چگونه مستقل شویم

چگونه مستقل شویم

چگونه مستقل شویم

منظور از مستقل بودن چیست؟ چطور میتوان مستقل بود در صورتی که در اجتماع زندگی میکنیم؟

مستقل بودن بین دلبستگی و عدم وابستگی است یعنی در عین ارتباط ها و روابط متقابل، خویشتن واقعی خود را حفظ کردن است. مستقل بودن یعنی در نظر گرفتن نیازهای واقعی خود با احترام و رعایت نیازهای دیگران. نمی توانیم رفتارهای آشوبگرانه و قلدر مابانه ی خود را دلیل بر مستقل بودن بدانیم. نمیتوانیم تنها به خود به فکر کنیم و دیگران را هیچ انگاریم. استقلال شخصی نتیجه آگاهی و شناخت از خویش و جایگاه خود در عالم هستی حاصل می شود. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه مستقل باشید.

انواع استقلال

۱- استقلال شخصی:  اعتماد به نفس شما را چند برابر می کند. افراد مستقل مهارت و اعتماد به نفس بیشتری در مواجهه با مشکلات زندگیشان دارند. دلیل آن می تواند این باشد که آن ها برای انجام کار آمادگی بیشتری دارند تا این که منتظر پشتیبانی یا اجازه دیگران بمانند. مستقل بودن به معنای آن است که شما علاقه بیشتری به امتحان کردن چیز های جدید دارید به جای این که توقع و انتظارات دیگران را جواب دهید.

۲- استقلال عاطفی: استرس را کاهش و خوشبختی را افزایش می دهد. استقلال عاطفی به معنای آن است که شما بیشتر تصمیمات شخصی و چالش های زندگی تان را بدون شرکت دادن دیگران در آن، حل می کنید و پیش می روید.

۳- استقلال مالی:  به معنای داشتن آزادی و احساس دستاورد است. زمانی که صحبت از مستقل بودن می شود، هیچ حسی بهتر از پرداخت هزینه های شخصی توسط خود فرد نمی تواند او را ارضا کند. قابلیت پرداخت هزینه های شخصی وابستگی شما را به خانواده، دوستان و … کاهش می دهد. استقلال مالی یعنی شما کنترل کاملی روی دخل و خرجتان دارید و به هیچ فردی جوابگو نیستید.

مزایای مستقل بودن

۱- تصمیم گیری بهتر: مستقل بودن، تصمیم گیری را به شدت آسان می کند؛ زیرا قبول می کنید تنها فردی هستید که تحت تاثیر تصمیمات تان قرار می گیرید، اما اگر استقلال کمتر و وابستگی بیشتری به دیگران برای پشتیبانی عاطفی و مالی داشته باشید، تصمیم گیری برای شما جزو سخت ترین کار ها می شود.

چگونه مستقل شویم

۲- وابستگی کمتر به دیگران: افراد کمتر مستقل، تمایل بیشتری به تکیه کردن بر دیگران دارند. دلیل چنین اقدامی می تواند این باشد که این افراد نمی خواهند مجبور باشند خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند یا شهامت آن را ندارند در زندگی خودشان با مشکلات به تنهایی رو به رو شوند بدون این که شخصی کنار آن ها باشد. داشتن چنین شخصیتی می تواند شما را به یک فرد نیازمند تبدیل کند.

۸ دلیل مهم برای اینکه باید مستقل باشید

دلایل زیادی برای مستقل شدن وجود دارد که عبارتند از:

۱- استقلال شخصی اعتماد به نفس شما را چند برابر میکند

افراد مستقل مهارت و اعتماد به نفس بیشتری در هنگام مواجه با مشکل در زندگی خود دارند. دلیل آن میتواند این باشد که این افراد آمادگی بیشتری دارند که اقدامی صورت دهند تا اینکه منتظر پشتیبانی و یا اجازه از دیگران بمانند. مستقل بودن به معنای آن است که شما علاقه بیشتری به امتحان کردن چیزهای جدید خواهید داشت به جای اینکه توقع و انتظارات دیگران را جواب دهید.

یعنی شما تجربیات بیشتری نسبت به یک فرد وابسته خواهید داشت. این تجربیات به مرور زمان باعث خواهند شد اعتماد به نفس شما نسبت به اموراتی که در آنها تجربیات بیشتری دارید افزایش پیدا کند. برای کارآفرینان، این اعتماد به نفس میتواند ذهن شما را بگشاید و دیدی وسیع تر به شما بدهد تا بتوانید ریسک های بزرگتری را انجام دهید که به معنای پاداش بزرگتر نیز هست.

۲- وابستگی کمتر به دیگران

افراد کمتر مستقل تمایل بیشتری به تکیه کردن بر دیگران دارند. دلیل چنین اقدامی میتواند این باشد که این افراد نمیخواهند که مجبور باشند خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند و یا شهامت آنرا ندارند در زندگی خودشان با مشکلات به تنهایی روبرو شوند بدون اینکه شخصی کنار آنها باشد. داشتن چنین شخصیتی میتواند شما را تبدیل به یک فرد نیازمند میکند.

افراد مستقل در نظر مردم بیشتر قابل احترام اند و مردم تمایل بیشتری برای برقراری ارتباط با آنها دارند زیرا احساس میکنند هر زمانی کمک خواستند این افراد (مستقل) میتوانند به آنها کمک کنند. نیازمند بودن یا تکیه کردن به دیگران اقدامی است که مردم گرایش بیشتری به آن دارند؛ مستقل بودن میتواند برای شما احترام و پذیرش عموم را نیز به ارمغان بیاورد.

۳- استقلال عاطفی استرس را کاهش و خوشبختی را افزایش میدهد

چگونه مستقل شویم

استقلال عاطفی به معنای آن است که شما اکثر تصمیمات شخصی و چالش ها زندگیتان را خودتان بدون شرکت دادن دیگران در آن حل میکنید و پیش میروید. استقلال عاطفی بیشتر داشتن باعث میشود کمتر عذاب کشیدن و نا امیدی نیز هست. زیرا تا زمانی که نیاز ندارید دیگران نیازهای احساسی و عاطفی شما را رفع کنند چنین قدرتی برای نا امید کردن شما را نیز به آنها نمیدهید. البته پذیرش اجتماعی برای یک شخصیت سالم مهم است اما شما میتوانید با استقلال عاطفی بیشتری مورد پذیرش واقع شوید.

۴- استقلال مالی به معنای داشتن آزادی و احساس دست آورد است

زمانی که صحبت از مستقل بودن میشود، هیچ حسی بهتر از پرداخت هزینه های شخصی توسط خود شخص نمیتواند او را ارضا کند. قابلیت پرداخت هزینه های شخصی وابستگی شما را به خانواده، دوستان و … را کاهش میدهد. استفلال مالی یعنی: شما کنترل کاملی بر روی دخل و خرجتان دارید و به هیچکسی جوابگو نیستید. هرچقدر بیشتر یادبگیرید استقلال مالی داشته باشید، کمتر استرس خواهید داشت زیرا شما کنترل کاملی بر روی خروجی مالی تان دارید.

۵-  تصمیم گیری بهتر

مستقل بودن، تصمیم گیری را به شدت آسان میکند. زیرا شما قبول میکنید تنها فردی هستید که تحت تاثیر تصمیماتتان قرار میگیرید. اما اگر استقلال کمتری داشته باشید و وابستگی بیشتری به دیگران برای پشتیبانی عاطفی و مالی باعث خواهد شد تصمیم گیری برای شما جزو سخت ترین کارها باشد.

زیرا همیشه باید جدای از فکر کردن در مورد تصمیم درست باید راجع به اینکه تصمیم شما چه تاثیری بر دیگران خواهد داشت و چه واکنشی نسبت به تصمیم شما نشان خواهند داد. البته کاری انسان دوستانه است که قبل از تصمیم گیری اثر آنرا بر روی اطرافیان نیز در نظر بگیرید (دید بلند مدت داشته باشید) اما اگر باعث نشود ترس شما نسبت به واکنش آنها تصمیم بگیرد.

۶- رشد شخصی و خلاقیت

مستقل شدن به عنوان هدف میتواند باعث رشد در جنبه های مختلف زندگیتان باشد. برای مثال استقلال عاطفی میتواند باعث رشد و افزایش کیفیت روابط شما با دوستان، خانواده و… شود. شما کنترل بیشتری بر روی احساساتتان خواهید داشت و داشتن یک ذهن مستقل و آزاد این امکان را به شما میدهد که از تمام ابعاد وجودیتان استفاده کنید، استعدادهایتان را کشف کنید و آنها را شکوفا کنید.

۷- وسیع تر کردن افق دید

چگونه مستقل شویم

بیشتر مستقل شدن به معنی داشتن آمادگی و آزادی بیشتر برای آشنایی با افراد جدید و بدست آوردن تجربیات نو. بدین معنا که شما دیدی وسیع تر نسبت به امورات و روابط بدست خواهید آورد که دلیل آن داشتن تجربیات و درک از جهان بیشتر به نسبت قبل است. یکی از مهم ترین دلایل موفقیت کارآفرینان نیز کشف فرصت ها است. زیرا آنها نگرش و دیدی وسیع تر پیدا کردند و میتوانند فرصت هایی را مشاهده کنند که قبلا کسی متوجه آنها نبوده است.

۸- ارزش گذاری به خود و افزایش عزت نفس

هرچقدر بیشتر مستقل باشید عزت نفس تان به همان نسبت افزایش پیدا خواهد کرد و ارزش گذاری به خودتان نیز بیشتر میشود. زیرا شما هرچقدر تجربیات بیشتری بدست آورید، افق دید وسیع تری پیدا کنید، ارزش کلام بالاتری نیز بدست خواهید آورد و از طرفی دیگر به هر میزان استقلال مالی، عاطفی، شخصیتی، شغلی و اجتماعی بدست آورید، به همان نسبت دست آوردهایتان نیز افزایش پیدا میکند که نسبت مستقیم با عزت نفس تان دارد در نتیجه عزت نفس تان نیز افزایش پیدا میکند. افزایش ارزش گذاری به خودتان از طریق مستقل شدن میتواند سوختی عالی برای افزایش عزت نفس و موفقیت شخصی تان باشد.

چکیده
همانطور که اشاره کردیم مستقل بودن یعنی در عین ارتباط ها و روابط متقابل، خویشتن واقعی خود را حفظ کردن است. مستقل بودن یعنی در نظر گرفتن نیازهای واقعی خود با احترام و رعایت نیازهای دیگران. مستقل بودن مزایای فراوانی داردکه از جمله آن ها می توان به وابستگی کمتر به دیگران اشاره کرد. ما در این مقاله به دلایل زیادی اشاره کردیم که چرا باید در زندگی خود مستقل باشیم، امیدواریم در جهت مستقل شدنتان مفید بوده باشند.

پاسخ دهید