چطور پشتکار خود را زیاد کنیم

چطور پشتکار خود را زیاد کنیم

چطور پشتکار خود را زیاد کنیم

باید بدانید که هیچ چیزی در دنیا جای پشتکار را نمیگیرد، برای اینکه پشتکار خود را زیاد کنیم باید از استعدادها و قدرتی که داریم استفاده کنیم. تا در برابر هر تسلیم یا نا امید نشویم. و با موفقیت به راهمان ادامه دهیم. پشتکار داشتن مهمترین عنصر بین موفقیت و شکست میباشد که باید کاری کنیم این عنصر را در خود تقویت کنیم. در ادامه از این مطلب با ما همراه باشید تا نکاتی راجب چطور پشتکار خود را زیاد کنیم را برای شما بیان کنیم.

پشتکار چیست
پشتکار یعنی راه رسیدن به هدف است که فرق میان افراد موفق و افراد شکست خورده را مشخص می کند، افراد موفق پشتکار بالایی در راه رسیدن به هدف دارند.

پشتکار در فرهنگ فارسی

۱- سعی و کوشش در کار
۲- قوۀ انجام دادن و به پایان رساندن کاری
۳- استقامت و پایداری در پیش بردن امری

چطور پشتکار خود را زیاد کنیم

هرکسی دوست دارد در زندگی خود موفق شود و به استانداردهای ذهنی خود هر روز نزدیک‌تر شود و این امر نیازمند داشتن پشتکاری فوق‌العاده است برای بسیاری از ما پیش‌آمده که گاهی با یک جمله یا یک فیلم یا کتاب متحول می‌شویم و انگیزه می‌گیریم که حرکت کنیم به سمت رسیدن به اهدافمان به‌این‌ترتیب هدفی را انتخاب می‌کنیم که به آن برسیم و درزمانی که شروع به کار می‌کنیم با انگیزه‌ی بسیار بالا کار را شروع می‌کنیم، بسیار پرشور و باانرژی کار را شروع می‌کنیم اما بعد از گذشت مدتی سرد می‌شویم و دیگر مثل قبل کار نمی‌کنیم و کار را رها می‌کنیم و دیگر برای رسیدن به آن هدف تلاش نمی‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین صفاتی که خط باریکی است میان انسان‌های موفق و انسان‌های شکست‌خورده داشتن پشتکار و اراده در انجام کارها است.

دقیقاً در همین لحظات است که فرق میان انسان موفق و انسان ناموفق آشکار می‌شود انسان موفق کار را ادامه می‌دهد و می‌داند که این پشتکار و ادامه دادن است که سبب موفق شدن و کسب نتیجه می‌شود. پشتکار یکی از مهم‌ترین صفاتی است که باعث موفقیت ما می‌شود و باید بکوشیم این صفات را در خودمان تقویت کنیم.

راهکارهایی برای داشتن پشتکار زیاد

۱. هدف‌گذاری
هدف‌گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در هر تلاشی است. پس وقت بگذارید و دقیقا تعیین کنید می‌خواهید به چیزی دست پیدا کنید. مثلا آیا می‌خواهید چند کیلو از وزنتان را کم کنید، از دانشگاه دانش‌آموخته شوید، در مسابقه‌‌ی دو اول شوید، از کوه اِوِرست بالا بروید، سیگار کشیدن را ترک کنید یا می‌خواهید در کسب‌ و‌ کارتان موفق شوید؟ هدفتان هرچه هست، با فکر کردن عمیق به جزئیات و راه‌های رسیدن به آن، مسیرتان روشن‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید شروع کنید.

۲. رویا‌پردازی
خودتان را در حال انجام آن کار و بعد از دست یافتن به هدفتان تصور کنید. خودتان را ببینید که حسابی غرق کار شده‌اید، احساس پیروزی یا غروری که به همراه دارد را مجسم کنید. ممکن است اول فقط مراحل کار و در نهایت نتیجه‌ی آن را تصور کنید، اشکالی ندارد، اما منظور ما این است که حس عمیقی از درگیر شدن با آن کار را به دست بیاورید. یک گوشه تنها بنشینید و در مورد هدفتان رویا‌پردازی کنید.

چطور پشتکار خود را زیاد کنیم

۳. سنگ کوچک
شنیده‌اید که سنگ بزرگ علامت نزدن است. اول با چیزهای کوچک تمرین کنید. یکی از پروژه‌های کوچکی را که خیلی وقت بود دلتان می‌خواست انجام دهید، انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید انجامش دهید و از همین هفته شروع کنید. چیزی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید می‌توانید حداکثر تا یکی دو هفته به اتمام برسانید. اگر بیشتر از اینها طول می‌کشد، آن را به چند قسمت کوچک‌تر تقسیم‌ کنید. بعد به خودتان قول بدهید تا زمانی که تمام نشده، حتی شده روزی ۱۰ دقیقه برایش وقت بگذارید.

