چگونه از زمان حال لذت ببریم

چگونه از زمان حال لذت ببریم

چگونه از زمان حال لذت ببریم

توجه بیش از حد به آینده و اظهار پشیمانی از تجربه های تلخ گذشته، سبب می شود از زمان حال خود غافل شویم و بعد از رسیدن به هدف خود پی ببریم که زندگی خود را حیف کرده ایم و چقدر ساده می توانستیم از زمان حال خود در عین عبرت گرفتن از گذشته و به کارگیری آنان و تلاش برای دستیابی به اهداف خود، لذت ببریم. برای جلوگیری از این پشیمانی می توانیم از راهکارهای ارائه شده در مقاله فوق بهره ببریم، با ما همراه باشید.

مزیت های تمرکز بر زمان حال

۱- با تمرکز بر زمان حال، توانایی درک و دریافت شما افزایش می یابد، زیرا رویدادها را به شکل واقعی آنها می بینید.
۲- هرگز خودتان را به دلیل تصمیم گیری های نامناسب تان در گذشته یا ضعف های احتمالی تان در آینده، سرزنش نمی کنید.
۳- دیگران را با ویژگی های کنونی شان می پذیرید؛ در این صورت، می توانید آنان را دقیق تر بشناسید.
۴- خاطرات ناگوار گذشته، ذره ای تاثیر منفی در شما نخواهند داشت.
۵- نگرانی های احتمالی آینده نیز نمی تواند تاثیر منفی بر شما داشته باشید.
۶- عملکرد شما در حیطه شغلی بسیار بهتر خواهد بود، زیرا در همان لحظه حضور دارید و هوشیارتر هستید.
۷- رویدادها را بهتر درک می کنید و از تجربیات بیشتری بهرمند می شوید و از لحظه لحظه زندگی تان هر چه بیشتر استفاده می کنید.
۸- تصمیمات بهتری می گیرید، زیرا حقایق را به شکل واقعی در هر لحظه مشاهده می کنید.
۹-خبرهای ناگوار مربوط به زمان حال نیز شما را درهم نمی شکند و تمرکزتان را از بین نمی برد، زیرا دیگر تاثیر منفی آنها، تجربه های ناگوار را از گذشته زندگی تان در یاد و خاطره شما زنده نخواهد کرد.
۱۰- با این روش کمتر آسیب می بینید و رنج می کشید، کمتر گیج و سراسیمه می شوید و سریع تر و هوشمندانه تر به هر رویدادی واکنش نشان می دهید.

۵ دلیل برای زندگی در زمان حال

۵ دلیل برای اینکه در لحظه زندگی کنید رو براتون انتخاب کردیم که عبارتند از:

۱- زمان حال تنها زمانیه که می تونید کنترل کنید

بعضی مواقع هیج اهمیتی ندارد که شما چقدر برای آینده برنامه ریزی می کنید. هیچوقت صد در صد نمی دانید زندگی شما را به کدام سمت قرار است ببرد و چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد. چیزی که مشخص است اتفاقات همین اکنون است. شما می توانید انتخاب کنید که از این لحظه لذت ببرید یا توجهی به آن نکنید. کنترل زمان حال در دست شماست. برنامه ریزی برای آینده به شما کمک می کند به هدفتان نزدیک شوید، ولی کمکی به کیفیت زندگی اکنون تان نمی کند.

۲- هر لحظه یک هدیه است

چگونه از زمان حال لذت ببریم

هیچ ضمانتی وجود ندارد که شما چقدر از این لحظه ها را تجربه خواهید کرد. هیچ کس نمی داند در آینده چه لحظه هایی را به دست میاورد و یا از دست می دهد. حالا که هیچ اطمینانی به لحظه های آینده به شما داده نشده، چرا از فرصتی که الان برای خوشحالی دارید استفاده نکنید؟

۳- در زمان حال زندگی کردن بهترین روش از بین بردن استرس است

بیش از حد فکر کردن به آینده و گذشته همیشه باعث ایجاد استرس میشود. این استرس می تواند از نظر ذهنی و فیزیکی شما را بیمار کند. پس دفعه بعد که به فکر فرو رفتید و داشتید بیش از حد برای آینده برنامه ریزی می کردید از خودتان بپرسید، آیا واقعا همه ی اینها لازم است؟

۴- بعضی وقت ها برنامه ریزی ها اشتباه پیش میروند

چه دوست داشته باشید چه نه، بعضی از برنامه های شما در آینده به همان خوبی که تصور می کردید پیش نخواهند رفت. دلیل این موضوع هم میتواند یکی از هزاران دلیلی باشد که زندگی برایتان درست می کند؛ واقعیتی که باید پذیرفت. با همه این حال، برنامه ریزی باز کار خیلی مفیدی است، اما حرف اصلی این است که بهتر است زندگی را کمی هم به حال خودش بسپارید. کمی وقت برای لحظه ای که اکنون داخلش هستید بگذارید.

