چگونه از اشتباهاتمان درس بگیریم

درس گرفتن از اشتباهات

چگونه از اشتباهاتمان درس بگیریم

همه ما کوله باری از اشتباه داریم که باید از آنها درس بگیریم.همه ما اشتباه می کنیم و حتی گاهی اشتباه بزرگ، آن هم خیلی زیاد. بهترین قسمتش این است که بدانیم اشتباه کرده ایم. اگر ندانیم، باز یک اشتباه دیگر کرده ایم. در این مقاله می خواهیم ببینیم چطور باید با این همه اشتباهاتمان در زندگی کنار بیاییم.

اشتباه کردن در زندگی امری طبیعی است. همه ما در زندگی اشتباه می کنیم و کسی را نمی توان پیدا کرد که در زندگی کار خطایی انجام نداده باشد. گاهی اوقات اشتباهات باعث می شوند درس بگیریم و در آینده محتاط تر رفتار کنیم؛ اما گاهی اوقات اشتباهات زندگی، ما را از مسیر درست منحرف می کنند و باعث حسرت و پشیمانی ما می شوند. چگونه می توانید از اشتباهات زندگی خود درس بگیرید و به زندگی خود ادامه دهید؟ ادامه این مطلب را بخوانید.

برای اینکه از اشتباهات زندگی خود درس بگیرید این مراحل را طی کنید

درس گرفتن از اشتباهات

اولین کار این است که مسئولیت اشتباه خود را به گردن بگیرید.وقت آن رسیده که دیگر تقصیر را به گردن دیگران نیندازید. تغییر زمانی اتفاق می افتد که شما ۱۰۰ درصد مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید. مثلا بپذیرید که شراکت با فردی نامناسب، از اول هم کاری نادرست بوده است.در مرحله بعدی باید سرزنش کردن خود را متوقف کنید. هرچه خود را بیشتر سرزنش کنید، اعتماد به نفس شما کم و کمتر می شود. به جای گله کردن از خود، برای زندگی آینده خود برنامه ریزی کنید. کارهایی برای افزایش انرژی خود انجام بدهید، کارهایی را در برنامه روزانه خود بگنجانید که شما را شاد و باانگیزه می کند. مثلا روش های افزایش بازدهی هنگام کار کردن را یاد بگیرید، ورزش کنید و با خانواده خود تفریح کنید.

از خودتان سوال کنید. یکی از بهترین روش ها برای تکرار نکردن اشتباهات گذشته این است که دلیل انجام آن کار اشتباه را پیدا کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، حق دارید کمی ناراحت شوید؛ زیرا مرور اتفاقات ناخوشایند، لذت بخش نیست؛ اما باید بدانید که برای جلوگیری از تکرار یک اشتباه، بهترین راه مرور علت انجام آن است. از خود بپرسید که از اشتباه گذشته چه درسی گرفته اید و برای جبران آن چه برنامه ای دارد؟ پاسخ خود را روی کاغذ بنویسید. این کار باعث می شود مساله را از بالا نگاه کنید و دید واضح تری نسبت به آن پیدا کنید. بعد از انجام این مرحله حس می کنید منطقی تر شده اید. مثلا از خود بپرسید چه چیزی باعث شد با این فرد وارد همکاری شوم؟ برای جبران ضرری که بر من وارد شد چه کاری انجام بدهم؟

روی کاغذ بنویسید که چرا دیگر به تکرار اشتباه هیچ علاقه ای ندارید. روی کاغذ بنویسید که چرا نباید آن اشتباه را بار دیگر تکرار کنید. ضررهایی که آن اشتباه به شما وارد کرده است را روی کاغذ بیاورید. با این کار هر زمان که برای تکرار آن اشتباه وسوسه شدید، می توانید روی کاغذ نگاهی بیندازید و از دوباره اشتباه کردن جلوگیری کنید. مثلا بنویسید که شریک شما باعث خراب شدن اعتبار شما در میان دوستانتان شده است، به شما از نظر مالی ضربه زد و…کاری کنید که تکرار اشتباه برای شما سخت شود. شما باید احتمال انجام همان اشتباه را به صفر برسانید. از شرایطی که تکرار اشتباه را برایتان ممکن می کند دوری کنید و به خودتان سخت بگیرید. مثلا دیگر با اشخاصی مانند شریک سابقتان وارد شراکت نشوید و بی گدار به آب نزنید.

