چطور پاره وقت های طلایی را مدیریت کنیم

چطور پاره وقت های طلایی را مدیریت کنیم

چطور پاره وقت های طلایی را مدیریت کنیم تا در زندگی روزمره به مشکل بر نخوریم. شاید با بیان این جمله سریع ذهنتان به سمت شغل پاره وقت خطور کند که در این مطلب برای شما یکسری از مشاغل پاره وقت را هم بیان میکنیم.  ولی مهمتر از همه باید بدانیم، مدیریت کردن زمان در زندگی ما مانند یک جورچین گمشده است. تا روش صحیح آن را پیدا نکنیم نمیتوانیم به اهداف خودمان برسیم. با راز ثروت همراه باشید تا با معرفی یک ابزار بنام بولت ژورنال به شما چگونگی مدیریت کردن پاره وقت های طلایی را نشان دهیم.

امروزه اکثر افراد برای مدیریت کردن وقت های طلایی خود از ابزاری به نام بولت ژورنال استفاده میکنند، تا اتفاقات روزانه زندگی خود یادداشت کنند، تا بتوانند با انجام این کار به زندگی خود نظم و انضباطی بدهند تا بتوانند به اهدافشان برسند. شخصی بنام رایدر کرول، برای پایان دادن به آشفتگی تمرکز و بی قراری خودش، دفتری بنام بولت ژورنال طرح ریزی کرد، که توسط افراد زیادی مورد استقبال قرارگرفت.

به راستی که این دفتر بر حسب نیاز و کارهایی که افراد در زندگی خود دارند طراحی میشود که هر فرد بتواند، با استفاده از شیوه زندگی خود، با برنامه ریزی های دقیق به هدف های خود برسند. کرول میگوید: شما میتوانید با استفاده از بولت ژورنال به گذشته خود یاد آوری داشته باشید، به وضعیت اکنون خود تکانی دهید و برنامه ریزی برای آینده داشته باشید.

شغل پاره وقت

شغل پاره وقت

احتمالا تاکنون شما هم به این موضوع فکر کرده اید که در گوشه و کنار شغلی که داریم، بتوانیم شغل دومی برای خود راه اندازی کنیم: یک نوع کسب و کار با دارایی خیلی کم یا حتی بدون دارایی. و شاید در نظر داشته باشید که در حد امکان از توانایی های فکری و جسمی خود کسب درآمد کنید. شاید اکثر افراد بخاطر بی اطلاع بودن از کار یا هدفی که دارند تا به حال نتوانسته اند فعالیتی را شروع کنند.

همچنین بخوانید: نحوه مدیریت کردن خود

به شما پیشنهاد میکنیم، با انتخاب یک شغل پاره وقت از توانایی های خود آگاهی پیدا کنید، تا در آینده با مشکل روبرو نشوید. تا بتوانید به صورت ماهر کارتان را شروع کنید.

مزیت های بولت ژورنال در نحوه مدیریت کردن پاره وقت ها

۱- این نوع دفتر قابل انعطاف میباشد، هر کدام از شما میتوانید به انچه که علاقه دارید، اضافه یا کم کنید.
۲- این ابتکار، کار دست میباشد، و به شما حس و حال خوبی میدهد.
۳- یکی از مزیت های خوب این دفتر خصوصی بودنش میباشد که بقیه افراد نمیتوانند از آن استفاده کنند.
۴- زمانی که شما هر چیزی را به صورت مفصل و دقیق مینویسید، این کار باعث میشود که ذهن شما نیرومند شود.

روش ساخت بولت ژورنال برای مدیریت پاره وقت های طلایی

از اهداف مهم بولت ژورنال آسان تر کردن زندگی شما میباشد. پس برای انجام این کار داشتن یک دفتر، خودکار، ایده و هدف مورد نظر شما کافی است. واژه ی بولت ژورنال به معنای دفتر نقطه ای است. به این نکته توجه داشته باشید که شما میتوانید از هر دفتری که کاغذ آن این قابلیت را داشته باشد که با ماژیک یا خود نویس در آن بنویسید، میتوانید استفاده کنید. که آن را همیشه نزد خود نگه دارید. و برنامه روزانه خود را در آن یادداشت کنید.

برنامه ریزی عمومی در پاره وقت های طلایی

برنامه ریزی عمومی در پاره وقت های طلایی

۱- مهمترین مرحله بولت ژورنال این است که هدف خود را مشخص کنید، که با برنامه ریزی کردن هدف خود به آن چیزی که میخواهید برسید.
۲- توجه داشته باشید که در اول صفحه دفتر، فهرست، ذکر تقویم شش ماهه، تقویم ماهیانه، هدف های هر ماه، رویدادهای هر روز، تقویم های هفتگی و علامت گذاری را ذکر کنید.
۳- علامت گذاری: برای مدیریت کردن بهتر برنامه هایتان یکسری علامت ها وجود دارد، که میتوانید از آنها استفاده کنید. به طور مثال علامت* به معنای کار مهم و علامت × به معنای حذف کردن میباشد، و علامت « به معنای واگذاری به آینده است، اما پیشنهاد میکنیم هر فردی علامت مختص به خود را طرح ریزی کند.
۴- مدیریت: شما باید در طول روز برای مدیریت کردن کارهایی که انجام داده اید، زمان مشخصی اختصاص دهید، و به کارهایی که خودتان انجام میدهید، در آخر امتیاز دهید.

اهداف سالیانه

باید قبل از هر کاری اهداف سالیانه خود را مشخص و در یک صفحه بنویسید. به طور مثال در سال نود و هشت قصد انجام چه کارهایی دارید و میخواهید به چه چیزهایی برسید. و حتی میتوانید برای هر کدام از ماههای سال با برنامه ریزی دقیق هدف های خود را مشخص کنید. بخاطر داشته باشید.

همچنین بخوانید: تکنیک های مدیریت زمان

برای اینکه برنامه ریزی بر روی کارهای فردا داشته باشید، نیم ساعت زمان اختصاص دهید به اینکه در سال آینده همین لحظه دوست دارید در چه موقعیتی قرار بگیرید. آموختن مهارت های تازه، تغییر دادن شغل و حتی پرداخت کردن اقساط وام ها جزء اهداف بلند مدت هستند. پس به یاد داشته باشد که در این مرحله باید بر روی اهداف تمرکز کنید نه به طریقه دست یافتن به آنها.

ماهیانه برنامه ریزی کردن

ماهیانه برنامه ریزی کردن

راز موفقیت شما در این است که، اول هر ماه، صفحه ای را برای همه ی کارهایی که میخواهید در آن ماه انجام بدهید، درست کنید و در پایان، بخشی را خالی بگذارید تا آخر ماه گزارش بدهید که که کدام کارها انجام شد و کدامیک باقی مانده. درست کردن یک تقویم بزرگ از روزهای هر ماه با ذکر تاریخ هم ایده خوبیست که می توانید جلسه ها و اتفاق های مهم هر روز را در محل مربوط به آن بنویسید و در برنامه ریزی های هفتگی از آن استفاده کنید.

طرح ریزی به صورت هفتگی

از بهترین و کاربردی ترین صفحات بولت ژورنال طرح ریزی به صورت هفتگی است. در این صفحه کارها یا روزهایی که قرار است در این هفته کارهای مهمی را انجام دهید یادداشت کنید. و هر کدام از آنها را انجام دادید، نشانه گذاری کنید.

به صورت روزانه برنامه ریزی کردن

در این نوع دیگر از صفحه کاربردی بولت ژورنال که باید به صورت دقیق زیر نظر باشد. باید روزهای هفته را با بیان تاریخ و کارهای لازم به آن روز یا تمام هفته را در این صفحه نوشته و هر زمانی کاری را اتجام دادید آن را نشانه گذاری گذاری کنید. و اگر بتوانید در این صفحه قسمتی را به کارهایی که قرار است برای هفته آینده انجام دهید بنویسید، بسیار عالی میباشد. زیرا هر کاری که فعلا انتظار انجام آن را ندارید میتوانید در اینجا یادداشت کنید و زمانی که قصد انجام آن را داشتید به صفحه ی مربوط به خودش انتقال دهید.

صفت های خوب روزانه

صفت های خوب روزانه

صفت های خوب روزانه خود را به صورت یک فهرست تهیه کنید، و در این صفحه بنویسید. مانند خوب مسواک زدن، روزانه کتاب مطالعه کردن، ورزش کردن، آموختن زبان، و یا هر چیز دیگری که دراز مدت به عادت تبدیل میشوند.

صفحه حال و روز شما

این صفحه همانند شطرنج بزرگی است، که طولش نمایان ماههای سال و عرضش نمایان روزهای هفته میباشد. و سرشار از رنگ های متنوعی که حال و روز شما را نشان میدهند. شما موظف هستید در روز با توجه به حالی که دارید، شطرنج ها را رنگ آمیزی کنید. به طور مثال رنگ خاکستری نشانه غم و افسردگی و رنگ نارنجی نشانه آرام بخش بودن است. پس شما میتوانید در روزهایی که کارهای ارزشمندی انجام میدهید، رنگ مخصوص آن را انتخاب کنید.

تاثیر ایده ها در پاره وقت های طلایی

اگر شما قصد دارید در آینده تغییراتی در زندگیتان ایجاد نمایید، با یادداشت کردن ایده های خود در صفحه بولت ژورنال به هدف تان میرسید. و به نحوه درست میتوانید پاره وقت های خود را مدیریت کنید. به طور مثال برای تقویت زبان میتوان از آن یکی سایت استفاده کرد. یا مثلا قصد دارید، صفحه جدیدی به بولت ژورنال اضافه کنید.

لیست های انجام نشده

این نوع لیست های انجام نشده، شامل لیست های خرید، لیست فیلم هایی که ندیدن، افرادی که قرار است با آنها ملاقات داشته باشید، لیست شهرهایی که فعلا موفق به رفتن نشدید.

صفحه ای مختص به کتاب ها و فیلم ها

صفحه ای مختص به کتاب ها و فیلم ها

یک نظر جالب برای پیشرفت در دانش این است که صفحه ای به مطالعه کردن کتاب و دیدن فیلم ها مختص بدهیم. مثلا یک لیستی باشد که اسامی کتاب ها و تمامی فیلم ها را شامل باشد، که در صورت نیاز بتوانید تهیه کنید. و حتی میتوانید یک تفسیری از کتاب ها و فیلم هایی که دیده اید یا مطالعه کرده اید،  یادداشت کنید. و یا روبروی هر کدام اگر پیشنهاد یا نظری داشتید بنویسید.

 صفحه تنظیم زمان استراحت

برای اینکه زمان استراحت خود را تنظیم کنید و یا زود از خواب بیدار شوید، پیشنهاد میکنیم حتما از این صفحه استفاده کنید. شما میتوانید این صفحه را به اندازه روزهای هر ماه تقیسم بندی کنید. اگر میتوانید هر روز نسبت به روزهای دیگر سحر خیز تر باشید و اگر میتوانید شب ها زودتر استراحت کنید. شما با نوشتن ساعت های خواب خود بهتر میتوانید خواب یا استراحت خود را درک کنید. که اگر کارتان ایرادی دارد، آن را برطرف کنید.

یادداشت کردن تاریخ تولد ها

شما میتوانید در این صفحه مانند یک تقویم ریز تاریخ تولدهایی که برای شما مهم هستند را بنویسید. و مهمترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که اگر نظر خاصی برای هدیه دادن به هر فرد دارید، در کنار تاریخ تولد هر فرد نظرهای خود را یادداشت کنید.

مشاغل پاره وقت

مشاغل پاره وقت

۱- نظم و آراستگی دادن به محل کار یا منزل افرادی که مشغله زیادی دارند

شما میتوانید برای افرادی که مشغله زیادی دارند، از این زمان برای سر و سامان و نظم دادن به منزل یا محیط کارشان استفاده کنید. تمیز کردن منزل افرادی که خودشان این زمان را ندارند، به منزلشان رسیدگی کنند، منفعت زیادی دارد. پیشنهاد میکنیم، هر کدام از افراد توانایی انجام این کار را دارند کوتاهی نکنند.

۲- مهارت تعمیرکاری

اگر جزء آن دسته از افراد هستید، که یکسره دست به اچار هستید. و مشکلات ساختمان و کارهای برقی را خودتان انجام میدهید، توصیه میکنیم از توانایی های خود کسب درآمد کنید. میتوانید زمانی که کسی مشکلی داشت او را از توانمندیهای خود آگاه کنید: اطلاعیه بزنید، اگر توانایی چاپ تراکت دارید، حتما این کار را انجام دهید. زیرا انجام این کار به مرور زمان مشتری های زیادی را جذب میکنید.

۳- عتیقه فروشی کنید

شما میتوانید در بازار اقدام به فروش اجناس دست دوم، وسایل قدیمی، و عتیقه ها بکنید. شرکت کردن در مزایده های املاکی و حراجی ها برای شما خیلی سود اور هستند. وسایلی که سابقه تاریخی زیادی دارند را میتوانید خریداری کنید و در هفته بازارها با سود زیادی بفروشید.

۴- تزئینات خودرو

برای شروع اولیه میتوانید با سرچ کردن در انترنت سایت هایی که کالای دست دوم دارند را پیدا کنید، وسایل مهمی را خریداری کنید. و با اندکی بازاریابی در اینترنت کسانی که به تزئینات ماشین دارند را جستجو کنید و در برابر پولی که دریافت میکنید منظره تازه ای به ماشین شان بدهید.

۵- خدمات نظافت و باغبانی

برخی از مردم اواخر هفته اقدام به نظافت منزل میکنند و نیاز دارند کسانی در کارهای سنگین و سخت کمکشان دهند. اگر با کارکردن فیزیکی مشکلی ندارید میتوانید با نظافت پله ها، پارکینگ، منظم کردن انباری ها، هرس کردن درختان منزل صاحب درآمد خوبی شوید.

۶- سرویس دستگاههای پخش خانگی

باید بدانید که بدبختانه یا خوشبختانه اکثر دستگاههای پخش خانگی در زمان کوتاهی نیاز به سرویس و تعمیر اساسی دارند. شما با برخی آموزش های مفید میتوانید با پخش تراکت در میان هم محله ای هایتان مشتری های زیادی را پیدا کنید. فقط باید بدانید برای انجام هر کار باید علاقه و پشتکار داشته باشید.

۷- تعلیم دادن مهارت های کامپیوتری

اگر شغل اصلی شما با کامپیوتر ارتباط داشته است. الان میتوانید مهارت هایی که قبلا داشته اید مانند java، Photoshop یا برنامه نویسی را در منزل یا از سایت های آنلاین به دیگران آموزش دهید و هزینه متناسب با کارتان را تحویل بگیرید.

۸- قاب گرفتن عکس

شما میتوانید با استفاده از کلاس های آموزشی، نحوه ماهر قاب گرفتن عکس ها را یاد بگیرید. و با خرید لوازم دست دوم میتواند کارتان را شروع کنید. و میتوانید حضوری به آتلیه ها و چاپ خانه ها مراجعه کنید و برای کارتان بازاریابی کنید.

چکیده

ما توی تیم راز ثروت در این مقاله برای شما روش هایی برای مدیریت کردن پاره وقت های طلایی بیان کردیم. شما را با ابزار بولت ژورنال که کارش مدیریت کردن است آشنا کردیم. که لازمه انجام این کار فقط یک خودکار و دفتر و داشتن هدف مشخص و ایده های مناسب است.

و لازم بود برای شما در مورد شغل های پاره وقت صحبت کنیم که اگر شما دوست داشتید در کنار شغل اصلی تان یه شغل پاره وقت هم داشته باشید. در آخر باید بدانید برای خوب شدن باید تغییر کنید، پس از تغییر کردن نترسید و هرچیزی که مد نظرتان هست را امتحان کنید.  امیدواریم ارائه این مطالب برای شما مفید باشند. از اینکه ما را همراهی میکنید، سپاسگذاریم.

پاسخ دهید