چگونه ابتکار عمل داشته باشیم

ابتکار عمل

چگونه ابتکار عمل داشته باشیم

در حال حاضر ابتکار عمل و خلاقیت جهان روز را تکان داده. تمام کسانی که ابتکار عمل به خرج داده‌اند و ایده‌های خلاقانه‌ی خود را در بسیاری از صنایع جهان پیاده کرده‌اند، موفق شده‌اند سکاندار همان بخش از صنعت شده و تغییراتی اساسی در نحوه‌ی زندگی مدرن ایجاد کنند. به همین دلیل تمامی شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که از انرژی بالایی بهره برده، قادرند ابتکار عمل را در دست بگیرند و در فعالیت‌ کاریشان بازده‌ی بالایی داشته باشند. ۵ روش وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آنها فعالیتتان را بیشتر کرده و در محل کارتان ابتکار عمل بیشتری از خود نشان دهید.

۱- ایده‌ها بازی اعداد هستند

وقتی عصبی هستید اعداد را در کنار خود می‌خواهید. این راز خلاقانه‌ترین و بهترین راه برای حل مشکلات است. گزینه‌های کافی باید داشته باشید تا بتوانید خوب در مورد روش آن فکر کنید. مثل تکرارهایی که در ورزش می‌کنید، باید راه‌های سخت و آسان را چند بار تکرار کنید تا بهترین نتایج را ببینید.اولین ایده‌های شما روشن و نشان‌دهنده اولین سطح فکر شما هستند. شما باید عمیق‌تر بروید تا نهایتاً به طلا برسید. شما باید از سطح فکر اول خود فراتر بروید تا با ابتکار ایده‌های دیده نشده را بتوانید کشف کنید و حقیقتاً بتوانید مشکل را حل کنید.

۲- به سؤالات فکر کنید

ابتکار عمل

ذهن خود را به فکر کردن در مورد سؤالات آموزش بدهید نه اینکه قطعی بگویید. مشکل قاطعانه گفتن این است که آن‌ها یک‌راه‌حل را پیش‌بینی می‌کنند و شما را دررسیدن به راه‌حل‌های نوآورانه متوقف می‌کنند. سؤالات راه‌حل‌ها را باز می‌کنند. اولین چیزی که شما آن را می‌خواهید، می‌تواند به ایده‌های موفقیت‌آمیز ختم شود؛ طرح‌های بسته‌بندی جدید، طراحی محصول جدید تا محصولی با طعم‌های متفاوت و با روش‌های خلاقانه و با ابتکار.

۳- ایده‌هایتان را مطرح نکنید راه‌حل‌ها را مطرح کنید

شما به مشکل برای حل کردن نیاز دارید. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات افراد این است که آن‌ها می‌گویند؛ “ما به ایده‌های جدید احتیاج داریم” و تعجب می‌کنند چرا نمی‌توانند به هر چیزی فکر کنند. ما هیچ‌وقت با یک ایده عالی در ۴۰ سال کار خود شروع نکرده‌ایم، بلکه راه‌حل‌های نوآورانه را مطرح کردیم. ایده‌ها مشکلات را حل می‌کنند و اگر شما مشکل را مطرح نکنید، ایده‌ها معجزه نمی‌کنند. برای مشکلی که باید حل کنید وقت صرف کنید به‌جای اینکه فکر کنید کار متفاوتی انجام دهید.

۴- به خلوت خود برگردید

در خلوت خلاقیت شما بیشتر می‌شود. خیلی از افراد خلاق طرز فکری دارند؛ چنددقیقه‌ای به من آزادی فکر دهید.به نظر می‌رسد ذهن در خلوت، تحت‌فشار قوی‌تر کار می‌کند. شاید غرایز ما ضربه می‌زنند و به ما سوخت می‌رسانند تا بتوانیم راه را پیدا کنیم.

۵- ایده‌ها و تفکرات را کنار هم بگذارید

ابتکار عمل

توانایی شما برای متفاوت فکر کردن مهم است. یک‌راه خوب برای بروز ابتکار کار این است از افراد، جاها، صنایع و بخش‌های متفاوت الهام بگیرید. اگر بخواهید یک متفکر چابک شوید، باید فراتر از نقش خود یاد بگیرید، بخوانید، به هر چیزی علاقه‌مند باشید و به دیگر بخش‌ها نگاه کنید تا چگونه انجام می‌دهند.موفق‌ترین اختراعات از ترکیب فکر کردن یا تکنولوژی صنایع متفاوت به وجود آمده‌اند. طراحی محصول جدید می‌تواند به‌اندازه فکر کردن ساده باشد.

چکیده
دوره‌ی ایده پردازی به سبک سنتی و خسته‌کننده، مدتهاست تمام شده و حالا زمانه‌ای است که باید از تکنیک‌های ابتکاری و لذت‌بخش استفاده کنیم. هرچه فرآیند تفکر خلاقانه‌تر باشد،‌ ایده‌ی حاصل از آن جالب‌تر و بهتر خواهد بود. افرادی که از ابتکار عمل استفاده می‌کنند معمولا چابک‌تر، مشتاق‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. وقتی اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد آنها می‌توانند واکنش سریع، انعطاف‌پذیر و هوشمندانه‌ای از خود نشان دهند. ابتکار عمل می‌تواند جرقه‌ای باشد که برای تغییر گروهی کم کار، متمرکز بر فرآیند و بی‌اعتنا، به آن نیاز دارید. فرهنگی که ابتکار عمل را ترویج می‌دهد می‌تواند افراد را به کارکنانی کنش‌گرا، راغب و متعهد به عملکرد کسب‌وکار تبدیل کند. ما در این مقاله نکاتی را بیان کردیم که عضلات ذهن شما را تقویت می‌کنند و باعث می شوند ابتکارعمل بیشتری داشته باشید.

پاسخ دهید