کمال گرایی در ازدواج

کمال گرایی در ازدواج

کمال گرایی در ازدواج

کمال گرایی در انتخاب همسر و دقت در ازدواج تا جایی که منجر به ایرادگیری وسواس گونه نگردد می‌تواند احتمال موفقیت در ازدواج را بالا ببرد. اما گاهی این سختگیری حالت بیمارگونه به خود می گیرد به طوریکه فرد مقابل را عاری از هرگونه عیب و نقص می خواهند، با ما همراه باشید تا شما را با پیامدهای ازدواج با افراد کمال گرا بیشتر آشنا کنیم.

کمال گرایی به چه معناست

همانگونه که در مقاله های پیشین اشاره کردیم کمال گرایی نوعی خصوصیت شخصیتی میباشد که با وجود آن، فرد سعی میکند کاملا بی نقص بوده و هیچ ایرادی نداشته باشد و از طرفی نیز برای خود استاندارد‌های فوق غیرعقلانی دارد. همچنین افراد کمال گرا افرادی هستند که نسبت به خود و نسبت به دیگران، نگرشی بسیار انتقادی دارند.

علی رغم داشتن یک سری ایده آل‌ ها و انتظارات، کمال گرایی میتواند اساسا منفی و منفی گرایانه باشد. اغلب افرادی که دارای چنین خصوصیاتی میباشند، افرادی به نظر میرسند که کاملا کنترل خود و اوضاع را در دست دارند اما در واقع افرادی هستند که خود را فرد مدبر نمیدانند و همین موضوع باعث میشود که دچار مشکلات درون فردی بشوند. اینکه افراد به دنبال برتری کلی در زندگی باشند، میتواند عملکرد آنها را بهبود بخشد و امری سازگار میباشد حال آنکه اگر این کمال گرایی به نوعی ناهنجار و ناسازگار باشد، در نهایت باعث شکست میشود که این موضوع دقیقا برعکس ایده آلی است که فرد کمال گرا برای خود تصور کرده است. در واقع کمال دقیقا با به اندازه کافی خوب بودن در تضاد است.

ویژگی های همسر ایده آل

ده ویژگی که باید در همسر آینده خود به دنبال آن باشید:
۱- وضعیت جسمانی: ظاهر و سر و وضع و قیافه، خوش اندام بودن، عادات غذایی و غیره.
۲- وضعیت روحی – احساسی: عقیده و نگرش او در مورد روابط عشقی و محبت، توانایی او برای بیان و ابراز احساسات
۳- وضعیت اجتماعی: ویژگی‌های شخصیتی، نحوه ارتباط برقرار کردن او با دیگران.
۴- وضعیت فکری – عقلی: سوابق تحصیلی، طرز تفکر او در مورد یادگیری و آموختن، ‌نگرش و برخورد او در قبال فرهنگ، نگرش و برخورد او در قبال مسایل و وقایع جهانی،‌ گفته‌ ها و اظهارنظرهای بدیع و خلاقانه.
۵- وضعیت جنسی: مهارت‌های جنسی، توانایی لذت بردن از روابط جنسی، روش او در روابط جنسی.
۶- وضعیت تعهد: چگونگی تعهد دادن او، طرز تفکر او نسبت به تعهد.
۷- وضعیت حرفه‌ای، شغلی، اقتصادی: طرز تفکر او نسبت به پول و مادیات، طرز تفکر او نسبت به موفقیت‌ های مادی و مالی، عادات کاری و شغلی و سازمانی.
۸- وضعیت رشد شخصی او: طرز تفکر او در مورد اصلاح و بهبود شخصی، تمایل به ارتقا دادن رابطه، توانایی او در جهت رشد و تغییر خود و دیدن کاستی‌های خویش.
۹- وضعیت معنوی و مذهبی: طرز تفکر او در مورد ایمان به خدا و اینکه نیرویی برتر بر همه جهان حاکم است، به جا آوردن اعمال مذهبی، فلسفه او در مورد زندگی.
۱۰- علایق و سرگرمی‌های او: اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذراند.

درمان کمال گرایی در انتخاب همسر

کمال گرایی در ازدواج

اگر انسان در مسئله انتخاب همسر، معیار و ملاک صحیح داشته باشد، هیچ وقت دچار سرگردانی و اشتباه نمی‏شود ؛ باید بدانیم آن دقتی که در مورد انتخاب همسر، مطرح می‏شود، غیر از سختگیری‏های بی‏ مورد و افراطی است ؛ چرا که هیچ وقت، همسر کامل بدون هیچ عیب و نقص و از هر جهت مطابق با میل انسان، یافت نشده و نمی‏شود. آیا خود شما از هر جهت، بی‏ عیب و نقص هستید بنا بر این در انتخاب همسر نباید خیلی آرمان گرایانه فکر کنیم ؛ هماهنگی و هم فکری صد در صد با همسر آینده ‏مان، امکان‏پذیر نیست و همیشه تعدادی ناهماهنگی و فاصله باقی خواهند ماند که ما باید این فاصله‏ ها و ناهماهنگی ‏ها را به حداقل برسانیم تا باقی آنها هم به وسیله تفاهم، گذشت، محبت و بزرگواری، پس از ازدواج، برطرف شوند.

پیامدهای مهم کمال گرایی در ازدواج

یکی از پیامدهای مهم کمال گرایی در زمینه انتخاب همسر، تاخیر افتادن در کار ازدواج و گاهی هم منصرف شدن شخص از ازدواج و تشکیل خانواده است.این پیامد، به خودی خود، آثار بسیار منفی بر زندگی اشخاص دارد که از آن‏ جمله است:
۱- ایجاد ناراحتی‏های عصبی و روانی در فرد،
۲- بروز انحرافات جنسی و فساد اخلاقی،
۳- عدم بهره ‏وری از دوران شیرین و بانشاط جوانی،
۴- تزلزل پایه‏ های اعتقادی و ارزش‏های دینی در فرد،
۵- عدم آرامش روحی و روانی و از دست دادن قدرت تصمیم ‏گیری
۶- فاصله گرفتن از موفقیت و سعادت در زندگی و عدم بروز استعدادها.
بنابراین، با تقویت روحیه تصمیم‏گیری، پرهیز از تفکرات آرمان گرایانه (ایده‏ آل) و آشنایی با معیارها و ملاک ‏های واقعی انتخاب همسر، جلوی این‏گونه سختگیری‏ های بی‏ مورد و افراطی را بگیرید.

زندگی با یک کمال گرا

زندگی با یک انسان کمال‌گرا می‌تواند بسیار چالش‌ برانگیز باشد، البته سطح این چالش تا حد زیادی بسته به درجه کمال گرایی این اشخاص و شخصیت شما دارد؛ اما شکی نیست که ایفای نقش به عنوان مخاطب وسواس‌ های این افراد و رفتار سخت گیرانه و طلب کارانه آن‌ ها می‌تواند بسیار دردناک بوده و طیف گسترده‌ ای از مشکلات میان فردی را به همراه داشته باشد. حتی ممکن است در آخر کار تصمیم به خاتمه دادن به این رابطه بگیرید؛ اما راهکارهایی نیز وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان تغییرات مثبتی را به بار آورد. بیشتر پیشنهادها و توصیه‌های ذکرشده در ادامه مطلب الگو های کمال‌گرایان را هدف قرار داده است بنابراین زمانی که شما در خانه یا در اطرافیان خود یک فرد کمال‌ گرا داشته باشید، این توصیه‌ها حتما مفید واقع می‌شوند.

کمال گرایی در ازدواج

برده کمال‌ گرایان نشوید. به عنوان مثال اگر این اشخاص در مورد تمیزی و نظم وسواس دارند درست نیست تمام وقت خود را صرف تلاش برای راضی نگه‌ داشتن آنها کنید تا آرامش برقرار باشد. می‌توانید به آنها کمک کنید اما نگذارید کار به جایی برسد که تمام‌ کارها به عهده شما باشد که فقط رضایت آنها مبنی بر انجام گرفتن کاری به نحوی خاص کسب شود.

