چطور آینده خود را بسازیم

چطور آینده خود را بسازیم

چطور آینده خود را بسازیم

یکی از چیزهایی که ممکن است، روزانه ذهن ما را درگیر خودش کند، این است که چطور آینده خود را بسازیم؟ این نگرانی واسترس کی تمام میشود؟ در بررسی هی بعمل آمده در مورد افراد موفق و افراد شکست خورده، به این نتیجه رسیده اند که این افراد کاملا با هم متفاوت هستند. برای اینکه آینده موفقی داشته باشید باید از همین الان هر ایده ای دارید آن را طراحی کنید. تا موفق شوید. چون دلیل اصلی انتخاب آینده خود هر فردی میباشد که مسئولیت هایی برای آینده اش قبول کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا آگاهی های لازم در مورد اینکه چطور آینده خود را بسازید را برای شما بیان کنیم.

آینده نگری افراد موفق و افراد ناموفق

چطور آینده خود را بسازیم

افراد موفق، اکثرا به فکر آینده هستند، به این فکر می‌کنند که می‌خواهند به کجا بروند و مقصدشان چیست و چه کارهایی می‌توانند انجام بدهند که به آنجا برسند و سپس تمام تمرکزشان را روی زمان حال و کارهایی که می‌توانند انجام دهند تا به مقصد و هدف شان برسند می‌گذارند.

توجه کنید افراد موفق، به آینده فکر می‌کنند ولی تمرکزشان روی دو چیز است:
– اول روی زمان حال است، یعنی اینکه به گذشته زیاد توجهی نمی‌کنند.
– دوم روی کارهایی که می‌توانند انجام دهند، نه اینکه کارهایی که از عهده‌شان خارج است.

افراد ناموفق به مسائل موجود که با آنها درست به گریبان‌اند و همینطور مسائل و مشکلاتی که ممکن است در آینده برای آنها پیش بیاید فکر می‌کنند، آنها بیشتر مواقع به گذشته فکر می‌کنند و به کارهای اشتباهی که در گذشته مرتکب شدند می‌اندیشند، به چیزهایی فکر می‌کنند که قدرت تغییرشان را ندارند. گذشته مانند رد یک کشتی در دریا است، همانطور که کشتی در حال حرکت است از خود ردی باقی می‌گذارد، این رد هیچ کمکی به پیش رفتن کشتی نمی‌کند، اصلا قدرتی ندارد که بخواهد کمک کند.

 اگر در گذشته خطاهایی را مرتکب شده باشید، خودتان را سرزنش نکنید، به آنها قدرت ندهید، سعی کنید حتی توجهی به آنها نکنید، مگر اینکه گذشته خوبی داشته باشید، پیروزی‌هایی به دست آورده باشید که در آن صورت فقط به پیروزی‌ها می‌توانید فکر کنید. بنابراین اگر می‌خواهیم جزو افراد موفق باشیم یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهیم و شاید یکی از بزرگترین چالش‌های ما این باشد که تمرکزمان را از گذشته و مسائل موجود برداریم و روی آینده، اهداف و خواسته‌هایمان و همینطور روی کارهایی که در زمان حال می‌توانیم انجام دهیم، بگذاریم.

شاید این سوال پیش آید که:
من الان درگیر مسائلی هستم که باید حلشان کنم، چطوری می‌توانم وقتی درگیر چنین مسائلی هستم، به آینده فکر کنم و روی آن تمرکز کنم؟

نکته‌ی بسیار مهم:
افراد موفق هم درگیر مسائل هستند و باید آنها را برطرف کنند و حتی ممکن است مسائل آنها چندین برابر مسائل یک فرد معمول باشد ولی آنها یاد گرفتند که روی آینده و کارهایی که می‌توانند انجام دهند تمرکز کنند. اگر بخواهید روی مسائل موجود تمرکز کنید، دائم به اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌اید فکر کنید، با این کار فقط دارید به مسائل موجود و اشتباهات گذشته قدرت می‌بخشید و آنها کنترل اوضاع را دست می‌گیرند و بیشتر و بیشتر تشدید می‌شوند و طبق قانون تمرکز شما مسائل و مشکلات بیشتر را جذب می‌کنید.

یک کشتی زمانی که می‌خواهد تغییر مسیر بدهد شاید فقط چند درجه سکان را به چپ یا راست بچرخاند و این تغییر آنقدر کم است که حتی ملموس نیست و شاید کسی هم متوجه چنین تغییر مسیری نشود ولی هرچقدر کشتی در مسیر جدید پیش می‌رود، به همان میزان فاصله‌اش با مسیر قبلی بیشتر می‌شود. این موضوع در مورد ما هم صدق می‌کند، هر چقدر بیشتر روی آینده و کارهایی که در زمان حال می‌توانیم انجام دهید تا به مقصد و هدفمان برسیم، تمرکز کنیم، به همان میزان می‌توانیم از مسیر اشتباه فعلی فاصله بگیریم.

روش های تمرکز کردن در مورد ساختن آینده

– در محلی آرام باشید

چطور آینده خود را بسازیم

یکی از قوانین بسیار مهم این است که به هر چیزی که فکر می‌کنید، تقویت می‌شود، خیلی از افراد دوست دارند صاحب‌خانه خود شوند ولی حتی وقت نمی‌گذارند راجع به آن فکر کنند، طبیعی است که هیچ وقت هم برایشان اتفاق نیفتد و صاحب خانه نشوند، در مورد آینده هم همینطور است، اگر می‌خواهید آینده موفق خود را داشته باشید، اولین کار این است که اول راجع به آن فکر کنید.

برای اینکار ابتدا یک محل آرام بیابید، جایی که کسی مزاحمتان نشود تا بتوانید به راحتی افکار خود را روی آینده موفق خود متمرکز کنید، علاوه بر آن هر چیزی که باعث حواس‌ پرتی‌تان می‌شود را از خود دور کنید، این مورد را در مقاله قبلی با عنوان «سه نکته برای تمرکز بهتر روی انجام کارها» توضیح دادم، اما به طور خلاصه موبایل، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و هر چیزی که باعث حواس‌پرتی‌تان می‌شود را برای مدتی متوقف کنید.

– از بین بردن فکرهای اشتباه گذشته

همانطور که در بالا اشاره شد به هر چیزی که فکر کنید، تقویت می‌شود، بیشتر ما در گذشته مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم، شکست‌هایی را تجربه کرده‌ایم، این شکست یا اشتباه یک بار این اتفاق افتاده اما ممکن است ما هزاران بار به آن فکر کرده باشیم، دقیقا مانند این است که هزاران بار آن شکست یا اشتباه تکرار شده باشد، پس باید از همین الان فکر کردن به آن را متوقف کنید و اجازه ندهید بیشتر از این قدرتمند شوند. اگر می‌خواهید آینده موفق خود را تجربه کنید، باید فکرهایی که باعث می‌شود انگیزه‌ و روحیه‌تان را از دست بدهید، متوقف کنید، اینها فکرهای سمی هستند که ذهن شما را مسموم می‌کند.

-پرسیدن سوالات مهم در مورد آینده تان

در این مرحله لازم است سوالات کلیدی و بنیادی از خودتان بپرسید، مثلا؛
با آینده ام قصد دار چکار کنم؟
دوست دارم به چه دستاوردهایی در زندگی‌ام برسم؟
دوست دارم در زمینه شغلی تا کجا پیشرفت کنم؟
یا صاحب چه چیزهایی شود؟

سوالاتی که خواسته‌ها و رویاهایتان را شفاف‌تر می‌کند، آینده موفق شما را هم رقم می‌زند، هرچقدر که بیشتر این سوالات را مطرح کنید و به دنبال جواب آنها باشید، آینده‌تان واضح‌تر می‌شود، بهتر می‌دانید که دوست دارید با آینده‌تان چه کنید و به کجاها برسید و چه دستاوردهایی داشته باشید. البته ممکن است مدتی طول بکشد تا جواب‌های خوبی پیدا کنید پس صبور باشید.

راههای خوشی و شادی در زندگی- چطور آینده خود را بسازیم

– پیدا کردن چیزهایی که شما را به هیجان می آورد

چطور آینده خود را بسازیم

همانطور که گفتیم ما به دنبال این هستیم که آینده موفق و لذت‌بخشی داشته باشیم پس بسیار مهم است، مواردی را بیابیم که شور و هیجان به زندگی‌مان می‌آورد، لذت و سعادت می‌آفریند، در این قسمت باید به گذشته‌تان، به اتفاقات لذت‌بخشی که تجربه کردید بیندیشید و از خود بپرسید:

چه چیزی یا چه چیزهایی است که برای من لذت‌بخش است؟
عاشق چه چیزهایی هستم؟
ممکن است یکی از پول و ثروت لذت ببرد، یکی دیگر از مسافرت و تفریح، دیگری از کار، یا حتی یک نفر از نقاشی کشیدن لذت ببرد، یکی عاشق خطر کردن است، دیگری عاشق راه‌اندازی کسب‌ و کار است، به هر حال هر چیزی که با انجام دادن آن لذت می‌برید و به هیجان می‌آیید را شناسایی کنید

– بررسی نتیجه های شور و هیجانتان

وقتی مواردی که به زندگی‌تان شور و هیجان می‌آورند را یافتید، لازم است آنها را بررسی کنید و ببینید با وجود آنها شما به چه دستاوردهایی خواهید رسید، مثلا اگر یک نفر به کارهای طراحی علاقمند است ولی الان در یک جا فروشندگی می‌کند، اگر سوئیچ کند روی کار طراحی، چه اتفاقی خواهد افتاد، آیا درآمد بیشتری ایجاد خواهد شد، پیشرفت خواهد کرد، شرکت خود را تاسیس خواهد کرد، چه دستاوردی به دست خواهد آورد.

وقتی آنها را یافتید لازم است در طراحی آینده موفق خود لحاظ کنید، هرچقدر که بیشتر آنها را تجربه کنید لذت بیشتری هم خواهید برد، پس در آینده‌تان جایی برای آنها باز کنید. خیلی از افراد از شغل خود متنفرند و حتی سعی نمی‌کنند شغلی که دوست را پیدا کنند و سالها سختی را تحمل می‌کنند بدون هیچ لذتی و انتظار پیشرفت هم دارند!

 حفظ انگیزه- چطور آینده خود را بسازیم

– پیدا کردن موردهایی که به شما انگیزه میدهد

چطور آینده خود را بسازیم

ساختن آینده موفق کار ساده‌ای نیست، به تلاش، استقامت و جرئت نیاز است، ممکن است بارها و بارها ناامید شوید، پشیمان شوید و بخواهید آن را رها کنید، توقف ما در این مرحله به خاطر نداشتن انگیزه و دلایل کافی و قدرتمند برای پیش رفتن است، پس بسیار مهم است که ما انگیزه کافی داشته باشیم و اجازه ندهیم انگیزه‌مان از بین برود، چون انگیزه و دلایل قدرتمند سوخت موتور موفقیت ما هستند.

پس آگاهانه خودتان به خودتان انگیزه بدهید، بهترین کار هم این است که اول بدانید چه چیزهایی هستند که به شما انگیزه می‌دهند، تا بتوانید در زمان لازم از آنها استفاده کنید، یافتن موارد انگیزه‌ بخش بسیار مهم است، زیرا ناامیدی و پشیمانی در کمین نشستند و هر لحظه ممکن است که حمله کنند و زهر خود را بریزند و پادزهر آنها همین موارد انگیزه‌بخش است.

– تمرکز روی موارد انگیزه دهنده

وقتی مواردی که به شما انگیزه می‌دهند را شناسایی کردید، آنها را لیست کنید تا فراموش نشوند، بعد تمرکز خود را روی آنها قرار دهید و مرتب از آنها استفاده کنید، مثل نقل و نبات در جیب خود داشته باشید، همین‌ که متوجه شدید، سطح انرژی‌تان پایین آمده، احساس ناامیدی دارد به شما دست می‌دهد از این موارد انگیزه‌ بخش استفاده کنید و اجازه ندهید ناامید شوید، نباید هیچ چیز مانع ساختن آینده موفق شما شود.

– تقویت انگیزه دهنده‌ها

قدم بعدی این است که حتی این موارد انگیزه‌ بخش را تقویت کنید و ببیند چه چیزهایی باعث می‌شود آنها قدرت بگیرند، مثلا ممکن است یک نفر فرزندانش بزرگ‌ترین انگیزه او باشند و باعث شوند با هر مشکلی روبرو شود، آن فرد با فکر کردن به آینده فرزندانش با فکر کردن به خوشبختی آنها و اینکه چطوری می‌تواند شرایط بهتر زندگی را برای خانواده‌اش به وجود آورد، آن مورد انگیزه‌بخش را تقویت کند.

 پیشرفت کردن- چطور آینده خود را بسازیم

ثبت جایگاه فعلی شما

چطور آینده خود را بسازیم

وقتی می‌گوییم می‌خواهیم آینده موفق خود را داشته باشیم، یعنی اینکه الان با آن آینده موفق خیلی فاصله داریم، پس لازم است که به سمت آن حرکت و پیشرفت کنیم، از کجا می‌خواهیم بفهمیم که آیا داریم به سمت آن حرکت می‌کنیم یا نه، بنابراین ضروری است که ابتدا جایگاهی که در آن قرار داریم را ثبت کنیم، تا با پیشرفت به سمت آینده موفق ، آن را لمس کنیم و ببینیم که در حال پیشرفت هستیم.

– انجام کارهایی که باعث پیشرفت می‌شود

بعد از ثبت جایگاه فعلی، لازم است روی کارهایی که باعث می‌شود حرکت رو به جلو داشته باشیم، تمرکز کنیم و کارهایی را انجام دهیم که ما را به سمت آینده موفق که طراحی کردیم، هدایت کند. بنابراین ابتدا این کارها را مشخص کنید، لیست کنید و بعد شروع کنید از مهمترین آنها به انجام دادن.

– ثبت پیشرفت‌های خود

وقتی کاری را که ما را به سمت آینده موفق هدایت می‌کند را انجام دادیم، مطمئنا این کار ما را کمی به جلو می‌برد اما ممکن است زیاد مشهود نباشد ولی به هر حال پیشرفت است، لازم است آنها را ثبت کنیم و روی انجام بیشتر آنها تمرکز کنیم، هر کاری که باعث می‌شود کمی جلو برویم را یادداشت کنیم، وقتی می‌بینیم که در حال پیشرفت هستیم، این کار به ما انگیزه می‌دهد. اکثر آدمها به موفقیت‌های زیادی می‌رسند اما از آنجایی که آنها را ثبت نمی‌کنند، پس متوجه پیشرفت خود نمی‌شوند و حتی فکر می‌کنند که دارند درجا می‌زنند و این فکر انگیزه و روحیه آنها را هم از بین می‌برد

چکیده

باید بدانید که داشتن یک آینده خوب یکدفعه اتفاق نمی افتد. هرکسی مسئول ساختن آینده اش میباشد. پس هرچقدر بیشتر به این موضوع فکرکنید. متمرکز میشود. و به سراغ سوالاتی که در ذهنتان است میروید، تا انگیزه پیدا کنید تا آینده خود را تصور کنید، ودر نهایت موفق شوید. ما دراین مقاله راه و روش های ساختن آینده را برای شما عنوان کردیم، تا گامی هدفمند در مورد آینده بردارید. از اینکه با ما همرا بودید سپاسگذاریم.

پاسخ دهید