چطور درآمدمان را بالا ببریم

چطور درآمدمان را بالا ببریم

چطور درآمدمان را بالا ببریم ، باورهایی که اکثر مردم درباره پول دارند اشتباه است… این یک حقیقت است؛ شما میتوانید نسبت مستقیم طرزفکر عام مردم را در وضعیت مالی آنها ببینید. اگر میخواهید شما هم به چنین وضعیتی دچار شوید کاری کنید که آنها میکنند، افکاری در سر داشته باشید که آنها دارند.

هوش مالی چیست؟

در روانشناسی پیشرفته، هوش انسان به چندین بخش مختلف تقسیم شده است.
که یکی از مهم ترین هوش ها، هوش مالی است و در سرتاسر جهان بسیار کاربردی می‌باشد.
هوش مالی یعنی، افراد بتوانند همانند هوش هیجانی در کمترین زمان به پول برسند و یا مشکلات مالی خود را با استفاده از این مهارت حل کنند. بدون شک افراد زیادی را دیده اید که از لحاظ مالی اوضاع خوبی دارند و به قول معروف پولدار هستند. بی شک حرف های زیادی درباره این افراد گفته می‌شود. مثلاً می‌گویند: «ببینید چطور مثل آب خوردن پول در می‌آورد، بلد است چطور پول دربیاورد.»
شاید همه ما معتقد باشیم که آدم های پولدار با استفاده از شِمّ اقتصادی به این نقطه رسیده اند و باید گفت: «این در واقع همان هوش مالی است.» به بیان ساده تر می‌توانیم بگوییم، هوش پولی همان قدرت حل مسائل مالی است.
یعنی: «حل کردن پیچیده ترین مسائل مالی.»
اگر شما بتوانید از پس چالش های سخت مالی بر بیایید؛ پس در واقع دارای هوش مالی خوبی هستید.
از طرف دیگر با کسب درآمد زیاد می‌توانید جزء آن دسته از افرادی قرار بگیرید که دارای هوش مالی خوبی هستند و به موفقیت در زندگی دست پیدا کرده اند.
رابرت کیوساکی از جمله افرادی است که توانست مفهوم ثروتمند شدن و ورود جریان مالی به زندگی را ملموس تر و دست یافتنی تر کند. تا قبل از او هیچکس تصور کاملی از راه ثروتمند شدن نداشت.
همه ثروتمند شدن را حاصل کار زیاد و تلاش و امید و … می‌دانستند تا اینکه رابرت کیوساکی با کتاب ماندگار «پدر پولدار، پدر بی پول» یکبار برای همیشه، مفهوم ثروتمند شدن را ساده سازی و نقشه راهی برای ثروتمند شدن به خواننده‌گان آن کتاب داد.
چطور درآمدمان را بالا ببریم

افراد مشهور در مورد هوش مالی چه می‌گویند؟

رابرت کیوساکی، نظریه بسیار جالبی درباره هوش مالی بیان کرده است. او می‌گوید:
ثروتمندان یاد گرفته اند که چطور می‌توان پول درآورد. به همین دلیل است که روز به روز ثروتمندتر می‌شوند. فقرا نیز بلد نیستند که چگونه می‌توان ثروت را بدست آورد و تا زمانی که برای یادگرفتن تلاش نکنند، فقیر خواهند ماند.
هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی به معنای تولید ثروت است.
اگر به این گفته از او دقت کنید متوجه خواهید شد این دقیقاً همان کاری است که ثروتمندان انجام می‌دهند.
همچنین او می‌گوید: هوش، مشکلات را حل می‌کند و تولید پول می‌کند.
اگر پول زیادی به شما برسد ولی هوش مالی نداشته باشید، مطمئناً به زودی آن را از دست خواهید داد.
کیوساکی اعتقاد دارد زمانی که می‌خواهید ثروتمند شوید، باید بدانید چه رفتاری را با پول باید انجام دهید. در واقع پول همانند سگ دست آموزی است که هرگاه تکه چوبی را برای او بیاندازید، او آن را برای شما می‌آورد. پول نیز چنین رفتاری را باید از خود نشان دهد و انتظارات ما را فراهم کند.
چطور درآمدمان را بالا ببریم

