چگونه با افراد جدید ارتباط برقرار کنیم

ارتباط با افراد جدید

چگونه با افراد جدید ارتباط برقرار کنیم

ارتباط برقرار کردن با افراد یک هنر است . چگونه میتوانیم با افرادی که برای بار اول می بینیم ارتباط برقرار کنیم؟ این ارتباط میتواند یک ارتباط ساده ی دوستانه یا یک ارتباط عاشقانه باشد . همه ما برای برقراری ارتباط با دیگران نیاز به یادگیری مهارت هایی جهت شروع و حفظ آن داریم. روشی که برای ایجاد ارتباط استفاده می کنید بر زندگی شما و اینکه چه کسانی در زندگی شما حضور داشته باشند، تاثیر گذار است. شغل، دوستان، میزان درآمد، و ازدواج شما می تواند تحت تاثیر شیوه برقراری ارتباط شما باشد. تلاش برای شناخت و ارتباط با یک فرد جدید، ممکن است برای هر دو طرف استرس زا و هیجان انگیز باشد. اینکه فرد را کجا یا چگونه ملاقات کردید اهمیتی ندارد، فقط لازم است خودتان باشید. ممکن است فکر کنید با حیله و دروغ نیز می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید اما نیازی به این کار نیست، راه های ساده تری برای برقراری ارتباط با دیگران وجود دارد. در این مقاله ابعاد مختلف برقراری ارتباط با دیگران را برای شما بررسی می کنیم.

۱- به خوبی به طرف مقابل خود توجه کنید

ارتباط با افراد جدید

اگر می خواهید ارتباط درستی با فرد مقابل تان داشته باشید باید بدانید که شنونده خوبی بودن یکی از ارکان این کار محسوب می شود. اگر شخصی در حال توضیح دادن مسئله ای به شماست این خیلی مهم است که حواستان به حرف هایی که می زند باشد. زمانی که به هر دلیلی حواستان به حرف های طرف مقابل نیست، مثلا سرتان را به این طرف و آن طرف می چرخانید و یا با تلفن همراهتان ور می روید یا اینکه پاهای خود را بی دلیل تکان می دهید.مطمئنا توجهات بعدی وی از شما صلب خواهد شد. بنابراین دقت کند برای ارتباط درست می بایست شما هم ارتباط درستی برقرار کنید. مهارت خوب گوش دادن را در خود پرورش دهید تا بتواند آدم های بیشتری را به طرف خود جذب کنید.

۲- اسامی اشخاص ملاقات شونده را حفظ کنید

به ذهن سپردن افرادی که با آنها ملاقات می کنید می توان بعد ها به کارتان بیاید. اصلا درست نیست که در همان ابتدای یک ملاقات اعتراف کنید که اسامی ملاقات کننده ها در ذهن تان نمی ماند. این باعث نا امیدی طرف مقابلتان خواهد بود و شاید انرژی خود را برای ادامه مبحث از دست بدهد. اگر نمی دانید که چگونه همه اسامی را به خاطر بسپارید ما یک راه ساده را به شما پیشنهاد می کنیم. می توانید اسامی ملاقات کننده ها را به یکی از ویژگی هایش ربط دهید به این صورت کاملا می توانید از این مشکل خلاص شوید. احساس با اهمیت بودن را با طرف مقابل تان از طریق همین کار کوچک بدهید.

۳- اصرار نداشته باشید که از همه موضوعات اطلاع دارید

در ارتباط با دیگران نباید غرور تان اجازه دهد تا وارد یکسری از مسائل بشوید. همه ما دانا بودن را دوست داریم. اکثر مردم می خواهند به یکدیگر گوشزد کنند که هیچ چیزی نیست که آنها از آن اطلاع نداشته باشند. در ارتباط برقرار کردن هم این موضوع را مدام گوشزد می کنند که این کار سبب کاهش اشتیاق طرف مقابل برای ادامه صحبت می شود. خصوصا در کارهای گروهی و کسانی که اینچنین خلق هایی دارند به یکدیگر ضربه می زنند و هیچگاه هم به موفقیت نخواهند رسید.از نظر گراهام یانگ غرور کاذب سبب می شود تا نتوانیم رفتار خود را مدیریت کنیم و این همان چیزی است که نباید در یک ارتباط دو طرفه انجام شود. پس توصیه می کنیم بدون هیچ چشم داشتی از خود به مطالب طرف مقابلتان گوش دهید و هر جایی که احساس کردید به دانش تان اضافه شده است آن را بیان کنید. این موضوع حس خوبی به طرف صحبتتان می دهد و او را به همصحبتی با شما مشتاق تر می کند.

