چگونه صبور باشیم

چگونه صبور باشیم

چگونه صبور باشیم

یکی از مفیدترین خصوصیاتی که فرد علاقه‌ مند به پیشرفت می‌تواند داشته باشد، صبور بودن است. با صبر و پشتکار می‌توانید به هر چیزی غلبه کنید. اما چرا صبور بودن اینقدر دشوار است؟ چطور می‌توانید صبر را در خودتان تقویت کنید؟ و صبر چطور می‌تواند به زندگی شما کمک کند؟ با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم چگونه میتوانید صبر و تحمل خود را افزایش دهید.

چرا باید با حوصله و صبور باشیم

با حوصله یا صبور بودن نکات بسیار مثبت بسیار زیادی برای سلامت روح و جسم ما دارد. محققین دریافته اند که یکی از عوامل بسیار مهم در ابتلا به بیماری هایی همچون ام اس و سرطان اضطراب است. با تمرین صبر و حوصله می توانیم بر اضطراب و بیتابی غلبه کنیم و بتوانیم در مواجه با مشکلات و گرفتاری ها صبور باشیم. از دیگر مزایای با حوصله و صبور بودن ارتقای روابط اجتماعی ماست. همه ما میدانیم که حفظ روابط اجتماعی مانند دوستی سخت تر از ایجاد آن است. صبور بودن به ما کمک میکند که در سخت تر عصبانی شده و از پرخاشگری و برخورد های نا مناسب پرهیز کنیم.

صبور بودن به ما کمک میکند که در کار و کسب درآمد موفق تر باشیم. چه بسی کسانی که در حرفه ای مختلف شکست خورده اند چون هنر صبور و با حوصله بودن را نداشته اند. مثلا شما هم بسیاری از افراد را دیده اید که به اصطلاح از این شاخه به آن شاخه می پرند و حوصله و ممارست لازم برای انجام کار و به ثمر رساندن آن را ندارند. صبور بودن به ما کمک می کند که در ناملایمات و سختی های زندگی راحت تر زندگی کنیم و قدرت قبول کردن آنچه را که نمی توانیم تغییر دهیم را به ما می دهد.

مفهوم صبر و انواع آن

صبر از نظر مفهوم به دو معناست:
الف- ایجاد هر نوع محدودیت در برابر دافعه‌ها و جاذبه‌های نفسانی
ب- منع کردن نفس از بروز بیتابی و عدم رضایت در برابر سختی‌ها

صبر از نظر موضوع به این روش دسته‌بندی می‌شود:
۱- صبر در برابر مکروهات: صبر در برابر سختی‌ها و مصائب و جلوگیری از اضطراب و پریشانی و حفظ سعه‌ صدر در برابر آن‌ها.
۲- صبر در انجام عبادات
۳- شجاعت: صبر در برابر دشواری‌های میدان جنگ
۴- حلم و کظم غیظ: صبر در برابر سرکشی و طغیان خشم و غضب
۵- عفت: صبر در برابر شهوات و غریزه جنسی
۶- زهد: صبر در برابر غریزه زیاده‌خواهی و دنیاطلبی
۷- رازداری: صبر در برابر افشای اسرار
۸- روزه: صبر در برابر خوردن و آشامیدن

فواید صبر

چگونه صبور باشیم

صبر آثار و فواید فراوانی بر دنیا و آخرت افراد دارد. بعضی از علمای اخلاق صبر را دروازه ورود به مقام رضایت از مقدرات الهی و مقام رضا را دروازه رسیدن به وادی محبت پروردگار می‌دانند. امام علی (ع) درباره عزت و ذلت می‌فرماید: «چون خدا دید چگونه در راه دوستی او بر آزار شکیبایی‌ اند و چه سان از بیم او ناخوشایندی را تحمل می‌نمایند، از تنگناهای بلا، گشایشی برایشان پدید آورد و از پس خواری، ارجمندشان فرمود و آرامش را جایگزین بیم کرد. پس پادشاهان حکمران شدند و پیشوایان با فر و شان ‌و کرامت خدا در حق آنان تا بدان جا رسید که دیده آرزو نهایت آن را ندید.»

