چگونه خودسازی مثبت کنیم

چگونه خودسازی مثبت کنیم

چگونه خودسازی مثبت کنیم ، خودسازی به این معنا است که شما بتوانید به بهترین حالت خودتان تبدیل شوید و در این مسیر به خواسته‌ها و اهداف‌تان برسید. مهم نیست که این خواسته‌ها چه باشند، مهم این است که زمینه خوشبختی را فراهم کرده و شما را به سمت زندگی بهتری هدایت کند.

 

خودسازی

چگونه خودسازی مثبت کنیم
انسان‌ها از طریق راه‌های متفاوتی به دنبال خودسازی و بهتر شدن خود هستند. خودسازی یک امر غریزی است و به بقای بیشتر منجر می‌شود. امروزه این ویژگی غریزی باعث می‌شود که افراد به سمت زندگی بهتری سوق پیدا کنند. آن چیزی که دنبال می‌کنید باید اساس پیشرفت و خوشبختی شما باشد. اما در بسیاری از مواقع افراد نمی‌دانند که دقیقا به دنبال چه چیزی هستند و نمی‌توانند گامی موثر در جهت خودسازی‌شان بردارند. اما زمانی که هدف خود را بشناسید، می‌توانید به حرکت خود جهت داده و به خودسازی برسید.

خودباوری

خودباوری به معنی تکبر و نادیده گرفتن کمبود‌ها نیست.
به معنی کامل دانستن خودتان، همانطور که هستید هم نیست.
خودباوریِ شما تمرکز بر چیزی است که خواهید شد. و بخش مهمی از خودباوری حاصلِ دانستن نقطه ضعف‌ها و با آرامش رو به رو شدن با آنهاست.
خودباوری به شما این توانایی را می‌دهد که از اشتباه کردن وحشت نکنید و با شکست کنار بیایید و آن را طوری ببینید که واقعا هست:
یک عقب‌نشینی موقت، و نه ابدی. و همانطور که خودباوری‌تان بالا می‌رود، متوجه می‌شوید که مردم هم بیشتر شما را باور می‌کنند.
چون نه پرِ جادویی، بلکه قدرت درونی خودتان است که به شما کمک می‌کند تا پرواز کنید.

مشخص کردن مسیر خودسازی

برای مشخص کردن مسیر خودسازی، دو مرحله اساسی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد.

مشخص کردن اهداف

اگر هنوز هدف خاصی برای خود ندارید، فکر کنید که در نهایت چه کاری می‌خواهید انجام دهید. خودتان را در چند سال آینده تصور کنید و فکر کنید که می‌خواهید به کجا برسید. وقتی که هدف نهایی خود را مشخص کردید، می‌توانید برای دستیابی به آن حرکت کنید. همچنین هنگامی که هدف‌تان را معلوم کردید، می‌توانید اقدام‌های فوری نیز برای آن انجام دهید. مثلا می‌توانید برای دریافت گواهینامه اقدام کنید یا مهارت‌های دیگر خود را تقویت کنید. یا حتی ممکن است هدف شما این باشد که والد بهتری برای فرزندتان باشید.

اولویت بندی کردن اهداف

اگر هدف شما با منطق انتخاب نشده باشد، برنامه خودسازی‌تان به جایی نمی‌رسد و تمام تلاش‌هایتان در این مسیر از بین خواهد رفت. پس بهتر است که اهداف خود را با منطق انتخاب کرده و در نهایت آن‌ها را اولویت بندی کنید. هدفی که بیشترین امکان تحقق یافتن را داشته باشد، اولویت بیشتری نسبت به اهداف دیگر دارد. در این صورت می‌دانید که امکان رسیدن به آن بسیار بالاست و خودسازی خود را با جدیت ادامه می‌دهید.

برنامه برای خودسازی

حال که می‎‎‌دانید چه هدفی دارید و به کجا می‌خواهید برسید، باید در جهت رسیدن به این اهداف تلاش کنید و یک برنامه موثر داشته باشید تا خودسازی صورت بگیرد. برنامه ریزی برای خودسازی از موارد زیر تشکیل می‌شود.

راه های خودسازی

چگونه خودسازی مثبت کنیم

۱- قبل از اینکه قضاوت کنی، برای تغییر مثبت نگاهی به خود بینداز

قضاوت تنها حق خداوند است، چون اوست که مبرا از هر گونه خطایی است . حال انسانی که ممکن است لغزش کند، چطور می تواند در مورد انسانی دیگر به نقد بنشیند و او را مورد قضاوت قرار دهد؟! هر زمان خواستیم عمل کسی را مورد قضاوت قرار دهیم بهتر است نگاهی به آینه بیندازیم. اگر ما در جایگاه او بودیم چه رفتاری از خود بروز می دادیم. آیا مرتکب همان عمل می شدیم؟ آیا دوست داشتیم مورد قضاوت قرار بگیریم؟!! تغییر مثبت

۲- مشکلاتت را حل و فصل کن، قبل از آن که شادی ات را سلب کنند

همیشه مسئله ای هست. جاده زندگی پر از سرعت گیرهایی است که مدام بر سر راهت قرار می گیرند. پستی بلندی های زندگی تمامی ندارد. انسان مثبت اندیش، نیمه پر لیوان را می بیند و بجای زانوی غم بغل گرفتن آن را چاره می کند. اگر یاد بگیریم که به موقع و در ابتدای هر مسئله ای به فکر چاره آن باشیم و نگذاریم که آن مشکل هر روز بزرگ و بزرگتر شود، به راحتی می توانیم آن را حل کنیم. به قول معروف؛ مشکلی نیست که آسان نشود. اما اگر سرسری از کنارش بگذریم و به آن کاملا بی توجه بوده و چاره اندیشی نکنیم، کم کم برایمان به غولی تبدیل می شود که نمی شود با آن مقابله کرد. انرژی مان را ذره ذره می گیرد و آرامش را از ما سلب می کند. پس بهتر است که با هشیاری کامل هر مسئله ای را در وقت خودش حل و فصل کنیم. تغییر مثبت

۳- قبل از اینکه بخواهی از نردبانی بالا بروی، مطمئن شو که به دیوار محکمی تکیه داده ای

در طول زندگی مسیرهای زیادی پیش پای انسان برای نیل به خواسته و هدف هایش قرار می گیرد. راه هایی که ممکن است بن بست باشند و یا شاید ما را به مقصود برسانند. فراز و نشیب های فراوانی در هر مسیر پیش روی ماست. اما عقل استدلالی انسان معمولًنشانه هایی می بینید که او را ترغیب و یا مانع  ادامه راه می نماید. همیشه چراغ راه وجود ندارد.  دقت کنید، آیا  مسیری که پیش روی شماست، شما را می تواند به مقصودتان برساند؟ از چه وسایل و امکاناتی در این راه بهره جسته اید؟ تمام احتمالات را در نظر بگیرید و در آخر پس از اطمینان خاطر شروع به انجام نیت تان کنید.
چگونه خودسازی مثبت کنیم

۴- قبل از رسیدن به هدفت، ذهنت باید به آنجا برسد

مطمئناً با قانون جذب کائنات آشنا هستید.
به هر چیز که فکر کنید و انرژی دهید به آن می رسید.
خواه مثبت و خواه منفی. حال اگر هدفی دارید که رسیدن به آن برایتان ارزشمند است باید دست به کار شوید و خواسته خود را به کائنات بگویید.
اما تنها خواستن، کافی نیست.
شما باید باور داشته باشید که به خواسته هایتان می رسید.
باید خود را در زمان رسیدن به آن خواسته تصور کنید. باید خود را آماده دریافت کنید.
شما قبل از هر چیز باید در ذهنتان به آن هدف رسیده  و آن را باور داشته باشید. تغییر مثبت

۵- هر شب قبل از خواب همه را ببخش و با قلبی پاک بخواب

قلبها آینه تمام نمای وجودند. دل جایگاه مهر و محبت است و اگر به قهر و کینه و خشم و غضب آلوده شود تیره و تار می گردد. آن وقت روز به روز این تیرگی سراسر وجود انسان را فرا می گیرد و به انسانی پر از انرژهای مخرب و منفی تبدیل می شوم. دیگران را ببخشیم، نه برای اینکه آن ها لایق بخشیده شدن هستند، بلکه ما لایق آرامش هستیم. قلب روشن و صاف غرق در آرامش است و آرامش گرانبهاترین ثروتی است که همه در پی آن دست و پا می زنند. از بدی ها بگذریم و دنیا را با تمام بدی هایش به خداوند بسپاریم  که او خودش بهتر می داند با هر چیزی چگونه برخورد نماید. تغییر مثبت

۶- انرژی های بد را قبل از تکثیرنسل از بین ببر

همه چیز در این جهان دارای انرژی است. انرژی از بین نمی رود، بلکه منتقل می شود. حس بد یا خوب؛ ارتعاشی که ما به هستی ارسال می کنیم به سوی ما باز می گردد. پس تلاشمان را بکنیم تا بجای انباشتگی انرژی های منفی، در پی ذخیره سازی انرژی های مفید و مثبت باشیم. تمام ذخایر ما با افرادی که با آن ها زندگی می کنیم ناخودآگاه تقسیم می شود. اگر با انرژی خوبی وارد خانه شویم همان را با همسر و فرزندانمان به اشتراک گذاشته و حال خوب ما به آن ها نیز منتقل می شود. پس دقت کنید، قبل از اینکه به فکر تولید نسل باشیم بهتر است اول حال خودمان را خوب کنیم. درونمان را مملو از بار مثبت و فارغ از هر گونه بار منفی کنیم، تا فرزندی که پا به این هستی می گذارد نیز با ریشه ای مثبت رشد پیدا کند. تغییر مثبت
چگونه خودسازی مثبت کنیم

۷- قبل از اینکه دنبال همسر مناسب بگردی باید روی همسر مناسب بودن تمرکز کنی

همه دوست دارند صاحب بهترینها باشند. خانه عالی، ماشین عالی، زندگی عالی و….. اما چقدر برای این بهترینها تلاش کرده ایم؟ هر چیزی در این دنیا بهایی دارد و باید برای داشتن هر چیز خوبی هزینه ای پرداخت کرد. مردی که می خواهد بهترین دختر دنیا همسرش باشد، قبل از هر چیز باید نگاهی به خود بیندازد.
آیا لایق چنین شخصی است؟
آیا توانایی داشتن چنین همسری را دارد؟
پس هر فردی برای داشتن همسری با بهترین گزینه، ابتدا باید آن خصایص مورد علاقه را در خود تقویت کند.
کائنات با توجه به تلاش او و تقاضای او برای داشتن همسری با آن خصوصیات اقدام به پیدا نمودن  جفت روحی او می کنند. اگر فردی مدام دروغ بگوید نمی تواند انتظار داشته باشد که فردی کاملا راستگو و صادق نصیبش بشود.
دنیای ما دنیای عمل و عکس العمل است. هر چه بکاری همان را درو می کنی. تغییر مثبت

۸- قبل از اینکه چیزی بگی، فکر کن: آیا حرفم درست است؟ آیا گفتنش لزومی دارد؟ آیا خوب است؟

همه ما انسانیم و ممکن است که دچار لغزش و خطا بشویم. پس هیچ کس برتری محض نسبت به دیگری ندارد. ممکن است مسئله ای که از دیدگاه ما نادرست باشد، برای دیگری کاملا صحیح و به دور از اشتباه باشد. پس قرار نیست دیدگاه ما برتری خاصی داشته باشد و کل دنیا از زاویه دید ما به همه چیز بنگرند. در نتیجه در برابر اعمال و افعال اطرافیان بهتر است کمی فکر کنیم.
آیا رفلکس ما بجاست؟
حتی آیا ما حق اظهار نظر و مداخله داریم؟
و در آخر اینکه رفلکس ما چه نتیجه ای به دنبال خواهد داشت! تغییر مثبت

۹- خودباوری، یادگرفتنی است

درجه‌ی خودباوری شما روی سنگ حک نشده، پس غیر قابل تغییر نیست. همه‌ی ما انعطاف پذیریم و می‌توانیم تغییر کنیم. حتی می‌توانیم فراتر از انتظارات‌مان پرواز کنیم. به یاد داشته باشید که وقتی به دنیا آمدید هیچ «می‌توانم» و «نمی‌توانم»ی در ذهن‌تان وجود نداشت. بعد ذره ذره، زندگی به شما یاد داد که چطور خودتان را محدود کنید. شما هیچ وقت از یک بچه نمی‌شنوید: «من آدمی نیستم که بتوانم…» آنها هنوز یاد نگرفته‌اند که افق‌های دیدشان را محدود کنند و هنوز تحت تأثیر آدم‌هایی که بدبینی از سراپایشان می‌بارد قرار نگرفته‌اند.
اولین قدم این است که فکرهای محدودکننده‌ای را که در طول زندگی در مورد خودتان در ذهن‌تان به وجود آمده پیدا کنید و همه را دور بریزید.

۱۰- به صدایی که در سرتان فکرهای منفی را تکرار می‌کند توجه نکنید

یک صدای منفی
وقتی دچار تردید می‌شوید یک لحظه بایستید و گوش کنید.
به آن صدای کوچک منفی در درون‌تان توجه کنید و ببینید این صدا واقعا صدای کیست؟
صدای والدین‌تان؟
صدای بچه‌های زورگوی مدرسه؟
مجموعه‌ای از صداهای متنوع زیاد، مربوط به زمان‌ها و اشخاص مختلف؟
یک چیز مسلم است:
این صدای خودانتقادگر درونی در اصل صدای شما نیست.
ممکن است خودش را طوری جا زده باشد که فکر کنید هست، ولی این صدا واقعا مربوط به شما نیست.
به خودتان بگویید: این صدای من نیست!
بعد آن را به چالش بکشید و به تدریج سعی کنید کاملا آن را نادیده بگیرید.

۱۱- نقاط ضعف را به نقطه‌ی قوت تبدیل کنید

چگونه خودسازی مثبت کنیم
دامبو
دامبو، شخصیت کارتونی بامزه‌ای را که همه به خاطر گوش‌های بزرگش مسخره‌اش می‌کردند یادتان هست؟
این تمسخر باعث شده بود که او از گوش‌های بزرگش متنفر بشود. ولی با گذشت زمان او توانست از همین گوش‌ها استفاده کند، و دیدگاهش را تغییر و به وضع موجودش رضایت بدهد.
اگر به جای تمرکز بر داشته‌ها و توانایی‌هایمان بر کمبودها و مشکلات‌مان تمرکز کنیم، فرصت خودباوری را از دست می‌دهیم.
نباید فکر کنیم که بی عیب و ایرادیم؛
ولی البته با تمرکز بر نقاط ضعف برجسته، و بدون تلاش برای اصلاح آنها و بدون توجه نقاط قوت‌مان هم به هیچ کجا نمی‌رسیم.
مثلا اگر لجباز و سمج هستید، نکته‌ی مثبت آن را در نظر بگیرید.
اگر از سماجت درست بهره بگیرید تبدیل می‌شود به عزم و سرسختی.
اگر مشکل‌تان این است که زیاد نگران می‌شوید، باید بدانید که روی مثبت این ویژگی آن است که قدرت تخیل قوی‌ای دارید و می‌توانید از آن به نفع خودتان استفاده کنید.
هر باور منفی‌ای را که در مورد خودتان دارید در نظر بگیرید و با کمک خلاقیت‌تان آن را طوری برگردانید که به یک نکته‌ی مثبت تبدیل بشود. (دامبو و گوش‌هایش را به یاد بیاورید.) این کار برای‌تان سرگرم کننده خواهد بود.

۱۲- قدرت‌های برترتان را تقویت کنید

چگونه خودسازی مثبت کنیم
قدرت‌های فراطبیعی قهرمان‌های مشهور را در نظر بگیرید و قبل از این که روزتان را شروع کنید آنها را برای خودتان بنویسید. این قدرت‌ها ممکن است هر چیزی باشند، مثلا سرعت فوق‌العاده، توانایی بالا رفتن از دیوار، پرواز کردن، دیدِ اشعه‌ی ایکسی…یا هر چیزی که به ذهن‌تان رسید. دارید از خودتان می‌پرسید
چرا این کار را به شما پیشنهاد می‌کنم؟
دلیلش این است که «مجهز کردن» ذهن‌تان با فکر کردن به این ویژگی‌های مثبت واقعا می‌تواند در رفتارتان مؤثر باشد.
علاوه بر این قدرت‌های فوق‌العاده، همه‌ی ویژگی‌های مثبتی را که به ذهن‌تان می‌رسد بنویسد. نه فقط آنهایی که در خودتان می‌بینید، بلکه هر ویژگی‌ای که به نظرتان مثبت است. هر صبح، قبل از خروج از خانه آنها را بنویسید.
مثلا فهرست من می‌تواند شامل این موارد باشد:
قدرت
وقار
آرامش
هوش
شوخ‌طبعی
سخاوتمندی
تیزهوشی
کاریزما
جاذبه‌ی جنسی
خوشرویی
شهرت
اراده
و این فهرست را می‌توان همین طور ادامه داد. من از شما نمی‌خواهم که روی ویژگی‌هایی که دارید، یا حتی بعدا می‌خواهید به دست بیاورید تمرکز کنید، فقط می‌خواهم توجه‌تان را روی کلمات بگذارید. هر روز چند دقیقه برای نوشتن آنها و چند دقیقه برای نگاه کردن به این فهرست وقت بگذارید. اشکالی ندارد اگر فهرست‌تان هر روز تکراری باشد. به معنی‌ای که هر کدام از این کلمات واقعا برای شما دارند، فکر کنید.
تعجب می‌کنید وقتی ببینید چطور همین کار ساده، ضمیر نا‌خودآگاه‌ شما را تجهیز می‌کند.

۱۳- مربی انگیزه‌بخش خودتان باشید

اگر شک و تردید با قیافه‌ی زشت‌اش از درون شما سربرمی‌آورد و نمی‌گذارد تصمیم درست را بگیرید، تصور کنید خودتان (آن بخش هوشیار خودتان)، مربی آن بخش سرکش و نگران وجودتان است؛ این همان کسی است که باید با او مشورت کنید. فکر کنید اگر یک نفر که با تمام وجود او را باور دارید دچار شک و تردید می‌شد به او چه می‌گفتید؟ بعد بنشینید و همان حرف‌ها را به خودتان بزنید.
پس اگر دارید برای مصاحبه‌ی شغلی می‌روید و ناگهان «صدای خودتان» را می‌شنوید که شروع به بیان تردیدهایش می‌کند، چند دقیقه وقت بگذارید. بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید و به عنوان مربی، خودتان را راهنمایی کنید:
«ببین، تو از پسش بر میای. طبیعیه که نگران باشی، ولی این فقط نشون میده که کاری که میخوای بکنی برات اهمیت داره. تو همه‌ی تجربه و صلاحیت لازم رو داری. حالا دیگه ناله کردن بسه، بلند شو و انجامش بده! حتی اگر نتونی این کارو به دست بیاری، بازم با نشون دادن تمام تلاشت باعث افتخار منی.»
در ذهن‌تان یک مربی موقر، با رفتار دوستانه و رُک‌گو را مجسم کنید. مثل آدمی که می‌شناسید، یا دوست دارید بشناسید. حرف زدن با خودتان به عنوان یک نفر دیگر (البته در خلوت ذهن‌تان) در چنین شرایط پراسترسی، باعث می‌شود که اعتماد به‌ نفس‌تان به سرعت بالا برود.

۱۴- تمرین کنید که خودتان را به جای قهرمان‌ها بگذارید

گذاشتن خودتان به جای قهرمان‌ها، تمرین بسیار خوبی برای افزایش خودباوری است.
یک بار پسربچه‌ای را درمان کردم که مبتلا به اِمیتوفوبیا (در مورد او، ترس از استفراغ کردن دیگران) بود. او برای من در مورد زمانی گفت که خواهرش مریض بوده و او به شدت می‌ترسیده است. بعدا متوجه شدم که او عاشق فیلم‌های آرنولد شوارزینگر است. من با او در مورد این که آرنی اگر در موقعیت او بود چطور با بیماری خواهرش کنار می‌آمد صحبت کردم. من این پسربچه را از طریق هیپنوتیزم وادار کردم ببیند که چطور این مردِ قویِ اتریشی تبار (شخصیت مورد علاقه‌ی او) قهرمانانه با استفراغ کردن دیگران کنار می‌آید! بعد پسربچه را وادار کردم واقعا تصور کند که خودش آرنی است و ببیند در این صورت چطور با بیماری دیگران و چنین شرایطی برخورد می‌کند.
او توانست با «وام گرفتن» از ویژگی‌های شخصیتی قهرمان مورد علاقه‌اش و حفظ آنها برای خودش، بر فوبیای سختی که او را رنج می‌داد چیره شود. برای این پسربچه راحت‌تر بود که تصور کند آرنی با بیماری دیگران کنار می‌آید، نه خودش.
او ذره ذره، رفتار خونسرد، آرام و قاطع قهرمانش را در خودش شکل داد.
به موقعیتی فکر کنید که کمبود خودباوری شما را بازداشته است. بعد قهرمان خودتان را تصور کنید ( قهرمان شما ممکن است هر کسی باشد، از رهبران جهانی و قهرمان فیلم‌ها گرفته تا آدمی که آخر همین خیابان خودتان زندگی می‌کند) چشمان‌تان را ببندید و مجسم کنید که او چطور «قهرمانانه» با همین موقعیت کنار می‌آمد. بعد چند لحظه تصور کنید که جای او هستید؛ در همان شرایط و موقعیت، ولی شما آن قهرمان هستید. این کار را تا زمانی که حس کردید می‌توانید ویژگی‌های او را در خودتان به وجود بیاورید ادامه بدهید.
چگونه خودسازی مثبت کنیم

۱۵- یک تصویر قوی از خودتان بسازید

صرفِ متقاعد کردنِ خودتان به اینکه می‌توانید کاری را انجام بدهید برای رسیدن به خودباوری کافی نیست. خودباوریِ حقیقی زمانی به دست می‌آید که به تدریج بتوانید به درجه‌ای برسید که خودتان را در حال آرامش اجتماعی ببینید؛ در حالی که کاری را که می‌خواهید شروع کرده‌اید، کتابی که را می‌خواستید نوشته‌اید و یا هر چیز دیگری را که لازم بوده باور داشته باشید انجام داده‌اید و همان آدمی شده‌اید که می‌خواستید.
این عادت را برای خودتان به وجود بیاورید که هر روز چند دقیقه بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید و خودتان را ببینید که با قاطعیت، آرامش و قدرت رفتار می‌کنید. این تمرین تصویرسازی قوی به این معنی است که شما می‌توانید از خودتان یاد بگیرید که چطور اعتماد به‌نفس و خودباوری داشته باشید، و طوری عمل کنید که شانس موفقیت‌تان به حداکثر برسد. تصور کنید دارید خودتان را در تلویزیون می‌بینید. بعد آن «شما»یی که در تلویزیون است یادتان می‌دهد که چطور با خودباوری عمل کنید. خواهید دید که هر چه بیشتر این تمرین را تکرار کنید، بیشتر شبیه آن آدمی می‌شوید که در صفحه‌ی تلویزیون می‌بینید.
نظر شما درباره خود سازی چیست؟
چه روش های دارید برای خود سازی؟

پاسخ دهید