چگونه حسمان را نسبت به پول خوب کنیم

پول

چگونه حسمان را نسبت به پول خوب کنیم

روانشناسی پول از جمله بحث‌هایی است که در جامعه‌ی ما به اندازه‌ی اهمیت آن، مورد توجه قرار نگرفته است.بسیاری از مردم و حتی نشریات، روانشناسی پول را با روانشناسی پولدار شدن اشتباه می‌گیرند و بخش عمده‌ای از مطالبی که در حوزه روانشناسی پول مطرح می‌شود، بیش از آنکه علمی باشد، انگیزشی است.مثلاً فهرستی از باورهای درست و غلط درباره پول ارائه می‌کنند و انتظار دارند در همان لحظه، خواننده متحول شود.

زندگی ما انسانها با رابطه‌هایمان ساخته می‌شود. رابطه با دوست، رابطه با همکار، رابطه با همسر، رابطه با شغل، رابطه با محل زندگی، رابطه با پول و ده‌ها رابطه‌ی دیگر.ما به رابطه‌هایمان اهمیت می‌دهیم و برای بهبود آنها تلاش می‌کنیم، اما رابطه با پول، کمتر از سایر رابطه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.روانشناسی پول، به بررسی رابطه انسانها با پول می‌پردازد.تقریباً مشابه همه‌ی ناهنجاری‌های روابط دیگر را در رابطه با پول هم می‌توان دید:

1- عشق به پول
2- نفرت از پول
3- وسواس نسبت به پول
4- حسادت نسبت به پول و پولدار
5- تکیه کردن بیش از حد به پول
6- اعتیاد به کسب پول
7- بی میلی به پول و …

در بسیاری از جوامع توسعه یافته، شغل و تخصصی به نام Money Therapist وجود دارد که تخصص گرانقمیت و ارزشمند آنها، بررسی رابطه انسانها با پول و تلاش برای بهبود این رابطه است.این نوع تلاش و نگرش در کشور و فرهنگ ما، که نگرش به پول با پیش قضاوت‌ها و تعصبات مختلف مخلوط شده است، بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است.آشنایی با این حوزه، ضمن اینکه به بزرگسالان برای تحلیل و بهبود نگرش‌ ایشان به پول، کمک می‌کند، باعث می‌شود تا فرزندان خود را هم با نگرش بهتری پرورش دهند.

پول

هر باور مخرب پیرامون پول و ثروت داشته باشیم نوع سد و مانع برای ورود پول و ثروت به سمت ما خواهد بود.هر چه قدر این باور ها مخرب و منفی باشند میزان ورود پول نیز کمتر خواهد بود.شما براین باورید که اکنون باید لازم است بی پول باشید تا در آخرت پاداش بگیرید. گمان میکنید که اگر اکنون بتوانید هر چیزی را می خواهید به دست آورید یا برای خریدن هرچیزی که دوست دارید. پول کافی داشته باشید در آخرت رنج خواهی برد. این باور غلب اغلب ناشی از برداشت های نادرست از قوانین دینی است. باید این را بدانید که در ادیان الهی هرگز ثروت و تلاش برای موفقیت مالی مزمت نشده است. آنچه مزمت شده کسب ثروت از راه های نادرست می باشد.

1- باور مخرب از فردا شروع می کنم

زمانی که کارها راعقب می اندازید مانع ورود پول و ثروت و نعمت به زندگی تان می شود. چنین واکنشی اغلب به دلیل احساس ترس و نا امیدی ناشی از شکست های قبلی که در ذهنتان جای گرفته است و شما شکست را حتمی می دانید شکل می گیرد.اگر می خواهید زندگی جدید و موفقی را آغاز کنید لازم است خود را از تجارب ناخوشایند گذشته جدا کنید و بدانید که شما اکنون انسان جدیدی هستید و از اشتباهات گذشته کسب تجربه نمائید و باید این را بپذیرید که اشتباهات گذشته به این دلیل بوده که شما هنوز آنچه را که لازم داشتید نیاموخته بودید و اکنون که به این نکته پی بریده اید و موفقیت در انتظار شماست.

