چگونه به اهدافم برسم؟

چگونه به اهدافم برسم

چگونه به اهدافم برسم؟

 چگونه به اهدافم برسم همه ما رویاها و آرزوهایی داریم. همیشه در ذهنمان به بیشترین رفاه، ثروت، سلامتی، تناسب اندام و بهترین روابط فکر میکنیم. دستیابی به این موارد را خیلی دور از تصورمان میپنداریم. در حالیکه نمیدانیم زمان در حال گذر است و متوقف نمیشود. اگر حتی بتوانیم یک گام ساده و کوچک به سمت رویاهایمان برداریم در مسیر رسیدن به آرزوهایمان قرار گرفته ایم. سوالی که همیشه با آن روبرو هستیم این است که چگونه میتوانیم به رویاهایمان برسیم؟

زندگی یک بازی است

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که مفهوم زندگی را درک کنیم. زندگی یک بازی و سرگرمی کیهانی است. ما خیلی بیش از حد زندگی را جدی گرفته ایم. بیش از حد نگرانیم و دغدغه داریم. خیلی از افراد میگویند با زندگیتان بازی نکنید. بله درست است. منظور این جمله این است که تلاش کنید. هوشیار باشید. رویاهای بزرگی داشته باشید. کارهای درستی را انجام دهید و هنگام ریسک کردن تمام جوانب را در نظر بگیرید. ولی باید با زندگیتان همچون کودکان بازی کرد. به بازی که کودکان با همدیگر انجام میدهند خوب توجه کنید. با تمام وجود شاد هستند. در همان لحظه فکر میکنند. حین بازی گاهی گریه میکنند گاهی میخندند. اگر از این دیدگاه به زندگی نگاه کنید متوجه میشوید که زندگی کردن چقدر جذاب و شگفت انگیز است.

قرار نیست برای چیزی که میخواهیم بدست بیاوریم غم و غصه بخوریم. هدف برای رسیدن به رویاها الزامی است اما زمانیکه به هدفتان برسید هیچ اتفاقی نمی افتد. تحقیقات نشان داده است که درصد بسیار بالایی از افرادی که اهداف بزرگی برای خودشان انتخاب میکنند و با تمام وجود تلاش خودشان را بکار میگیرند، پس از رسیدن به آن هدف دچار پوچی و بی انگیزگی میشوند. آنها فکر میکنند زمانیکه به هدفشان برسند اتفاقات خارق العاده و شگفت انگیزی رخ میدهد. در صورتیکه خوشحالی و شادابی باید در حین مسیر رسیدن به هدف باشد. شما باید آنقدر انگیزه داشته باشید که بلافاصله با رسیدن به یک هدف، هدف دیگری را برای خودتان تنظیم کنید.

کارهای مهم قبل از هدفگذاری

قبل از هدفگذاری ۳ کار بسیار مهم را انجام دهید. یک دفترچه یادداشت تهیه کنید. دوره های زمانی خاصی مثل بازه یک، دو یا سه ماهه را در نظر بگیرید. همیشه طی دوره های زمانی مختلف، مدام این ۳ گام را تکرار کنید. نتایج این ۳ گام واقعا حیرت انگیز است. خودتان این ۳ گام را یادداشت کنید و یک ماهه دیگر به سراغ این یادداشتها بیایید. قطعا نتایجی که میبینید شما را حیرت زده میکند. فقط کافیست امتحان کنید.

گام یک: چیزهایی که میخواهید همین حالا از زندگیتان حذف شود را یادداشت کنید.

مکانی آرام را انتخاب کنید و خوب فکر کنید. ببینید در حال حاضر دوست دارید چه چیز را از زندگیتان حذف شود. حتما یادداشت کنید. زیرا طبق قانون خلا کائنات، وقتی چیزی را از دست میدهیم کائنات چیزهای جدید را وارد زندگیمان میکند. استرس، ترس از شکست، تنبلی، افرادی که شما را از لحاظ روحی آزار میرسانند، بی پولی، افکار و احساسات منفی، بی هدفی و هر چیزی که به ذهنتان میرسد که باید از زندگیتان حذف شود بنویسید…..

گام دوم: هر چیزی که میخواهید در زندگیتان متجلی شود را نیز یادداشت کنید.

ثروت، رابطه عالی با اطرافیان، پیدا کردن دوستان خوب، سفر کردن به نقاط دیدنی دنیا، شادابی و تناسب اندام،…. به هیچ وجه برای خودتان محدودیت قائل نشوید. هر چیزی که به ذهنتان میرسد و دوست دارید در زندگیتان پدیدار شود را یادداشت کنید.

گام سوم: هم اکنون چه چیزهایی دارید؟ 

هر گونه توانایی، مهارت، نعمتی که در زندگیتان دارید را یاددداشت کنید. اندام زیبا، سلامتی کامل، خانواده و دوستان خوب، مهارتهای سخنوری، اعتماد به نفس بالا، ارتباطات خوب با دیگران، مثبت اندیش بودن، خوش شانس بودنتان و …. سپس بابت داشتن همه این تواناییها و موهبت ها از خالق جهان، خودتان و کائنات تشکر و قدردانی کنید.

مراحل هدفگذاری:

نکات خیلی مهمی وجود دارد که باید برای تنظیم اهدافتان در نظر بگیرید. شاید همه شما از نکات کلی در مورد هدفگذاری اطلاع داشته باشید. اینکه اهداف باید دقیق، واضح، کاملا مشخص، دوره زمانی معین داشته باشند و با جزئیات کامل بیان شوند. مشکل عمده ای که اکثر افراد در هدفگذاری با آن مواجه هستند این است که تاریخی را برای رسیدن به هدفشان در نظر میگیرند. در حالی که هیچ برنامه مشخصی را در نظر نمیگیرند. ما فقط بر روی هدف نهایی تمرکز میکنیم و زمان خاصی را درنظر میگیریم. اگر تا آن زمان مشخص به هدف مان نرسیم احساس شکست میکنیم و میگوییم شکست خورده ایم. در حالی که پیشرفت بسیار زیادی نسبت به شروع کارمان داشته ایم. بنابراین برای تعیین زمان دقیق رسیدن به هدفتان انعطاف بسیار زیادی داشته باشید. حتما یادداشت کنید زمانی که تعیین کرده اید قابل تمدید است.

مرحله اول: اهداف کوتاه مدتی را برای خودتان تنظیم کنید و حتما برای آن برنامه ریزی کنید.

تلاش کنید بیشتر بر روی یک هدف متمرکز شوید. تنظیم هدف بیشتر از ۳ عدد باعث آشفتگی شما میشود. بهتر است یک هدف کوتاه مدت را انتخاب کنید و تمرکز و انرژی خودتان را بر روی آن صرف کنید. ضمن اینکه اهداف کوتاه مدت را مینویسید. علاوه بر اینکه زمانی را برای رسیدن به آن در نظر میگیرید حتما به خودتان یادآوری کنید که این زمان قابل تمدید است.

برای مثال: هدف کوتاه مدت شما افزایش فروش محصول تا ۳۰ درصد طی یک ماه آینده…. سپس برنامه ای بریزید و ببنید چه کاری میتوانید انجام دهید تا به این هدف برسید. برای مثال:

  • خواندن ۲ کتاب جدید و کاربردی در مورد فروش محصول و اجرایی کردن آن
  • برقراری ارتباط قویتر با افراد آشنایان دوستان همکاران یا حتی حضور گسترده تر در شبکه های اجتماعی

و….

چگونه به اهدافم برسم

مرحله دوم: نوشتن تعهد نامه

تعهد نامه ای در مورد اهدافتان بنویسید و به خودتان قول دهید که متعهد به این هدف کوتاه مدت هستید و تمام تلاش خودتان را بکار میگیرید. برای مثال: اینجانب…. در تاریخ …. به خودم قول میدهم و متعهد میشوم که در دوره تعیین شده تمام انرژی و تلاش خودم را در جهت تحقق این هدفم بکار بگیرم. من عاشق خودم هستم و ارزش خیلی زیادی برای خودم و اهدافم قائلم.

مرحله سوم: تهیه تقویم سال ۱۳۹6

در این تقویم روزانه چه باید بنویسید؟۳ کار را باید انجام دهید. کاری که هر شب باید تکرار کنید.

۱: هدف  کوتاه مدتی را که انتخاب کردید را هر شب بالای همان صفحه بنویسید. نوشتن یکی از روشهایی است که باعث میشود ضمیر ناخودآگاه شما این هدف را بپذیرد.

۲: تمام کارهایی که در طول روز خود در راستای رسیدن به هدفتان انجام داده اید را یادداشت کنید. کوچکترین کارها را بنویسید. حتی اگر ۱۰ دقیقه زودتر از خوابتان بیدار شدید و یا ۱۰ دقیقه ورزش کرده اید.

۳: هر شب یک سوال که با چگونه آغاز شود را از خودتان بپرسید. سوالی که در راستای تحقق اهدافتان است. اصلا به جواب نیازی نیست. زیرا چگونه یکی از کلماتی است که باعث بیداری ضمیرناخودآگاه شما میشود. ذهن ناهوشیار شما عاشق کلمه چگونه است. هر زمان که شما بر زبانتان چگونه را جاری میسازید ذهن ناهوشیار خودتان را بیدار میکنید. یکی از دلایلی که باید این تمرین را شب انجام دهید این است که پس از طرح سوال شما میخوابید اما ذهن ناخودآگاه شما بیدار میماند و جواب این سوال را برای شما پیدا میکند و در طی روزهای آینده در اختیار شما قرار میدهد. کائنات کمکهای بینظیری میکند فقط کافیست خودتان بخواهید. برای مثال: چگونه میتوانم هر روز ۱ درصد در کارم پیشرفت داشته باشم؟

۴: نوشتن کلمات تاکیدی مثبت که با عشق الهی شروع شود.

عشق الهی قدرتمندترین نیروی موجود در کائنات است. وقتی که شما هر شب این نیروی عظیم لایتناهی را میخوانید انرژی شگرفی درون شما شکل خواهد گرفت. بگونه ای که شما با این انرژی عظیم و شگرف هماهنگ میشوید.

پاسخ دهید