۴- از طرف مقابلتان سوال بپرسید

ارتباط با افراد جدید

یکی از مشکلاتی که شاید گریبان خیلی از ما آدما را گرفته است به عدم تمرکز بر طرف مقابلمان هنگام صحبت کردن بر می گردد. اصلا میدانید که مردم علاقه دارند درباره خودشان با شما صحبت کنند؟ قطعا شما هم باید همین تفکر را داشته باشید. بر روی شناخت طرف مقابلتان تلاش کنید. از او سوال کنید و او را تحت تاثیر قرار دهید. در ابتدای صحبت های تان تاکید کنید که با شما راحت باشد و هر آنچه که دوست دارد در مورد خودش به شما بگوید. شما هم به همین منوال عمل کنید. سعی نکنید که فقط شنونده باشید. این یک اشتباه هست که سکوت می کنید. اگر با کسی که می خواهید او را ملاقات کنید از قبل شناخت دارید در موردش دست به تحقیق بزنید تا بتوانید ارتباط دو طرفه ی خوبی را با او برقرار کنید.

۵- لزوم اهمیت به دیگران

همانطور که می دانید اهمیت دادن به اطرافیان در هر شرایطی بسیار مهم است. خصوصا اینکه قصد دارید با فرد یا افرادی ملاقات هم داشته باشید یا از طرق های مختلفی با او ارتباط برقرار کنید. اهمیت دادن به دیگران می تواند به شکل گوناگون شکل گیرد. اگر فکر میکنید رفیقتان به مشکل خورده است از کار خود بزنید و به او برسید. مشوق نزدیکانتان باشید. هر فردی که برایتان کاری انجام می دهد از او تشکر کنید، اصلا مهم نیست که کاری که انجام داده است چقدر بزرگ یا کوچک است. با روش های مختلف از دیگران تشکر کنید. تماس تلفنی می تواند پیشنهاد خوبی باشد. یا خریدن یک گل. انسان ها را دوست بدارید و بسیار مورد توجه خود قرار دهید تا بتوانید در شکل دهی ارتباط با آنها موفق تر عمل کرده باشید.

۶- اشخاص را مانند دوست صمیمی خود تلقی کنید

ارتباط با افراد جدید

یک لحظه به این فکر کنید که وقتی با دوستانتان روبرو می شوید چه برخوردی با او می کنید! قطعا رفتار صمیمی با او دارید. این رفتار صمیمی را باید با تمامی افراد داشته باشید حتی آنهایی را که برای بار اول می بینید. فرض کنید وارد محفلی می شوید و غریبه های زیادی در آن وجود دارند. برای برقراری ارتباط خوب باید با آنها صمیمی رفتار کنید. این کار هراس شما را برای برخورد با افراد ناشناس کاهش می دهد و بستری را برای برقراری ارتباط خوب در آینده فراهم می کند.

۷- به ارتباط غیرحضوری قانع نباشید

هیچ ارتباطی جای ارتباط حضوری را نخواهد گرفت. البته که ارتباط های امروزی اکثرا به صورت آنلاین شده است آن هم به دلیل افزاش کسب و کار اینترنتی است که البته اتفاق خوبی محسوب می شود. حال فرض کنید به شغل مشاوره تلفنی مشغول هستید در این صورت اکثر کار شما صحبت با تلفن با طرف مقابل تان می شود ، اما خب چه اشکالی دارد که در نوع انجام خود تنوعی بدهید؛ پیشنهاد می کنیم مشاوره های خود را به صورت حضوری هم انجام دهید تا بتوانید از اثرات مثبت آن هم برای خود و هم برای مشاوره گیرنده بهره ببرید. از ارتباط حضوری بهتر می شود نتیجه گرفت و فقط در این صورت است که می توانید کسب و کار خود را بهبود ببخشید.

چکیده
یکی از ویژگیهای انسان سالم و موفق، مهارت و توانایی برقراری ارتباط مؤثر و سازنده با دیگران است، کسب این مهارت مهم و ضروری در زندگی اجتماعی خیلی مشکل نیست. فقط باید بخواهید و تمرین کنید. در این نوشتار ما به هفت گام اساسی برای یادگیری این مهارت اشاره کردیم.حال که برای برقراری ارتباط آماده شده اید دست به کار شوید و اولین ملاقات خود را با کسانی که تا به حال در اینترنت و به صورت آنلاین با آن ها صحبت می کردید، بگذارید. از این کار نهراسید که ممکن است آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد. هر چقدر این ارتباط بهتر و دقیق تر انجام شود ، نتایجی که به دست می آورید می تواند در آینده ای نه چندان دور به پلی برای رسیدن به موفقیت برای شما و چه بسا برای طرف مقابلتان تبدیل شود.

پاسخ دهید