2- باور مخرب در هر حال شکست خواهم خورد

اگر در مسابقه تیر اندازی هیچ تیری شلیک نکنید بازنده اعلام می شوید. وقتی افراد از ترس شکست هیچ اقدامی صورت نمی دهند در هر حال شکست خورده اند. چون کسی که کاری صورت ندهد بازنده است. اما اگر قدم اول را بردارید هر نتیجه ای که عایدتان شود هیچ فرقی نمی کند چون در حال شما برنده اید. ممکن است حالا به نتیجه نرسید، شاید محتاج تجربیات و درس های باشید که هنوز بدست نیاوردید، اما دفعه بعد پیروز می شوید.

3- باور مخرب من سرمایه کافی ندارم

این طرز فکر ناشی از احساس ترس و فقدان است. اگر افراد روی چیزی که ندارند تمرکز کنند همواره بر این باور خواهند بود که آنچه که در اختیار دارند کافی نیست در حالی اگر قدر چیزهای که دارند را بدانند و بابت آنها شکرگزار باشند در موضع قدرت و فراوانی قرار میگیرند و بدین ترتیب همه ی چیزهای را که لازم دارند بسوی خود جذب می کنند اگر طرز فکر خود را تغییر دهید متوجه خواهید شد که هیچ محدودیتی برای آنچه که میخواهید باشید، چیزی که میخواهید بدست آورید یا کاری که می خواهید انجام دهید وجود نخواهد داشت.

4- باور مخرب ثروتمندان مردمانی طماع و حریص هستند

این هرگز قضاوت درستی نیست که ما ثروتمند را لزوما خدانشناس، متخلف طماع و حریص فرض کنیم بسیارند کسانی که درعین حال که افرادی پر تلاش و سختکوشی در زمینه های شغلی و مالی هستند باور های اعتقادی قوی نیز دارند و مراقبند که چگونه کسب درآمد می کنند و بسیار نیز بخشنده اند. بخشش باعث می شود پول و ثروت بیشتری به دست آورند. کسب ثروت هرگز اتفاقی نیست.

5- باور مخرب اگر من ثروتمند و موفق باشم دوستانم به دلیل حسادت دیگر با من دوستی نخواهند کرد

پول

به خاطر بسپارید که ما در جهانی ثروتمند و پر از نعمت زندگی می کنیم. در این جهان پول و ثروت کافی برای همه وجود دارد. کسانی حسادت می کنند در موضع ترس قرار دارند وجود چنین افرادی برای جذب جریان پول و ثروت و فراوانی به سوی شما، مخرب و مضر خواهد بود. شما تنها در صورتی رفاه و خوشبختی را لمس کنید که اجازه دهید پیام های مثبت حمایت کننده و انگیزه بخش وارد ذهنتان شود زیرا آن ها بر افکار شما تاثیر خواهند داشت.

6- باور مخرب من هم مثل پدر و مادرم هستم آن ها نتوانستند پولدار باشند من هم نمی توانم

پدر مادر شما در زمانی زندگی می کردند که شرایط و امکانات امروزی وجود نداشت. امروز با وجود اینترنت، دیگر فرقی ندارد که در کجا زندگی می کنید. هر قدر که بخواهید درآمد خواهید داشت علاوه براین پدر و مادرتان تمام عمر تقلا کردند تا زندگی شما بهتر از زندگی آنان باشد پس حالا که امکاناتی بیش از آنها در اختیار دارید، از آنها بهره بگیرید.

7- باور مخرب کسانی که به پول می رسند خود را گم میکنند و دیگر نمی دانند چه چیزی درست و چه چیزی غلط است

کسانی خدا، محبت، احترام و بخشش را فراموش می کنند کسانی هستند که در خود احساس فقدان و ترس را به وجود می آورند و حتی اگر بتوانند مقدار زیادی پول و ثروت به دست آورند هرگز از آن لذت نخواهند بردو به احتمال زیاد آنرا از دست خواهند داد اما شما می توانید ذهن خود را با تفکرات فراوانی شکل دهید می توانید با خود عهد کنید که در عین حال که برای کسب درآمد بیشتر تلاش می کنید ارنباطتان با خدا بیشتر و محبت تان به مردم افزایش می یابد در این صورت نه تنها به ثروت زیادی ذست خواهید یافت بلکه فواید بسیار بیشتری نیز عایدتان خواهد شد می توانید در زندگی خود، تعادل.،سلامت کامل، روابط خانوادگی خوب و زمان کافی برای آرامش و تفریح داشته باشید و از ثروت و دارایی خود به طور کامل لذت ببرید. همه چیز به ذهن شما بستگی دارد. اگر آن را با باورهای مثبت بسازید دنیای مثبتی نیز در انتظارتان خواهد بود.

8- باور مخرب پول ریشه ی تمام شرارت ها است

این جمله را از همان دوران کودکی بارها و بارها از افراد گوناگون می شنوید. این همان جمله ای است که افراد فقیر نیز به طور مرتب با خود تکرار می کنند. در واقع زمانی می توانید به این جمله اعتقاد داشته باشید که باور کنید پول و ثروت می تواند بر ما مسلط شود و خودمان هیچ قدرتی بر پول نداریم. پول و ثروت می تواند عامل مهمی در لذت بردن از تمام چیزهای خوب دنیا باشد. می تواند باعث رشد و تعالی ما را به وجود آورد و هر آنچه را برای رسیدن به زندگی هدفمند و پر بار نیاز است در اختیار مان قرار دهد هر دو راه در اختیار ماست.

9- باور مخرب من لیاقتش را ندارم

آیا می دانید نود درصد مردم از عدم اعتماد به نفس رنج می برند؟ داشتن اعتماد به نفس اولین عاملی است که مردم را از تجربه ی آن زندگی کامل و مطلوبی که آرزویش هستند. باز می دارد زمانی که مردم تصور کنند در هیچ زمینه ای لایق پول و ثروت و فروانی نیستند . هرگز نخواهند توانست از فرصت ها و موقعیت های که زندگی در اختیارشان قرار خواهد داد، بهره ببرد. آن ها هیچ کاری صورت نمی دهند و فقط درباره ی کسانی که توانسته اند خود را به پول و ثروت برسانند بدگویی می کنند این افراد همواره فهرستی طولانی از بهانه هایی که موجب شده است نتوانند ثروتمند و مرفه باشند. در اختیار دارند و مدام شرح می دهند که چگونه همه چیز غلط از آب درآمد و باعث آنها شکست بخورند باید بپذیرید تنها چیزی که فردی موفق و ثروتمند را از سایرین متمایز می کند ذهنیت اوست. ذهنی که با احساس فراوانی شکل گرفته باشد، فراوانی رابه سوی خود جذب خواهد کرد .

پول

انتخاب باشماست. همین الان می توانید ذهنیت و نحوه ی تفکر خود را تغییر دهید و از جایی که اکنون قرار دارید. به سوی ثروت و رفاه حرکت کنید. بدانید که شما لیاقتش را دارید.

چکیده
برای جذب کردن هر چیزی باید با آن در هماهنگی کامل قرار گرفت. انسان زندگیش را بر اساس افکارش تنظیم میکند و این افکار در زندگی اش به واقعیت تبدیل میشود.اگر مایلیم ثروتمند، موفق و توانگر باشیم، بایستی به پول احترام بگذاریم و با پول مانند دوست خود رفتار کرده و با آن آشتی کنیم. نه اینکه مانند دستمال مچاله شده در جیب خود فروکنیم.تا زمانی که با پول و ثروت آشتی نکرده ایم پول و ثروت با ما آشتی نخواهد کرد. پول را دوست داشته باشیم. احترام به پول را با نگهداری مناسب آن نگهداریم و برای پول حسن نیت داشته باشیم.

افکار، باورها و نگاه منفی در مورد پول را کنار بگذاریم و از ذهن خود دور سازیم.در نظر داشته باشیم، شاید افراد بتوانند پول را از روشهای نامشروع به دست بیاورند، اما این روش ها اشتباه است و هیچ ربطی به خود پول ندارد. پول پرستی و برتری جهان مادی بر آخرت و تنها به پول اندیشیدن و گردآوری پول و ثروت از راه غیر مشروع، همه نکوهیده و ناپسند است، ولی اگر با پول و ثروت در راه خدا جهاد شود و به بندگان خدا کمک کرده و از پول و ثروت و توانگری در جهت رسیدن به زندگی شکوهمند معنوی و خیرخواهانه استفاده نمود، بسیار ارزشمند است.با خواندن این مقاله می توانیم باورهای مثبت در مورد پول را در خود تقویت کنیم.

پاسخ دهید