصلی یک کسب و کار پرس و جو کردن است. که بیشتر افراد از این امر بی خبرند. سفارش میکنیم هرچند کسب و کار شما کوچک باشد و همه در مورد آن آشنایی داشته باشند ولی در مورد آن پرس و جو کنید تا طالاعات زیادی در مورد آن کسب کنید.

نیرو استخدام کردن

یکی از عامل های مهم در رشد و وسعت دادن کسب و کار شما نیرو میباشد باید بدانید شما به وسیله نیرو رشد میکنید و به وسیله نیرو هم میتوانید نزول کنید. پس استخدام کردن نیرو جزء یکی از مهمترین وظایف در راه اندازی فروشگاهها و شرکت ها میباشد که باید از نظر تمام مقیاس ها سنجیده شود.

محل مناسب کسب و کار

یکی از مهمترین اساس و پایه برای احداث یک کسب و کار انتخاب محل مناسب است که بیشتر افراد در این مورد دچار اشتباه میشوند. شما هر محلی را که برای کارتان انتخاب میکنید باید ویژگی های زیر را داشته باشد.

شبیه محل کسب و کارتان پا خور داشته باشید

نحوه انتخاب محل کسب و کارتان باید طوری باشد که مشتریان مشکل پارک کردن ماشین را نداشته باشند. که به راحتی دفعات بعدی هم بتوانند مراجعه کنند. مزاحمت برای همسایگان ایجاد نشود، باید طوری کسب و کارتان را انتخاب کنید که هماهنک با منطقه ای که رد آن هستید باشد.

تا میتوانید ساعت آغاز و اتمام کار با شما باشد. جابجایی به راحتی صورت بگیرد. اندازه محل کسب و کارتان باید هم اندازه با اجناس تان باشد. خالی کردن اجناس و بارگیری به راحتی صورت بگیرد.

حساب بانکی

حساب بانکی

وقتی اقدام به راه اندازی کسب و کارتان کردید باید دریکی از شعب درخواست افتتاح حساب کنید باید بانکی را انتختاب کنید که به مشکلی برای پرداخت تسهیلات نداشته باشد. در حد امکان با رئیس بانک آشنا شوید و هر چند وقت یکبار با او ملاقات داشته باشید، وضعیت حساب خود را به رئیس بانک اطلاع بدهید و از او قول وام گرفتن را بگیرید تا زمانی برای خرید در زمینه کسب و کارتان نیاز به پول زیاد بود مشکلی نداشته باشید.

سیستم نرم افزار حسابداری

باید اطلاع داشته باشید اگر میخواهید در کسب و کارتان موقق باشید باید تمام اجناس ورودی و خروجی را ثبت کنید. که هر زمان قصد داشتید موجودی بگیرید سریعا این کار را انجام دهید. و پایان هر روز مبلغ فروش و سود را مشخص میکنید. ولی بیشتر فروشگاهها از این کار غافل اند.

همچنین بخوانید:نقش مشاوره تلفنی در توسعه کسب و کار

اگر میخواهید شکست نخورید فروشگاه خود را به دوربین مداربسته مجهز کنید و سیستم نرم افزاری حسابداری را هم راه اندازی کنید. حتی اگر برای انجام این کارها نیاز بود چند روزی محل کارتان را تعطیل کنید. ولی در عوض با موفقیت روبرو میشوید.

فواید این کار

روزانه میزان فروش و سودتان مشخص میشود.
آمار تمامی اجنس را دارید و برای سفارش دادن اجناس جدید با مشکل مواجهه نمیشوید.
تمامی اجناسی که زود یا دیر به فروش میروند مشخص میشوند.
هر چه دارایی و سرمایه دارید مشخص میشود.
از همه مهمتر دخل و خرجتان برای شما مشخص میشود.

داشتن سرمایه

داشتن سرمایه

توصیه میکنیم شغلی را انتخاب کنید که بتوانید سرمایه آن را تهیه کنید که وسط راه به مشکل بر نقدینگی بر نخورید.

آموزش

اگر شما هم میخواهید مانند بقیه افراد در هر رشته ای که میخواهید رشد کنید ارتباط تان را با اموزش قطع نکنید. افرادی موفق خواهند شد که خود و بقیه نیرو هایشان آموزش دیده باشند. هر نوع کسب و کاری دارید زمان آموزش را بر حسب آن تنظیم کنید و یه بازه رمانی را برای آن مشخص کنید.

بیشتر افراد با اینکه خیلی رشد کرده اند ولی به دلیل عدم آموزش افت کرده اند. مهمترین پایه و اساس هر شغلی آموزش است. و افرادی که به این ویژگی ها توجه کردند خیلی سریع رشد میکنند.

بیمه حوادث

شما برای اینکه زمانی سانحه ای برایتان رخ دهد ماشین تان را بیمه می کنید تا بیمه خسارت آن را پرداخت کند. و این امر برای تمام خودروها الزامی است. و شما زمانی که ماشین تان را بیمه میکنید دوست ندارید مشکلی برایتان پیش بیاید.

همچنین بخوانید: فرانشیز بیمه چیست

پس باید محل کسب و کارتان هم مانند ماشین برایتان مهم باشد که اگر در زمان انتقال اجناس یا به هر دلیلی دچار حادثه شدید بیمه آن را پرداخت کند. در نظر داشته باشید از مکان هایی اقدام به بیمه کنید که شناخته شده باشند.  برای انجام این کار میتوانید به سایت بیمه مرکزی مراجعه کنید و یک شعبه را انتخاب کنید.

بیمه عمر

امروزه بیمه های عمر زیادی در کشورمان وجود دارد که میتوانید با پرداخت ماهیانه ۵۰هزار تومان هم خودتان و هم کارمندتان را بیمه کنید. تا از خدمات پزشکی استفاده کنید و هم بعدا بتوانید بازنشسته شوید و حقوق مستمری بگیرید.

پیشنهاد میکنیم اگر قصد دارید مثلا ماهیانه ۲۰۰هزار برای بیکه کنار بگذارید آن را برای چندین بیمه برنامه ریزی کنید. چون امکان دارد به هر دلیلی آن مرکز بیمه ای که در آن ثبت نام کردید با مشکل مواجهه شود. ولی به این نکته مهم توجه کنید اگر مراکزی که در آن بیمه میشوید دارای مجوز رسمی از بیمه مرکزی باشند اصلا مشکلی برایشان پیش نمی آید.

بیمه سرقت و آتش سوزی

بیمه سرقت و آتش سوزی

پیشنهاد میکنیم حتما محلی که در آن ایجاد کسب وکار میکنید را بیمه سرقت و اتش سوزی کنید چون این کار هزینه نیست، یک نوع سرمایه مفید است. زیرا اگر مشکلی برای محل کسب و کارتان پیش بیاید دیگر نگرانی ندارید.