چهار نوع اشتباه رایج

درس گرفتن از اشتباهات

یکی از راه های دسته بندی اشتباهات به این صورت است:
۱- احمقانه: چیزهای نامعقول و بی معنی که اتفاق می افتند. مثلا انگشت پایتان به جایی برخورد می کند، روی پوست موز سُر می خورید و … .
۲- ساده: اشتباهاتی که ممکن است اجتناب پذیر باشد. اما توالی تصمیم گیری شما باعث اجتناب ناپذیر شدن آنها می شود. مثلا جرأت و قدرت بیرون رفتن در وسط مهمانی بخاطر آنکه فراموش کرده اید کرایه را پرداخت کنید. یا تمام شدن وسایل پذیرایی از مهمان ها به دلیلی پیش بینی نکردن تعداد آنها.
۳- بغرنج: اشتباهاتی که به آنها پی برده شده اما به تلاش برای ممانعت از ادامه ی آن ها نیاز است. مرتبا دیر به محل کار رسیدن، خوردن فست فودها برای ناهار هر روز، یا ورشکستگی در شرکت استارتاپ به دلیل نادیده گرفتن کامل حساب و کتاب اولیه.
۴- پیچیده: اشتباهاتی که علل پیچیده ای دارند. و هیچ راه مشخصی برای جلوگیری از وقوع آنها در دفعات بعدی وجود ندارد. برای مثال تصمیم گیری های دشوار که نتایج بدی دارند. روابطی که شکست می خورند، یا سایر نتایج ناخوشایند برای مسائل مهم.
شاید کاری که فردی انجام می دهد و نتیجه ی مطلوبی دارد، برای فرد دیگری کارساز نباشد. و به انجام یک اشتباه منجر شود: خودتان برای خودتان تصمیم بگیرید. چه کسی می داند، شاید شما تصمیم بگیرید شکم گربه ی همسایه تان را با موز بدرید!!! همه ما کارهایی را انجام می دهیم که میدانیم در دراز مدت نتیجه بدی دارند. اما در کوتاه مدت حس بسیار خوبی به ما می دهند. اگرچه ممکن است اشتباهات در فلسفه شخصی شما طور دیگری تعریف شده باشند. اما این مقاله به شما می گوید که چطور از آنها درس بگیرید.

نحوه ی درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات

پذیرش مسئولیت باعث فراهم شدن زمینه یادگیری می شود.
اشتباه کردن را با اشتباه بودن مقایسه نکنید.
شما نمی توانید اشتباهات را تغییر دهید. اما می توانید انتخاب کنید که چگونه به آنها پاسخ دهید.
رشد زمانی رخ می دهد که می توانید راهی برای پیشرفت ببینید.
سعی کنید بفهمید که چرا این اتفاق افتاد. و عوامل دخیل در آن چیست.
چه اطلاعاتی می تواند از اشتباه جلوگیری کند؟
کدام اشتباهات کوچک، به انجام یک اشتباه بزرگتر کمک کرده اند؟
آیا جایگزین هایی وجود داشته که می توانستید در نظر بگیرید، اما این کار را نکرده اید؟
برای جلوگیری از وقوع مجدد اشتباه، چه نوع تغییراتی لازم است؟ چه نوع تغییری برای شما دشوار است؟
فکر می کنید که رفتار تان در وضعیت های مشابه آینده چگونه باید باشد؟
برای درک اشتباه تلاش کنید تا بتوانید از آن لذت ببرید.
بیش از حد جبران نکنید: وضعیت بعدی دقیقا همانند گذشته نخواهد بود.

چکیده
همه ما می دانیم که درس گرفتن از اشتباهات، امری بسیار مهم است. اما در عمل، نمی توانیم به چنین گفته ای پایبند بمانیم. ذهنمان، در هر قدم به جنگ با ما می آید و می خواهد آن اشتباه را دوباره تکرار کنیم؛ اما با رویکرد و روشی صحیح، می توان به نرمی این رویه را تغییر داد.گاهی ما واقعیات را به نوعی در ذهن خود تغییر می دهیم که گویا اصلا مرتکب هیچ اشتباهی نشده ایم. متاسفانه برای درک و درس گیری از یک اشتباه، ابتدا باید به انجام شدن آن اعتراف کنید.  زندگی به معنای تلاش کردن است.همه ی ما اشتباه کرده ایم، پس در صورت انجام دادنشان، نباید احساس شرمندگی به شما دست دهد؛ اشتباهات را مزه مزه کرده و راهی بیابید تا از آنها درس گیرید. اشتباهات شما، تجربه های با ارزشتان برای روزهای آینده هستند.

در این نوشته دانستید که چگونه از اشتباهات زندگی خود درس بگیرید، امیدواریم با خواندن این مطلب در آینده بتوانید درست و منطقی تصمیم بگیرید. بدانید که اشتباه کردن ایرادی ندارد؛ مهم این است که بعد از اشتباه کردن بلند شوید و از نو شروع به حرکت کنید و یادتان باشد خوشبختی با کسی است که با جریان زندگی همراه باشد.

پاسخ دهید