راهکارهایی برای صبور بودن

برای صبور بودن راهکارهای زیر میتوانند مفید باشند:

۱- خودتان را برای شرایط نامساعد آماده کنید

اغلب اوقات فکر می‌کنیم که باید همه‌ چیز در زندگی مان بر وفق مراد باشد و در صورت رخ دادن کوچک‌ ترین اتفاقی که قرار باشد ما را از دایره‌ی امنیت‌ مان خارج کند صبرمان را از دست می‌دهیم. جین بولتون (Jane Bolton)، متخصص درمان‌ شناسی ازدواج و خانواده، می‌گوید برای اینکه یاد بگیریم چگونه صبور باشیم باید با هر شرایط نامساعدی، راحت برخورد کنیم: «خیلی از ما باور داریم که آسایش، فقط شرایطی است که ما می‌توانیم تحمل کنیم.

دوستی داشتم که ۲۵ سال پیش تلاش می‌کرد عادت مخربی را ترک کند. او به خودش یاد داده بود که شرایطش فقط راحت نیست اما قابل تحمل که هست. این باعث شد که عادتش را ترک کند و من هم نگاهی دوباره به الگوی توصیه‌ای خودم داشته باشم.»

۲- یادتان باشد که زندگی همیشه این طور نخواهد ماند

ممکن است یک حادثه‌ی بد اتفاق بیفتد، به‌ نحوی که فکر کنید تا چند ساعت یا چند روز دیگر حتما دنیا به پایان می‌رسد! اضطراب و استرس در مورد موقعیتی که برای‌تان پیش آمده چیزی را حل نمی‌کند چون در هر صورت شما به این مشکل گرفتار شده‌اید. این مشکل، هر چقدر هم که سخت باشد، مثل بقیه‌ی اتفاق‌های خوب و بد زندگی‌ تان تمام می‌شود. زندگی متوقف نمی‌شود و هم‌چنان راه خودش را خواهد رفت، پس همیشه با خودتان تکرار کنید، این نیز بگذرد!

۳- نفس عمیق بکشید

دفعه‌ی بعد که در یک موقعیت پر از دغدغه و استرس‌ زا قرار گرفتید و خواستید باعجله کاری انجام بدهید، برای یک دقیقه دست نگه دارید و در عوض این کارها را انجام بدهید: پنج نفس عمیق بکشید (شکم‌ تان باید با هر بازدم جلو بیاید)؛ تصور کنید که تمام اضطراب‌ تان با هر بازدم از بدن‌ تان خارج می‌شود؛ لبخند بزنید. اگر نمی‌توانید از ته دل بخندید اشکالی ندارد، مصنوعی لبخند بزنید چون وقتی صورت‌ تان می‌خندد نمی‌توانید غمگین بمانید. هر چند ساعت یک بار، این کارها را در خانه یا محل کارتان تکرار کنید. این تمرین کوچک، ذهن و بدن‌تان را آرام می‌کند. اثرهای آرامش‌ بخش این کار می‌تواند از عصبانیت و پرخاش‌هایی که می‌توانند از ماندن در ترافیک یا مشاجره بر روی یک بحث ساده به‌وجود بیایند جلوگیری کند. همین کافی است!

چگونه صبور باشیم

هر کدام از ما سلاح‌هایی مخفی داریم که می‌توانیم در زمان عصبانیت از آنها استفاده کنیم تا آرامش بگیریم. این موارد ممکن است عکس عزیزانمان، به‌یاد آوردن یک لبخند زیبا از کسی که دوستش داریم، یک شعر یا ترانه‌ی زیبا باشد. ترکیب ورزش و موسیقی آرامش‌ بخش یا فقط سکوت و تنهایی هم ممکن است به شما کمک کند. باید روش‌های مختلف را امتحان کنید تا رگ خوابتان، دستتان بیاید.