فروشنده مناسب

تمام فروشگاهها به یک فروشنده مناسب چه از نظر رفتاری چه از نظر پوششی نیاز دارند. به عنوان مثال فروشنده یک داروخانه بهتر است کت و شلواری باشد یا لباس فرم بپوشد، یا کسانی که فروشنده لباس زنانه هستند بهتر است فروشنده آنها مرد باشد یا زن؟ فروشگاههایی که کت و شلوار می فروشند بهتراست فروشنده آنها با جلیقه و شلوار باشند. باید متناسب با نوع فروشی که دارید فروشنده خود را انتخاب کنید.

تأسیس شعبه های دوم یا بالاتر

هدف تمام انسانها پیشرفت کردن در کار است، این یک چیز طبیعی میباشد و قابل تکزیب کردن نمیباشد. بیشتر افرادی که فروشگاه دارند به فکر این موارد هستند که شعبه های متنوعی افتتاح کنند. ممکن است به سرعت اقدام به تاسیس شعبه های دیگری کنند ولی ورشکست شوند.

همچنین بخوانید: طرح کسب و کار یک صفحه ای

پس باید کسانی را که در این راه موفق شده اند را الگو قرار دهید. کسانی که باعث جمع شدن شعبه های جدید و باعث ورشکستگی میشوند دارای عواملی هستند که در زیر بیان میکنیم

مهمترین عامل آموزش ندادن نیرو

با رقیبان چشم به هم چشم کردن
نداشتن سرمایه کافی
ساختن شعبه ها در مکان نامناسب
به دلیل پاشیدگی کار و تمرکز نداشتن بر فروش فروشنده ها راض نبودن مشتریان
کنترل نکردن کیفیت محصولات

آیا مکان کسب و کارتان اجاره ای است

اگر قصد راه اندازی کسب و کار جدیدی دارید و میخواهید مکان کسب و کارتان را اجاره کنید باید جایی را انتخاب کنید که مالک مغازه حداقل سه سال به شما مغازه را اجاره بدهد. زیرا یک سالی طولی میکشد تا شما بتوانید مشتری های خود را جذب کنید و تازه بعد از گذشت یکسال تازه کارتان پیشرفت میکند که اگر نتوانید مغازه را تمدید کنید ارزشی ندارد.

شکر گذار بودن

شکر گذار بودن

یه ضر ب المثل جالب داریم که میگه:
شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت نعمتت بیرون کند

یعنی تشکر کردن از خدا بخاطر نعمت های زیادی که به ما داده است موجب عنایت و کرامت بیشتر اوست و شکایت ناسپاسی باعث از دست دادن نعمت ها خواهد شد.

همچنین بخوانید: تاثیر زمان بر کسب و کار

پس وقتی صبح از خواب بیدار میشوید از خداوند بزرگ بخاطر نعمت های زیادی که به شما عنایت کرده است شکر گذاری کنید. و از خداوند درخواست کنید که امروز روزی پر از رزق و روزی حلال برای شما و اطرافیان تان باشد. شاکر بودن تاثیر زیادی در فروش شما دارد. پس از این مورد بی خبر نباشید و آخر هر روز از خداوند بخاطر تمام نعمت ها و فروشی که در آن روز داشته اید شکر گذار باشید.

بهتر است مکان کسب و کارتان بزرگ باشد

اگر میخواهید فروش بیشتری داشته باشید. بهتراست که فضای فروشگاه شما بزرگ باشد تا جایی برای بازی بچه فراهم شود چون بچه ها علاقه دارند با والدین شان به مکان هایی بروند که بتوانند بدون اینکه کسی آنها را اذیت کند به آسانی بازیگوشی  کنند، پس اگر فروشگاه شما این وضعیت را داشته باشد باعث فروش زیاد شما میشود. پس اگر این شرایط را ندارید پیشنهاد میکنیم هر چه زودتر این شرایط را آماده کنید تا نتیجه فروش خود را مشاهده کنید.

میز فروش

میز فروش

میز فروش شما جزء شخصی ترین بخش فروش شما محسوب میشود. پس به هیچ وجه مشتریان یا دوستان شما نباید اجازه ورود به آن قسمت را داشته باشند.

دستگاه لیزر

توصیه میکنیم حتما یه دستگاه لیزر برای تفکیک پول اصل از پول قلابی در فروشگاه خود قرار دهید.

جعبه کمک های اولیه

لازم است در مکان کسب و کارتان جعبه کمک های اولیه قرار دهید. این کار فضای زیادی از محیط شما را نمیگیرد و هزینه زیادی هم ندارد.

ورزش کنید

برای خودتان و نیروهایتان حداقل سه جلسه ۱/۵ در هفته برنامه ریزی ورزش کردن را داشته باشید، تا همیشه شاد و سرحال باشید سعی کنید ورزش کردن را مانند غذا خوردن برای خود عادت کنید

قرار داد بستن با نیرو

قرار داد بستن با نیرو

بهتر است با نیروی که استخدام میکنید قرارداد ببندید که بعدا با مشکل روبرو نشوید حتی اگر این نیرو خواهر یا برادر شما باشد باید شرایط ساعت کاری و حقوق را برایش معین کنید. و در صورت موافقت باهم قرار داد ببندید.

جلسه گذاشتن با نیروها

اگر میخواهید در کسب و کارتان موفق باشید باید با نیروهایتان ارتباط دوستانه داشته باشید به طوری که نیروها شما را بعنوان یک تکیه گاه بدانند زیرا این کارها باعث رشد و پایداری کار میشود. اگر بتوانید ماهیانه یکبار با نیروهای خود جلسه بر قرار کنید و به مشکلات آنها رسیدگی کنید، خیلی در رونق کسب وکارتان تاثیر میگذارد.

از نیروهای خود بخواهید در مورد فضای کاری شان نظر خواهی کنند زیرا همین نظر خواهی شاید در حد کوچکی باشد ولی امکان دارد بعدا همان پیشنهاد  که دادند باعث توسعه کار شما شود.

سعی کنید نیروهای خود را در سود شریک کنید

اگر انگیزه نیروها و فروش بیشتر برای شما اهمیت دارد، پس با توجه میزان سودی که توسط حسابدار شما بطور دقیق تعیین میگردد، شما میتوانید ان مبلغ سود حاصله را بعنوان اجرت یا بعنوان اینکه شما سود کرده اید به آنها پرداخت کنید. زیرا نیروها وقتی متوجه شوند در مکانی کار میکنند که شریک سهامدار هستند خیلی بهتر و مفید تر خدمات ارائه میدهند.