اگر یک روز نتوانسید یا حوصله نداشتید، اشکالی ندارد. فقط یک وقت همه چیز را رها نکنید، می‌توانید از روز بعد دوباره شروع کنید. ۱۰ دقیقه زمان زیادی نیست، اما واقعا موثر است. چون تحمل غیرجذاب‌ترین کارها هم برای ۱۰ دقیقه چندان طاقت‌فرسا نیست و از پسش برمی‌آیید. اما همین ۱۰ دقیقه شما را با کار درگیر می‌کند و اغلب بعد از مدتی وقتی شروع می‌کنید دلتان می‌خواهد بیشتر ادامه بدهید. بعد از اینکه در چند پروژه‌ی کوچک موفق شدید، سراغ اهداف بزرگ‌تر و مهم‌تر بروید.

۴. موانع و مشکلات
بپذیرید که مشکلات و موانعی وجود خواهند داشت و خودتان را برای استقبال از آنها آماده کنید. هیچ هدف مهمی بدون سختی و گرفتاری در بین راه به دست نمی‌آید. هنری فورد که سه بار قبل از طراحی اولین اتوموبیلش شکست خورد می‌گوید: «شکست فرصتی است تا دوباره و این بار هوشمندانه‌تر شروع کنیم.» و البته همه می‌دانیم که فورد بعدها به یکی از ثروتمندترین آدم‌های دنیا تبدیل شد.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای موانع آماده شوید این است که مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید و برای آنها راه‌حل‌های احتمالی داشته باشید. مثلا اگر سعی دارید وزن کم کنید، باید بدانید مواقعی پیش می‌آید که نمی‌توانید به رژیمتان پایبند بمانید. در چنین مواقعی، می‌توانید یک جایگزین مناسب برای وعده‌ی بعدی داشته باشید، یا حداقل از نظر روحی آماده باشید تا بعد از آن باز هم به راهتان ادامه دهید.

خیلی از افراد در چنین موقعیتی زود ناامید می‌شوند و فکر می‌کنند رژیم داشتن غیرممکن است و به برنامه‌ی غذایی ناسالمشان برمی‌گردند. یادتان باشد که مشکلات تابلوی ایست نیستند، بلکه راهنمای ادامه‌ی راه هستند. آنها به شما نشان می‌دهند که کجاها را باید بهبود دهید و روی چه چیزهایی تمرکز بیشتری داشته باشید. پس بد نیست روی پس‌زمینه‌ی صفحه نمایشتان یا دیوار اتاقتان بنویسید: «پایان شب سیه سفید است.»

 

چطور پشتکار خود را زیاد کنیم

۵. مشورت
از آدم‌هایی که قبلا این راه را رفته‌اند یا دوستانی که موفقیت و خوشحالی شما را می‌خواهند مشورت بگیرید. این افراد بر اساس تخصص و تجربه‌شان شما را راهنمایی و تشویق می‌کنند. البته قسمت سخت کار را باید خودتان انجام بدهید، اما هیچ چیز بیشتر از تشویق دیگران به شما روحیه نمی‌دهد و رو به جلو هُلتان نمی‌دهد. فقط حواستان باشد که سمت افراد منفی‌ باف نروید.

۶. پیروزی
وقتی به عقب نگاه می‌کنید و می‌بینید که برای موفقیت و رسیدن به هدفتان بر چه موانع و مشکلاتی غلبه کرده‌اید، احساس عالی پیروزی را تجربه خواهید کرد. پیروزی نهایی شما در راهی است که طی کرده‌اید و احساس رضایت و غروری که از پشتکار و سرسختی خواهید داشت، شیرینی موفقیت را دوچندان می‌کند.

چکیده

پشتکار چیست که همه ی ما احتیاج داریم برای موفقیت در زندگی و رسیدن به هدف موردنظر پشتکار و اراده داشته باشیم. پشتکار یعنی راه رسیدن به هدف که فرق بین افراد موفق و ناموفق را نشان میدهد. برای اینکه پشتکار زیادی نسبت به انجام هر کاری داشته باشیم. باید سخت تلاش کنیم و با اراده قوی به هدف موردنظر برسیم.  از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید سپاسگذاریم.

پاسخ دهید