۴- اعضای بدنتان را شل کنید

بعد از تمرین‌های تنفسی یک بررسی سریع در بدنتان انجام بدهید تا ببینید کدام عضو بدنتان گرفته یا منقبض شده و خلاصه اینکه در کدام قسمت از بن‌تان احساس ناراحتی می‌کنید؟ آن عضو بدنتان که زیر فشار است را به‌ آرامی لمس کنید یا ماساژ بدهید تا عضلاتتان شل شوند. می‌توانید تصور کنید که در یک مکان آرامش‌بخش و زیبا هستید، مثل: ساحل، جکوزی یا جنگل.

۵- غذایتان را آرام بجوید

اگر می‌خواهید صبور باشید و وزن کم کنید غذایتان را آهسته بجوید. اگر غذایتان را خیلی سریع قورت بدهید بیشتر از مقدار مورد نیازتان غذا می‌خورید و چاق می‌شوید. آهسته غذا بخورید تا بتوانید از مزه، بافت و بوی آن لذت ببرید. غذایتان را آهسته بجوید و سعی کنید همه‌ ی مواد تشکیل‌دهنده‌ آن را حدس بزنید. آهسته جویدن غذا باعث کنترل میل شدید و کاذبی که موجب پرخوری می‌شود هم خواهد شد.

۶- از مسیر زندگی‌ خود لذت ببرید

تمرکز روی هدف نهایی می‌تواند آدم را خسته و کلافه کند. هدف زندگی‌تان مهم و بی‌پرواست و زمان و صبر زیادی می‌خواهد؟ این هدف بزرگ را به چند هدف کوچک‌تر که در راستای آن هدف بزرگ هستند تقسیم کنید. در این صورت دلایل زیادی برای تشویق خودتان خواهید داشت. وقتی نتیجه‌ی مثبت کار و پیشرفت‌تان را می‌بینید یاد می‌گیرید که چطور صبور باشید، انگیزه‌تان را حفظ کنید و حین تلاش برای رسیدن به اهداف‌تان به دنبال شادی هم بگردید.

۷- به اتفاقات آینده فکر کنید

چگونه صبور باشیم

دفعه‌ی بعد که دیدید دارید از دلهره دیوانه می‌ شوید، یک نفس عمیق بکشید و از خودتان بپرسید: آیا این قضیه هفته‌ی آینده، ماه آینده یا سال آینده برای من مهم است؟ معمولا جواب این سؤال‌ها منفی است. بیشتر اتفاق‌ هایی که امروز برایتان اضطراب‌ آور هستند، هفته‌ی بعد یا حتی چند روز بعد، دیگر نگران‌ کننده نخواهند بود. به‌خاطر مسائلی که نمی‌توانید کنترل‌شان کنید خودتان را آزار ندهید.

۸- از خودتان توقع بی‌ نقص بودن نداشته باشید

شما بی‌ نقص نیستید و این هم هیچ اشکالی ندارد. هرکس ادعا کند که کامل است حتما دروغ می‌گوید. اگر از خودتان یا هرکس دیگری انتظار داشته باشید که بی‌نقص باشد فقط خودتان را مضطرب می‌کنید چون این کار غیرممکن است.

۹- هر روز صبر را تمرین کنید

ممکن است به‌دست آوردن هر چیزی که اراده می‌کنیم در همان لحظه خیلی لذت‌بخش به‌نظر برسد اما جالب است بدانید دانشمندان روان‌شناسی در تحقیقی به یک نتیجه‌ی کاملا مخالف رسیده‌اند. با توجه به این تحقیق، صبر کردن برای به‌ دست آوردن چیزها لذت آن را بیشتر می‌کند و بهترین کاری که می‌توانیم برای صبور بودن انجام بدهیم، تمرین کردن است. با انجام این کارهای کوچک می‌توانید هر روز صبر را تمرین کنید و یاد بگیرید که چطور در مواجهه با موقعیت‌های پر از دلهره، آرام باشید:

۱- دفعه‌ی بعد که به فروشگاه مراجعه کردید، طولانی‌ترین صف را انتخاب کنید؛
۲- به پیاده‌ روی طولانی در پارک یا جنگل بروید؛
۳- برنامه‌ ی مورد علاقه‌تان را ضبط و تا آخر هفته برای تماشای آن صبر کنید.
۴- به مرور زمان یاد می‌گیرید که این کارها را در موقعیت‌ های دیگر هم تکرار کنید تا کم‌کم صبرتان زیاد شود.

۱۰- قدردان باشید

قدردانی فایده‌ های زیادی دارد. تحقیقات نشان داده است که سپاسگزاری، ما را شادتر و خوش‌بخت‌ تر می‌کند و اضطرابمان هم کمتر می‌شود. با توجه به تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ در مجله‌ی علم روانشناسی منتشر شده است، قدردانی به ما در تمرین صبر هم کمک می‌کند. یی لی (Ye Li)، محقق و استادیار دانشگاه کالیفرنیا و مدرسه‌ ی مدیریت کسب‌وکار ریورساید (Riverside)، به انجمن علوم روان‌شناختی می‌گوید: «با نشان دادن توانایی احساس (سپاسگزاری) در تقویت توانایی «کنترل بر خود» و طراحی تعدادی تمرین خاص که به تقویت حس قدردانی کمک می‌کنند امکان زیادی برای کم شدن طیف گسترده‌ای از بیماریهای اجتماعی مثل خریدهای ناگهانی و از روی وسوسه، پرخوری و سیگار کشیدن وجود دارد.»

۱۱- به چیزی که شما را به هول و هراس انداخته فکر کنید

چگونه صبور باشیم

گاهی آنقدر سرمان شلوغ است و دغدغه داریم که تمام کارهایی که باید انجام بدهیم به مغزمان حمله می‌کنند. این افکار پشت سر هم، یکی یکی می‌آیند و ما آنقدر درگیرشان می‌شویم که هر چیزی که سر راهمان قرار بگیرد را نمی‌توانیم تحمل کنیم. راب وایت (Rob White)، مربی انگیزشی و نویسنده‌ی وبلاگ هافینگتون‌ پست، نوشته است: « ذهن ما همیشه در حال پرش از این فکر به آن فکر، از این کار به آن کار و از این نگرانی به آن نگرانی است. ارتباطمان با هم کم شده است و از هر طرفی هم یک گرفتاری پیش می‌آید. باید چند کار را همزمان انجام بدهیم و همه‌ی اینها باعث می‌شوند که همیشه عجله داشته باشیم.»

وایت نوشته است که وقتی میلیونها فکر به مغزتان هجوم می‌آوردند آگاهی و شناخت این فکرها می‌تواند خیلی مفید باشد. فکرها یا کارهایی که باید انجام بدهید را یادداشت کنید تا درک درستی از چیزهایی که باعث می‌شوند کاسه‌ی صبرتان لب‌ریز شود پیدا کنید. او همچنین می‌گوید: «این کارها می‌توانند به شما کمک کنند تا جنون پرش مغز و ارزش آرام شدن را برای خودتان روشن کنید.»

چکیده
صبور بودن یکی از ویژگی‌ های اخلاقی پسندیده‌ ای است که باعث می‌شود بیشتر احساس آرامش و خوشبختی کنیم. این روزها اکثر ما بدون اینکه متوجه باشیم، دائم عجله داریم و آنقدر به این وضعیت پرشتاب عادت کرده‌ایم که تقریبا بدون عجله نمی‌توانیم زندگی کنیم. اما بی‌صبری و کم‌حوصلگی ضعف بزرگی به‌حساب می‌آید.

بی‌ صبری ممکن است شما را مضطرب و عصبی کند، باعث شود در دستیابی به اهداف طولانی‌ مدتتان ناکام بمانید و حتی با عزیزان و اطرافیانتان هم، رفتاری پرخاشگرانه داشته باشید. اما خبر خوب این است که شما هم می‌توانید به فردی صبور تبدیل شوید. البته این امر یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد و مستلزم تمرین و پشتکار شماست، اما مطمئن باشید کاملا ممکن است، راهکارهای گفته شده در این مقاله نیز می تواند به شما کمک کند. متشکریم که در این مقاله نیز با ما همراه بودید.

پاسخ دهید