تاثیر رفتار شما با نیروها در محیط کار

با توجه به شلوغی و جمعیتی که در محیط کار وجود دارد، طبیعی است که بین نیروها امکان دارد یکسری مشکلات به وجود بیاید بهتر است که پرهیز کنید و هیچ موقع در حضور مشتریان با نیروهای خود چه برای تشویق چه برای تذکر بگو، مگو نداشته باشید. زیرا با انجام این کار به شخصیت آنها بر میخورد و روی احساسات آنها تاثیر میگذارد و دیگر نمیتوانند با دل و جان برای شما کار کنند.

همچنین بخوانید: چگونه بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم

پس بهترین کار این است وقتی کارشان تمام شد با آنها جلسه خصوصی برگزار کنید و دلایل کارهایشان را بپرسید و اگر تشخیص دادید به خاطر خستگی است انها را به مرخصی یک روزه بفرستید. وگرنه دلایل آن را به خوبی بررسی کنید. و تاکید کنید این حرکات دیگر تکرار نشوند. اگر مایل هستید نیروی تان را تشویق کنید بعد از پایان کار در مقابل همکاران او را تشویق کنید. و اگر دید این کار باعث شادی و انگیزه دادن به دیگر کارمندان شد برای نیروهای دیگر هم این کار را تکرار کنید تا تأثیر زیادی در فروش داشته باشد.

خسته شدن نیروها

بخاطر کار و فعالیت های زیاد موجب میشود نیرو خسته شود. و این خستگی باعث میشود که فروش پایین بیاید، و نیروها بد اخلاق شوند. توصیه میکنیم در این شرایط کارهای نیروها را سبک تر کنید و در حد امکان نیروی دیگری  را اضافه کنید تا آن نیرو به مرخصی برود تا خستگی ناشی از کار را برطرف کند.

داشتن نیروی بی نظم

داشتن نیروی بی نظم

رفتار و شیوه کار نیروها مهمترین اصل در کسب و کار شما هستند. اگر نیرویی دارید که بی نظم است بعد از گذشت دوبار به او تذکر دهید ولی اگر تکرار شد بار سوم عذر او را بخواهید، چون این شما بر روی سفارش مشتری و کارهایی که نیروی شما قرار است انجام دهد حساب باز کرده باشید ولی با این کار نیروی شما باعث بی نظمی و تداخل در کار شما میشود.

رفتار نیک

پیشنهاد میکنیم برای موفقیت در کارتان با نیروهای خود در محل کار بسیار فرحیخته وار و با ادب رفتار کنید.

نحوه رفتارنیروها با مشتری زمانی که شما غایب هستید

مشتریان بیشترین نقش را در پیشرفت کسب و کارتان دارند. پس نیروهای شما باید به گونه ای رفتار کنند که بود و نبود شما بر روی آنها تاثیری نداشته باشد. و رفتار خوب و نیکویی با مشتری داشته باشند. اگر نیروی شما به صورت عمدی با مشتری رفتار ناپسند داشته باشد بعد از دوبار تذکر عذر او را بخواهید وگرنه کسب و کارتان به شدت افت میکند.

اگر نیروی دست کج دارید

یکی از اصول مهم در کسب و کار و تمام شغل ها دریافت روزی حلای میباشد. و همه ی افراد دوست دارند نانی که به سر سفره خانواده میبرند حلال باشد. پس اگر سریعا متوجه دست کج بودن نیرویی شدین او را اخراج کنید. حتی اگر این نیرو برادر شما باشد. این کار مانند تومار مغزی است که اگر سریعا متوجه آن شوید میتوانید آن را درمان کنید. در غیر اینصورت باعث مرگ و میر میشود.

وام دادن به نیرو

همانطور که میدانید مهمترین نقش کارایی و پیشرفت در حوزه کسب و کار نیرو میباشد. و اگر به نیرو از هر لحاظی رسیدگی کنید باعث میشود نیرو بهتر و با کارایی سریعتر به کارش ادامه دهد. اگر درجریان هستید که نیرویی از شما نیاز به وام ارد تا مشکلاتش را حل کند، پیشنهاد میکنم این کار را برای او انجام دهید تا عاقبت طلایی کارتان را ببینید.

رفتار شما در محیط کار

شناسایی کار و فروش شما به محیط کارتان بستگی دارد. هر رفتار چه مثبت و چه منفی در محیط کار به شدت واکنش زیادی در فروش نشان میدهد. در محیط کارتان به هیچ عنوان نیروها یا مشتریان خود را به نام کوچک صدا نزنید. از هر گونه مزاح کردن بپرهیزید. ولی نه به این صورت که قیافه ای ناراحت کننده و خشمگین داشته باشید درحدی باشد که بتوانید مشتریان تان راضی باشند.

به مشتریان خود چهره ای شاد و خندان نشان ندهید

 

به مشتریان خود چهره ای شاد و خندان نشان ندهید

بعضی وقت ها امکان دارد نیروی شما به دلایل مختلف ناراحت و اعصبانی باشد. در چنین موقعی توصیه میشود از محیط کارتان خارج شوید و یا اگر دوست دارید در محیط کارتان بمانید چندتا نفس عمیق بکشید. و با صورتی بشاش و خنده رو با مشتریان ملاقات کنید.

مشتریان که خبر از وضعیت شما ندارند کافی است شما را ناراحت ببینند و هر کدام برداشت خاص خود را نسبت به ناراحتی شما میکنند. و در بیشتر موارد مشتریان با دیدن چنین وضعیتی از خرید پشیمان میشوند.

طریقه رفتار با مشتریانی که با آنها صمیمی هستید

به طور کلی دو نوع مشتری داریم.مشتریانی که پایدار و آشنا هستند. مشتریانی که عابر و غریبه هستند باید در نظر داشته باشید که با احترام کامل با مشتریان رفتار کنید. و با مشتریانی که خیلی راحت هستید به هیچ وجه در محیط کار مزاح نکنید، چون این نوع طریقه رفتار کردن باعث از بین بردن شخصیت شما و در کل کم شدن فروش در بلند ترین مدت زمان میشود.

مغازه هایی که مشتریان خارجی دارند

کسب درآمد از روش توریستی یکی از بهترین روش های درآمد زایی غیرنفتی است که در اکثر کشورهای جهان در حال پیشرفت است. حالا میخواهیم بدانیم در اینجا وظیفه ما بعنوان یه مغازه دار چیست. یا شما زا خارجی ها خرید میکنید یا خارجی ها از شما قصد خرید دارند.

بهترین کمکی که میتوان به شما کرد این است که کتاب هایی که در مورد منظره های دیدنی ایران و فرهنگ های اصیل ایرانی میباشند را پیدا کنید و به عنوان یک سوغات به انها بدهید و اگر نیاز بود آنها را به بهترین تور گردشگری معرفی کنید.

مشتری هایی که بچه به همراه دارند

در اکثر مواقع بیشتر مشتریانی که به مغازه ها مراجعه میکنند بچه هایشان را به همراه می آورند. خصلتی که بچه ها دارند خیلی سر به هوا و بازی دوست هستند و این مطلب بیان گر این است که بچه ها خیلی به این طرف و آن طرف می روند. و مسلما فروشنده ها هم یکسره یه خانواده ها در خصوص بچه ها تذکر میدهند.

همچنین بخوانید: انواع شغل آزاد با سرمایه کم

که چرا فرزند شما به این وسایل دست میزند که این کار باعث ناراحتی مشتری میشود و امکان دارد از خریدن صرف نظر کند. پس فروشندگان باید زمانی که خریداران به بچه به مرکز خرید مراجعه میکنند  با لبخند با آنها روبرو شوند و در حد امکان بابت خوشحالی بچه ها آبنبات به آنها تعارف کنید.

مراجعه افراد سالمند به مراکز خرید

مراجعه افراد سالمند به مراکز خرید

در اکثر مواقع امکان دارد مراجعه کنندگان شما افراد سالمندی باشند که توانایی زیادی ندارند پس باید به محض ورود آنها به فروشگاه با لبخند با آنها روبرو شوید و با خوش خلقی و صبر و شکیبایی هر سفارشی را که دارند برایشان انجام دهید.

نگاه تلخ و ناخوشایند نداشته باشید

این احتمال وجود دارد مشتریانی که وارد محیط کار شما میشوند وضع ظاهری مختلفی داشته باشند پس نباید با نگاه های تلخ و ناراحت کننده به آنها نگاه کنید.

پاداش گرفتن از مشتری

در اکثر کشورهای بزرگ پاداش گرفتن و پاداش دادن به نحوی اهانت کردن حساب میشود اما بدبختانه هنوز در کشور ما این کار را انجام میدهند. ولی شما باید بدانید که خدمت کردن به مشتری جزء وظایفی است که باید انجام دهید و در قبال این وظایف حقوق و مزایا دریافت میکنید.

 لازم نیست پاداش اضافی از مشتری دریاف کنید. اگر هم مشتری اصرار به انجام پاداش دادن را داشت شما به صورت محترمانه که مشتری ناراحت نشود به او بگویید ما وظایف خودمان را انجام میدهیم و نیازی به پاداش گرفتن نداریم.

برای خرید کردن مشتری را در رودربایستی قرار ندهید

معمولا مشتریانی که به مغازه شما مراجعه میکنند جزء آن دسته از مشتریان ثابتی هستند که مدام از شما خرید میکنند و خوش حساب هستند پس نباید این نوع مشتریان را در کار انجام شده قرار ندهید یا به زور چیزی را به آنها تحمیل کنید. اینها حرکات ناپسندیده ای هستند که امکان دارد مشتری اصلا کالایی را که شما به او پیشنهاد میکنید دوست نداشته باشد.

نحوه برخورد با مشتریانی که ندانسته به مغازه شما وارد شدند

ممکن است بیشتر وقت ها برای شما این اتفاق رخ داده باشد که برای خریدن جنس موردنظر ندانسته به مغازه ای دیگر مراجعه کنید. شما بعنوان یک فروشنده موظف هستید که با چهره ای خندان با او ملاقات کنید و در حد امکان با داشتن آن چیزی که میخواهد او را به مغازه ای که قصد دارد خرید کند راهنمایی کنید.

تشکر کردن از مشتری

تشکر کردن از مشتری

سعی کنید از مشتریانی که بخاطر خرید به مغازه شما آمده اند کمال تشکر و قدر شناسی کنید زیرا این کار جذب کردن مشتری میشود.

همیشه حق با مشتری است

جمله همیشه حق با مشتری است را بزرگ چاپ کنید و در جای مختلف از مغازه تان بزنید و به هیچ وجه قبول نکنید مشتری با نارضایتی از مغازه شما بیرون برود.

پوشش و رفتار مشتری

همه ی افراد پوشش و رفتارهای یکسانی ندارند. که این نوع موارد به پیرامون شخصی فرد بر میگردد. پس باید توجه باشید، تحت هیچ شرایطی در مورد پوشش و رفتارهای مشتری بازگویی نکنید.

این وظیفه را دارید که مغازه خود را به محیطی مطمئن برای مشتریان تعویض کنید

این یک امر طبیعی است که همه افراد دوست دارند به جایی برای خرید مراجعه کنند که از هر نظر مطمئن باشد. پس اولین  کاری که همه مغازه دارها باید انجام دهند این است که نیازهای مشتریان را برطرف کنید تا بتوانید در محیطی مطمئن و آرام  خر ید خود را انجام دهید. به هیچ وجه مغازه را جایگاه اقوام و آشنایان قرار ندهید. و این حق را داشته دارید که نیروهایی را استخدام کنید که از لحاظ روابط اجتماعی مشکلی نداشته باشند.

نحوه برخورد شما با آن دسته از مشتریان که در مورد اجناس زیاد سوال میپرسند

شاید دفعات زیادی برای شما اتفاق افتاده است که مشتریان در مورد کالاها سوالات زیادی پرسیده اند. که در این مواقع یا بی حوصله بوده اید یا از خستگی کار رغبت نداشته اید جواب آنها را بدهید. در حدی که دوست داشته اید مشتری همان لحظه مغازه را ترک کند و با خود گفته اید که نیازی به خرید این فرد ندارم.

اگر شخصی نسبت به مشتری خود این احساسات را داشته باشد در نهایت با شکست روبرو میشود. پس باید با قیافه ای بشاش و خنده رو به سوال های مشتریان جواب دهید و این اجازه را ندهید که مشتریان با نارضایتی از مغازه بیرون بروند.

دسترسی داشتن مشتریان به تلفن همراه شما

دسترسی داشتن مشتریان به تلفن همراه شما

در بعضی موارد به دلیل فروش های زیادی که وجود دارد و مشتریان برای آسان تر بودن کار خودشان و به موقع ارتباط برقرار کردن با مشتری ها در تماس هستند. این روش مهم برای مشتری مداری است. جواب دادن به مشتری کار بسیار جالبی است و پاسخ ندادن به آنها بسیار غیر حرفه ای است.

همچنین بخوانید: پر درآمد ترین شغل های مغازه داری

ولی هر فردی لازم است برای پاسخ دادن به این سوالات استراحت لازم را داشته باشد. پس برای انجام این کارها دو راه وجو دارد یک نیروهایی که آموزشات لازم را بلد هستند به سوالات مشتریان جواب بدهند. دوما وقتی خودمان پاسخگو هستیم زمان تماس را برای مشتریان خود اضافه کنیم.

باشگاه مشتریان

شما میتوانید چه در مغازه ای بزرگ و چه در مغازه های کوچک باشید برای مشتریان خود کد مشخص کنید. که مشتریان بتوانند با استفاده از این کانل ها و سایت ها خدمات یا محصولات تازه را بتوانند ارائه دهند. پیشنهاد میکنیم برای مشتریان ثابتی که دارید کد مخصوصی را تهیه کنید تا بتوانند از طریق سایت خرید های خود را انجام دهند.

و شما با استفاده از این کد های مخصوص میتوانید محصولات خریداری شده را درب منزل یا سرکار تحویل دهید. امروزه راز موفقیت در زندگی فروشندگی است. که همیشه سعی دارند بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهند.

کار کردن با مشتریانی که چک پرداخت میکنند

کار کردن با مشتریانی که با آنها چکی کار میکنید قواعد و اصولی دارند. که باید برای آنها اعتبار مخصوصی در نظر گرفته باشید. که بیشتر از سقف اعتبارش به او جنس ندهید. چون این امکان وجود دارد که اگر سقف اعتبارش بالا برود امکان اینکه نتواند چک ها را پاس کند زیاد است.

و با چک ها برگشتی زیادی مقابله میشوید. در نظر داشته باشید اگر برای خودتان از چک هم استفاده میکنید نباید به اندازه ۴ برابر فروش روزانه شما نباشد که برای پاس کردن آنها به مشکل بر نخورید.

پرداختن بقیه پول به مشتری

امروزه در تمام فروشگاه ها از کارتخوان  استفاده میکنند و خیلی کم این اتفاق رخ میدهد که مشتریان از پول نقد استفاده کنند. در جریان باشید که نباید زمانی که مشتری از پول نقد برای خرید استفاده میکند بقیه پول را به او باز گردانید حتی اگر این بلغ در حد ۱۰۰ تومن باشد. چون اگر بقیه پول را محصول بدهید یک نوع حس بی اعتمادی در وجود مشتری ایجاد میشود که بر روی خرید او تاثیر میگذارد.

مغازه شما مشتری زیادی دارد

مغازه شما مشتری زیادی دارد

یکی از پایه های اصلی یک کسب و کار چگونه احترام گذاشتن به همسایگان است. وقتی تشخیص می دهید مشتریان شما زیاد رفت و آمد به محیط کارتان را دارند. یا میتوانید محیط کسب و کارتان را عوض کنید یا ساعت کاری خودتان را طوری تنظیم کنید که کمتر همسایگان را اذیت کنید.

فاکتور

برای اینکه مشتریان با اطمینان زیادی به مغازه شما مراجعه کنند و خرید شان را انجام دهند. پیشنهاد میکنیم تمام اقلام از کوچیک تا بزرگ را که میفروشید فاکتور کنید تا این کار به مرور زمان برای شما عادت حساب شود.

بعد از خریدن مشتری

وقتی میبینید مشتری شما خریدش را تمام کرده است تمام وسایل را از او بگیرید و برای او به خارج از مغازه ببرید و در صورت امکان به داخل ماشین مشتری بگذارید و بابت خرید از مغازه از او تشکر لازم را بکنید. اگر متوجه شدید که ماشین ندارد اگر مشتری اجازه داد برای او ماشین پیدا کنید. احترام گذاشتن به ارباب رجوع یکی از مهمترین راه کارها برای کسب و کار است، و تاثیر زیادی بر فروش دارد.

طریقه قیمت گذاری بر روی اجناس

شاید تاکنون به قیمت روی اجناس توجه  کرده اید، این نوع قیمت گذاری ها از طریق انجمن های مربوط به صنف قیمت گذاری میشوند و فرو شندگان با توجه به قیمت هایی که بر روی محصولات هستند آنها را میفروشند. ولی اگر شما میخواهید فروش بیشتری داشته باشید از قیمتی که روی جلد است کمتر بفروشید. سعی کنید آنقد که به فکر رزق و روزی حلال باشید به فکر پول زیاد دست آوردن نباشید.

همچنین بخوانید: عجیب ترین شغل های دنیا

چون پولی که با برکت به دست می آید خیلی بهتر از پولی است که با فروش بالا به دست می آید. ضرب المثلی است که میگوید: پول شما برکت دارد و هرچه ازش خرج میکنیم تمام نمیشود و شاید بیشتر اوقات برای شما پیش آمده باشد، که چرا پول من سریع تمام میشود.

مالیات

پرداخت کردن مالیات یکی از مهمترین عوامل رشد در جامعه است هر فروشنده موفق با داشتن یک حسابدار می تواند سود و زیان کارتان را معین کند. و با توجه به آنها میتوانید مالیات را پرداخت کنید. برای انجام کارهای مالیاتی بهتر است با شرکت هایی که خدمات مالیاتی ارائه میدهند با آنها قرار داد ببندید.

کمک کردن به موسسات خیریه

کمک کردن به موسسات خیریه

اگر میخواهید کسب و کارتان رونق پیدا کند بخشی از درآمدتان صرف موسسات و امور خیریه کنید. یک ضرب المثل داریم که میگه از هر دستی که بدی از همون دست هم میگیری پس تا میتوانید خوبی کنید که این خوبی به خود شما بر میگردد.

تنظیم قرار داد با شرکت ها و ارگان ها

این امکان برای شما وجود دارد که از طریق محصولاتی که دارید با شرکت ها و ارگان های مختلف مشورت کنید که میتوانید کالاهای خود را به صورت اقساط به کارمندان شان تحویل دهید و با آنها قرارداد را طوری تنظیم کنید. که ضمانت برگشت کالا هم وجود دارد ولی به اینگونه باشد که ماهانه از حقوق شان کسر میکنیم و بعد به حساب شان واریز شود.

شرکت کردن در نمایشگاه ها

در طول سال نمایشگاه های زیادی برگزار میشوند که شما میتوانید از این فرصت برای معرفی کردن محصولاتتان استفاده کنید تا افراد بیشتر با محصولات شما آشنایی پیدا کنند.

برای محصولات تان در چند ماه آینده برنامه ریزی داشته باشید

افرادی که برای سه ماه آینده خود عاقبت اندیشی میکنند افراد موفقی هستند. چون از الان تا چند ماه آینده تشخیص میدهند که باید چه نوع محصولی را اضافه کنند. که در ماه های آینده نیاز های مردم را بتوانند برطرف کنند. و محصولاتی را که احساس میکنند نسبت به فروش آنها ضعیف هستند را تخفیف ویژه بدهند.

ارائه پاکت هایی با چاپ آدرس و نوع خدمات

ارائه پاکت هایی با چاپ آدرس و نوع خدمات

پاکت ها و پلاستیک هایی را تهیه کنید که مشخصات و نام فروشگاه تان را بر روی آنها چاپ کنید تا زمانی که مشتریان برای خریدن اقدام میکنند پاکت های مخصوص خود را به انها بدهید.

پرهیز از اجناسی که دربسته هستند

اجناسی که در کارتون های دربسته هستند و شناختی از آنها ندارید را در محیط کاریتان قبول نکنید. زیرا قبول کردن این اجناس مانند بمب ساعتی هر لحظه امکان منفجر شدن را دارد.

فروش اجناس مخصوص

از فروختن اجناس مخصوص به افرادی که زیر ۱۰ سال سن دارند کاملا خودداری کنید. چون انجام این کار مسئولیت زیادی دارد.

تقسیم کردن اجناس

اگر در مغازه تان از یک جنس چند مدل داشتید میتوانید آنها را تقسیم بندی کنید. که مشتریان بتوانند هر جنسی را که میخواهند با کیفیت خوب به آسانی پیدا کنند.

اجناس ناپسندیده

از جنس های بی کیفیت و ناپسندیده جهت خرید و فروش کاملا دوری کنید چون انجام این کار به سرعت ارزش مغازه شما را کاهش میدهد.

وضعیت نوع جنس

پیشنهاد میکنیم اگر درمورد وضعیت جنس های مورد نظر اطلاعات لازم را ندارید هیچ گونه اطلاعاتی را در اختیار مشتری تان قرار ندهید. و بهتر است راستش را بگویید که  اطلاعی در مورد این جنس ندارید، و لازم است به او بگویید توصیه من این است اگر آگاهی های لازم را در مورد این محصول ندارید یکی از آنها را ببرید اگر راضی بودید اقدام به خریدن بقیه هم بکنید.

ولی در بیشتر مغازه ها به این صورت عمل نمیکنند با اینکه اطلاعی در مورد جنس مورد نظر ندارند ولی وقتی مشتری از انها سوالی میپرسد آنقدر از ان جنس تعریف میکنند که باعث میشود مشتری خرید کند. و باید بدانید نه تنها این کار باعث افزایش فروش شما نمیشود بلکه ارزش مغازه تان را از دست میدهید و در اخر متوجه فروش کم میشوید.

اجناسی که خاک گرفته اند

بعضی از جنس هایی که مدت زیادی در مغازه هستند گرد و غبار بر روی آنها نشسته قبل از اینکه مشتری آنها را ببنید . اقدام به تمیز کردن آنها بکنید.

ضمانت داشتن محصولات

ضمانت داشتن محصولات

توجه داشته باشید که با شرکت هایی مشارکت کنید که بخصوص محصولات الکترونیکی انها ضمانت لازم را داشته باشند. زیرا محصولات الکترونیکی بیشار از هر چیزی آسیب میبنند. و در نظر داشته باشید کالاهایی را بفروشید که نمایندگی آن اجناس به آسانی در دسترس قرار داشته باشند.

جنس فروخته شده خراب است

همیشه این جمله را به یاد داشته باشید و آن را مقدمه شروع هر کاری بدانید که فروختن محصولات آخر کار شما نیست بلکه اول کار شماست . پس باید به مشتری خود بگویید اگر به دلیل خرابی کالای مورد نظر که نه مشتری از قبل خبر داشته و نه فروشنده  آن را برگشت دهید بدون هیچ گونه جر و بحثی ما آن را تحویل میگیریم و پول یا اگر کالای دیگری مد نظرتان بود به شما پس میدهیم. در نتیجه ضمانت داشتن محصولات امری واجب است.

اجناس فروخته شده پس گرفته یا تعویض نمیشوند

اگر توجه کرده باشیددر اکثر مغازه ها جمله ی اجناس فروخته شده پس گرفته یا تعویض نمیشود را دیده اید. ولی تا به حال از خودتان سوال پرسیده اید معنی این جمله چیست؟ آیا اجناس این مغازه کیفیت ندارند؟ یا فرو ششان کم میباشد. اکثر مشتریان با دیدن این حملات بی خبر از اینکه این جملات به چه معنا هستند ترسی وجود آنان را میگیرد که این ترس در بیشتر مواقع باعث میشود مشتریان از خرید کردن پشیمان میشوند.

همچنین بخوانید: بهترین شغل برای افراد خلاق

به شما پیشنهاد میکنم که به جای جملات بالا بنویسید جنس فروخته شده پس گرفته میشود. بعد مشاهده میکنید چقد بر روی ذهن مشتریان تاثیر مثبت دارد که باعث میشود به شما اعتماد کنند و با خیالت راحت از شما خرید میکنند. و مطمئن است اگر جنس مورد نظر به دلخواه او نبود میتواند خیلی عادی آن را پس دهد. به همین دلیل علتی ندارد که مغازه ای دیگر را برای خریدش انتخاب کند.

جلوگیری از موادی که تاریخ مصرف آنها در حال اتمام است

در اکثر مغازه ها بخاطر اجناسی که لازم است تاریخ انقضاء داشته باشند یک نوع نرم افزار طراحی شده است که به فروشندگان در کنترل کردن اجناسی که در حال اتمام تاریخ آنهاست کمک میکند. پیشنهاد میکنیم بهترین کار برای صرفه جویی در اجناسی که تاریخ آنها در حال اتمام شدن است آنها را تخفیف خوبی بدهید تا مشتریان خرید کنند. و به کارمندان خود تاکید کنید مراقب باشند به مشتریان اجناسی که تاریخ آنها تمام شده است را نفروشند.

فروختن اجناسی که در کارتون ها بسته بندی شدند

فروختن اجناسی که در کارتون ها بسته بندی شدند

بیشتر افراد دوست دارند قبل از اینکه چیزی را بخرند آن را ببینند و اگر مطمئن شدند که همان چیزی است که در ذهنش بوده را خریداری میکنند. پس یه مغازه دار باید کار یکند که مشتری بتواند آن چیزی را که میخواهد خیلی راحت خریداری کند. ولی متاسفانه در بعضی از مغازه ها شاهد این هستیم که به مشتریان تاکید میکنند.

اگر کارتن چیزی را باز کنید باید خودتان آن را خریداری کنید ولی چه ضمانتی وجود دارد که محصولات سالم باشند و آیا آن چیزی است که مشتریان میخواهند به شما پیشنهاد میکنیم اگر چنین محصولاتی دارید آنها را از لیست مغازه حذف کنید.

فروختن اجناس ناپسندیده به مشتریان

اکثر محصولات یا به صورت عمدی یا اتفاقی در میان کالاهای ناپسندیده وجود دارند و کسی نمیتواند این کار را تکذیب کند. اما فروختن این نوع اجناس به مشتریان کار بسیار بد و غیرقابل قبولی میباشد. بهتر است بر روی محصولاتی که ناپسند هستند برچسبی درج کنید و ایرادهای آن را بنویسید.

که این کار بهترین خوبی که دارد این است اول باعث میشود مشتریان بیشتر به شما اطمینان پیدا کنند خوبی دومی که دارند این است که اکثر افراد سراغ کالاهایی میگردند که مشکلی داشته باشند تا نصف قیمت آنها را بخرند. پس این کارها باعث میشود هم اجناس شما فروخته شود و هم مشتریان ناراضی نباشند.

نایاب شدن و گران شدن محصولات

در بعضی مواقع بعضی از اجناس نایاب و گران میشوند و به شما توصیه میکنیم در این شرایط بهتر است شما اجناس تان را با قیمت کمتری بفروشید و برای اینکه همه بتوانند خرید کنند برای اجناس یک حدی را تعیین کنید تا همه بتوانند خرید کنند.

تهیه مجله آموزش و فیلم

تهیه مجله آموزش و فیلم

یک ایده ای را درنظر داشته باشید برای مشتریانی که از شما خرید میکنند مجله یا پک آموزشی هدیه بدهید.

مشخص کردن ساعت کار در مغازه

به وقت و زمان مراجعه مشتری به مغازه اهمیت بدهید. از قبل ساعات کار مغازه را برای مشتری تعیین کنید تا در روزهای تعطیل و روزهای معمولی دچار اشتباه نشوند. اگر قصد عوض کردن زمان مراجعه به مغازه را داشتید حتما قبلش به مشتریان اطلاع رسانی کنید. تا مشتریان زمان خود را با زمان مغازه هماهنگ کنند

نحوه قرار دادن ویترین مغازه

اگر در کسب و کارتان از ویترین استفاده می کنید حداقل دو سه ماهی یکبار ویترین مغازه را تعویض کنید. اجناس را طوری در آن بچینید که با نور پردازی نمای آن زیبا باشد. زیرا ویترین خیلی در فروش تاثیر دارد.

چیدمان

محیط کسب و کار اهمیت زیادی در فروش دارد. پس چیدمان و نور پردازی آن را به کسانی بدهید که در این کار ماهر باشند که بهترین چیدمان را برای شما طراحی کنند.

متعادل بودن هوای داخل مغازه

برای کسب و کار خود در تمام فصل های مختلف از هوای مناسب آن فصل استفاده کنید در فصل سرما دمای هوای مغازه را گرم  ودر فصل گرما دمای مغازه را خنک نگه دارید. و در صدد باشد که هوای مناسبی برای مشتریان ارائه دهید.

نمایش دادن موسیقی مناسب در محل کسب و کار

موسیقی گوش دادن اهمیت زیادی بر جسم و روح همه ما دارد. شاید متوجه شده اید که رد اکثر مکان ها موسیقی های پخش میشوند اصلا به آن مغازه هم ربطی ندارند ولی خیلی از مشتری ها رو جذب میکند. ولی ایده ما این است که برای نحوه انتخاب موسیقی به یک کاردان مراجعه کنید.

نظافت کردن محیط کار

نظافت کردن محیط کار

یکی دیگر از مواردی که باعث جذب مشتری ها میشود. تمیز و پاکیزه بودن محیط کار است. و باید زمان نظافت را طوری تنظیم کنید که مشتریان در مغازه نباشند. که این کار یک نوع بی حرمتی به مشتریان میباشد. پس باید زمانی را برای تمیز کردن مغازه در نظر بگیرید که موقع فروش نباشد.

روزهای سرد و یخبندان

در فصل سرما این امکان وجود دارد که جلوی در فروشگاه یخ بزند و شما موظف هستید قبل از اساعت کاری مغازه جلوی در مغازه تان را تمیز کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.

نصب دوربین مدار بسته

توصیه میکنیم محیط کار خود را با نصب  دزدگیر و دوربین های مدار بسته با دید در شب مجهز کنید.

پوشیدن لباس فرم

برای اینکه نظم مخصوصی به مغازه تان بدهید برای خود و کارمنداتان لباس فرم مخصوص تهیه کنید. برای اینکه وقتی مشتری وارد میشود تشخیص میدهد که کدام یک فروشنده هستند و موجب میشود که دچار اشتباه نشویم. از پوشیدن لباس فرم های نامنظم دوری کنید.

تبلیغات

امروزه برندهایی که سالیان سال است مورد شناخت مردم قرار دارند باز هم در طول یک سال برای فروش بهتر تبلیغاتی را انجام میدهند. تبلیغ کردن هزینه نیست بلکه یک نوع سرمایه گذاری است که برای شناخت مغازه به دیگر افراد و خدماتی است که این مغازه انجام میدهد. راز موفقیت شما در این است که برای تبلیغات اساسی از نظر کارشناسان تبلیغ استفاده کنید.

طراحی یک سایت برای فروشگاه

طراحی یک سایت برای فروشگاه

تاسیس کردن یک سایت اینترنتی برای تبلیغ کردن محصولات مغازه بهترین روش است تا دیگران بیشتر محصولات تان را بشناسند. اگر بتوانید ان را با چندین زبان طراحی کنید میتوانید از کشورهای خارجی مشتری برای خود جذب کنید.

ایجاد درگاه پیام کوتاه

امروزه فرستادن پیام کوتاه برای بیشتر افراد مقدور میباشد و یکی از بهترین روش های برقراری ارتباط با مشتری فرستادن پیام کوتاه میباشد. ولی بهتر است حق انتخاب را به مشتری بدهید اگر دوست ندارد پیام کوتاه برایش نفرستین. ارسال پیام کوتاه برای معرفی محصولات جدید بهترین روش است.

همچنین بخوانید: شروع کسب و کار بدون پول

یک کار بهتری که میتوان برای مشتریان ثابت مغازه خود انجام داد این است که تاریخ تولد آنها را در سیستم ثبت کنید تا به صورت اتوماتیک روز تولد مشتریان را به آنها تبریک بگوید. با انجام این کار تبلیغ خوبی برای مغازه شما میشود.

نصب صندوق انتقادات و پیشنهادات

برای اینکه بتوانید رشد مغازه خود راببنید باید با کمال میل نظرات و پیشنهاد های مشتریان تان را گوش دهید. اگر سایت طراحی کرده اید برای مغازه از آن استفاده کنید در غیر اینصورت میتوانید با نصب کردن صندوق انتقادات و پیشنهادات مشتریان خود را جذب کنید.

به جای کلمه تخفیف اجناس بیشتری هدیه بدهید.

امروزه آنقدر تعداد مغازه ها زیاد شده است که بیشتر آنها برای اینکه مشتریان زیادی را جذب کنند تخفیفات زیادی را برای احناس خود در نظر میگیرند. در اکثر مغازه ها فروشنده ها تخفیفات را نصف کرده و بقیه آن را بعنوان هدیه به مشتریان ارائه میدهند. زیرا هدیه بیشتر دز ذهن مشتری میماند.

قسمتی از درآمد خود را بعنوان جایزه به مشتریان بدهید

قسمتی از درآمد خود را بعنوان جایزه به مشتریان بدهید

یکی از  راه حل های مهم در پیشرفت کردن و فروش بیشتر احترام گذاشتن به تاربا رجوع است. مشتریان وقتی خریدی را انجام میدهند و توسط فروشنده تشویق میشوند مشتریان از این کار احساس شادی میکنند و افراد دیگری را هم به این مغازه معرفی میکنند. برای انجام دادن این کارها یکسری قرعه کشی های فصلی یا ماهانه در نظر بگیرید تا مشتریان پی ببرند خیلی برای شما ارزش دارند تا مرتب به مغازه سفارش بدهند

زمان فروش ویژه

تخفیفات ویژه و دادن هدایای خاص به مشتریان را زمانی انتخاب کنید که روز احداث مغازه شما بوده یا مناسبت های خاص آنها را به مشتریان بدهید.

آماده کردن کتاب رنگ آمیزی و قصه برای بچه ها

اکثر خانواده هایی که برای خرید مراجعه میکنند فرزندانشان را به همراه دارند. و برای اینکه سرگرم باشند کتاب های رنگ آمیزی شده را به بچه ها بدهید تا سر گرم شوند. که این کار باعث میشود بچه ها  دفعات بعدی پدر مادر را به سمت فروشگاه شما میکشانند.

در مورد رقیبان خود ناسزا نگوییم

هیچوقت در مورد رقیبان خود ناسزا نگویید حتی اگر کارهای درستی انجام نمی دهند در مورد آنها حرفی نزنید به مشتریان بفهمانید که ناسزا گفتن در مورد دیگران درست نیست. اگر رقیبان شما سعی داشتند شما را در حضور مشتری خراب کنند و آنها را به طرف خودشان ببرند این کار نشانه ضعیف بودن شماست که غیر از خراب کردن خودتان کاری نمیشه کرد.

قرار دادن برچسب بر روی اجناس

در اکثر مغازه ها جملاتی مانند لطفا دست نزنید. لطفا تکیه ندهید. را مشاهده کردید. اینها بجز بی احترامی به مشتریان و در بعضی موااقع تاثیر در نخریدن کالا هیچ گونه ارزشی ندارند، پیشنهاد میکنیم اگر چنین جملاتی در مغازه شما نوشته شده است. آنها را دور بندازید و چندین جمله قشنگ بنویسید.

یادداشت کردن شماره های مهم و اضطراری

یادداشت کردن شماره های مهم و اضطراری

میتوانید لیستی از شماره های مهم از قبیل اورژانس، آتش نشانی را در صفحه ای نوشته و در محل مناسبی از مغازه تان نصب کنید. تا در صورت نیاز سریعا در دسترس باشد.

اگر مغازه شما بسیار بزرگ و دارای شعبه های زیادی میباشد

باید حتما یک مشاور مالی و کسی که برنامه ریز توانمندی باشد را استخدام کنید. و بر روی آنها نظارت داشته باشید که کارتان را به نحو احسن انجام دهند. که از هر هزینه اضافی بکاهند تا ورشکسته نشوید.

وقتی خودتان در مغازه نیستید فروش کم میشود و کم کاری وجود دارد

وقتی شما در مغازه وجود دارید و همه جیز خوب است. ولی وقتی آنجا نیستید فروش شما پایین می آید که این کار باعث ورشکستگی شما میشود. امکان دارد شما برای مدتی حضور نداشته باشید باید به قدری سیستم تان قوی و توانا باشد که بود و نبود شما تاثیری نداشته باشد و به صورت عادی کارشان را انجام دهند.

تحویل نمایندگی

برای رشد روزانه محصولات و زیاد بودن جنس ها نمایندگی محصولاتی را بگیرید که وضعیت و کیفیفت خوبی داشته باشند

قرار دادن آب سرد کن در فروشگاه

یکی از آداب ما ایرانی ها خوبی کردن به مردم  میباشد. و کمک های ما همیشه نسبت به کمک های دیگران برتری داشته اند. در فصل تابستان افراد و بچه ها به آب نیاز دارند. که باید در مغازه یک دستگاه آب سرد کن و یک سلطل برای انداختن لیوان های مصرف شده قرار دهید.

وقتی که کسی از آب سرد کن استفاده میکند رزق و روزی به سوی کسب و کار شما جاری میشود. مطمئن باشید در لحظه ای که فکر میکنید همه ی درها به سوی شما بسته است ولی با انجام این کار همه ی مشکلات شما حل میشوند.

وقتی مشتری ندارید

وقتی مشتری ندارید

این امکان وجود که بیشتر وقت ها شاید شما مشتری نداشته باشید و این بهترین فرصت برای مطالعه کردن شما میباشد. و شما در این زمان میتوانید در مورد کسب و کارتان مطالعه کنید.

هدیه دادن کتاب به جای سررسید

اکثر مغازه داران هر سال نزدیک ایم نوروز برای تبلیغ کردن در کار خودشان به مشتریان شان سر رسید هدیه میدهند، ولی سررسید و چیزهای دیگر فقط یکبار قابل استفاده هستند. و بعد از گذشت مدتی قابل استفاده نیستند. پس بهتر است چیزی مانند کتاب به مشتریان بدهیم که ماندگاری داشته باشد.

اگر فروش شما کم شده است

اول از هر کاری پرس و جو کنید که آیا تمام بازار اوضاع کاسبی شان خوب نیست یا در محیط کسب و کار شما مشکلی وجود دارد. ولی اگر اینطور نباشد باید علت این مشکل را پیدا کنید. تا فروش تان بهتر شود.

به روز باشید

به شما پیشنهاد میکنیم اطلاعات زیادی را  در مورد کسب و کارتان از طریق اینترنت و مجله ها به دست بیاورید.

چکیده

ما توی تیم راز ثروت در این مقاله برای شما ۱۰۰ نکته طلایی کسب و کار را بیان کردیم. تا افرادی که با چگونگی راه اندازی کسب و کار و رونق دادن آن مشکل دارند بتوانند، موفق بشوند. از بین نکاتی که برای شما بیان کردیم از نظر ما انتخاب محل کسب و کار شاید جزء یکی از اصول مهمی باشد که باید به درستی رعایت شود. تا مشتریان برای پارک ماشین مشکلی نداشته باشند. امیدواریم ارائه این مطالب برای شما مفید باشند. از اینکه ما را همراهی میکنید سپاسگذاریم.

پاسخ دهید