چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

افزایش هوش مالی ممکن است کار سختی به نظر برسد، اما حقیقت این است که هوش مالی شما بستگی به تصمیم گیری های درست و دوری از تکرار اشتباهات گذشته خواهد بود، و زمانی که بتوانید از اشتباهات گذشته درس بگیرید پس میتوانید از لحظ مالی ارتقاء پیدا کنید. زندگی هر فردی مجموعه ای از نتایج است که هر کدام با توجه به یک تصمیم به جود آمده اند. این تصمیمات به مرور زمان بر روی زندگی شما تاثیر میگذارد و کیفیت انجام کارها را نشان میدهد. در زمینه مالی باید ریشه اصلی هر نوع موفقیت و شکست را در تصمیمات فرد جستجو کنیم. در این مقاله قصد داریم چگونگی افزایش هوش مالی را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 هوش مالی چیست

یکی از دلایلی که باعث میشود بسیاری از مردم به آرزوهایشان دست پیدا نکنند توسل به شانس و اقبال است. متاسفانه افراد زیادی وجود دارند که با توجه به پیشرفت های علمی و بالا رفتن سطح دانش باز هم علت تمام وقایع را شانس و اقبال می دانند و تصور می کنند بدون داشتن شانس نمی توانند به آرزوهای خودشان دست پیدا کنند. معمولا یکی از بزرگترین آرزوهای هر فردی در زندگی رسیدن به ثروت است مخصوصا ثروتی که یک شبه به دست بیاید. ولی مشکلی که وجود دارد این است که اکثر افراد برای رسیدن به ثروت و راه و روش های آن تلاشی نمی کنند و به اشتباه فکر می کنند شانس مهمترین عامل در ثروتمند شدن و رسیدن به درجات مطلوب مالی خواهد بود.

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

نکته ای که باید بدانید این است که برای رسیدن به پول ، ثروت و موفقیت در زندگی فردی هم باید کارهایی را انجام دهید و انجام این کارها هم در صورتی با موفقیت همراه می شود که علم آن را داشته باشید. یکی از مهمترین اصولی که در به دست آوردن پول و ثروت باید به آن توجه کنید «هوش مالی» است. هوش مالی به شما کمک می کند تا درآمدتان را در بهترین جا به کار گیرید و از ثروت خود برای درآمد زایی بیشتر استفاده کنید.

راهکارهای افزایش هوش مالی

۱- چشم انداز مالی مناسب
برای این که بتوانید به هدف های مالی و موفقیت فردی در زندگی هر چه سریعتر دسترسی پیدا کنید باید قبل از هر چیز انگیزه ی کافی برای این کار را در خودتان ایجاد کنید. داشتن یک چشم انداز مالی مناسب می تواند در هر لحظه به شما این نکته را یادآوری کند که در بهترین مسیر در حال حرکت هستید و می توانید به راحتی به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید، بدون آن که از مسیرتان منحرف شوید و خطری هدفتان را تهدید کند.

۲- مشخص کردن هدف های مالی
داشتن هدف های مالی در صورتی که واضح و شفاف باشند، می توانند این اطمینان را به شما بدهند که هیچ وقت از هدفتان دور نخواهید شد و دقیقا می دانید به چه چیزی در زمینه مالی قرار است دست پیدا کنید. داشتن یک هدف مشخص باعث می شود که برای حرکت در مسیر دچار سردرگمی نشوید و بی انگیزگی به سراغتان نیاید. در مشخص کردن هدف های مالی باید از کلی نگری تا جای ممکن دوری کنید، و تا جایی که امکان دارد همه چیز را با جزئیات تمام ثبت کنید. مثلا برای سرمایه گذاری روی موردی خاص باید دقیقا مبلغ و تاریخ آن را برای خودتان مشخص کنید طوری که حتی ذره ای ابهام هم در آن وجود نداشته باشد.

۳- تعیین اهداف کوچک
باید بدانید اهداف کوچک از قدرتی برخوردارند که اهداف بزرگ هیچ وقت به پای آن ها نخواهند رسید. معمولا فکر کردن به اهداف بزرگ نمی تواند انگیزه ی کافی را در شما آن طور که باید ایجاد کند. طبق تحقیقات انجام شده اهدافی که برای رسیدن به آن ها مدت زیادی لازم است در اکثر اوقات مورد توجه قرار نمی گیرند و نمی توانند برایتان انگیزه ایجاد کنند، در صورتی که اهداف کوچکتر که قرار است زودتر به آن ها برسید می توانند بهترین موتور محرک برای رسیدن به آرزوهایتان باشند.

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

مثلا به جای این که به فکر خریدن یک ماشین مدل بالا باشید می توانید پولهای خود را مدتی پس انداز کنید تا بعد از زمان کوتاهی برای خودتان یک گوشی مناسب تهیه کنید، در این صورت زودتر به هدفتان خواهید رسید و این برایتان بسیار با ارزش تر از اهداف بلند مدت خواهد بود.

۴- بتاثیر جملات مثبت بر اهداف مالی
بر اساس قانون جذب استفاده از جملات مثبت در هر کاری باعث می شود تا موفقیت را از آن خود کنید. در واقع راز استفاده از جملات مثبت این است که این جملات به طور مستقیم در ذهنتان ضبط خواهند شد و باعث تغییر عملکرد ذهنی و رسیدن به موفقیت فردی در زندگی شما می شود. استفاده از جملات مثبت سبب می شود تا به خودتان ثابت کنید از پس هدف موردنظرتان برخواهید آمد.

مثلا به جای این که بگویید من شکست نمی خورم باید از جمله ی من موفق خواهم شد استفاده کنید. ذهنتان بدون توجه به فعل جمله تحت تاثیر جمله ی شما قرار خواهد گرفت و بر همین اساس برنامه ی زندگی تان را تنظیم خواهد نمود. در صورتی که سیگنال های بدی دریافت کند قطعا نخواهید توانست به راحتی به اهداف و موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنید.

۵- عملی وارد شدن به مسائل مالی
برای این که بتوانید به اهداف مالی خود سریع تر از قبل عمل کنید باید خودتان عملا دست به کار شوید و بیشتر از گذشته تلاش خودتان را به کار گیرید. شاید در ابتدا انجام فعالیت های مالی برایتان کمی سخت باشد ولی با تمرین خواهید توانست آن ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. در واقع افزایش هوش مالی مانند انجام فعالیت های ورزشی است به همین دلیل در صورتی که زیاد تمرین کرده باشید ذهنتان مانند عضلات یک ورزشکار راحت تر از هر زمان دیگری از پس فعالیت های مالی بر خواهد آمد و می تواند در این راه رسیدن به موفقیت فردی در زندگی را برای شما به ارمغان بیاورد.

۶- پرداخت بدهی های کوچک
پرداخت بدهی های کوچک یکی از راهکارهایی است که می تواند به شما در پیش بردن اهداف مالیتان کمک زیادی بکند. پرداخت این بدهی ها باعث می شود تا شما برای پرداخت بدهی های بزرگ تر ترغیب شوید و باعث می شود اعتماد به نفستان برای پرداخت بدهی های بزرگ افزایش یابد. در واقع با پرداخت بدهی های کوچک به خودتان ثابت می کنید که از پس پرداخت بدهی هایتان بر خواهید آمد برای همین هر چقدر مبلغ آن بیشتر باشد باز هم می توانید از پس آن بر بیایید.

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

۷- برای موفقیت تجربه خرج کنید
یکی از باورهای غلطی که وجود دارد این است که خرج کردن برای تجربه های جدید اصولا کار اشتباهی است و نباید برای علایقی که وجود دارد مبلغی را خرج کنیم، ولی بهتر است بدانید در بسیاری از مواقع که خرج کردن برای موردی بتواند واقعا شما را خوشحال کند و برایتان لذت بخش باشد ضروری است و می تواند شما را در افزایش هوش مالی تان یاری کند. باید به این خرج ها بیشتر به دید یک سرمایه گذاری نگاه کنید نه از دست رفتن پول و ثروت!

۸- تنهایی خرید کردن
رفتن به مراکز خرید با دوستان یکی از بدترین کارها در زمینه ی هوش مالی می باشد. شما می توانید دوستان خود را در مکان های مناسب دیگری ملاقات کنید تا این که در مراکز خرید قرار بگذارید. خرید کردن با دوستان باعث می شود تا در زمان خرید کمتر به خریدتان فکر کنید و اجناسی را خریداری کنید که مورد نیازتان نیست و متضرر شوید. برای همین توجه داشته باشید تا جایی که ممکن است تنهایی به خرید بروید تا زمان کافی برای فکر کردن در مورد خرید یک محصول داشته باشید.

افزایش هوش مالی در ۳۰ روز

گام اول
اولین گام برای افزایش هوش مالی این است که متعهد شوید. یک ضرب المثل ژاپنی می گوید پول روی درخت مقاومت و پافشاری رشد می‌کند، بنابراین شما هم باید متعهد شوید که در ۳۰ روز آینده با پشتکار کارهایی انجام دهید که باعث افزایش هوش مالی شما می شود و اولین گامی که باید در راستای افزایش هوش مالی خود بردارید پر کردن تعهد نامه زیر برای انجام تمرین ها در ۳۰ روز آینده خواهد بود.

گام دوم
دومین گام برای افزایش هوش مالی این است که بدانید هوش مالی شما از پنج ستون تشکیل شده که عبارتند از:
۱-هوش مالی اهرم کردن پول
۲- هوش مالی محافظت از پول
۳-هوش مالی اطلاعات
۴-هوش مالی بودجه بندی پول
۵-هوش مالی کسب درآمد.

ادموند بورک نویسنده و سخنور معروف ایرلندی می گوید:اگر بتوانیم بر ثروت‌مان تسلط داشته باشیم، ثروتمند و آزاد خواهیم بود و اگر ثروت بر ما تسلط داشته باشد، به راستی فقیر هستیم. و ما برای اینکه بتوانیم بر ثروت مان تسلط داشته باشیم حتما باید به صورت هم زمان بر روی تقویت این پنج هوش تلاش کنیم. متاسفانه بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر درآمد بالایی داشته باشند می توانند ثروتمند شده و به بالاترین قله های موفقیت مالی دست یابند این درحالی است که اگر آنها هوش مالی بودجه بندی و هوش مالی محافظت از پول را نداشته باشند به راحتی پول های خود را از دست می دهند.

گام سوم
۳- درگام سوم شما باید بیاموزید که کنترل پول‌تان را در دست بگیرید وگرنه کمبود پول برای همیشه شما را کنترل خواهد کرد. اگر یادتان باشد در مقاله های قبلی در سایت مدیرپولساز به مدیریت پول و تاثیر آن بر افزایش هوش مالی و استفاده از فرمول ضابت برای بودجه بندی پول هایتان اشاره کرده بودم. اما در این گام مجددا تاکید می کنم، حتما از فرمول (ضابت)، فرمولی فوق العاده ای که به شما کمک می کند.

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

برای رسیدن به استقلال مالی چگونه پول هایتان را دسته بندی و خرج کنید استفاده کنید. و نهایت تلاش خود را به کار برید تا به آن متعهد بمانید. بنابراین طی سی روز آینده سعی کنید تمام درآمدهای خود را براساس فرمول ضابت دسته بندی کرده وسپس هر پولی که خرج می کنید را از دسته بندی گفته شده کم کنید.

گام چهارم
۴- نکته مهم دیگر برای افزایش هوش مالی این است که به درستی فرق دارایی و بدهی را بدانید و بتوانید بدهی خوب را از بدهی بد تشخیص دهید. زیرا درک این کلمات به شما کمک می کند تا در تصمیم گیری های اقتصادی خود بیشتر به سمت بدهی های خوب و خرید دارایی رفته و از رفتن به سمت بدهی های بد و هدر دادن سرمایه خود دوری کنید.

شما برای اینکه این اصطلاحات را به خوبی بیاموزید باید طی سی روز آینده ۲۵ موردی که طی پنچ سال گذشته بر روی آنها سرمایه گذاری کرده اید از قبیل خانه، ماشین، خرید طلا، سهام، لوازم منزل و غیره را بنویسید و با جستجو در اینترنت و مطالعه کتاب بررسی کنید که آنها جزو دارایی ها محسوب می شدند یا بدهی ها؟ سپس تلاش کنید که در آینده پول های خودتان تا جایی که می توانید صرف خرید دارایی کنید.

گام پنجم
۵- آخرین مورد که می تواند تاثیر بالایی در افزایش هوش مالی شما داشته باشد میزان کلمات مالی است که در دایره لغات شما وجود دارد. در واقع میزان این دایره لغات مالی رابطه ی مستقیمی با موفقیت شما دارد. بنابراین تلاش کنید که طی سی روز آینده مطالب اقتصادی زیادی بخوانید. برای اینکه از این کار بتوانید نتیجه بهتری بگیرید پیشنهاد می کنم که حتما یک دفتر خوب تهیه کنید.

 سپس سراغ روزنامه ها و مجلات خوبی از قبیل دنیای اقتصاد و تجارت فردا بروید و با مطالعه آنها کلمات تازه ای راکه معنی آنها را نمی دانید در دفتر خود بنویسید و سعی کنید در این اینترنت کمی راجبه فلسفه آن کلمه تحقیق کنید. با انجام این کار به مرور متوجه خواهید شد که شما اصطلاحاتی را آموخته اید که کمک بسیار زیادی به افزایش دانش مالی شما کرده است. و به مرور تبدیل به فردی خواهید شد که فرصت های ناب کسب سود را با تحلیل ها خوب از خبر های اقتصادی بدست می آورد.

چکیده

در صورتی که نتوانید به خوبی از ثروتتان استفاده کنید قطعا به راحتی آن را از دست می دهید و به دست آوردن ثروت دوباره کار سختی میباشد. برای همین باید با استفاده از تکنیک های هوش مالی بتوانید همیشه ثروت خود را افزایش دهید و تا جایی که ممکن است با آگاهی های لازم  و علم کافی با مسائل مالی روبرو شوید. باید به این موضوع ایمان داشته باشید که ثروتمند شدن یک کار اتفاقی نیست بلکه برای ثروتمند شدن باید مسیر معینی را طی کنید، و در این راه از روش های صحیح و منطقی استفاده کنید. ما در اینجا مطلب چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم را برای شما بیان نمودیم. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگذاریم.

پاسخ دهید