چگونه حافظه خود را افزایش دهیم

تقویت حافظه

چگونه حافظه خود را افزایش دهیم

تمام قفسه‌های کتابفروشی‌ها، مقالات رسانه‌ها و اینترنت پر از نوشته، مطالب و صفحه‌هایی است که به شما می‌گویند؛ چگونه از بدن خود نگهداری کنید. اما بسیار اندک هستند مطالبی که به شما بگوید؛ چگونه ذهن و حافظه خود را فعال و کارایی آن را افزایش دهید. می‌دانید که این بخش از بدن نیز درست مثل هر قسمت دیگر بدن، مهم است. حال باید از شما بپرسم که؛ آیا شما جزء افرادی هستید که این عبارات را بسیار بر زبان می‌آورید؟ “وای، یادم رفت”، ” یادم رفت، چی بود؟”و… آیا برای شما پیش آمده که اسم فردی حتی از نزدیکان خود را فراموش کرده باشید؟ آیا نام غذای که خوردید، رستوران که رفتید و یا فیلمی را که هفته گذشته تماشا کردید را از یاد برده‌اید؟ آیا ترس دارید، مبادا آلزایمر گرفته باشید. نه نترسید، شما تنها نیاز به تمرین و تقویت حافظه خود دارید. با ما همراه باشید تا راهکارهای سودمندی را برای شما بیان کنیم.

۱- بازی چمدان

اگر علاقمند به بازی و فعالیت های گروهی هستید، می توانید با دوستانتان دور یک میز نشسته و بازی حافظه چمدان را انجام دهید. بازی بدین ترتیب شروع می شود که نفر اول می گوید در حال بستن چمدانی با یک آیتم در داخل آن است. نفر بعدی نیز همین مطلب را تکرار کرده و یک آیتم دیگر به چمدان اضافه می کند و بازی ادامه می یابد. هرگاه یکی از بازیکنان یکی از آیتم های داخل چمدان را فراموش کند و آن را از قلم بیندازد، از بازی حذف می شود تا نهایتا یک نفر برنده بازی شود.

۲- بازی شطرنج

تقویت حافظه

بازی شطرنج یکی از چالشی ترین بازی های فکری و یک تمرین افزایش حافظه بی نظیر است. البته بازیکنان تازه کار اغلب برای تحلیل روند بازی و تعیین حرکت بعدی از حافظه کوتاه مدت خود کمک می گیرند اما بازیکنان با تجربه تر استراتژی های خود را به حافظه بلند مدت سپرده و از بازی شطرنج به منظور نگهداری اطلاعات در درازمدت استفاده می کنند.

۳- بازی تمرکز با ورق

تعدادی از ورق ها را به پشت روی میز بچینید. هر بار دو ورق را برگردانده و سعی کنید ورق های مشابه را با یکدیگر ست کنید. برای سخت تر کردن این بازی می توانید از روش اسپاگتی نیز استفاده کنید. به جای این که ورق ها را به صورت مرتب و ردیفی روی میز بچینید، آن ها را به صورت در هم و آشفته قرار دهید. بدین صورت یادآوری مکان ورق ها سخت تر می شود و حافظه شما مجبور به فعالیت بیشتری خواهد شد.

۴- عوض کردن دست ها

اگر راست دست هستید، سعی کنید از دست چپ خود برای انجام کارهایی مانند مسواک زدن، غذا خوردن و کار کردن با ماوس کامپیوتر استفاده کنید. استفاده از دست دیگر برای انجام کارها منجر به فعالیت مغزی بیشتر می شود. این کار ممکن است در ابتدا برایتان دشوار باشد و به همین علت است که ورزش بسیار خوبی برای مغز است.

۵- غذا خوردن با چاپستیک (چوب غذاخوری)

این کار باعث می شود آگاهانه و با تمرکز غذا بخورید که برای مغز، گوارش و مصرف کالری بسیار مفید است. اگر این کار را قبل از این هم می توانستید به خوبی انجام دهید، این بار از دست مخالفتان استفاده کنید.

۶- برخی کارها را با چشمان بسته انجام دهید

تقویت حافظه

سعی کنید بعضی کارهای بدون خطر را با چشمان بسته انجام دهید، مثلا دوش گرفتن، شستن موها یا شستن لباس هایتان. این تمرین افزایش حافظه باعث می شود مغز از مسیرهای عصبی جدید استفاده نماید که منجر به بهبود تمرکز و حافظه شما خواهد شد.

۷- از مسیرهای جدید برای رفتن به مقصدتان استفاده کنید

وقتی از مسیرهای همیشگی و تکراری به مقصدتان می روید، مغز شما در حالت اتوپایلوت قرار می گیرد و برانگیخته نمی شود اما استفاده از یک مسیر ناآشنا باعث فعال شدن کورتکس می شود. گفته می شود بیل گیتس بنیان گذار شرکت مایکروسافت هر روز برای برگشتن از محل کار به خانه از یک مسیر جدید استفاده می کرده تا باعث تحریک مغز خود شود. لازم نیست برای این کار حتما با ماشین رانندگی کنید. می توانید هر وقت مشغول پیاده روی یا دوچرخه سواری هستید یا حتی از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید، از مسیرهای جدید به مقصدتان بروید.

چکیده
حافظه توانایی ذهن است که اجازه می دهد یاد بگیرید، ارتباط برقرار کنید و فعالیت های روزانه را انجام دهید. ذهن پدیده پیچیده ایی است که اطلاعات را نگهداری و یادآوری میکند و این امکان را ایجاد می کند تا صدها کار انجام دهیم اما بعد از چندین سال توانایی کاهش و در نتیجه تغییرات حافظه بدتر می شود تمرین تقویت حافظه به همین خاطر افراد به سختی می توانند چیزی را به خاطر بسپارند و اطلاعات مهم را فراموش می کنند و بدتر از آن اینکه اگر این مشکل تدریجی بدتر شود به آلزایمر تبدیل می شود به همین خاطر بایدبه عادت های زندگی توجه و یک سری تمرین تقویت حافظه را انجام دهید تا حافظه مان تقویت شود، که ما به تعدادی از این تمرین ها اشاره کردیم.

پاسخ دهید