چگونه بعد از جدایی قوی بمانیم

قوی بودن بعد از جدایی

چگونه بعد از جدایی قوی بمانیم

اصطلاح جدایی و شکست عشقی در دنیای امروز به موضوعی متداول برای افراد تبدیل شده است. کنار آمدن با این موضوع خود نیاز به مهارت و توجه خاص به خود دارد تا بتوانید از پس احساس افسردگی پس از آن برآیید. هرچند به طور کلی جدایی و شکست عشقی و خدشه دار شدن احساسات موضوع خوبی نیست اما آشنایی و دانستن راه های بازگشت به حالت عادی پس از آن برای شما مفید خواهد بود. در ادامه چند راه برای کنار آمدن با جدایی در رابطه عاطفی و گذشتن از شکست عشقی برای شما آورده شده است. با ما همراه باشید.

الف- خانه خود را به مکانی مملو از انرژی های مثبت تبدیل کنید

پس از جدایی عاطفی، نمی توانید در مقابل وسوسه تماشای فیلم های عاشقانه، رویاپردازی در مورد عشق سابق و گریه کردن برای نبودن هایش مقاومت کنید. به خودتان یک یا دو هفته اجازه سوگواری و حتی افراط کردن در این کار را بدهید. هر چقدر دلتان می خواهد غمگین باشید، گریه کنید، از وضعیت کنونی خود به خودتان شکایت کنید. اما پس از این کارها، زمان شروع دوباره زندگی فرا می رسد.

ب- به خودتان یک یا دو هفته اجازه سوگواری بدهید

محیط زندگی خود را با انرژی های مثبت پر کنید. دکوراسیون خانه را طوری تغییر دهید که مخصوص زندگی یک نفره باشد. دیوارهای اتاق را با عکس هایی از لحظه های شاد خود مزین کنید که قبل از حضور عشقتان در زندگی گرفته بودید. حتی می توانید خانه را بر اساس رویاهای آینده خود تزئین کنید. به طور مثال، اگر آرزو دارید که حتما یک بار به پاریس سفر کنید، تابلویی از این شهر را به دیوار نصب کنید.

یکی دیگر از تلاش هایی که برای مثبت بودن می توانید انجام دهید، افزایش مشغله های کاری است. تا پیش از جدایی شما همه اوقات بیکاری خود را با همسر یا عشقتان سپری می کردید، با او حرف می زدید، فیلم تماشا می کردید و … اما پس از جدایی تمامی این وقت ها خالی خواهند ماند و این مساله ممکن است شما را افسرده و عصبی کند. به همین خاطر بسیار مهم است که حتما برای خود سرگرمی یا کاری دست و پا کنید.

در کلاس های ورزشی، کلاس یوگا، آشپزی یا هر هنری که همیشه دوست داشتید و وقت انجامش را نداشتید ثبت نام کنید. بعدازظهرها با دوستان خود کافه یا سینما بروید. اگر اهل مطالعه هستید، کتاب های دلخواهتان را خریداری کرده و به دنیای زیبای رمان ها سفر کنید. یا فیلم تماشا کنید. با کار کردن و سرگرم بودن، زمان های تنهایی خود را به صفر برسانید تا روحتان دوباره احیا شود.

ج- به خودشناسی بپردازید

بهترین قسمت تنها زندگی کردن این است که هر زمان اراده کنید می توانید با دوستان خود بیرون یا مسافرت بروید و هر غذایی که خودتان دوست دارید را میل کنید. اما اینها فقط ظاهر ماجرا هستند و به طور سطحی زندگی شما را تغییر می دهند. احساسات عمیق و درونی شما همچنان بی تغییر باقی می ماند. شما بدون مقابله کردن با دردهایی که روی قلبتان سنگینی می کنند، نمی توانید شادی واقعی را تجربه کنید. درد جدایی و غم از دست دادن فردی که عاشقش بوده اید، چیزی نیست که بتوانید به آن بی توجه باشید.

بنابراین، لازم است ساعاتی از زندگی خود را به فکر کردن و بررسی کردن دلایل این جدایی اختصاص دهید. به خصوصیات و ویژگی های رفتاری خود و همسر/عشق سابقتان فکر کنید. شاید از همان ابتدا واقعا مناسب هم نبوده اید. شاید از همان ابتدا از روی احساسات و هیجانات و نه از روی منطق با هم وارد رابطه شده باشید. لازم است ساعاتی از زندگی خود را به فکر کردن و بررسی کردن دلایل این جدایی اختصاص دهید به انتظاراتی که از هم داشتید فکر کنید! اگر بتوانید با «من» درونی خود رو به‌ رو شوید، می توانید واقعیت های بسیاری را در مورد زندگی و مشکلات خود کشف کنید.

همه ما یک یا چند شیطان درون داریم. با شناخت آن ها می توانید رفتارهای آزاردهنده و آسیب‌ رسان خود را شناخته و در جهت رفع آن ها تلاش کنید. برای خودشناسی لازم است رویدادهای روزانه خود را یادداشت کنید، مدیتیشن کنید، کتاب های خودشناسی بخوانید و هر کاری از دستتان بر می آید برای شناخت خود انجام دهید. با سفر به درون خود می توانید کاستی ها، کمبودها، دردها و عصبانیت های خود را تشخیص داده و برای درمان و رفع آنها کمک بگیرید.

د- به پیشرفت فکر کنید

سفر جدید زندگی خود را با انرژی های مثبت آغاز کنید. هرگز اجازه ندهید که زندگی سابق شما، روی زندگی کنونی‌ تان سایه بیندازد. پس از جدایی، سبک تازه ای از زندگی آغاز می شود و شما به عنوان تنها فرد حاضر در این زندگی مسئول هستید که آن را به بهترین و شادترین مسیر هدایت کنید.

سفر جدید زندگی خود را با انرژی های مثبت، حضور مستمر دوستان و اقوام، افزایش ساعات کاری، ثبت نام در کلاس های آموزشی، سفر رفتن، تماشای فیلم و و از همه مهم تر، خودشناسی آغاز کنید. هر چه با «من» درونی خود ارتباط نزدیک تری برقرار کرده و بیشتر او را بشناسید، به همان اندازه از تکرار اشتباهات گذشته خود پرهیز خواهید کرد و زندگی سالم تر و شادتری برای خود خواهید ساخت.

چگونه بعد از شکست عشقی به آرامش برسیم

قوی بودن بعد از جدایی

در ادامه راهکارهایی را برای داشتن آرامش بعد از جدایی و  شکست عشقی در زندگی بیان می کنیم.

۱- درنظر داشته باشید که همه چیز را نمی‌ توان فراموش کرد

نباید انتظار داشت که بتوان همه چیز را فراموش کرد. بسیار پیش می‌آید که نمی‌توانیم خیلی از چیزها را فراموش کنیم به‌ خصوص اگر خاطرات خوبی با آن فرد داشته باشید. به هر صورت بخشی از آن خاطرات همیشه همراه ما خواهد بود.برای رها شدن از گذشته باید یاد بگیرید که ذهن را مدیریت کنید و هرلحظه نسبت به‌خودتان آگاه باشید و نگذارید ذهن هرگاه که خواست به گذشته سفر کند.

اگر دقت کرده‌ باشید بیشتر اوقات ذهن یا در گذشته سیر می‌کند یا در آینده و کمتر پیش می‌آید که ذهن به همان زمان حال فکر کند. اما چگونه می‌توان ذهن را به زمان حال آورد؟ باید اول یاد بگیرید ذهنتان را ببینید و حواستان باشد الان ذهن‌تان در کجاست؟ ذهن مثل کودکی بازیگوش مرتب بین گذشته و آینده گردش می‌کند، با آموختن روش‌ های بدست گرفتن افسار ذهن می‌ توانید مانع سفر آن به گذشته‌ های نامطلوب شوید.

۲- برای فراموش کردن شکست عشقی به مغزتان دستور ایست دهید

این روش را روش ایست ذهنی می‌ نامم، یعنی لازم است خیلی محکم و مقتدر به ذهن‌تان ایست بدهید تا نتواند به هرکجا خواست برود. شاید برای همه ما پیش آمده باشد که هنگام تماشای تلویزیون یا در تاکسی یا… یک دفعه ذهن به سمت موضوعی در گذشته منحرف می‌ شود و برای دقایقی یا ساعاتی یا حتی چند روز کنترل ذهن از دست می‌ رود.

در حقیقت اگر آگاه نباشید و نبینید که ذهنتان در حال سفر به گذشته است نمی‌ توانید جلوی آن را بگیرید اما اگر حواستان باشد به محض این‌که ذهن بخواهد به گذشته سفر کند به آن یک ایست محکم می‌ دهید و از پیشروی آن جلوگیری می‌ کنید. می‌ توانید به‌ خود بگویید: «ساکت، دیگر نمی‌ خواهم بیشتر فکر کنم! یا هیس» یا در ذهنمان روی این فکرها ضربدر بزنیم و جلوی آنها را بگیریم.

۳- ذهنتان را خالی کنید

گاهی هم پیش می‌ آید که ذهن ما آنقدر از وقایع گذشته‌ و اتفاقات پیش آمده پر است که انگار ظرف ذهن پرشده و در حال لبریز شدن است و مرتب وقایع در ذهن مرور می‌ شود و نمی‌ توان به موضوع دیگری فکر کرد. ذهن تا حد معینی گنجایش دارد و باید به نوعی از افکار نامطلوب و دوست نداشتنی خالی شود. بهترین کار در این زمان نوشتن است، کافی است هرچه در ذهن دارید بدون هیچ‌ گونه انتخابی روی کاغذ بیاورید و هیچ‌چیزی را جا نیندازید، باید کاملا بدون سانسور و صادقانه بنویسید تا ذهن کاملا تخلیه شود. بعد وقتی ذهن کاملا خالی شد، آن کاغذها را دور بیندازید یا حتی بسوزانید.

۴- از اول به جدایی هم فکر کنید

قوی بودن بعد از جدایی

وقتی در مراحل آشنایی پیش از ازدواج یا دوران نامزدی هستید باید از ابتدا هر ۲ با هم این توافق را داشته‌ باشید که ممکن است این رابطه به دلایل مختلف از جمله تفاوت خانواده‌ها یا تفاهم نداشتن یا. . . به سرانجام نرسد. در حقیقت بهتر است زوجین قبل از ازدواج با هم این موضوع را روشن کنند که قرار است مدتی را مثلا ۶ ماه برای بدست آوردن شناخت باهم باشند تا تصمیم بگیرند که برای هم مناسب هستند یا نه!

به همین دلیل از ابتدا به هم وابسته نشوید. علاوه بر این، برای پیشگیری از وابستگی از همان ابتدا هر روز و هر ساعت با هم صحبت نکنید تا مبادا به فضای احساسی وارد شوید. هرچقدر بیشتر به شناخت رسیدید کم‌کم رابطه را بیشتر کرده و احساسات را وارد رابطه کنید.

۵- اول شناخت بعد احساسات

حواستان باشد که برای پیشگیری از آسیب‌ روحی در این مدت آشنایی مثلا ۶ ماه باید شناختتان جلوتر از احساستان حرکت کند، اگر احساسات زودتر از شناخت پیش برود ممکن است زود به هم وابسته شوید و دیگر دل‌کندن به این آسانی‌ها نباشد ونتوان نه گفت. در دوران نامزدی و آشنایی پیش از ازدواج همیشه این خطر وجود دارد که بین طرفین وابستگی به‌ وجود بیاید. دریچه‌ های احساستان را زود به روی هم باز نکنید و بعد از چند ماه کم‌کم از نظر احساس نزدیک شوید.

۶- در روابط عاطفی خود صادق باشید

اگر به هر دلیلی در دوران آشنایی قبل از ازدواج و نامزدی به این نتیجه رسیدید که به طرف مقابل نه بگویید، در این مواقع توصیه می‌کنیم حتما با طرف مقابل صادق باشید. بهتر است شما با یک خاطره خوب از هم جدا شوید، باید به این بلوغ برسید که حتما لازم نیست جدایی‌ با دعوا و دلخوری و حرف‌ های آزاردهنده و… باشد، می‌ توان خیلی آرام و با آرامش از هم جدا شد به‌ خصوص اگر همان اول به این توافق رسیده باشید و از ابتدا آگاه باشید که ممکن است از هم جدا شوید. در واقع هر کدام از شما حق دارید بدانید چرا این رابطه نباید ادامه پیدا کند و همچنین شما بتوانید با خود کنار بیایید.

۷- به خودتان زمان بدهید

وقتی ماشینی با سرعت زیاد در حال حرکت است، هنگام ایستادن یک خط ترمزی روی زمین به‌ وجود می‌ آید، رابطه نیز چنین است. بعد از پایان رابطه مدت زمانی طول می‌ کشد که شرایط دوباره عادی شود. این زمان در درجه اول بستگی به میزان پذیرش شما دارد و بعد باتوجه به راه‌ هایی که برای مدیریت ذهنتان انتخاب کرده‌ اید می‌تواند این زمان طولانی‌ تر یا کوتاه‌ تر باشد. معمولا ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد که فرد بتواند خود را با شرایط جدید وفق دهد، اصولا می‌ گویند، تغییرات روانی بعد از ۳ ماه خودش را نشان می‌ دهد، البته این زمان در آدم‌ های مختلف می‌ تواند کمتر یا بیشتر باشد.

۸- انرژی تان را تخلیه کنید

اگر در دوران جدایی فقط در خانه یا تنها باشید و هیچ کاری هم برای انجام دادن نداشته باشید مسلما اذیت خواهید شد. تمام ذهن شما آدمی است که او را ترک کرده‌ اید و مدام در وسوسه زنگ زدن و ارتباط با او هستید، پس باید خودتان را مشغول کرده و دورتان را شلوغ کنید، خود را در روابط اجتماعی و در بین دوستان‌تان قرار دهید، به کارها و فعالیت‌ های موردعلاقه‌ تان مشغول شوید تا انرژی شما را به سمت دیگر ببرد چون عشق و دوست داشتن نوعی انرژی است که به سمت شخص مورد علاقه شما معطوف است پس شما باید این انرژی را به سمت دیگری چون ورزش کردن، علاقه‌ های شخصی، سفر و. . . منحرف کنید، گرچه ممکن است صددر صد فراموش نکنید اما مسلما احساس بهتری پیدا خواهید کرد.

۹- با کسی حرف بزنید

قوی بودن بعد از جدایی

گاهی بعد از جدایی آنقدر فرد تحت فشار قرار می‌گیرد که بد نیست با یک مشاور صحبت کند چون شاید مشاور بتواند به او کمک کند تا از فضای وابستگی بیرون بیاید چون گاهی مشاور به تحلیل‌هایی از دوران کودکی و شخصیت فرد می‌رسد که می‌ تواند بسیار کمک کننده باشد، از طرف دیگر فضای حمایتی جلسات مشاوره می‌ تواند کمک بیشتری هم بکند.

اما اگر هم فرد چندان تمایل ندارد از یک مشاور کمک بگیرد می‌تواند احساساتش را با یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده یا. . . در میان بگذارد همین بیان احساسات و گفت‌ و گو می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و همچنین خود حرف زدن می‌تواند بسیاری از استرس‌ ها و فشارها را از بین ببرد. البته خودتان درذهنتان باید به این پذیرش رسیده‌ باشید که قطع این رابطه به نفعتان بوده‌ است، در این حالت دیگران نیز با حمایتشان به شما کمک بیشتری می‌ کنند.

۱۰- به‌ دنبال تغییر باشید

بعد از جدایی هرگونه تغییر محیطی می‌ تواند به شما کمک کند، مثلا سفر یا خرید وسیله‌ ای ‌تازه یا… مثلا اگر از مدت‌ها پیش می‌خواستید میز تازه‌ای برای خود بخرید، ‌حالا همان خرید می‌تواند کمک‌کننده باشد. به سراغ کارهایی بروید که مدت‌ هاست انجام نداده‌اید و انجام آن‌ ها می‌تواند حس‌ های جدیدی را در شما ایجاد کند، مثلا می‌ توانید به سراغ کلاس‌ های موسیقی یا‌سازی‌ که مدت‌ هاست آن را دوست دارید بروید یا آموختن یک زبان تازه یا… بروید تا حسابی مشغول شوید. در واقع به‌ دنبال فعالیت جدیدی باشید که تا به حال به آن نپرداخته‌ اید و می‌ تواند بسیاری از انرژی‌هایتان را تخلیه کند و دیگر فرصت نکنید به چیزی فکر کنید.

۱۱- نگران حرف مردم نباشید

متاسفانه آدم‌ ها متوجه نیستند که وقتی به حرف دیگران اهمیت زیادی می‌ دهند در واقع خود را تبدیل به عروسکی می‌ کنند که نخ‌ هایش در دست دیگران است، چون باید خود را شبیه حرف دیگران کنند. ما یک‌ بار بیشتر به دنیا نمی‌ آییم و فرصت کمی هم در اختیار داریم، در این فرصت کوتاه قرار نیست طبق گفته دیگران زندگی کنیم چون در این صورت مسلما زندگی خود را باخته‌ایم.

آدم‌هایی که از کمبود خودباوری و اعتماد به نفس رنج می‌ برند و تایید درونی ندارند معمولا در بیرون و در حرف‌ های دیگران به‌ دنبال تایید هستند و منتظرند تا ببینند دیگران چه چیزی می‌ گویند تا عمل کنند. اگر بتوانید خودتان تایید را به‌ خود بدهید دیگر نیازی به حرف دیگران ندارید. فرض کنید در دوران نامزدی به دلیل حرف مردم از طرفتان جدا نشدید ولی بعد از ۱۰ سال دچار مشکلات زیادی شدید اما در این موقعیت شما تنهای تنها هستید و هیچ کدام از آن‌ هایی که قبلا شما به دلیل حرف‌ هایشان جدا نشدید حالا حمایتتان نمی‌ کنند و شما در اوج مسائل و مشکلات‌ تان تنها مانده‌ اید. باید بدانید مردم حرف‌ های زیاد می‌ زنند و شما باید فقط به حرف‌ های خودتان گوش کنید، شما باید جایی در زندگی‌ تان تصمیم بگیرید که فقط خودتان باشید؛ بدون نقاب، بدون فیلم بازی کردن و… .

مراقبت از خود بعد از جدایی

قوی بودن بعد از جدایی

طلاق و جدایی یکی از رویدادهای پر استرس در زندگی است که روند زندگی را به کل تغییر می دهد. پس از این اتفاق تلخ، باید از مسیری که سال ها در آن در حال حرکت بوده اید، باز گردید و راه دیگری آغاز کنید. همه چیز زندگی آدم به هم می ریزد. این کار باعث می شود تا فرد از لحاظ جسمی و روحی بسیار آسیب پذیر بشود.

خودتان را همچون فردی که سرماخورده است، تیمار کنید. از خود مراقبت کنید. زیاد استراحت کنید و موقعیت های استرس‌ زا را تا حد امکان کاهش دهید. حجم کاری خود را کم کنید تا دوباره احیا شوید. مراقبت از خود را بیاموزید. همه انسان ها توان این را دارند تا خود را از درد و ناراحتی بیرون بکشند. به خود اعتماد کنید و به جلو پیش بروید. در ادامه نیز برخی راهکاری موثر در این مسیر را برایتان نوشته ایم.

از سیگار یا الکل دوری کنید

برای تحمل درد جدایی لازم نیست به این مواد پناه ببرید. این موارد برای مدت کوتاه می توانند تسکین بخش باشند و پس از مدتی اثر خود را از دست می دهند. در ضمن اینکه برای سلامت جسم و روح شما نیز مضر هستند و نه تنها باری از روی دوشتان برداشته نمی شود، بلکه باعث می شود تا ضررهای بیشتری را متحمل شوید. به روش های سالم تر تکیه کنید.

اجازه دهید زمان بگذرد

در چند ماه اول پس از طلاق، هیچ تصمیمی اتخاذ نکنید. تصمیماتی همچون تغییر شغل، نقل مکان از شهر یا کشور خود یا تصمیمات مهمی همچون این موارد. باید سعی کنید از نظر فکری و روحی به یک ثبات و تعادل برسید و سپس برای موضوعات مهم زندگی تصمیم گیری کنید.

علاقه مندی های جدید بیابید

هنگامی که درد جدایی تا اندازه ای ساکت شد و حالتان کمی بهتر شد، دنبال یافتن علاقه مندی ها و فعالیت های جدید باشید. فعالیت در حوزه های مورد علاقه باعث لذت بردن از زندگی می شود و در بهبود روحیه شما تاثیر بسیار دارد.

هر روز زمانی را برای تربیت خود اختصاص دهید

هر روز برای انجام فعالیت هایی که موجب آرامش شما می شوند و روحتان را تسکین می دهند، زمان تعیین کنید. در طبیعت و فضای سبز پیاده روی کنید. موسیقی خوب گوش کنید و دوش آبگرم بگیرید. بروید ماساژ یا کتاب مورد علاقه تان را مطالعه کنید. زمانی از شبانه روز خود را به استراحت و رسیدگی به خود اختصاص دهید.

به علاقه مندی خود توجه کنید

از هر فرصتی برای بیان احساسات خود استفاده کنید. به اعتقادات و خواسته های خود احترام بگذارید و به آنها افتخار کنید. اهدافی متفاوت از آنچه با شریک خود می خواسته اید، تعیین کنید. به هرآنچه فکر می کنید برایتان خوب نیست نه بگویید و به هیچ وجه هم حس گناه نداشته باشید.

روال عادی زندگی خود را حفظ کنید

طلاق یا جدایی در همه عرصه های زندگی فرد تاثیر منفی دارند. اما باید سعی کنید روند عادی زندگی خود را حفظ کنید.

انتخاب های سالم داشته باشید

بعد از جدایی به سادگی می توانید روی عادت های خوب و سالم زندگی خود پا بگذارید. خوردن غذاهای ناسالم، ورزش نکردن، نداشتن خواب درست و … اما تاحد امکان وارد این حوزه ها نشوید. سعی کنید روند سالم زندگی خود را ادامه دهید و همیشه و در هر شرایطی انتخاب های درست داشته باشید.

چکیده
راحت نیست جدا شدن از فردی که دوستش دارید و به دلایل مختلف مجبور به نبودن در کنارش هستید. این جدایی می تواند پس از نامزدی و چند سال در کنار هم بودن باشد، یا پس از چندین سال زندگی مشترک زیر یک سقف روی دهد. این جدایی تبعات زیادی برای فرد دارد اما آنچه مهم است کنار آمدن و برگشتن به زندگی عادی است، ما در این مقاله راهکارهایی را برای اینکه چگونه بعد از جدایی و شکست عشقی بتوانیم به زندگی عادیمان برگردیم را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید