چگونه بر ترس غیر منطقی غلبه کنیم

چگونه بر ترس غیر منطقی خود غلبه کنیم

چگونه بر ترس غیر منطقی غلبه کنیم

چیزی که امروزه برای مردم اهمیت دارد این است که بدانیم، چگونه بر ترس غیر منطقی غلبه کنیم. ترس مسئله ای است که باعث ضعف و ناراحتی میشود، زیرا این کارهایی که انجام میدهند به سادگی نیستند و این قدرت ترس است. اگر چه ترس در همه موجودات فاکتوری حیاتی برای بقاست اما در انسان در صورت شناخت تفاوت بین ترس های سالم و ترس های بیمارگونه و نیز آشنایی با روش های متفاوت درمان آن از فرد دیگر از هر چیزی نمی ترسد. با ما همراه باشید.

تاثیر ترس‌های غیر منطقی بر زندگی

چیزی که حائز اهمیت است عدم تمایل برای مواجهه با ترس‌های غیر منطقی است. مسئله‌ ای که باعث احساس ضعف و ناراحتی می‌شود، زیرا نمی‌توانید کار‌هایی که افراد دیگر به سادگی انجام می‌دهند نیستید. این قدرت ترس است. ترس عواطف منفی به همراه دارد که باعث می‌شود رفته رفته بزرگ‌تر و وحشتناک‌تر و حتی قوی‌تر شود. شاید خیلی درست نباشد که اینطور بگوییم، اما ترس باعث می‌شود:

۱- از موقعیت‌هایی که ممکن است با آن مواجه شوید اجتناب می‌کنید. شغلی جدید، تجریه‌ای جدید که مطمئن نیستید بتوانید از خود محافظت کنید.
۲- ممکن است در خواب شبانه اختلال ایجاد کند. این مسئله برای من بسیار بزرگ بود، زیرا مانع تجربه خوابی با کیفیت می‌شد و در ساعت کاری و حین مراقبت از کودکان، پیامد‌های فراوانی با خود به همراه داشت. در بیشتر مواقع احساس ضعف و خستگی مفرط داشتم!
۳- احساس استرس می‌کنید و در تصمیم گیری‌ها می‌توانید اشتباه کنید. شکلات بخورید، زیرا احساس مثبتی را به شما منتقل می‌کند.

چگونه بر ترس غیر منطقی خود غلبه کنیم
۴- باعث ناراحتی بیشتر و درگیری ذهن با افکاری منفی شده اید. این مسئله می‌تواند به اعتماد به نفس آسیب برساند، عدم اعتماد به خود باعث ضعف عمده در موفقیت‌ها و حوزه‌های متفاوتی از زندگی می‌شود.
۵- احتمال کناره گیری از دیگران و عدم شرکت در برنامه‌های گروهی. ترس حتی می‌تواند ما را از زندگی شخصی و حرفه‌ای دور کند.
۶- احساس ضعف، نیازی به گفتن نیست که این ترس‌ها غیر منطقی هستند و موجب رنجش می‌شوند. حتی تاثیرات بالقوه‌ای بر عشق، زندگی، موفقیت شخصی و حرفه‌ای دارند.
۷- با ترس روبرو شوید و تلاش کنید آن را شکست دهد.

مزایای مقابله با ترس غیرمنطقی 

قصد تغییر شغل دارید، چیزی که سال‌ها بر زندگی، افکار و اعمالتان تاثیر گذاشته است، مسئله ممکن است کمی دشوار به نظر برسد، اما باور کنید تغییر امکان پذیر است. اولویت این است که دلایل قانع کننده بزرگی برای انجام کاری داشته باشید. نگاهی به گذشته خود کنید و تمامی ترس‌هایی که بر آن‌ها غلبه کردید را به یاد بیاورید. ترس واقعا تجربه‌ای سخت است که احتمالا شاهد افزایش ضربان قلب و تغییر در شیوه تنفس خود بوده اید. این ترس موجب تغییرات فیزیکی در بدن می‌شود که معمولا احساس خوشایندی دارند، اینطور نیست؟

هنگامی که در مقابل ترس غیر منطقی به چالش کشیده می‌شوید، در این وضعیت می‌توانید بر ترس خود غلبه کنید و از فرصت‌های پیش آمده جهت پیشرفت و ارتقا شخصی بهره‌مند شوید و از انجام کار‌های جدید لذت ببرید، مانند:

• امتحان سرگرمی جدید
• سفر‌های جدید
• بهره مندی از فرصت‌های تازه
• موفقیت بیشتر
• امنیت مالی
• زندگی شاد‌تر
• سالم‌ تر
• اعتماد به نفس بیشتر

ترس چیست

برخی افراد می‌خواهند بدانند چرا می‌ترسند، تعدادی دیگر نیز می‌خواهند از شر آن خلاص شوند. درک کنید چگونه ترس‌های شما به وجود آمده اند و از غلبه بر آن‌ها خوشحال باشید. هنگامی که ترس آغاز می‌شود، از این مسئله که اتفاق افتاده خرسند و قدر دان نیستید.

چگونه بر ترس غیر منطقی خود غلبه کنیم

اما پس از چندین بار مواجهه متوجه می‌شوید، احساسات منفی قوی با آن مرتبط هستند. برای اولین بار متوجه ضربان قلب بالا، نفس‌های کم عمق، دست‌های لرزان و قرمز می‌شوید. بدن شما یک روش خودکار برای مقابله با ترس ایجاد کرده است. ممکن است این احساس وحشت ناشی از نتیجه‌ای نا خوشایند باشد، هر چند معمولا اینطور نیست و اغلب موارد آماده پاسخگویی به آن‌ها نیستید.

دلایل ترس

وقتی مغز با یک شرایط جدید روبرو می‌شود ترجیح می‌دهد حالت قبلی را حفظ کند. تا حد ممکن از تغییر جلوگیری می‌کند و مغز، نسبت به ایجاد تغییر و شرایط جدید مقاومت می‌کند. همه وقتی در یک موقعیت هراس آور قرار می‌گیرند می‌گویند من نمی‌توانم. در واقع واهمه از شکست و از دست دادن، ما را از هر کاری باز می‌دارد. زمانی که این احساس در ما شکل می‌گیرد، از نظر جسمی هم روی ما تاثیر می‌گذارد.

این احساس باعث افزایش فشار خون و اختلال در ریتم قلب می‌شود. ضربان قلب تندتر می‌شود. از طرفی احتیاج به اکسیژن بیشتر شده و فرد تند تند نفس می‌کشد و عوارض بیشتری بر جای می‌گذارد. این شرایط اغلب منجر به کاهش فعالیت مغزی و قدرت تجزیه و تحلیل می‌شود. وقتی فرد دچار این حالت‌ها می‌شود دیگر توان گرفتن تصمیم درست را ندارد.

هر فکر و احساسی داشته باشید متناسب با آن رفتار خواهید کرد بنابراین کافیست که فکر و احساس شجاعت را در خود تقویت کنید تا ترس و عوارض ناشی از آن کاهش یابد. چگونه بر ترس غیر منطقی خود غلبه کنید. ترس واکنش طبیعی مغز برای آگاه کردن ما از وقوع احتمالیِ یه مشکل است

انواع ابزار یادگیری هنگام مقابله با ترس

۱- من فوق العاده ام
ایجاد یک سند دست نویس ۲ صفحه‌ای از اینکه چرا عالی هستید می‌تواند کمک کند. این سند با دستاورد‌ها، موفقیت‌ها، غلبه بر بحران‌ها پایان می‌یابد و تمامی آن‌ها پر از احساسات، اعمال مثبت خواهند بود. نوشتن آسان نیست، اما این می‌تواند یک یاد آور قدرتمند از آنچه که هستید، باشد.

چگونه بر ترس غیر منطقی خود غلبه کنیم

۲- احساسات خود را ترسیم کنید
پیشتر در مورد تاثیرات آسیب زننده ترس‌های غیر منطقی صحبت کردیم. هر احساس مثبت یا منفی که دریافت می‌کنید بین هر یک از آن‌ها فاصله کوچک قرار دهید. هر فاصله می‌تواند فرصتی برای انجام کاری متفاوت باشد. اگر می‌دانید ترس غیر منطقی یک فرآیند فکر اتوماتیک است، پس می‌توانید به فرصت جدید فکر کنید و یا آن را احساس نمایید.

۳- تغییر را بپذیرید
تغییر آسان نیست، این باوری است که بسیاری از افراد دارند. باور کنید کاری را که می‌خواهید قبول کنید و یا انجام دهید متفاوت است و این چیزی است که می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. این بدین معناست که نه تنها آن را پذیرفته اید بلکه احساس تغییر و تحول را به خوبی درون خود مشاهده می‌کنید.

سپس بعد از ۲ هفته تصمیم می‌گیرید که اجاره ندهید افکار منفی در ذهن شما راه پیدا کنند. در این مرحله فقط می‌گویید “نه، می‌خواهم آن را متوقف کنم. ” پس از ۲ هفته فکر جدیدی به ذهنتان خطور می‌کند و با خود شاید بگویید “می دانم شرایطی که مرا به سوی خود می‌برد، قوی ترم خواهد کرد. “زمان‌هایی وجود دارند که شکست می‌خورید. خودتان را سرزنش نکنید، زیرا این یک تفکر منفی دیگر است که اجازه می‌دهد ذهنتان را پردازش کند. فقط دوباره شروع کنید.

۴- کلمات خود را با دقت انتخاب کنید
از افراد بسیاری شنیده ام که به من می‌گویند “ایجاد تغییر کمی سخت است”. هر فکری که در ذهن با ترس همراه است می‌تواند به شما قدرت دهد، باید با آن مقابله کنید. بنابر این برای دستیابی به هدف خود، بر ترس خود غلبه کنید.

۵- باور داشته باشید که افکار خود را مدیریت می‌کنید
تنها کسی که می‌تواند بر افکار تان کنترل داشته باشد، خود شما هستید. درست است دیگران ممکن است بر روی شما تاثیر بگذارند، با این وجود تنها خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید.

۶- یاد آور‌های فیزیکی
کار کردن در کنار فردی دیگر، می‌تواند یک کیت ابزار کمکی از افکار، احساسات و رفتار ایجاد کند و کمک کند تا از این ترس خلاص شوید. برای برخی افراد شاید چیز‌های فیزیکی برای کمک نیاز نباشد.

۷- پشتیبانی فیزیکی
موسیقی، محیط و حتی بوی فضای اطراف بر ما تاثیر می‌گذارد. موسیقی باعث سر زندگی شما می‌شود، پس به موزیک مورد علاقه خود گوش دهید. روغن‌های آروماتراپی می‌توانند حس مثبتی را منتقل کنند. حتی با انتخاب لباس و محیط می‌توانید حس توانمندی را در خود بهبود بخشید. تغییر این چیز‌ها می‌تواند برای بالا بردن عکس العمل تان مفید باشد و احساسات شما را تقویت کند.

چگونه بر ترس غیر منطقی غلبه کنیم

 

۸- خود را با ترس تنها نگذارید
ترس برای در خواست کمک بسیار طبیعی است، بنا براین می‌دانید افراد گوناگون با این مسئله کشمکش دارند. واقعیت این است که ما به یکدیگر نیاز داریم. به همین دلیل اشتراک گذاری تجربه ترس با یک دوست، همکار یا دوستی قابل اعتماد می‌تواند مفید باشد. با کسی صحبت کنید که بتواند شما را در این زمینه یاری کند و تجربه‌های خوشایندش را به اشتراک بگذارد. صحبت کردن درباره ترس به افراد نزدیک، نشانه‌ای از ضعف نیست. بهتر است راحت بیان کنید “من از این مسئله ترس دارم و می‌خواهم از این شرایط رهایی یابم”.

۹- مسائل فیزیکی
یکی از دلایلی که می‌تواند ترس را تشدید کند می‌تواند پاسخ پذیرفتن ما باشد. بدن معمولا به این مسائل به شیوه‌ای خاص نشان می‌دهد، تکرار دوباره این رفتار می‌تواند به عادتی همیشگی تبدیل شود. هنگامی که متوجه شدید ترس می‌تواند با استفاده از بدن واکنش‌های را به همراه داشته باشد، ترس واقعی را به خوبی درک می‌کنید. مسئله مهم این است که با وجود ترس خود را به چالش بکشید.

چکیده 

هنگامی که ترس آغاز می‌شود، از این مسئله که اتفاق افتاده خرسند و قدر دان نیستید. مسئله ای که باعث ضعف و ناراحتی میشود، زیرا این کارهایی که انجام میدهند، به ساگی نیستند. با ترس روبرو شوید و تلاش کنید آن را شکست دهد. ترس برای در خواست کمک بسیار طبیعی است، بنا براین می‌دانید افراد گوناگون با این مسئله کشمکش دارند. امیدواریم از این مقاله که در مورد چگونه بر ترس غیر منطقی غلبه کنیم بود، نهایت استفاده را برده باشید، از شما بابت همراهیتان سپاسگذاریم.

پاسخ دهید