چگونه دیگران را نصیحت کنیم

چگونه دیگران را نصیحت کنیم

چگونه دیگران را نصیحت کنیم

حتما شما هم با این جملات آشنا هستید؛ اینکه بعضی ها وقتی می خواهند دیگران را نصیحت کنند، می گویند: «نمی خواهم نصیحتت کنم! اما فلان کارت درست نیست!» عده ای هم تا در برابر نصیحت دیگران قرار می گیرند، می گویند: «مرا نصیحت نکن!» موعظه و نصیحت برخوردی است مناسب و سنجیده در برابر کژی ها؛ چنین برخوردی گاه نرم و مهرورزانه و گاه با شدّت و قاطعیت و به صورت امر و نهی و هشدار و تهدید است. انتقادکردن صحیح، در واقع یک نوع هنر است؛ اینکه فرد را به جای ناراحت‌کردن و دستخوش گله‌ها و دلخوری‌های شخصی قرار دادن به سمت رشد شخصیتی واداشتن؛ کاری به ظاهر ساده اما بسیار ظریف است. آنچه در نصیحت صحیح باید دانست:

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۱) گفتن نقاط قوت ونقاط منفی

برای اینکه طرف مقابل مثلا فرزند شما خیال نکند شما یک آدم منفی بافی هستید و خوبی ها را نمیبینید فقظ سرزنش میکنید باید در هنگام نصیحت کردن نکات مثبت و نقاط قوت طرف را یاد آور شوید که بداند شما به خوبی ها او توجه دارید بعد از یاد آوری کردن او را نصیحت کنید که این نصیحت به دلش مینشیند شما خود را محک بزنید که آیا در هنگام نصیحت کردن اوقات ویژگی‌های مثبت او را تقویت کرده‌اید یا اعمال منفی او را.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۲) عبرت آموزی

برای اینکه در هنگام نصیحت کار خوب را نشان او دهید از الگوگیری استفاده کنید و یعنی یک کسی که هم ردیف او بوده و او موفق بوده در ترک کاری که شما فرزند خود را سرزنش میکند یا موفق بوده در انجام کاری که شما فرزند خود را به او امر میکند به او معرفی کنید تا این مسئله برایش ملموس شود و حتما و بهتر اینکه آن الگو همردیف او از نظر سنی و شخصیتی باشد که دست یافتن به نصایح شما دست یافتنی باشد لذا وقتی فرزندان خود را برای اصلاح بد رفتاری شان پند می دهید، از همسالانی بگویید که به جهت رفتار مشابه، دچار مشکل شده اند؛ عاقبت بد آنان عبرت آموز است.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۳) پرهیز از تکرار

در نصیحت کردن به مقدار ضرورت بسنده کنید . نصیحت پی درپی، سبب لجاجت فرزندان می شود و رفتار ناشایست را در آنان تثبیت می کند . توجه داشته باشید که حتی بزرگسالان نیز پند را به سختی می پذیرند .به قول معروف نصیحت مانند روغن کرچک است که دادنش راحت، ولی خوردنش بسیار ناخوشایند است.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۴) خود به نصایح عمل کنیم

کسی که نصیحت میکند نباید خودش مرتکب خلاف آن شود والا تاثیری نخواهد داشت امیرالمومنین علی علیه السلام و خواست فردی را که برای درمان به خدمت او آورده بودند درمان کند و متوجه شد که خرما نخوردن داروی اوست چون خود حضرت درحال خوردن خرما بود به او فرمود برو فردا بیا تا درمانت کنم وقتی فردا آمد به او فرمود درمان تو اینکه خرما نخوری عرضه داشت آقا جان خوب دیروز همین را میفرمودید، حضرت فرمود: دیروز خودم درحال خوردن خرما بودم نخواستم به چیزی که در آن لحظه خود عمل نمیکردم به دیگری نصیحت کنم بنابر این خودتان به موعظه ها یتان عمل کنید.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۵) ارتباط قلبی برقرار کردن

چگونه دیگران را نصیحت کنیم

برای اینکه نصیحت شما تاثیر داشته باشد ، باید بین خود و فرزندانتان رابطه ای قلبی و عاطفی برقرار سازید. دلی آماده پذیرش است که با آنان انس داشته باشد. موانع رابطه قلبی، مانند زنگارهای روی آهن است که جلوی جذب آهن ربا را می گیرد.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۶) از زبانی نرم استفاده کنید

در نصیحت کردن نباید صدای خود را بلند کنید و عصبانی شوید بلکه از لحنی نرم استفاده کنید و به آرامی تذکر دهید  همان طور که وقتی خداوند بزرگ، موسی و هارون (ع) را به سوی فرعون فرستاد، بدانان فرمود که با او به نرمی سخن بگویند.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۷) پنهانی نه آشکارا

نصیحتی تاثیر گذار خواهد بود که پنهانی باشد نزد دیگری نباشد که او تحقیر شود و احساس شرمندگی کند به ویژه برای نوجوان، باید پنهانی باشد. نوجوانان از نصیحت شنیدن در جمع خوششان نمی آید.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۸) منفعت طرف مقابل لحاظ شود

در نصیحت و پند و اندرزها، به منفعت و مصلحت فرزند توجه کنید و مصالح خود را در نظر نگیرید. اگر فرزند شما احساس کند نصیحت های شما برای منافع خودتان است، چندان اثری نخواهند داشت.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۹) با خوش خلقی نصیحت کنید

چگونه دیگران را نصیحت کنیم

خوش روی و خوش خلقی تاثیر زیادی در پذیرش نصیحت دارد لذا هنگام پند دادن، خوشرو باشید. چرا که ترشرویی، تاثیر پند و نصیحت را می گیرد.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۱۰) بهترین روش تغافل است

باید دانست بسیار سفارش شده درهنگام دیدن خطاهای فرزندانتان بهترین روش نصیحت تغافل است یعنی نادیده گرفتن و توجه نگرده و برو نیاوردن است بکوشید به جای انتقاد، بیشتر از تربیت خاموش، یعنی سکوت و نگاه استفاده کنید. سکوت شما در برابر بدرفتاری او، نشان دهنده کرامت شما است. اینگونه است که رفتارتان سبب سازندگی نوجوانتان خواهد شد.

چگونه دیگران را نصیحت کنیم ۱۱) گفتن غیر مستقیم

یکی از شیوه هایی که برای نصیحت کردن بکار رفته و خوب جواب داده اینه شما خواسته خود را مستقیم به طرف ابراز نکنید بلکه به فرد غایبی که فرضی هست را نصیحت کنید به این صورت که، از شیوه « به در بگو، دیوار بشنود»، استفاده کنید تا از مقاومت روانی او کاسته شود، و اگر گاهی مجبور می شوید به طور مستقیم اشکالات او را بگویید، نکات ذیل را رعایت کنید :پیش از انتقاد، از او اجازه بگیرید. در صورتی که اجازه دهد، مقاومت روانی اش از بین خواهد رفت و سخن شما را می پذیرد و اگر اجازه ندهد، خود درباره رفتارهایش تفکر می کند و متوجه اشتباهش خواهد شد. و ابتدا نقاط مثبت او را بگویید .و او را سرزنش نکنید بلکه کار را سرزنش کنید یعنی بگوید اینکار کار زشتی است که در شان آدم باشخصیت نیست که آن را انجام دهد نگویید تو آدم بی شخصیتی هستی و نیز بگویید من از این کارها خوشم نمیاد که این روش تاثیر خوبی خواهد داشت.

چکیده
نصیحت درست و بجا، رفتار یک شخص را بهتر و نیز او را به تغییرات مثبت تشویق می‌کند. این در حالیست که یک نصیحت با بیان نامناسب و در زمان نامناسب فرد را دلسرد کرده و حتی راه را برای خودآگاهی شخص و در پیرو آن بهتر شدن خودبه‌خودیِ شخص می‌بندد. لازم است بدانید که انتقاد مخرب تنها باعث تحقیر و آسیب رساندن به شخصیت فرد مورد انتقاد می‌شود و عزت نفسی را که برای تغییر به آن نیاز دارد را از وی می‌گیرد. نصیحت کردن مانند هر کار دیگر اصولی دارد که باید آن را فراگرفت، امیدواریم راهکارهای مطرح شده در این مقاله شما را در این امر یاری نماید.

پاسخ دهید