مسئله را شخصی نکنید. اگر فرد کمال‌ گرا به صورت خستگی‌ ناپذیری از شما انتقاد می‌کند به یاد داشته باشید که حس آن‌ ها به گونه ایست که حتی از بهترین و قدیس‌ ترین افراد نیز ایراد می‌گیرند. اگر همیشه نظرات و ایده‌ های شما را نادیده انگاشته و به آن‌ ها توجه نمی‌ کنند به یاد داشته باشید که آن‌ ها واقعا در درون وجودشان می‌ترسند که از دیگران تاثیر گرفته یا تحت کنترل آن‌ ها درآیند؛ اما باید بدانید که آن‌ ها خودشان نیز از رفتارشان اذیت می‌شوند. آوردن بهانه‌ های بی‌پایان برای رفتارهای ناشایست کمال‌ گرایان نیست، اما به یاد داشتن این‌ که شما مقصر نیستید تا حد زیادی ناراحتی ناشی از رفتارهای کمال‌ گرایان بر شما را کاهش می‌دهد.

نظرات شما معتبر و صحیح هستند. اگر با یک کمال‌ گرا زندگی می‌کنید ارزش‌ها، اعتقادات، علایق و موارد مورد علاقه‌ تان را نادیده نیانگارید. افراد وسواسی زندگی خود را صرف بررسی منطقی‌ ترین و مؤثرترین روش‌ ها می‌کنند و از اطرافیانشان انتظار دارند با روش‌ های مورد قبول آن‌ها زندگی کنند. شما نیز مستحق داشتن عقاید و نظرات خود نسبت به هر چیز مهم، پیش‌ پاافتاده، صحیح یا غلط می‌باشید.

قبل از قبول انجام کاری که با آن مخالفید راجع به آن فکر کنید و بر رویش زمان بگذارید. البته ممکن است برایتان مهم بوده و تصمیم به قبول آن بگیرید اما تنها به منظور حفظ آرامش، خود را متعهد و ملزم به نادیده گرفتن تمایلات و نظرات خود نکنید. پذیرش نظرات دیگران و گذشتن از خواست خود، شاید در کوتاه مدت سبب برقراری آرامش شود اما پس از مدتی خواهید دید که احساس خوبی ندارید، غمگین یا افسرده‌ اید یا پرخاشگر شده‌اید؛ بنابراین می‌توانید روش کار آمدتری را جهت حفظ آرامش در روابط تان جستجو کنید.

یکی از روش‌ هایی که می‌تواند تا حد چشمگیری موثر واقع شود این است که خود را فردی معتمد، قابل اطمینان و ثابت قدم نشان دهید. از آنجا که کمال‌گرایان مشتاق قطعیت و پیش‌ بینی پذیری هستند، اهمیت بسیار زیادی به صداقت و بی‌ پرده سخن گفتن می‌دهند اگر شما انسانی هستید که می‌خواهید در همه حال رضایت افراد را کسب کنید و بیان آنچه می‌خواهید و نیاز دارید برایتان سخت است، ممکن است کمال‌ گرایان این عدم قطعیت را ضعف بینگارند. سبک‌ رفتاری قاطع در اینجا نیز به کمک شما می‌آید.

درک این‌ که چه زمانی کمال‌ گرایی به صورت ناخوشایندی درخواهد آمد، خود نکته‌ ای بسیار مهم است. نمی‌ توانیم بگوییم تمام کمال‌گ رایان سبب آزار اطرافیانشان خواهند شد، اما کمال‌ گرایی مرحله‌ ای از ناخشنودسازی و رنجاندن دیگران را نیز به دنبال دارد. اگر حس می‌کنید مجبورید در مقابل خواسته‌ های شریکتان سر تعظیم فرود بیاورید، در این صورت شما در شرایط خوبی قرار ندارید. از یک متخصص کمک بگیرید و بیاموزید چگونه می‌توانید به روابط تان سر و سامانی دهید.

بر ایجاد عزت نفس و استقلال فردی تان متمرکز شوید. اگر بتوانید ارزش شخصی خود را پرورش دهید، در این صورت دیگر نیاز به بازخورد مثبت از جانب فرد دیگری نخواهید داشت، اگر وابسته به تصدیق یا تمجید یک فرد کمال‌ گرا باشید در حقیقت زندگی خود را دچار بحران احساسی کرده‌اید. گذشته از این‌ ها این افراد بیشتر گرایش به بیان آنچه اشتباه است دارند تا آنچه صحیح است. آن‌ ها حس می‌کند که باید احساسات شان را همیشه زیر نظر داشته باشند تا از احساس آسیب‌ پذیری اجتناب کنند و بدین خاطر است که ابراز احساسات مثبت با قدردانی را بسیار دشوار می‌پندارند.

کمال گرایی در ازدواج

محتاج بودن یا وابستگی بیش از حد به یک فرد کمال‌ گرا اصلا ایده خوبی نیست این امر می‌تواند اضطراب و نگرانی آن‌ها را در پی داشته و باعث کناره‌ گیری از شما شود. اگر به تمایلات خود اهمیت بیشتری دهید و تمام انرژی تان را صرف حفظ رابطه با آن‌ها نکنید، آرامش بیشتری خواهید یافت. اگر حس می‌کنید بیش از حد به یک فرد کمال‌ گرا متکی هستید، پس گام‌ هایی در جهت کشف مجدد خود بردارید و سعی کنید تا خود را بیشتر بشناسید و در جهت اعتلای سلامت روان خویش گام بردارید. ممکن است شروع چنین کاری کمی احساس عجیبی به شما بدهد اما با هرگونه احساس نگرانی و انزوا مقابله نمایید؛ شما مستحق دستیابی‌ های فراوانی هستید. هرگز باعث نشوید که یک فرد کمال‌ گرا اینطور فکر کند که شادی و خرسندی شما کاملا متکی به اطمینان خاطر او بوده و مطمئن باشید که اینگونه هم نخواهد بود!

کمال‌ گرایان را تحت‌ فشار قرار ندهید. هرگونه مقابله با تلاش مستقیم برای تغییر در فرد دیگر، به یقین به شکست می‌انجامد؛ و حتی این کار باعث می‌شود تا آن‌ها تشویق به تحکیم سلطه و غلبه خود شوند که چیزی جز جنگ قدرت را در برندارد. البته این بدان معنا نیست که شما کاملا ساکت مانده و این شرایط را تحمل نمایید. آشکارا احساس خود را به آن‌ها گفته و دلیل تان برای درخواست تغییر را بیان نمایید.

به جای بیان جملات تحکمی مثل باید تغییر کنی از جملاتی مثل به نظر می‌رسد بهتر است این کار را انجام بدی چون (دلیل خود). مقصر ساختن و انتقاد چاره‌ ساز نیست؛ از اغراق نیز اجتناب کنید، عباراتی از قبیل همیشه هرگز، همه چیز یا هیچی به موقعیت حالتی اغراق‌ آمیز می‌بخشد و سبب ایجاد انحراف ذهنی در خودتان و طرف مقابل می‌شود. این‌که حق با چه کسی است و چه کسی اشتباه فکر می‌کند را فراموش کنید در عوض تمرکز خود را بگذارید بر روی این موضوع که فردی معقول بوده و به دنبال راه‌ حل باشید. به خاطر داشته باشید تنها می‌توانیم رفتار خودمان را کنترل کنیم اما وقتی فردی تغییر می‌کند، پویایی‌ های روابط نیز تغییر کرده و این خود، فرد دیگر را نیز تشویق به تغییر می‌کند.

قدردان تغییرات مثبت باشید و آن‌ها را تقویت نمایید. درجایی که نیاز است قدردان باشید (البته در آن افراط نکنید) و سعی کنید نگرشی شاد و زنده دل داشته باشید. حتی اگر حس خوبی نیز ندارید، عمده به خاطر تنبیه، احساسات خود را دریغ نکنید. اگر مستقیم و با درک یک انسان بالغ با آنچه ناراحت تان می‌کند برخورد کنید خیلی بهتر خواهد بود.

چکیده
افراد کمال گرا کسانی هستند که همه چیز را بدون عیب و نقص می خواهند، کسانی که با کمال گرایی ازدواج خود را به عقب می اندازند؛ حتی اگر در آینده روی این احساس خود پا بگذارند و کسی را برای ازدواج بپذیرند؛ چون کمال گرایی در وجود آنها تثبیت شده است دیگر نمی‌توانند طعم خوشبختی را بچشند و مدام در حال بررسی ویژگی ها و خصوصیات همسر خود هستند و زندگی را به کام خود و همسرشان تلخ می کنند. ما در این مقاله راهکارهایی را برای زندگی با افراد کمال گرا برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید