چگونه در زندگی خود تغییر ایجاد کنیم

تغییر در زندگی

چگونه در زندگی خود تغییر ایجاد کنیم

یکنواختی مانع پیشرفت می‌ شود و انگیزه افراد را از افراد می‌گیرد و انسان‌ ها را تبدیل به ماشین‌ هایی می‌کند که سرساعت‌ های معین باید کارهای از پیش تعیین شده‌ ای را انجام دهند؛ غافل از این‌که انسان‌ ها دارای روح و فکر هستند که در زندگی یکنواخت روح و فکرشان نقش کمرنگی به خود می‌ گیرد و رو به فرسودگی می‌ روند.

تغییر و تحول از یک روند ممتد پیروی کرده و هیچ گاه متوقف نمی‌شود. به محض متوقف شدن تغییر و تحول، رشد و پیشرفت شما هم متوقف می‌گردد. ما قصد داریم تا در این مقاله مهم‌ ترین تکنیک‌ های موجود در زمینه ایجاد تغییر در زندگی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

۱- برای خودتان تعهد ایجاد کنید

زمانی که وقت خود را صرف بهبود زندگی خودتان می‌ کنید از آن جهت که موضوعی جهت تمرکز و هدف بخشیدن به زندگی دارید کم‌ تر وقت دارید که نگران باشید، قضاوت، انتقاد، ناله و یا شکایت کنید. نسبت به مبارزات و سختی‌ های گذشته بخشنده باشید و به چالش‌ های زندگی اجازه دهید تا به جای آن که کام زندگی‌ تان را تلخ کنند فرصتی برای بهبود زندگی باشند.

از همین جا شروع کنید. به گذشته اجازه دهید که در گذشته باقی بماند و توجه خود را معطوف به درک آنچه در پیش رو دارید کنید. اجازه دهید تمام درام‌ ها و تراژدی‌ های بی معنی، روابط مسموم و ناراحت کننده و افکار منفی که مدام در طول شبانه روز با خود مرور می‌ کنید دور شوند و بر روی خوبی‌ ها تمرکز کنید. برای آن که در قلب خود جایگاهی برای عشق، شادی، صلح و آرامش بسازید و از فرصت‌ ها و پتانسیل‌ های زندگی بتوانید استفاده کنید نباید درنگ کرد از محدودیت‌ های گذشته فاصله بگیرید. با خود بگویید:

من متعهد می‌ شوم که خود حقیقی خود بمانم و در برابر خواهش‌های افراد به خودم خیانت نکنم.در واقع کاری را خلاف میل باطنی و خارج از محدوده عقایدم از من خواسته شده است را انجام ندهم. من متعهد می‌شوم که هرگز در مسیر رؤیاها و اهدافم مقابل افکار و روابط مخرب و مسموم تسلیم نشوم. وقتی که شما به واقع تصمیم می‌گیرید و به خود قول می‌ دهید که زندگی خود را بازسازی کنید هیچ چیز و هیچ کس جلودار شما نخواهد بود.

۲- ببخشید و اجازه دهید گذشته‌ از شما فاصله بگیرد

قلب خود را از عشق، بخشش و حس رهایی لبریز کنید. برای همه ما پیش آمده که گاه به جایی خیره می‌ شویم و در حوادثی که در گذشته رخ داده‌ اند غرق می‌ شویم و به این می‌ اندیشیم که استحقاق چنین بدرفتاری را نداشته‌ ایم. با تفکر به بدرفتاری‌های گذشته اجازه می‌ دهید لطمه وارده به ما استمرار یابد. ببخشید و رها کنید. درست زمانی که خشم و نفرت از قلب شما بیرون می‌رود جای آن را مهربانی، عشق و از همه مهم‌ تر آرامش پر می‌ کند. «خشم اسیدی است که بیش از هرچیزی آسیب بیشتری می تواند به کشتی آذوقه ما بزند.» مارک تواین

یا آنطور که گاندی می‌گوید: «خشم اسیدی است که به ظرف خود بیشتر از چیزی که به آن پاشیده می شود ضرر میزند.»
وقتی افکار منفی را از خود دور می‌کنید در واقع چمدان‌ های اضافه خود را زمین گذاشته‌ اید و ادامه راه با یک چمدان سبک به وضوح برای شما راحت‌ تر و لذت بخش‌ تر خواهد بود.

۳- آنچه را که در مقابل شما قرار می گیرد با خوش‌ بینی بپذیرید

تغییر در زندگی

تمرکز خود را از بد به خوب تغییر دهید قاعدتا در پس هر شکست و ناکامی پیروزی انتظار ما را می کشد. قدردان هر چیزی باشید که زندگی در مسیر شما قرار می‌دهد چه خوب و چه بد. قدردانی موجب می‌شود که گذشته ما ارمغانی باشد که برای اکنون ما آرامش و برای آینده ما چشم انداز می‌سازد.

۴- دستاوردهای خود را تجسم کنید و سرنوشت خود را بسازید

چند سال پیش زمانی که تصمیم گرفتم زندگی خود را دگرگون کنم این سوال را از خودم پرسیدم. شما هم این سوال را پاسخ دهید. اگر هیچ محدودیتی، هیچ باید و نبایدی وجود نداشت، چگونه زندگی می کردید؟ اجازه دهید در پاسخ به این سوال تصورات شما و خواب و خیال شما به کمک شما بیاید. هر چه قدرت تخیل شما غنی‌ تر باشد بالطبع زندگی برای شما زیباتر خواهد بود.

«قدرت تخیل باور نکردنی است. اغلب ما ورزشکارانی را می‌بینیم که به نتایج باورنکردنی رسیده‌ اند یکی از ابزارهای حصول به این نتایج تجسم و تصویرسازی ذهنی است در واقع آن‌ها سرنوشت مورد انتظار خود را انتخاب می‌ کنند و با تجسم آن دستاورد مسیر موفقیت را طی می‌کنند.» جورج کوهل‌ ریسر

خود را در آن زندگی که دوست دارید تصور کنید. تجسم کنید که هر چه را که می ‌خواسته‌اید به دست آورده‌ اید و در کنار افرادی هستید که دوست‌ شان دارید. حسی که از تصور این داشته‌ها در شما ایجاد می‌شود، حس فوق‌ العاده‌ ای است، اجازه دهید این حس مثبت همیشه همراهتان باشد.

۵- تخیل و رویا به تنهایی کافی نیست وارد عمل شوید

بر اساس خواست قلبی خود عمل کنید و آنچه را که لازم است برای رسیدن به خواسته‌ هایتان انجام دهید، انجام دهید. اگر نیاز است کتاب بخوانید، کتاب بخوانید. اگر باید با افرادی آشنا شوید و مهارت‌ هایی را در این راه کسب کنید، اقدام کنید. می‌ توانید شخصی را که پیشتر به آن دستاورد رسیده است را به عنوان مربی انتخاب کنید و با حرکت در مسیر صحیح به رویاهای خود نزدیکتر شوید.

به هر گامی که بر می‌ دارید اعتماد داشته باشید شکی نیست که این حرکت شرایط زندگی شمار را بهبود خواهد بخشید و شادی شما هر روز افزون خواهد شد. «هرگز آرزویی به تو داده نشده، مگر آنکه توانایی به حقیقت درآوردن آن هم داده شده باشد. هر چند باید برای رسیدن به آن کار کنی.» ریچارد باخ

۶- یک گام

تغییر در زندگی

قرار نیست یک شبه زندگی شما متحول شود. برخورد با درگیری‌ های گذشته و شرایط مخرب، بدرفتاری‌ ها و روابط ناسالم نیاز به زمان دارد و قطعا آسان نخواهد بود. بازسازی را با یک شیب ملایم آغاز کنید و به یاد داشته باشید که زندگی کردن یک سفر است که در همه حال باید از آن لذت برد. گرگ اندرسون می گوید: «تمرکز بر سفر است، نه مقصد. شادی در اتمام یک فعالیت نیست بلکه در انجام فعالیت است.» تمرکز خود را بر روی گام کنونی خود نگهدارید و در نظر داشته باشید که یک سفر ۱۰۰۰ مایلی با یک قدم آغاز می‌شود.

۷- باور و ایمان را در زندگی خود گسترش دهید

به خودتان، به مردمی که در زندگی شما هستند و به طور کل به زندگی باور و اعتماد داشته باشید. ترس‌ های خود را رها کنید و اعتماد و باور عمیق را در زندگی خود بارور کنید . «اگر ایمان شما به کوچکی دانه خردلی باشد و به کوه بگویید جا به‌ جا شود، حرکت خواهد کرد. با ایمان هیچ چیز برای شما غیر ممکن نخواهد بود.»

۸- شما اجازه دارید شکست بخورید

شکست و یا اشتباه کردن بخشی از مسیر زندگی ماست. از قدیم گفته‌اند دیکته نانوشته بی‌غلط است اما باور داشته باشید که ما از شکست‌ها و اشتباهات‌مان درس می‌گیریم، درس‌هایی که بیشترین استفاده را در ادامه مسیر انتخابی خود از آن‌ها خواهیم کرد. «هیچ اشتباهی وجود ندارد، هر چند که ناخوشایند باشند به منظور یادگیری درسی ست که برای ما ضرورت دارد.» ریچارد باخ

۹- با خودتان خوب باشید

به خودتان عشق بورزید و با خودتان مهربان باشید جهان پیرامون شما آینه رفتارهای شماست. از خودتان مراقبت کنید، مراقب بدن، قلب و روح خود باشید. ورزش کنید، به میزان مورد نیاز آب بنوشید و از غذاهای سالم و تازه تغذیه کنید. ذهن خود را پرورش دهید و بارور کنید. با خود و جهان اطراف خود مهربان باشید. روزی ۵ تا ۱۰ دقیقه را در سکوت سپری کنید این تمرین به شما کمک خواهد کرد تا احساس شادابی و طراوت خود را بازیابید. به تفریح و طبیعت‌ گردی بروید. به ستارگان، گیاهان، ماه، خورشید و … نگاه کنید و معجزه زندگی را جشن بگیرید.

۱۰- بر اساس انتظارات دیگران زندگی نکنید

نحوه‌ ای که بیشتر شما زندگی می‌ کنید بر اساس چیزی است که دیگران از شما انتظار دارند یا به شما القا می‌ کنند. شما مسیر زندگی خود را با الهام از آن‌چه والدین، دوستان، دشمنان، معلمان، دولتمردان و رسانه‌ ها می‌ خواهند انتخاب می‌ کنید و اغلب خواسته‌ های و نیازهای درونی خود را نادیده می‌ گیرید. کم‌ کم کنترل زندگی خود را از دست می‌ دهید و تمام مدت مشغول خشنود کردن اطرافیان و پاسخ گویی به انتظارات آن‌ ها هستید.

هرگز ارزش خود را از چیزی بیرون از خود درک نخواهید کرد. ارزش شما دقیقا چیزی ست که در درون شماست بدون تاثیرگذاری شرایط، مردم و اموال. هرگز اجازه ندهید که افراد شما را ارزش‌ گذاری کنند. شما یک زندگی دارید و یکبار آن را زندگی می‌ کنید آن یکبار هم اکنون است. اجازه ندهید نظرات افراد شما را از مسیر حقیقی شما منحرف کند.

۱۱- در حال باشید

تغییر در زندگی

یاد بگیرید که در اکنون زندگی کنید و قدردان باشید. از آنچه اکنون هستید و از دستاوردهایی که اکنون دارید خوشحال باشید. به ذهن خود اجازه ندهید که این شاد بودن را منوط به بدست آوردن موقعیت‌ های آینده کند. زمانی که به آنچه اکنون هستید افتخار کنید بدبختی‌ ها و سختی‌ ها دور می‌ شوند و جریان شادی به زندگی شما راه می‌ یابد.

۱۲- اطراف خود را پر از افراد با محبت و حامی کنید

روابط خود را به گونه‌ ای تنظیم کنید که اطرافتان با آدم‌ های انرژی مثبت، شاد و حمایت کننده احاطه شده باشد. افرادی که در زمان‌ های شکست و ناراحتی بتوانند به شما روحیه دهند و در واقع نوری باشند در تاریکی‌ های زندگی. افرادی که خود حقیقی شما را می‌ بینند و با آن‌ ها از طی کردن مسیر زندگی لذت می‌ برید.

اگر می خواهید زندگیتان تغییر کند به این نکات نیز توجه کنید

۱- همان طور فکر کنید که دوست دارید باشید. اگر در دنیای ذهنتان خود را آدم خوشحال یا موفقی ندانید که می تواند از زندگی لذت ببرد، خیلی سخت می توانید در دنیای واقعی چنین آدمی باشید. پس پیش از هر کار در رویاهایتان هم خود را فردی خوشحال، موفق و روبه رشد تصور کنید.

۲- لبخند بزنید. نتایج تحقیقات نشان داده است لبخند زدن هم اثر جسمی دارد و هم اثر روانی. پس یک لبخند روی لبانتان بنشانید و در مسیر تغییر طرز تفکر قدم بگذارید. در ابتدا، این کار فقط یک عمل فیزیکی بدون روح است اما کم کم جزو صورت شما می شود.

۳- خودتان را غرق مطالعه و موسیقی کنید. کتاب ها، مقاله ها و مجله هایی بخوانید که به شما کمک کنند بتوانید افکارتان را تغییر و درکتان را افزایش دهید. فیلم ببینید یا به موسیقی هایی گوش کنید که برای شما الهام بخش باشند و برای تغییر تشویقتان کنند.

۴- کردارتان را تغییر دهید. وقتی کارهایتان را به همان شیوه قدیمی انجام می دهید، نمی توانید در افکارتان تغییری به وجود آورید. کارها را به شیوه ای متفاوت انجام دهید تا بتوانید متفاوت بیندیشید.

تغییر در زندگی

۵- محیط تان را تغییر دهید. محیط اطرافتان را با توجه به طرزتفکر مورد علاقه تان بسازید. فضایی را خلق کنید که شما را به سمت تغییر سوق دهد. یک گلدان به اتاقتان اضافه کنید، رنگ دیوارها را تغییر دهید، یک کتابخانه یا میز کوچک برای خودتان بخرید.

۶- از افراد موفق تقلید کنید. از تجربه و نظرهای کسانی که عاشق طرزتفکرشان هستید و آرزو دارید مثل آنها باشید، استفاده کنید. اگر زنده هستند که این کار بسیار ساده است و اگر در قید حیات نیستند می توانید از آثارشان بهره بگیرید.

۷- به دیگران کمک کنید (و به خودتان هم) یکی از سریع ترین راه هایی که می تواند طرزتفکر شما را عوض کند، این است که به دیگران توجه و به آنها کمک کنید. مواظب باشید از آن طرف بام نیفتید یعنی نه غرق در خودتان شوید و نه شیفته و دلباخته دیگران.

۸- کمی از دوستانتان کمک بگیرید. دیگران را از تصمیمتان باخبر کنید و از آنها کمک بخواهید و نظراتشان را بشنوید. هر چقدر کمک دیگران را بیشتر احساس کنید، بیشتر به موفقیت نزدیک می شوید.

۹- حرفه ای شوید. اگر دلتان می خواهد به فردی بزرگ تبدیل شوید به مشاوره و نصیحت افراد بزرگ گوش دهید. انسان های حرفه ای در مدت زمان کوتاهی می توانند بهترین راه حل ها و نظرات و عقاید جدید را در اختیار شما بگذارند. البته به شرطی که واقعا در کار خود خبره باشند و فقط اسم و رسم بی پایه و پنهان به هم نزده باشند.

۱۰- صبور باشید. آگاه باشید که بیشترین تغییرات در مدت زمانی طولانی و به آرامی صورت می گیرند به شرط اینکه تکرار شوند. پس اگر فورا در مسیر موفقیت نتیجه نگرفتید، تعجب نکنید و مهم تر اینکه تسلیم نشوید. کارتان را ادامه دهید و مطمئن باشید جواب می گیرید.

چکیده
رشد و پیشرفت نتیجه ایجاد تغییر و تحول در زندگیست. اگر همچنان در وضعیت فعلی خود باقی بمانید، هیچ گاه به رشد و تعالی نمی رسید. شیوه ی تفکر و عملکرد خود را تغییر دهید تا بتوانید به کلیه اهداف خود دست پیدا کنید. ما در این مقاله تلاش نمودیم شما را با راهکارهایی برای ایجاد تغییر و تحول در زندگیتان آشنا کنیم که امیدواریم مورد توجهتان قرار گرفته باشد. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید