چگونه هدفمند زندگی کنیم

چگونه هدفمند زندگی کنیم

چگونه هدفمند زندگی کنیم

تک تک انسانهای کره زمین راه و هدفی دارند که باید آن را بپیمایند و محقق کنند، حتی اگر خود به آن واقف نباشند. چه این هدف از طریق شغل، یا کار داوطلبانه، یا ایجاد تغییر اجتماعی، یا اصلا هر چیز دیگری محقق شود، فرقی نمی‌ کند، شما نیز هدفی عالی دارید و باید آن را پیدا کنید. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه آن هدف را پیدا کنید.

هدف چیست

یک هدف، موقعیت مکان-زمانی است که یک فرد بر آن است که به آن برسد. به عبارتی و در یک جمله، نتایج مورد انتظار یک رفتار را هدف می‌ گویند. از نظر روان شناسان، هدف محرک بیرونی است. محرک می‌ تواند مادی و ملموس باشد مانند افزایش‌ دستمزد، یا غیر ملموس مانند قدردانی از تلاش کارکنان یا به دست آوردن قدرت که در برانگیختن و شدت بخشیدن به انگیزه‌ ها و نیازها و در نتیجه فعال کردن رفتارهای آدمی به همان اندازه محرک‌ های ملموس مهم است. (البته، هدف زندگی را می‌ شود هدف آفریننده انسان از آفرینش او فرض کرد یا هدف خود انسان از ادامه زندگی و این، دو دسته نگاه بسیار متفاوت را ایجاد می‌کند.

راههای پیدا کردن هدف در زندگی

برای پیدا کردن هدف در زندگی راهکارهای زیر می تواند مفید باشد.

۱- قدرت کنجکاوی را دست کم نگیرید

هیچوقت قدرت کنجکاوی را دست کم نگیرید. کنجکاوی همان دانستن و یاد گرفتن است که ذهنتان را روشن و پویا نگه می‌ دارد. وقتی می‌ پذیرید که چیزی را نمی‌ دانید برای دانستن آن تمایل و اشتیاق پیدا می‌ کنید و تمام تلاش تان را برای به دست آوردن آن به کار می‌ برید. آدم‌ های کنجکاو سوال می‌ پرسند، به دنبال پاسخ می‌ گردند و مسیرهای تازه‌ ای را برای مشکلات قدیمی امتحان می‌ کنند. آنها با رفتارهای شان به راحتی قابل تشخیص هستند.

آنها یک مشکل را با دید تازه و ذهن باز بررسی می‌ کنند و به یک راه حل خلاقانه و نوآورانه می‌ رسند.آدم‌ های کنجکاو همیشه به دنبال اطلاعات جدید هستند. همیشه آنها را در کتابخانه‌ ها و کتابفروشی‌ ها پیدا می‌ کنید. آنها از مدیر، همسر، دوستان و یا همکارانشان درخواست بازخورد می‌ کنند و همیشه سوالات عمیق و متفکرانه می‌ پرسند. دنبال اطلاعات تازه باشید. منابع خود را در نظر بگیرید و آنها را گسترش دهید.

۲- انگیزه‌ های خود را بررسی کنید

اگر انگیزه‌ های شما خالصانه و صادقانه باشند پیشرفت را تجربه خواهید کرد در غیر اینصورت هرگز به هدف نخواهید رسید.اعتبار واقعی از درون می‌ آید. وقتی اعتماد به نفس شما با واکنش دیگران از بین نرود باعث ایجاد انگیزه معتبر و نتایج معتبر می‌ شود. اعتماد به نفس خود را با تقویت شخصیت بالا ببرید. مهربان باشید. به جای گرفتن ببخشید. حتی به کسی که نمی‌ تواند برای شما کاری انجام دهد اهمیت بدهید.

از شما دعوت می‌ کنم انگیزه‌ های خود را بررسی کنید. مهم نیست در چه موقعیتی هستید اگر این کار را انجام ندهید زندگی خود را روی ستون‌های متزلزلی می‌ سازید. پس از انتقاد کردن و کنترل نتایج پرهیز کنید. به جای اینکه درگیر یک نتیجه خاص شوید زندگی خود را با اهداف جداگانه‌ ای در نظر بگیرید. وقتی به نتایج متفاوت فکر کنید هماهنگ با روحیات خود پیش می‌ روید و این آرامش درونی شما را به هدف می‌رساند. هدف یک چیز بیرونی نیست بلکه چیزی است که در درون خود دارید.

