کشورهای دارای بالاترین امید به زندگی

امید به زندگی

کشورهای دارای بالاترین امید به زندگی

فهرست کشورهای جهان بر پایه امید به زندگی، میزان عمر متوسط هر فرد در هر کشور را تخمین می‌ زند. سازمان‌ های گوناگونی برای شاخص امید به زندگی رده‌ بندی اعلام کرده‌ اند که سازمان ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و سرویس اطلاعاتی مرکزی (CIA) برخی از آن‌ ها هستند. با ما همراه باشید تا شما را با کشورهای دارای بالاترین امید به زندگی آشنا کنیم.

شاخص میزان امید به زندگی چیست

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌ دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است یا به عبارت دیگر هر عضوی از آن جامعه چند سال می‌ تواند توقع حیات داشته باشد. هر چه شاخص‌ های بهداشتی و همچنین درمانی بهبود یابد امید به زندگی افزایش خواهد یافت و از این رو این شاخص یکی از شاخص‌ های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورهاست. امید زندگی زنان در همه جوامع چند سال (در کل جهان چهار و نیم سال) بیشتر از مردان است.

۱- هنگ کنگ: ۸۳.۷۳

و بالاترین رتبه‌ ی فهرست کشور با بالاترین سطح امید به زندگی تعلق می‌گیرد به …. هنگ کنگ! ممکن است زندگی شلوغ، و شهرنشینان پرمشغله به لحاظ کاری در آن عده‌ ای را متعجب کند که چطور مردم این کشور رتبه‌ ی نخست این فهرست را در اختیار دارند. اما هنگ‌ کنگی‌ ها به طور متوسط حدود ۸۴ سال عمر می‌ کنند! هرچند کار کردن اغلب به عنوان یکی از عوامل اصلی استرس نام برده می‌شود،سندروم بیکاری”‌ که حاصل نداشتن کاری برای انجام دادن است به ندرت بر هنگ‌کنگی‌هایی که اغلب تا هشتادسالگی‌ شان کار می‌ کنند تاثیر می‌ گذارد. یک رژیم غذایی کانتونی بخارپز، حرکات بدن تایچی، و بازی ماژونک که محرک مغز است کمک می‌ کنند تا هنگ‌ کنگی‌ ها به دراز عمرترین ملیت روی کره‌ ی زمین تبدیل شوند.

۲- ژاپن: ۸۳.۳

ژاپنی‌ ها، که توسط پژوهشگران به عنوان یکی از سالم‌ ترین آدم‌ های زمین معرفی شده‌ اند، از متوسط عمر ۸۳.۳ سال برخوردار هستند. ژاپن توسط دانشمندان مختلفی از سرتاسر جهان به خاطر داشتن بالاترین عدد سرانه‌ ی صدساله‌ ها (کسانی که بیش از صد سال عمر می‌کنند)، یعنی از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر ۳۴.۸۵ نفر، مورد مطالعه قرار گرفته است. بالاترین نسبت این صدساله‌ ها در جزیره‌ ی اوکیناوا زندگی می‌ کنند: یعنی جایی که بالاترین مصرف جلبک دریایی در جهان را دارد. شاید در این ماده‌ی سبز چیزی وجود دارد که باید از آن نکته‌ ای بیاموزیم.

۳- ایتالیا: ۸۲.۸۴

ایتالیایی‌ ها کمی رمزآلود و معما گونه هستند – به رغم تمام سیگار کشیدن‌ ها، رژیم پر از کربوهیدرات، و درآمدهای پایین‌ تر نسبت به بقیه‌ ی کشورهای این فهرست، سومین بالاترین امید به زندگی در جهان را دارند. صرف نظر از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که قبلا بحث شد و اثرات مثبت آب و هوا، ایتالیا مدت‌ های مدید بیشتری از هریک از کشورهای موجود در این فهرست صاحب جامعه‌ ای یکپارچه‌تر بوده‌ است. به نظر می‌ رسد سطوح پایین‌ تری از اغتشاشات اجتماعی و نابرابری نقش مهمی در سلامت بهتر ایتالیایی‌ ها ایفا می‌ کند.

۴- سوئیس: ۸۲.۶۶

امید به زندگی

سوئیس، بهشت منطقه‌ ی آلپ، از درآمدهای بالا، هوای پاک، و مردم شاد برخوردار است. دلیل اصلی عمر طولانی سوئیسی‌ ها چیست؟ گزارش سرمایه‌ ی انسانی انجمن جهانی اقتصاد در ۲۰۱۳ سوئیس را به عنوان کشوری که بیشترین سرمایه‌ گذاری را در سلامت، استعداد، و تحصیلات شهروندانش انجام می‌دهد نام می‌ برد. این مورد را با توجه عالی به مردم و نرخ پایین جرائم و انسجام اجتماعی قوی ترکیب کنید تا درباره دلیل یکی از طولانی‌ ترین طول عمرها در جهان بیشتر آگاه شوید.

۵- سنگاپور: ۸۲.۶۴

سنگاپور، خانه‌ ی یکی از ثروتمندترین جمعیت‌ های کره‌ ی زمین، تنها دولت-شهر جزیره‌ ای جهان است. اکثر سنگاپوری‌ ها، به لطف دولتی با بصیرت فراوان، تا ۸۲ سال یا بیشتر عمر می‌کنند. با کنترل تعداد خودروها (و درنتیجه آلودگی) در جاده‌ ها و مدیریت سیستم مراقبت و درمان بسیار جامع، دولت بر پیشگیری و مدیریت بیماری‌ های مزمن نیز تمرکز کرده است.

۶- ایسلند: ۸۲.۳

ایسلندی‌ های دراز عمر می‌ توانند از محیط طبیعی‌ شان به خاطر بخشیدن چنین عمر طولانی به آنها تشکر کنند. ورای یک سیستم سلامت همگانی کارآمد و ماهی‌ های تازه‌ ی فراوان در رژیم غذایی‌ شان، ایسلندی‌ ها در یکی از پاک‌ ترین کشورهای زمین (به لحاظ آلودگی) زندگی می‌کنند. ایسلند با تاکید بر انرژی زمین‌گرمایی خودش را پاک نگه می دارد و برای ساکنین آب گرم را مستقیما از چشمه‌ های آب گرم و آتشفشان‌ های جزیره فراهم می‌ آورد.

۷- اسپانیا: ۸۲.۲۷

اسپانیایی‌ ها، چهارمین مورد از پنج ملیت مدیترانه‌ ای موجود در فهرست ما، غالبا به خاطر رژیم غذایی و آب و هوای مطلوب از عمری طولانی برخوردار هستند. سوای این، اسپانیایی‌ ها همچنین ششمین کمترین نرخ خودکشی را دارند. کشورهای دارای پایین‌ ترین نرخ خودکشی عبارتند از ترکیه، مکزیک، یونان، اسرائیل، و ایتالیا.

۸- استرالیا: ۸۲.۰۹

به رغم خطرات موجود در استرالیا – موجودات ترسناک، نرخ روبه افزایش چاقی، و بالاترین میزان شیوع سرطان پوست در جهان – استرالیایی‌ ها قطعا مردم جان سختی هستند و به طور متوسط تا ۸۲.۰۹ سال عمر می‌ کنند. کارشناسان حوزه‌ ی سلامت کاهش در مصرف دخانیات و سواد بالا در بین استرالیایی‌ ها را عامل این عمر طولانی می‌ دانند.

۹- اسرائیل: ۸۲.۰۷

اسرائیلی‌ ها نهمین بالاترین امید به زندگی را در جهان دارند و به طور متوسط بیش از ۸۲ سال عمر می‌ کنند. به علاوه با داشتن یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای، بعضی از دانشمندان معتقدند که جمعیت آمیخته‌ ی ژنتیکی اسرائیل به گسترش طول عمر کمک می‌ کند چون آدم‌ های (آمیخته) چند نژادی بیشتر عمر می‌ کنند. اسرائیلی‌ ها همچنین نسبت به بسیاری از سایر کشورها از روابط محکم‌ تری با خانواده‌ ها و اجتماع خود برخوردارند.

۱۰- سوئد: ۸۱.۹۳

سوئد، سومین کشور حوزه‌ ی اسکاندیناوی که در فهرست ما حاضر است، این حقیقت را قوت می‌ بخشد که اروپای شمالی یکی از سالم‌ ترین مناطق جهان است. علاوه بر داشتن با کیفیت‌ ترین آب و دومین کمترین آلودگی هوا در بین کشورهای سازمان همکاری و توسعه‌ ی اقتصادی‌( OECD)، رژیم غذایی سوئدی نقشی اصلی در چنین طول عمری ایفا می‌ کند. رژیم غذایی سرشار از ماهی، توت‌ ها، و کل دانه‌ ها خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی را پایین می‌ آورد و در کل به بیشتر عمر کردن سوئدی‌ ها کمک می‌ کند.

۱۱- فرانسه: ۸۱.۸۴

امید به زندگی

فرانسوی‌ ها به عنوان یکی از سالم‌ ترین آدم‌ های جهان مشهور هستند. ترکیب یک رژیم غذایی مدیترانه‌ ای سالم، یکی از بهترین سیستم‌ های مراقبت و درمان در جهان، و تعادل کار و زندگی عالی همه به فرانسوی‌ ها کمک می‌کنند تا به اندازه‌ی متوسط عمر ۸۱.۸۴ سال زندگی کنند. این کشور در فهرست ما یکی از بزرگترین تفاوت‌ های در جنسیت را دارد، به طوری که به طور متوسط زنان فرانسوی بیش از شش سال از متوسط مردان فرانسوی بیشتر عمر می‌ کنند.

۱۲- کانادا: ۸۱.۷۸

کانادا، یکی از توسعه‌ یافته‌ ترین کشورهای سیاره‌ ی زمین، یکی از دوست داشتنی‌ ترین‌ها نیز هست. علاوه بر میراث طبیعی هنگفت و زندگی عادلانه‌ ی آن، کانادا با سوادترین کشور جهان نیز هست، که به لحاظ درصد بزرگسالانی که حداقل مدرک کارشناسی دارند (۵۱٪) جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. به رغم تعداد فراوان مهاجرانی که هر ساله در کانادا پذیرفته می‌ شوند – کانادا هر ساله ۱۰٪ از پناهندگان جهانی را پذیرش می‌کند – ارقام امید به زندگی به اندازه‌ ای که انتظار می‌ رود دستخوش تغییر نمی‌ شود. سهولت زندگی در کانادا ممکن است همان نیروی عامل طول عمر کسانی باشد که در آنجا زندگی می‌ کنند.

۱۳- نیوزیلند: ۸۱.۵۶

نیوزیلند بهشت ماجراجویان است. نیوزیلند با تنوع زیستی، کوه‌ ها، سواحل، آتش‌فشان‌ های چشم‌ نواز و یک آب و هوای دریایی، قطعا یکی از راحت‌ ترین مکان‌ های دنیا برای زندگی کردن است. آرامش روان نیوزیلندی‌ ها که در جهان مشهور است، به سبک زندگی آرام‌ تر آن‌ ها مربوط می‌شود. رسیدن به این آرامش همراه با نوشیدنی‌ های درجه یک و سلامت قلبی عروقی که نیوزیلندی‌ ها از آن برخوردارند تقریبا هدف هر کسی است.

۱۴- جمهوری کره: ۸۱.۴۳

یکی از چهار کشور آسیایی موجود در بین ۱۵ کشور برتر، جمهوری کره (کره‌ی جنوبی) از روندی پیروی می‌ کند که در آن نسبت به بیشتر کشورهای غربی جهان تاکید بیشتری بر سلامت دارد. به رغم طول عمر عموما زیاد کره‌ ای‌ ها، آن‌ ها با مشکل جدی و فزاینده‌ ی آلودگی زیست محیطی و شهری‌ سازی روبرو هستند به طوری که تقریبا نیمی از ۵۱ میلیون کره‌ای در منطقه‌ ی شهری سئول زندگی می‌ کنند. همچنین، سلامت ذهنی در کره‌ ی جنوبی مورد توجه است، کشوری که خانه‌ ی بالاترین نرخ خودکشی در کشورهای صنعتی جهان است به طوری که به ازای هر ۱۰۰،۰۰۰ ساکن این کشور در ۲۰۰۸ تعداد ۲۶ مرگ ناشی از خودکشی گزارش شده است.

۱۵- لوگزامبورگ: ۸۱.۳۳

شهروندان یکی از کوچکترین کشورهای اروپا از داشتن یکی از بالاترین امید به زندگی‌ ها در جهان برخوردارند. لوگزامبورگ با احتساب سرانه‌ی اروپا بیشترین الکل را می‌ فروشد که این رقم با توجه به تعداد زیاد خارجی‌هایی که از مرزها می‌ گذرند تا الکل بخرند قابل توجیه است. از هر لوگزامبورگی یک نفر عضو رسمی حداقل یکی از فدراسیون‌ های ورزشی است و مردم آن از بیشتر کشورهای اروپا سلامت خود را بهتر حفظ می‌ کنند.

۱۶- نروژ: ۸۱.۳۲

اکثر نروژی‌ ها از زندگی کردن تا دهه‌ ی نهم عمر خود لذت می‌ برند. پژوهشگران حوزه‌ ی سلامت خاطر نشان کرده‌ اند – سوای توان مالی و رژیم غذایی سالم شهروندان – تاکید نروژی‌ ها بر مارکا (طبیعت نزدیک به هر شهر) و وقت گذرانی در این طبیعت طول عمر را افزایش می‌ دهد.

۱۷- هلند: ۸۱.۳۱

امید به زندگی

سیستم بهداشت و درمان هلند همواره به عنوان بهترین سیستم در اروپا لقب گرفته است، اما فقط این مورد نیست که باعث می‌شود شهروندان تا دهه‌ ی هشتاد زندگی خود عمر کنند. هلندی‌ ها سخاوتمندترین کشور جهان نیز هستند (به لحاظ سرانه). سخاوت احساس خوشبختی و رضایت از زندگی را بیشتر می‌ کند که به نوبه‌ ی خود باعث افزایش امید به زندگی می‌ شود.

۱۸- مارتینیک: ۸۱.۲

مارتینیک، منطقه‌ ی برون مرزی دیگر فرانسه در حوزه‌ ی کارائیب، از اکثر کشورهای کارائیب استاندارد زندگی بالاتری دارد. این کشور، که بیشتر از همه توسط فرانسه تامین مالی می‌ شود، به طرز فزاینده‌ و رو به رشدی به کانونی برای گردشگران تبدیل شده است. شایع است که مسافرت به این جزیره، اگر چیز دیگری به غیر از قرار دادن پاهایتان در آب‌ های آبی زلال نداشته باشد، امید به زندگی‌ تان را افزایش خواهد داد.

۱۹- شیلی: ۸۱.۱۹

شیلی، تنها کشور آمریکای جنوبی در فهرست ما – و یکی از سه کشور نیمکره‌ ی غربی – متوسط امید به زندگی ۸۱.۱۹ سال دارد و اصلا جای تعجب ندارد. در بین کشورهای آمریکای لاتین، شیلی پیشتاز توسعه‌ ی انسانی، درآمد سرانه، و وضعیت صلح است. این امر نشان می‌ دهد صلح و ثبات اقتصادی – دو چیزی که اکثر نیاکان ما یک یا دو قرن پیش به خاطر تلاش پیوسته برای بقا فاقد آن بودند – نقشی حیاتی در سلامت و طول عمر ایفا می‌کنند.

۲۰- اتریش: ۸۱.۰۹

اتریشی‌ ها به طرز باشکوهی عمری طولانی دارند، که با متوسط امید به زندگی ۸۱.۰۹ سال در رده‌ ی بیستم این فهرست قرار می‌گیرند. هوای آلپی، سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی ۵۲،۲۱۶ دلار، و فرصت‌ های فراوان برای فعالیت‌ های اجتماعی و فرهنگی نقش قدرتمندی در طول عمر اتریشی‌ ها ایفا می‌کنند.

۲۱- آلمان: ۸۰.۶۵

آلمان، سرزمین شاعران و متفکران، به خاطر داشتن بزرگترین سایز کمربندها در اروپا شهرت فراوانی دارد. هرچند آلمان در اتحادیه‌ ی اروپا بیشترین تعداد آدم‌ های مبتلا به اضافه وزن را دارد، اما دارای قدیمی‌ ترین سیستم مراقبت و درمان همگانی جهان نیز هست که به زمان زمامداری اتو فون بیسمارک در دهه‌ی ۱۸۸۰ بر می‌ گردد. حتی در اوایل قرن سیزدهم، آلمان مراکز درمان و مراقبت بسیار با کیفیتی داشت که به آن‌ ها اسپیتال (مریض‌خانه) می‌گفتند و در واقع اولین نمونه‌ های بیمارستان‌ های مدرن امروزی بودند.

۲۲- یونان: ۸۰.۶

امید به زندگی

درست به همان اندازه که در مورد ایرلندی‌ها عجیب بود، یونانی‌ ها هم زندگی دلچسبی دارند – تا ۸۰.۶ سال – به رغم این که نسبت به کشورهای سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی‌( OECD) درصد بزرگی از بزرگسالان آن به صورت روزانه دخانیات مصرف می‌کنند. شاید همه‌ی آن به خاطر روغن زیتون، پنیر فتا، و زندگی ساحلی باشد.

۲۳- ایرلند: ۸۰.۵۷

امید به زندگی بالا در ایرلند ممکن است مربوط به چیزی بیش از خوش‌ اقبالی ایرلندی‌ ها باشد. هرچند مصرف الکل و سیروز کبدی هر ساله بر زندگی هزاران ایرلندی تاثیر می‌ گذارد، این امکان وجود دارد که نگرش مثبت اکثر ساکنین امرلد آیل اثر مثبتی بر طول عمر مردم آن بگذارد.

۲۴- پرتغال و گوادلوپ: ۸۰.۵۴

با میانگین ۸۰٫۵۴ سال، شهروندان پرتغال و گوادلوپ (یک قلمرو فرانسوی در دریایی کارائیب) تنها نواحی دیگری هستند که در فهرست ما جایگاه مشترک دارند. نوع زندگی جزیره‌ ای آرام گوادلوپ به یک سبک زندگی پایدار مربوط می‌ شود که در پایین نگه داشتن سطح استرس و بالا بردن امید به زندگی مفید است. پرتغال، علی رغم آن که به اندازه‌ ی سایر اعضای اتحادیه‌ ی اروپا ثروتمند نیست، ۱۲امین سیستم سلامت همگانی را در جهان دارد و مردم آن از زندگی کردن با شور و احساس قوی نسبت به زندگی و خانواده لذت می‌ برند.

۲۵- فنلاند و بلژیک: ۸۰.۵۲

فنلاند و بلژیک است که هر دو به طور مشترک در مکان ۲۵ام هستند. این دو کشور اروپایی بسیار ثروتمند وجود یک روند رایج را در سرتاسر این داده‌ ها نشان می‌ دهند:‌ شهروندان. کشورهای ثروتمندتر بیشتر عمر می‌ کنند. هرچند پول خوشبختی نمی‌ آورد، اما با پول می‌ تواند غذای با کیفیت‌ تر خرید، محیط‌ تمیزتری داشت، و از مراقبت‌ های بهداشتی بهتر برخوردار بود.

چکیده
یکی از مهمترین شاخص های توسعه هر کشور که در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحد هرساله اعلام می شود، شاخص امید به زندگی است که نشان میدهد، مردم هر کشور بر اساس میزان توسعه یافتگی آن کشور چند سال امید به زنده ماندن دارد. در این مقاله فهرستی از کشورها برپایه شاخص امید به زندگی به صورت تفکیکی را برای شما فهرست کردیم که امیدواریم برایتان جالب بوده باشند.

پاسخ دهید