از دست دادن پول در راهکارهای افزایش هوش مالی

ریچارد برانسون:
به ثروت اندوزی فکر نکنید. به ایجاد تغییر در زندگی با استفاده از هوش مالی فکر کنید.
تغییری که بقیه دارند به شکل بدی آن را ایجاد می‌کنند را شناسایی کنید و آن را به طرز بهتری انجام دهید.
بیل گیتس:
تنها دارایی عظیم و بی انتهایی که در اختیار داریم، ذهن ماست.
با پرورش هوش مالی می‌توانید ثروت عظیمی بیافرینید.
برایان تریسی:
در قرن حاضر و عصر اطلاعات، مهم ترین کلید برای ثروتمند شدن، هوش مالی است.
که از طریق  یادگیری در تمام عمر به دست می‌آید.
چطور درآمدمان را بالا ببریم

تقسیم بندی هوش مالی

پنج ضریب برای هوش مالی وجود دارد که شامل:
کسب پول (درآمد) بیشتر
حفاظت از پول
بودجه‌بندی پول
اهرم ساختن از پول
ارتقاء دانش مالی
در ادامه جزئیات این‌ موارد را بخوانید.

هوش مالی شماره ۱: کسب پول بیشتر

همه‌ی ما از هوش مالی کافی برای کسب پول برخورداریم.
هر قدر درآمد شما بیشتر باشد، ضریب هوش مالی شماره ۱ شما بالاتر است؛ به عبارت دیگر، کسی که سالیانه ۱ میلیارد تومان درآمد دارد، نسبت به کسی که در سال ۳۰۰ میلیون تومان درآمد دارد، از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.
چنانچه هر یک از آن‌ها سالیانه ۱ میلیارد تومان درآمد داشته باشد، کسی که نسبت به دیگری مالیات کمتری می‌دهد، همان شخصی است که از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.
زیرا او با توجه به بهره‌برداری از ضریب هوش مالی شماره ۲، حفاظت از پول، به هدف دستیابی به یکپارچگی مالی نزدیک‌تر است.
همه‌ی ما می‌دانیم که ممکن است کسی ضریب هوش علمی بالایی داشته باشد و در کلاس درس یک نابغه باشد، اما در دنیای واقعی توانایی کسب پول زیاد را نداشته باشد.
چطور درآمدمان را بالا ببریم

هوش مالی شماره ۲: حفاظت از پول

حقیقتی ساده وجود دارد مبنی بر این که همه می‌خواهند پولتان را از شما بگیرند؛ اما همه‌ی کسانی که پولتان را می‌گیرند، کلاه‌بردار یا قانون‌شکن نیستند.
یکی از بزرگ‌ترین شکارچیان مالی پول ما، مالیات‌ها هستند.
دولت‌ها به طور قانونی پولمان را از چنگمان در می‌آورند.
چنانچه ضریب هوش مالی شماره ۲ فردی پایین باشد، مالیات‌های بیشتری پرداخت خواهد کرد و هزینه‌های بیشتری بر دوش او خواهد بود.
این ضریب هوش مالی بیان می‌کند تا باید تا حد ممکن سود خالص را افزایش داد.
کسی که کسب و کاری دارد و بطور مثال سالیانه ۱ میلیارد تومان درآمد بدست می‌آورد ولی ۹۰۰ میلیون تومان از آن هزینه می‌شود در این ضریب هوش مالی ضعیف است.
فردی که هزینه‌های کمتری می‌پردازد، از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.

هوش مالی شماره ۳: بودجه بندی

بودجه‌بندی پول، نیازمند هوش مالی بسیار زیادی است.
بسیاری از مردم پول خود را مثل یک فقیر بودجه‌بندی می‌کنند تا هم چون فردی ثروتمند.
بسیاری از مردم پول خیلی زیادی به دست می‌آورند، اما نمی‌توانند پول زیادی برای خودشان نگه دارند، زیرا بودجه‌بندی فقیرانه‌ای دارند.
به عنوان مثال فردی که ۲۰۰ میلیون تومان در سال درآمد دارد و تمام آن را خرج می‌کند، نسبت به کسی که ۱۰۰ میلیون تومان در سال درآمد دارد و می‌تواند با بودجه‌ای ۳۰ میلیون تومانی به خوبی زندگی کند و ۷۰ میلیون تومان آن را سرمایه‌گذاری کند، از ضریب هوش مالی شماره ۳ پایین‌تری برخوردار است.
این که بتوانیم به رغم میزان درآمدمان، خوب زندگی کنیم و با این حال سرمایه‌گذاری نیز داشته باشیم، نیازمند سطح بالایی از هوش مالی است.
چطور درآمدمان را بالا ببریم

هوش مالی شماره ۴: اهرم ساختن از پول

پس از این که فردی درآمد مازاد خود را بودجه‌بندی کند، چالش بعدی او این است که درآمد مازاد خود را سرمایه‌گذاری نماید.
اغلب مردم درآمد مازاد خود را در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنند.
زمانی که تورم پایین‌تر از نرخ سود بانکی بود، این کار هوشمندانه‌ای محسوب می‌شد.
اما وقتی تورم بالاتر از سودی باشد که بانک پرداخت می‌کند با نگهداری
پول در بانک فقط پول شما بی‌ارزش می‌شود و سودی واقعی بدست نمی‌آورید
مثلا اگر تورم سالیانه ۳۵ درصد باشد و بانک ۲۰ درصد پرداخت کند شما ۱۵ درصد از ارزش پول‌تان را از دست می‌دهید.

میلیون‌ها نفر در ایران نمی‌دانند پول خود را کجا سرمایه‌گذاری کنند

به همین دلیل درآمد مازاد خود را در صندوق‌های مشترک با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند یا آنرا به بانک می‌سپارند، با این امید که پول خود را به سودآوری برسانند.
گرچه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در سبدهای سهام متنوع صندوق‌های مشترک، نوعی اهرم ساختن از پول است، راه‌های بهتری نیز برای سودآور کردن پولتان وجود دارند.
هر فرد صادقی باید بپذیرد که پس‌انداز کردن پول در بانک و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مشترک، نیازمند هوش مالی زیادی نیست.
پس‌انداز کردن پول و سرمایه‌گذاری آن در صندوق‌های مشترک کار سختی نیست و هوش مالی بالایی نیاز ندارد.
ضریب هوش مالی شماره ۴ بر اساس نسبت سودآوری به سرمایه‌گذاری ارزیابی می‌شود.
به عنوان مثال، فردی که ۵۰ درصد از پول خود را به عنوان سود دریافت می‌کند، نسبت به کسی که ۵ درصد سود می‌گیرد، ضریب هوش مالی شماره ۴ بالاتری دارد؛ و کسی که بابت‌ سودهایی که بدست آورده مالیات کمتری می‌پردازد از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.

هوش مالی شماره ۵: ارتفاء دانش مالی

در این جمله نکته‌ بسیار خردمندانه‌ای نهفته است: قبل از اینکه بتوانید بدوید، باید راه رفتن را بیاموزید.
این امر درباره‌ هوش مالی صدق می‌کند.
پیش از آنکه مردم بتوانند یاد بگیرند که چگونه از محل سرمایه‌گذاری خود صاحب سودهای چشمگیر شوند (ضریب هوش مالی شماره ۴: اهرم ساختن از پول)، باید نحوه‌ی راه رفتن را بیاموزند، بدین معنا که اصول و قواعد هوش مالی را فرا بگیرند.
یکی از دلایلی که بسیاری از مردم با ضریب هوش مالی شماره ۴، اهرم ساختن از پول، مشکل دارند، این است که یاد گرفته‌اند پولشان را به دست «کارشناسان» مالی همچون بانک‌ها و صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری بسپارند.
مشکل سپردن پول‌تان به کارشناسان مالی این است که خودتان از یادگیری باز می‌مانید و نمی‌توانید هوش مالی خود را افزایش دهید و در نتیجه نمی‌توانید کارشناس مالی شوید.
اگر فردی دیگر پول شما را مدیریت کند و مشکلات مالی شما را حل نماید، شما نمی‌توانید هوش مالی خود را افزایش دهید. در حقیقت، شما با پول خودتان باعث پرورش هوش دیگران می‌شوید!
چنانچه بنیانی مستحکم از دانش مالی داشته باشید، ارتقاء هوش مالی برایتان آسان است؛ اما در صورتی که ضریب هوش مالی شما ضعیف باشد، دانش مالی جدید می‌تواند برایتان گیج‌کننده و دارای کمترین ارزش باشد.
چطور درآمدمان را بالا ببریم

یکی از مزیت های هوش مالی

یکی از مزیت‌های کسب دانش مالی این است که به مرور زمان نسبت به اطلاعات مالی پیچیده‌تر درک بهتری خواهید داشت، درست همان‌طور که ریاضیدانان می‌توانند پس از سال‌ها حل مسائل ریاضی، معادلات پیچیده را حل کنند؛ اما باز هم نیاز دارید قبل از اینکه بدوید، راه رفتن را یاد بگیرید.
اکثر ما در کلاس، جلسه‌ی سخنرانی، یا گفت و گویی با محوریت چنین اطلاعاتی بوده‌ایم.
یا در کلاسی حضور داشتیم که اطلاعات مورد بحث چنان پیچیده بودند که هر چه تلاش کردیم نتوانستیم آن‌ها را بفهمیم. این بدان معناست که یا معلم خوب تدریس نمی‌کند، یا دانش‌آموز نیاز به اطلاعات پایه‌ای بیشتری دارد.

موضوع این است که همه‌ی ما باید از جایی شروع کنیم.

مسلماً اگر من سعی کنم در یک کلاس (مثلاً آموزش فیزیک هسته‌ای) که هیچ پیش‌زمینه‌ای از آن ندارم بنشینم، دچار سردرد می‌شوم؛ زیرا قبل از این که کسی بخواهد فیزیک هسته‌ای را بیاموزد، باید مقدمات آن را فرا بگیرد.
 مسائل مالی بسیاری حل نشده باقی مانده‌اند؛ و ما به جای بهره‌گیری از دانش مالی برای حل آن‌ها، پول کم پشتوانه به آن‌ها تزریق می‌کنیم.
ما از ایده‌های قدیمی برای حل مشکلات زندگی مدرن استفاده کرده‌ایم.
استفاده از ایده‌های قدیمی برای حل مشکلات جدید، فقط و فقط مسبب مشکلات عظیم‌تر و جدیدتری خواهد شد. به همین علت، من بر این باورم که هوش‌های مالی پنج گانه دارای اهمیت هستند.
اگر این پنج هوش مالی را ارتقاء دهید، احتمال این که در دنیایی به شدت رو به تغییر موفق شوید، بیشتر است. بدین ترتیب بهتر می‌توانید مشکلات خود را حل کنید و هوش مالی خود را ارتقاء دهید.

 ۶ استراتژی ساده پولسازی با مقدار پولی که دارید را بلد باشید :

چطور درآمدمان را بالا ببریم

۱٫ راز این است که هیچ رازی وجود ندارد

بله، درست خواندید. نیازی نیست ساعت ها را در کتابخانه ها و کتابفروشی دنبال کتابی با این عنوان‌ها بگردید:
“راز های ثروتمند شدن”
“چگونه سریع ثروتمند شویم”
‘تکنیک های سریع پولدار شدن’
شما باید تصمیم بگیرید خودتان سرنوشتتان را در دست بگیرید و راه ثروتمند شدنتان را پیدا کنید.
راه های قبلی و راز های مخفی تماما رفته و فاش شده اند.
بهتر است که فقط شروع کنید، تنها اصل اساسی که در رابطه با مدیریت پول از قرن ها پیش باقی مانده در کتاب “ثروتمندترین مرد بابل” که در سال ۱۹۲۶ چاپ شده است را در ذهن داشته باشید : همیشه کمتر از درآمدتان خرج کنید. این اصل اولیه مدیریت پول است که در کتاب ثروتمندترین مرد بابل به عنوان استراتژی ثروتمند شدن از آن یاد شده.

۲٫ خوشبختی از مدیریت صحیح توقعات‌مان نشأت میگیرد

هیچ کالای نهایی در زندگی وجود ندارد که با خریدن آن دیگر تمام نیازهایتان برطرف شود.
همیشه کالایی بهتر وجود دارد و یا تولید خواهد شد.
پس به امید اینکه “اون رو هم اگه بخرم دیگه تمومه…” نمانید… برای خروج ازین تله بهتر است توقعات تان را کمتر و طرزفکرتان را بلند مدت کنید.
بجای الان ،دو هفته دیگه، ۳ ماه دیگه به ۲ سال دیگر بیاندیشید که چطور تصمیم الانتان بر هدف نهایی تان تاثیر میگذارد؟
چطور درآمدمان را بالا ببریم

۳٫ هرچیزی را بخواهید میتوانید داشته باشید، اما نه همزمان !

فقط پولتان را بر روی چیزهایی که مهم نیست خرج نکنید؛ اما هرچقدر میخواهید برای چیزهایی که میخواهید بدست آورید پول خرج کنید.
شما عشق ماشین ندارید؟
خب پول کمی برایش خرج کن؛ اما عاشق مسافرت کردن هستید؟
پولتان را اینجا خرج کنید
شما با اینکار ۲ چیز بدست خواهید آورد :
چیزی که میخواستید
اعتماد به نفسِ از بدست آوردن آن (که مهم تر از پولی است که دارید)

۴٫ ‘عالی’ = دشمن شماره یک ‘به حد کافی خوبه’

خیلی وقت ها احساس شکست میکنیم… زیرا دنبال کمال و بی عیب و نقص بودیم که بدست آوریم؛
اما هیچ کاری انجام نمیدهیم، آن کاری را هم که میخواستیم شروع کنیم ، شروع نمیکنیم !
چون فکر میکنیم اگر اون ایده آلی که در ذهنمان داریم نباشه، اصلا بهتره کلا وجود نداشته باشه.
همیشه به خاطر داشته باشید :
هرکاری که ارزش انجام دادن داشته باشه, حتی نصف آنرا هم انجام دهید بهتر است ازینکه هیچوقت انجام ندهید.

۵٫ بهانه تراشی دیگه خریدار نداره

رئیس جمهور، همسر، والدین ،دوستان و … مقصر اوضاع مالی شما نیستند
بله درست خواندید. این افراد مقصر نیستند، مقصر اصلی خودتان هستید !
این همان طرزفکری است که افراد ثروتمند به خوبی از آن استفاده میکنند…
شما اگر افراد متوسط به پایین جامعه دقت کنید در هر اوضاع شرایطی از وضع موجود ناراضی اند و وضعیت مالی شان هم همانی است که بود !
اما افراد ثروتمند در هر شرایط و اوضاعی پولشان را میتوانند بدست آورند
آنها برایشان مهم نیست اوضاع چطور است، آنها خودشان اوضاع و شرایطی که میخواهند را ایجاد میکنند.

۶٫ هیچکس به اندازه خود شما به درآمدتان اهمیت نمیدهد

پس منتظر فرشته ای نباشید که به زندگیتان بیاید و راه درست را نشان تان دهد که عاری از خطا باشد و بتوانید صحیح و سلامت بدون ریسک به ثروت برسید
شما یک عقل سلیم و یک غریزه دارید که شما را تا به امروز از اوضاع و شرایط مختلف نجات داده، پس ادامه دهید و از آنها استفاده کنید.

پاسخ دهید