چند وظیفگی چیست

چند وظیفگی چیست

چند وظیفگی چیست

مالتی تسکینگ (Multitasking) یا چند وظیفه‌گی به شرایطی گفته می‌شود که فرد به طور همزمان در حال انجام چند وظیفه است. با وجود باور عده‌ای که تصور می‌کنند چند وظیفه‌گی موجب بالا بردن بهره‌وری و تقویت عملکرد افراد می‌شود، اما تحقیقات اخیر داستان دیگری را نقل می‌کنند.
چند وظیفه ای مشکل است ،و تمرکز و توجه را تضعیف می کند، و حتی ساده ترین وظایف بسیار سخت می شوند و برای تکمیل شدن بیشتر طول می کشند. مطالعات نشان داده اند ،در حالی که شما فکر می کنید چند وظیفه ای هستید، اما در حقیقت تعویض کار میکنید، به این معنی که توجه شما بین دو یا چند کار قسمت میشود و انرژی شما را تحلیل میکند به همین دلیل، اگرچه ممکن است فعالیت بدنی نداشته باشید، در پایان روز احساس خستگی می کنید و حوصله انجام کاری را ندارید. با ما همراه باشید تا راهکارهایی را برای ترک چند وظیفگی برای شما بیان کنیم.

چند وظیفگی چیست ۱) راه های ترک چند وظیفه ای بودن

ما می دانیم که این روش خوبی برای انجام کار با کیفیت نیست پس باید آن را با روش هایی که در این بخش گفته شده است ترک کنیم.

راه های ترک چند وظیفه ای بودن – روز خود را برنامه ریزی کنید

وقتی برنامه ای برای روز ندارید، روز یک برنامه برای شما ایجاد خواهد کرد. هنگامی که اجازه می دهید تا فشارهای بیرونی کنترل شما را به دست بگیرند، بسیار سخت است که در یک جهت حرکت کنید. وقتی برنامه ای برای روز دارید، زمانی که به محل کار خود می رسید، مغز دقیقا نیاز شما را تشخیص می دهد و در همان راستا خود را متمرکز می کند. مقاومت شما در برابر حواس پرتی و کارهای دیگر بسیار بالا خواهد بود و به کارهایی که باید انجام دهید، بسیار بهتر تمرکز میکنید.

راه های ترک چند وظیفه ای بودن – منظم باشید

من یک سال پیش این را یاد گرفتم. در کار قبلی، من در یک دفتر قانونی کار میکردم و پرونده های زیادی برای رسیدگی داشتم. هر وقت که بیش از یک پرونده بر روی میز داشتم، گیج میشدم و قادر به انجام کار خود نبودم، من به دنبال چیزی ساده تر بودم این، به این معنی بود که من در یک زمان بر روی سه یا چهار مورد پرونده کار میکردم، که همیشه منجر به اشتباه و اتمام کند پرونده میشد. حالا وقتی فقط بر روی یک موضوع کار میکنم، تمام حواسم درگیر انجام آن خواهد شد.

راه های ترک چند وظیفه ای بودن – فقط پشت میز کار کنید

ما ایجاد کننده های عادت هستیم. اگر پشت میز کارمان شروع به خواندن اخبار یا خرید آنلاین، همیشه در مورد آن وسوسه خواهیم شد و این کار به عادت تبدیل میشود. هنگامی که شما در حال استراحت هستید، خرید آنلاین خود را از یک مکان دیگر – خانه خود یا از طریق تلفن خود انجام دهید و زمانی که پشت میز کار هستید ،فقط به کار کردن فکر کنید این، شرایط مغز شما را به تمرکز بر روی کار هدایت میکند.

راه های ترک چند وظیفه ای بودن – نه گفتن را یاد بگیرید

چند وظیفگی چیست

یادگیری “نه” گفتن به معنای بی ادبی نیست، منظورش تاخیر در بله گفتن است ، اکثر مشکلات زمانی رخ می دهند که بلافاصله “بله” میگویید چون بعد از آن، زمان و انرژی زیادی را صرف فکر کردن در مورد روش های انجام آن کار میکنیم. با گفتن “اجازه دهید من در مورد آن فکر کنم” یا “آیا می توانم بعدا جواب شما را بدهم” به شما زمان ارزیابی پیشنهاد را می دهد.

راه های ترک چند وظیفه ای بودن – اطلاعیه ها را در کامپیوتر خود خاموش کنید

ما هنوز از رایانه ها برای انجام کارمان استفاده می کنیم هنگامی که شما هشدارهای ایمیل و دیگر اعلان ها را روشن می کنید، بدون آنکه متوجه شوید، حواستان را پرت می کنند. آنها را غیرفعال کنید و برای چک کردن ایمیل، زمان دیگری را انتخاب کنید. انجام این کار ،زمان زیادی را برای شما به ارمغان می آورد، و قادر خواهید بود بر روی کار تمرکز کنید.

راه های ترک چند وظیفه ای بودن – محل آرامی را برای انجام وظایف خود پیدا کنید

اکثر اتاق های جلسه ای خالی هستند، اگر کار مهمی برای انجام دادن دارید، بپرسید آیا می توانید از یکی از این اتاق ها استفاده کنید و کار خود را انجام دهید.شما می توانید درب را ببندید، هدفون های خود را بگذارید و فقط روی آنچه مهم است تمرکز کنید. این، یک راه عالی برای حذف تمام وظایف غیر مهم دیگر است که خواستار توجه شما هستند و فقط به یک قسمت از کار تمرکز کنید تنها با تمرکز می توانید خلاق باشید. تمرکز بر یک قطعه کار در یک زمان می تواند سخت باشد، اما مزایای این کار ارزشش را دارد شما اشتباهات کمتری انجام می دهید، بیشتر کار خواهید کرد و در پایان روز احساس خستگی نمیکنید.

راه های ترک چند وظیفه ای بودن – برنامه ریزی کنید

چند وظیفگی چیست

قبل از اینکه یکی از کارهایتان را به پایان برسانید، هیچ چیز دیگری را شروع نکنید، بعد از اتمام به مرحله دوم بروید این ،یک ترفند است که به شما کمک خواهد کرد، تا بتوانید از لحاظ کارایی بدرخشید.

چند وظیفگی چیست ۲) چندوظیفگی IQ را پایین می‌آورد

تحقیقات نشان می‌دهند که چندوظیفه‌گی علاوه بر این که عملکرد شما را کند می‌کند، IQ شما را هم پایین می‌آورد. مطالعات صورت گرفته در دانشگاه لندن نشان داد که امتیاز IQ شرکت‌کنندگانی که در ضمن کارهای شناختی کارهای دیگری انجام می‌دهند به اندازه زمانی که شب‌ها تا صبح بیدار می‌مانند، کاهش می‌یابد. افت ۱۵ امتیازی مردانی که همزمان چندین کار انجام می‌دهند، نمره آنان را به میانگین IQ یک بچه ۸ ساله می‌رساند. بنابراین دفعه دیگری که ضمن جلسه با همکاران خود مشغول نوشتن ایمیل به رئیستان هستید، به خاطر داشته باشید که ظرفیت شناختی شما تا جایی کم می‌شود که انگار به یک کودک ۸ ساله اجازه داده‌اید تا این ایمیل را برای شما بنویسد.

چکیده
چند وظیفگی به شرایطی گفته می‌شود که یک فرد به ظاهر به صورت همزمان در حال انجام چندین وظیفه است. این عبارت برگرفته از چند وظیفگی رایانه‌ای است. نمونه‌ای از چند وظیفگی می‌تواند پاسخ‌دادن به یک تماس تلفن در حین نوشتن یک نامه باشد. برخی بر این باورند که چندوظیفگی می‌تواند به سبب تعویض زمینه منجر به اتلاف وقت گردد و بر اثر عدم توجه کافی بروز خطا را افزایش دهد. ما در این مقاله راهکارهایی را جلوگیری از چندوظیفگی و کاهش بازده و کارایی را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده شما کاربران عزیز قرار گرفته باشد، اگر شما نیز در این زمینه تجربه ای دارید می توانید آن را در بخش نطرات با ما و سایر همراهان سایت راز ثرون در میان بگذارید.

پاسخ دهید