۵- زندگی در زمان حال شما را خوشحال می کند

نمی خواهیم جمله “شما را خوشحال می کند” را زیاد تکرار کنیم، چون هیچ چیز شما را خوشحال نمی کند به غیر از خودتان. و زندگی کردن در زمان حال یکی از عادت هایی هست که اگر در خودتان ایجاد کنید، می توانید لحظه های خوب بیشتری داشته باشید. تعادل بین زندگی در لحظه و برنامه ریزی برای آینده را پیدا کنید. شما فقط می توانید به همین لحظه “حال” کنترل کامل داشته باشید، و این لحظه یک هدیه است برای شما. پس لحظه هایتان را برای هر چیزی که هستند قبول کنید و بدون استرس از آنها لذت ببرید.

چگونه در زمان حال زندگی کنیم

شاید این ۱۰ روش برای آغاز زندگی در زمان حال، مفید واقع شده و در این مسیر به ما کمک کند:

۱- ساده زیستی و کنار گذاشتن آنچه که به آن نیازی نداریم: زندگی مینیمال، باعث حضور ما در لحظه و زمان حال می‌شود. کنار گذاشتن چیزهایی که باعث توقف ما در زمان گذشته می‌شود و اجازه نمی‌دهد تا ما بتوانیم بر روی زمان حال تمرکز کنیم ، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از لذت زندگی در لحظه برخوردار شویم.

۲- لبخند زدن: هر روز پر از امکانات بی‌پایان است . پس آن را با لبخند آغاز کنید! این حقیقت را باید درک کرد که هر صبح آبستن حوادث تازه و بزرگی است و اگر خوشبینانه به آن نگاه کنیم می‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی در زمان حال و امروزمان باشیم . پس لبخند به صبح و یک روز تازه را فراموش نکنید. ‌

چگونه از زمان حال لذت ببریم

۳- قدر زمان حال را دانستن: ما وقتی می‌توانیم به خوبی قدر لحظه‌های خود را بدانیم که امروز در هر آنچه که در اطراف ما وجود دارد غوطه‌ور شویم؛ در مناظر، صداها، بوها، احساسات، پیروزی‌ها و حتی شکست‌ها .

۴- کینه را فراموش کردن: شاید در گذشته کسی یا چیزی باعث جریحه‌دار شدن احساسات ما شده باشد. با توقف در گذشته جز غم و اندوه چیز دیگری نصیب ما نخواهد شد پس بهتر است گذشته‌ها را فراموش کنیم و کینه‌ها را دور بریزیم تا با خلق و خویی خوش به استقبال یک روز جدید برویم.

۵- شغلتان را دوست داشته باشید: وقتی شغل‌مان را دوست نداشته باشیم، از اول هفته برای رسیدن تعطیلات آخرهفته ثانیه شماری می‌کنیم. در این صورت حدود ۷۱ درصد از زمان عمر خود (۵ تا ۷ روز) را بیهوده تلف کرده‌ایم. برای برطرف کردن این مشکل دو راه حل وجود دارد: شغل خود را ترک کرده و به دنبال حرفه‌ی مورد علاقه‌ی خود برویم و یا اگر این امکان برای ما وجود ندارد که شغل خود را ترک کنیم باید به دنبال نقاط مثبت شغل فعلی خود باشیم و بر روی آنها تمرکز کنیم .

۶- رویا پردازی در مورد آینده و کار سخت برای امروز: رویاهای بزرگ، تعیین هدف و برنامه‌ریزی برای آینده خوب است اما امروز باید برای تحقق رویاهای آینده‌ی خود سخت کار و تلاش کنیم. به هیچ وجه نباید اجازه دهیم رویاپردازی برای فردا جایگزین زندگی کردن در زمان حال و امروزمان شود .

۷- توقف نکردن در زمان گذشته: وقتی فقط در مورد کارهایی که در گذشته انجام داده‌ایم و دستاوردهای دیروزمان صحبت کنیم ، امروزمان را از دست خواهیم داد پس نباید در گذشته توقف کرد و بهتر است در لحظه زندگی کنیم .

۸- متوقف کردن نگرانی و اضطراب: چگونه می‌توانیم قدر لحظات زندگی خود را بدانیم در حالی که همواره نگران اتفاقات آینده هستیم ؟ آن هم اتفاقاتی که شاید هرگز رخ ندهد . پس از ان جایی که نگرانی و اضطراب برای فردایی مبهم تا کنون برای هیچ کس سود و فایده‌ای به همراه نداشته است، عاقلانه‌تر این است که تغییر جهت داده و از انرژی ذهنی خود در مسیر دیگری استفاده کنیم .

۹- فکر کردن به مشکلات، فراتر از راه‌ حل‌های قدیمی: جهان سریع‌تر از این در حال تغییر است که روش‌های قدیمی دیروز بتواند گره ‌گشای مسائل امروزمان باشد. با قفل کردن ذهن خود روی ” راه حل‌های همیشگی ” به جایی نخواهیم رسید چون شاید راه‌حل‌های دیروز مناسب امروز نبوده و یا راه حل‌های امروز در آینده ثمری نداشته باشند .

۱۰- غلبه بر عادت‌های نادرست: عادت‌ها، با اسیر کردن ما در بند خود آزادی در زندگی را از ما سلب می‌کنند. پس بهتر است آنها را حذف کنیم و اجازه ندهیم که در زندگی ما نفوذ کنند ؛ برای رسیدن به این هدف باید در لحظه و زمان حال زندگی کنیم .

دو نکته مهم برای زندگی کردن در زمان حال

چگونه از زمان حال لذت ببریم

برای زندگی در زمان حال و لذت بردن از آن توجه به دو نکته بسیار مهم است که عبارتند از:

۱- توانایی خود را برای تمرکز بر زمان حال افزایش دهید

تمرین کنید، تمرین کنید، تمرین کنید! هر بار که پی می برید در حال فکر کردن به گذشته هستید، به چیزی در پیرامون تان بنگرید و بکوشید توجه خود را بر آن متمرکز کنید. کانون توجه تان را به زمان حال بازگردانید. وقتی با دیگران گفتگو می کنید، صادقانه و به معنای واقعی به چشمان آنان بنگرید و با تمرکز و توجه کافی به سخنان آنان گوش دهید. وقتی کار می کنید، فقط بر انجام دادن کارتان متمرکز شوید. با تمام توجه و تمرکزتان به عمق اقیانوس مسئولیت ها و وظایف تان شیرجه بزنید. در هنگام انجام دادن همه فعالیت های روزمره نیز بکوشید در زمان حال زندگی کنید. هنگام رانندگی، غذا خوردن، قدم زدن، بازی کردن، کتاب خواندن، حرف زدن و حتی هنگام فیلم دیدن نیز بکوشید فقط بر همان فعالیت خاص متمرکز شوید.

۲- تاثیر منفی رویدادهای ناگوار گذشته را کاهش دهید

ممکن است رویدادهای ناگوار گذشته زندگی تان سبب شوند درباره آینده نیز بسیار نگران شوید. شما آگاهانه یا ناآگاهانه نگران هستید که مبادا این رویدادهای ناگوار، در آینده نیز در زندگی شما اتفاق بیفتد. برای کاهش دادن تاثیر منفی رویدادهای ناگوار گذشته، باید یک بار با دقت، جزئیات آنها را بررسی کنید و آنها را برای خودتان حل و فصل نمایید؛ در این صورت، تاثیر منفی آنها در زندگی شما ادامه نخواهد یافت. متاسفانه، شاید نتوانید به تنهایی چنین کاری را انجام دهید و اگر از یک مشاور آگاه و با تجربه کمک بگیرید، بسیار بهتر خواهد بود.

در هر حال باید بدانید که رفتارهای غیر منطقی و واکنش های شتاب زده، اغلب از تجربه های ناگوار ما در گذشته نشات می گیرد. برای رسیدگی کردن به تجربه های تلخ گذشته و پاک کردن تاثیر منفی آنها از زندگی امروزتان، تنها شیوه بسیار مطمئنی که وجود دارد همین کمک گرفتن از مشاوران کار آزموده است. تجربه های زندگی هر انسانی با دیگری فرق دارد و هر انسانی، ارزیابی متفاوتی درباره رویدادهای منفی زندگی اش خواهد داشت و مشاوران، با مطرح کردن سوال و پی بردن به جزئیات مسئله می توانند به حقیقت موضوع پی ببرند و راه حلی مناسب برای آن پیشنهاد کنند.

چکیده
راهکارها و نکات گفته شده در این مقاله را انجام دهید و مطمئن باشید می‌توانید علاوه بر اینکه از گذشته و آینده رها شوید  و از زمان حال لذت ببرید و قدرت تمرکزتان را بالا ببرید. در نهایت سعی کنید در طول روز هرکاری که می‌کنید فقط به همان کار توجه کنید. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله یاد گرفته باشید که چگونه باید از شر نارضایتی از گذشته و ترس ار فردا خلاص شوید و چگونه در زمان حال زندگی کنید.

پاسخ دهید