۳- ارزیابی بخش‌ های اصلی زندگی

چگونه هدفمند زندگی کنیم

اگر احساس می‌ کنید در کار تمام وقت تان گیر افتاده  اید، اگر احساس می‌کنید مهارت خاصی ندارید، بی تجربه هستید یا آموزش کافی ندیده اید پس در مسیر هدف زندگی نمی‌ کنید و یا هدفی در زندگی ندارید. چگونه این را تشخیص دهیم و بفهمیم که چه هدفی در زندگی داریم؟ بخش‌ های اصلی زندگی هر شخصی مختص خودش است و فقط خودش می‌ تواند آنها را تعیین کند. از خودتان سوالات شخصی درباره زندگیتان بپرسید.

به عنوان مثال: در بخش‌ های اصلی زندگی‌ ام چه کارهایی می‌ کنم؟ آیا در برخی از آنها عالی هستم اما در برخی نقص‌ هایی دارم؟به عنوان مثال شغل یکی از بخش‌ های اصلی زندگی است که خیلی‌ ها با آن درگیر هستند. اگر بخش اصلی زندگی شما نیز هست از خودتان بپرسید: من در چه کاری خوب هستم؟ استعدادها، مهارت‌ ها و توانایی‌ های خاص من چیست؟ چه کاری می‌ خواهم انجام دهم؟چه مشکلی شما را آزار می‌دهد؟ چه فرصت ها، شغل‌ ها و یا تفریح‌ هایی دوست داشتید اما به آنها نرسیدید؟ واقعیت خود را در بخش‌ های اصلی زندگی تان پیدا کنید تا بتوانید در یک مسیر هدف دار پیش بروید.

۴- عادت‌ های تاثیرگذار را تقویت کنید

یکی از مهم‌ ترین چیزهایی که باعث می‌ شود یک زندگی هدفمند داشته باشید این است که عادت‌ های تاثیرگذار خود را تقویت کنید. رفتارها و کارهایی که باعث می‌ شود در مسیر رویاهای قلبی تان سریع‌ تر حرکت کنید. و بالعکس عادت‌ هایی که تاثیرگذاری پایینی دارند باعث از بین رفتن انرژی، اشتیاق و تلاش می‌ شوند و مانع از پیدا کردن هدف می‌ شوند. یکی از عادت‌ هایی که باید تقویت کنید این است که مراقب زمان و انرژی خود باشید. هر کاری که با این دو منبع انجام می‌ دهید تعیین کننده نتیجه زندگی تان است. زمان یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌ های ماست و آن را با انجام دادن کارهایی که ما را به جلو پیش نمی‌برد هدر می‌ دهیم.

چقدر وقت برای تماشای تلویزیون، پرسه زدن در فضای مجازی و پاسخ دادن به پیام‌ ها می‌ گذرانید؟ متاسفانه زمان زیادی را برای این سه کار بیهوده صرف می‌کنیم.اگر بخواهیم در جهت هدف زندگی کنیم و به اهداف مان برسیم باید این عادت‌ های بی تاثیر را از زندگی خود حذف کنیم. در عوض در ساعت‌هایی که به آنها «ساعت قدرت» می‌ گویند به خودتان انرژی و روحیه بدهید. هر روز صبح ۲۰ دقیقه ورزش کنید و ۲۰ دقیقه با صدای بلند مطالعه کنید. ما در دنیای الکترونیکی زندگی می‌کنیم که به سرعت نور حرکت می‌کند و ما فراموش می‌کنیم که چگونه تمرکز کنیم.

زندگی هدفمند یعنی هر روز صبح با هیجان از خواب بیدار شویم و از زمانی که پا روی زمین می‌ گذاریم نمی‌ توانیم برای تغییر در زندگی منتظر بمانیم. برای حل مشکلات، آوردن لبخند به چهره دیگران و پیدا کردن راه حل هیجان زده هستیم و شب‌ ها با رضایت می‌ خوابیم زیرا امروز روز پرباری داشتیم.

سه نکته بسیار مهم در انتخاب هدف زندگی

چگونه هدفمند زندگی کنیم

برای انتخاب هدف در زندگی به این نکات مهم توجه نمایید:

۱- هدف اصلی خودتان را بااستعداد طبیعی‌ تان تطبیق دهید

استعدادهای فطری در هم ما به ودیعه نهاده شده است. کشف این استعدادها بخشی از زندگی ماست. کار ما اغلب با آنچه می‌ توانیم به نحو احسنت انجام دهیم، مطابقت ندارد.ارزش‌ها و فعالیت‌ های ما ممکن است در دو جهت مخالف یکدیگر قرار بگیرند. این پیام‌ های درهم باعث می‌ شود که انسان به کشمکش و بی اطمینانی درونی دچار گردد. در واقع این کشمکش‌ ها بین خود واقعی‌ تان و خود آرمانی‌ تان در جریان است.

چیزهای بسیاری در طی این تبادل بین خود آرمانی‌ تان تا خود واقعی‌ تان در رفت‌ و آمد است و به‌ واقع یکی از پیچیده‌ ترین گفتگو ها و مذاکره‌ های موجود در دنیاست که دانشمندان بسیاری در حال تحقیق بر روی این واقعیت هستند. می‌ دانید چرا؟ به دلیل اینکه ما بسیاری از چیزهایی که درباره خودمان می‌ دانیم بر اساس تعاملاتی ست که با محیط اطرافمان در حال انجام می‌ باشد.

مثلا هنگامی‌ که شما مورد تائید دوستان و یا یک غریبه قرار می‌ گیرید احتمال بسیار کمی دارد که در مورد خودتان تحقیق انجام نمایید چون احساس بسیار خوبی دریافت داشته‌ اید ولی اگر این مورد برعکس اتفاق بی افتد مسلما شما به تحقیق در مورد اینکه چرا این اتفاق افتاد و چه رفتار بدی انجام داده‌ اید که این‌ چنین جواب گرفته‌ اید خواهید پرداخت به‌ خصوص در مواردی که شما این عدم تائید را از شخصی دریافت دارید که موردعلاقه‌ تان است.

۲- مصمم باشید

بیشتر افراد مسیر مستقیم زندگیشان را گم می‌ کنند، زیرا به‌ آسانی آشفته می‌ شوند و تحت تأثیر افراد دیگر قرار می‌گیرند. بنابراین دچار سرگردانی می‌ گردند و مانند توپ بولینگ، از این‌ طرف به آن‌ طرف می‌ روند. زندگی بر اساس هدفتان نیاز به مصمم بودن دارد (عزم انجام دادن)، حال هرچه پیش آید مهم نیست.

این کار ضعیف را از قوی و تعلل گر را از مصمم واقعی جدا می‌کند.این کار شور و شوقی ژرف را برمی‌  انگیزد و احساس اهمیت داشتن را به وجود می‌ آورد. آنگاه شب‌ ها، به‌ جای آنکه از کارهایی که روز به‌ روز تغییرش می‌ دهید و فشار عصبی و هیجان ایجاد می‌ کند نگران باشید، با حس کارآمد بودن می‌ خوابید.

۳- طرز تفکر عادی داشته باشید

چگونه هدفمند زندگی کنیم

نگذارید که ((من)) ناکارآمد شما، نیت‌ های مثبتان را در سای قرار دهد. افرادی که بیشترین و بهترین اثر را بر جامعه دارند، تحت تأثیر ثروت و شهرت قرار نمی‌گیرند. ماهاتما گاندی، مادر ترزا، و هزاران نفر دیگر که به این اندازه مشهور نیستند، تنها باکارشان رفیق بوده‌اند.طمع و دستیابی به قدرت بخشی از فرمول زندگی هدفمند آنان بوده است. مطمئنا در این لحظه ممکن است به ذهنتان‌ برسد: (( چه داستان زیبایی، اما درواقع، من تغییر چشمگیری در دنیا ایجاد نمی‌کنم.من آدم سرشناسی نیستم. تقلا برای به انجام رساندن کارها تنها تا پایان ماه طول می‌کشد.))

هدف نهایی زندگی تان را با این سوالات پیدا کنید

پاسخ به این پرسش ها می تواند در انتخاب هدف زندگیتان یاریتان کند.

۱- آیا کاری را که دوست دارم انجام میدهم

شاید جواب این سوال کیفیت کل زندگیتان را مشخص کند. آیا خانواده تان را دوست دارید؟ دوستان؟ کار؟ تفریحاتتان چطور؟ گذران وقتتان را چی؟ اگر کاری را که دوست ندارید، اما انجام میدهید، احتمالا راه اشتباهی را پیش گرفتید… بهتر است تغییرش دهید. همین الان!

۲- آیا افرادی که اطرافم هستند برایم اهمیت دارند

یکی از مهمترین کلیدهای پیدا کردن هدف نهایی زندگی، افرادی هستند که در زندگی شما وجود دارند. خانواده، دوستان، همکاران، حتی مشتریانتان! اما اگر این افراد در زندگیتان وجود دارد، اما برای شما بودن یا نبودن آنها اهمیتی ندارد، ممکن است به هدف نهایی تان ضرر بزند. زیرا این افراد دقیقا میتوانند نقش سوخت مکانیزم هدف جویی شما را تهیه کنند: انگیزه.

۳- از جایی که هستم راضی ام

به تمام جنبه های زندگیتان توجه کنید. آیا با کارهایی که کردید خوشحال هستید؟ آیا در مسیری از زندگی حرکت میکنید که میخواهید؟ اگر نه، چه کاری برای تغییر مسیر میتوانید انجام دهید؟ مقایسه زندگی خودمان با دیگران بد نیست، بعضا رقابت مثبتی را ایجاد میکند اما اگر داشته هایمان را با داشته های دیگران مقایسه کنیم ممکن است از نظر روحی ضرر زیادی ببینیم… بهترین مقایسه و اندازه گیری خوشبختی این است: آیا کاری را انجام میدهیم که میخواهیم و در مسیری حرکت میکنیم که از ماجراجویی در آن مسیر لذت میبریم؟

۴- آیا میتوانم بیشتر تلاش کنم

همیشه جای تلاش بیشتر وجود دارد. هیچ سقفی برای تلاش در مسیر موفقیت وجود ندارد. یکی از بهترین راه های پیدا کردن هدف نهایی زندگی تان، حل مشکلی است که از آن رنج میبرید. برای مثال، در گروه، سازمان، جامعه ای که هستید، تغییر چه چیزی میتواند شما را شاد کند؟ آنرا پیدا کنید، وارد گروهی شوید که در حل آن مشکل فعالیت میکنند و شروع به فعالیت برای حل مشکلی کنید که حل شدن آن باعث خوشحال شدن تان میشود.

۵- آیا احساس رضایت میکنم

چگونه هدفمند زندگی کنیم

اکثرمان رضایت از زندگی را وابسته به کار، یا مادیاتی که داریم، میدانیم. اگر کارمان را دوست نداریم، از زندگی راضی نیستیم… اگر خانه لوکس، ماشین گران قیمت، درآمد بالا و … نداریم، احساس میکنیم شکست خورده ایم. اما این ها معیار صحیحی برای سنجش رضایت نیستند. بهتر است واقعی تر به زندگیمان نگاه کنیم و با توجه به ملاک های خودمان موفقیت یا شکست زندگی خودمان را بسنجیم و یا از اینجا ۲۰ نشانه ای که خبر از موفقیت تان میدهند اما شما نمیدانید را بخوانید.

۶- چطور میخواهم در خاطر دیگران بمانم

دوست دارید دیگران چه چیزی از شما برای همیشه بعد از شما به خاطر داشته باشند؟ چه چیزی میخواهید در این جهان تغییر دهید تا نام تان جاودانه شود؟ شاید فکر کنید آنقدر فرد مهمی نیستید که تغییری در این جهان شکل دهید، اما مهم نیست، فقط تصور کنید. تصور کردن کلید حل بسیاری از مسائل است.

۷- چه چیزی خوشحالم میکند

اگر نمیدانید چه چیزی شما را خوشحال میکند، اشکالی ندارد… در عوض برای شروع از خودتان بپرسید : چه چیزی شما را ناراحت میکند؟ اذیت میکند؟ دوست ندارید؟ سپس برای اقدام شروع کنید درست در جهت عکس حرکت کنید و بدنبال کارهایی بروید که شما را خوشحال میکند.

۸- امروزم را چطور می بینم

هنگام بیدار شدن در صبح، چطور زندگی تان را شروع میکنید؟ دید شما نسبت به امروز، رابطه مستقیمی با دید شما نسبت به زندگی تان دارد. اگر روزتان را با افکار منفی شروع کنید، ناخودآگاه افکار مثبت دفع میشوند. دیدگاهتان را نسبت به روزهایتان تغییر دهید، مثبت شروع کنید. برای مثال هنگام صبح، تا ظهر به خود تلقین کنید امروز اتفاق خوبی برای خواهد افتاد… شاید تعجب کنید دقیقا اتفاق خوبی برایتان رخ خواهد داد

۹- آیا فرد موثری هستم

همیشه میتوانید برای این دنیا فردی موثر باشید. اما اینکه چه کاری میخواهید انجام دهید، داستان دیگریست. قرار نیست فردی باشید که فقر از این دنیا ناپدید میکند و یا مربی زندگی باشید که زندگی دیگران را متحول کنید. شما با یک درخت کاشتن هم میتوانید فرد موثری باشید. با یک لبخند زدن هم میتوانید روز یک نفر را بسازید. با محبت کردن هم میتواند قلب کسی را به دست آورید.

۱۰- منتظر چی هستم

خب… منتظر چی هستید؟ شروع کنید.

چکیده
همه ما دوست داریم به نقطه ای از زندگی برسیم که استعدادها، مهارت ها و توانایی های مان با نیازهای دنیای اطراف مان تطبیق داده شود. این در واقع تعریفی از هدف است که همه ما در زندگی به دنبالش هستیم. اما در مسیر هدف نقطه ثابتی وجود ندارد که به آن جا برسیم و برای همیشه همانجا بمانیم.

دنیا در حال تغییر است، ما آدم ها در حال تغییر هستیم. این جستجوی دائمی برای رسیدن به این نقطه است که باعث پیشرفت و رسیدن به هدف می شود. ما در این مقاله به شما آموزش دادیم چگونه هدفمند زندگی کنید و هدف زندگیتان را پیدا کنید، امیدواریم راهکارهای گفته شده برایتان مفید بوده باشد، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید