چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم ، محیط کار مناسب و مثبت قطعا و بدون هیچ تردیدی تاثیرات فوق العاده ی را بر روی بازدهی کار و کارمندان میگذارد که یک جنبه مثبت و خوب می باشد.

چطور کارمندانی پرانرژی و با انگیزه داشته باشیم؟

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم
هدف‌گذاری مهم‌تر از انگیزه
فرض کنیم در یک شرکت مدیری هست که هر روز به کارمندانش انگیزه می‌دهد و می‌گوید انگیزه امروز این است و فردا چنین است و… به‌نظر من این کلمه برای افراد مختلف خیلی کار نمی‌کند. به جای این موضوع بهتر است همکار و کارمند را به سمت اهداف مشخصی سوق دهیم. در واقع بهتر است اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی تعریف کنیم که به انگیزه‌های مدون و مشخصی تبدیل شوند، در غیر این صورت انگیزه مقطعی فایده‌ای ندارد و با این شیوه نمی‌توان توقعات همکاران را مدیریت کرد. ممکن است ایجاد انگیزه، انتظارات همکاران را بالا ببرد.
به‌‌عنوان مثال انگیزه‌دهی به این صورت باشد که به همکاری بگوییم «اگر این کارها را انجام دهی مدیر می‌شوی» اما بعد از رسیدن به پست مدیریت چطور باز هم انگیزه او را افزایش دهیم؟ بدین ترتیب احتمال دارد نیروهای خوب مجموعه را ازدست بدهیم بنابراین بهتر است در میان همکاران تعهد را جا بیندازیم و از آنها بپرسیم در کار و زندگی شخصی نسبت به چه موضوعاتی تعهد دارند.
یکی از کارهایی که من به‌عنوان پاداش درنظر می‌گیرم و می‌پسندم این است که در واحد‌های مختلف قدم می‌زنم و البته کمی قبل از مسئول واحد می‌پرسم که چه افرادی به‌تازگی عملکرد بهتری داشته‌اند سپس متناسب با عملکردشان آنها را به‌طور لفظی تشویق می‌کنم.
چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم

پول کافی نیست

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم
اگر بخواهیم برای همکاران فقط انگیزه‌های مادی ایجاد کنیم بعد از مدتی از این بابت اشباع می‌شوند. من در کارم همکارانی را به‌دلیل انگیزه‌های مالی از دست داده‌ام. جریان از این قرار بود که نیرو و همکاری که در یک ماه یک میلیون تومان حقوق می‌گرفت درخواست حقوق بیشتری را برای بالارفتن انگیزه‌اش داشت و معتقد بود که با دریافت حقوق سه میلیون تومانی دیگر دغدغه‌ای ندارد، در صورتی‌که وقتی حقوق و درآمد بالا می‌رود دغدغه‌های او هم افزایش می‌یابد چون ذات انسان‌ها این‌گونه است.
پس باید برای افزایش انگیزه پکیجی داشته باشیم که شامل
مسائل مادی،
جایگاه اجتماعی،
محیط شاد و پر از انرژی،
مشارکت در تصمیم‌گیری،
توجه به مسائل معنوی و ایجاد امنیت اخلاقی باشد.
البته روی کلمات تاکید زیادی ندارم. نمی‌توان گفت انگیزه کلمه خوبی نیست و تعهد خوب است. باید دید چه واژه‌ای روی فرد کار می‌کند و در رشد و موفقیت او تاثیر دارد. کلمات قدرت زیادی دارند و گفت‌وگوهای ذهنی در پیشرفت ما تاثیرگذار هستند. هر کسی باید ببیند چه واژه‌ای برای او کار می‌کند و به او انرژی و نیرو می‌دهد.

نکته منفی اعطای پاداش‌ها

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم
 درمورد پاداش باید به یک نکته هم توجه کنیم. نکته منفی پاداش این است که احتمال دارد فرد را دچار توهم و خودبزرگ‌بینی کند. علاوه بر این یکی از مزایای بزرگ پاداش این است که عملکرد افراد ارزیابی می‌شود و بین افراد و کارکنانی که بیشتر کار می‌کنند و رشد قابل‌توجهی دارند نسبت به دیگران تمایز قائل می‌شویم. اگر سیستم پاداش نداشته باشیم افرادی که شایستگی تقدیر دارند، دیده نمی‌شوند، در این صورت همسویی سازمان از بین می‌رود و احساس رخوت به‌وجود می‌آید. شاید هم تصور کنند که عملکرد آنها به هر شکلی که باشد برای کارفرما و مدیران فرقی نمی‌کند.

 مدیریت انتظارات اهمیت دارد

گاهی پیش می‌آید که مدیران بدون اینکه به افراد حرفی بزنند جایگاهی برای‌شان درنظر می‌گیرند. مثلا ممکن است تشخیص دهند که یک فرد می‌تواند مدیر خوبی شود و زمینه‌های لازم در او وجود دارد. سؤال اینجاست که می‌شود بدون اینکه به آن فرد حرفی بزنیم انگیزه و جریانی را برای رسیدن به آن هدف ایجاد کنیم؟ باید بگویم که با این طرز فکر موافقم. اگر برای فردی برنامه‌ای داشته باشیم لزومی ندارد که از قبل ذهن او را مشوش کنیم.
باید اجازه دهیم روند رسیدن به آن مرحله را طی کند؛ مثلا ممکن است برای یک فرد برنامه‌ای داشته باشیم اما در این مدت تغییراتی در شرایط و موقعیت فرد یا مجموعه به وجود بیاید. پس نمی‌توان این موضوع را از قبل عنوان کرد چون توقعاتی ایجاد می‌کند. مدیریت انتظارات کارکنان باید به‌طور منطقی انجام شود. مدیر یا مسئول مربوطه موظف است توقعات را به‌طور منطقی در سطح قابل‌قبولی بالا ببرد و پایین نگه داشتن توقعات هم توصیه نمی‌شود. تعادل اهمیت دارد. فردی که هیچ توقعی ندارد هم برای سازمان نیروی کارآمدی نیست. از سوی دیگر فردی که توقعش بالا رفته هم مشکل‌زاست.
باید برای افزایش انگیزه پکیجی داشته باشیم که شامل مسائل مادی، جایگاه اجتماعی، محیط شاد و پر از انرژی، مشارکت در تصمیم‌گیری، توجه به مسائل معنوی و ایجاد امنیت اخلاقی باشد.
چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم

بر چه اساسی باید به کارمندان ترفیع دهیم؟

سیستم ارتقا و ترفیع شغلی باید براساس توانایی، مهارت و تعهد تعیین شود. با این جمله مخالفم که بعضی‌ها برای ترفیع شغلی سابقه کاری‌شان را مطرح می‌کنند. اگر فردی در گذشته خیلی خوب کار کرده و رشد قابل‌توجهی داشته دلیل نمی‌شود که امروز هم با کار کمتر رشد بیشتری داشته باشد و علت درخواست ترفیع را به سابقه قبلی کاری‌اش ربط دهد. فردی که برای شرایط فعلی برنامه‌ای ندارد و فقط برای آینده ایده‌پردازی می‌کند هم برای سازمان سودمند نیست چون بهتر است در حال حاضر توانایی‌هایش را نشان دهد و بعد ادعا کند که در آینده پیشرفت‌های قابل‌توجهی خواهد داشت.
چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم
متاسفانه یکی از مشکلات ما ایرانی‌ها این است که از همین جا برای رئیس‌جمهور ایران و ایالات‌متحده تعیین‌تکلیف می‌کنیم اما از اداره زندگی خودمان عاجز هستیم. نمی‌توانیم با نزدیک‌ترین فرد خانواده و همکار ارتباط برقرار کنیم اما ادعای‌مان بالاست. اگر به شرکت‌های ایرانی نگاهی بیندازید، می‌بینید که فردی برای مدیر شرکت یا رده‌های بالاتر هم تعیین‌تکلیف می‌کند. این موضوع اشکال ذاتی ماست.

 چه پاداش‌هایی مناسب هستند؟

درمورد پاداش‌دهی به کارکنان بعضی جاها عملکرد خوبی داشته‌ایم و گاهی اوقات مرتکب اشتباه‌هایی هم شده‌ایم.
البته در مواردی هم خلاقیت خوبی به خرج داده‌ایم.
فلسفه اعطای پاداش این است که فرد را نسبت به حرکت در مسیر درست و بهتر هدایت کند.
گاهی اوقات به افراد پاداش‌هایی داده‌ایم که به‌جای حرکت در مسیر رشد و ترقی، دچار حس خود بزرگ‌بینی شده‌اند.
پاداش می‌تواند در قالب وجه مالی، ترفیع شغلی یا تشویق در حضور جمع و… باشد.

 اگر مدیر یک مجموعه هستید جالب است بدانید که برای پیشگیری از این مشکل راهکارهایی وجود دارد :

_با کارمندان خود تعامل داشته باشید، اگر موضوعی ناراحتشان می کند از آن مطلع باشید و راه های شاد کردنشان را نیز بررسی کنید
چگونه محیط کاری شاد و پر انرژی داشته باشیم؟
_اگر کارمندانی وظیفه شناس دارید با رفتار خود نشان دهید قدرشان را می دانید.
-به آنان پاداش دهید  و به اصطلاح هوایشان را داشته باشید
_انتقاد پذیر باشید. گاهی برخی رفتارهای اشتباه شما باعث می شود کارمندتان احساس بدی داشته باشند
_در حضور کارمندان مختلف، یک کارمند را تحقیر و سرزنش نکنید
_اگر از عملکرد یک کارمند رضایت ندارید به شکل خصوصی با وی گفتگو کنید
_هر چند وقت یکبار بی مناسبت کارمندانتان را به بستنی، آبمیوه یا یک خوراکی ساده اما با تاثیر مثبت مهمان کنید
_به کارمندان خود فرصت شغلی بدهید اگر انگیزه و توان پیشرفت را دارند محدودشان نکنید
_صندوق قرض الحسنه تعریف کنید و نگذارید مسائل مالی با فشار شدید مانع از حس مثبت کارمندان شود
چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم

۱۲ راه برای ایجاد یک محیط کار مثبت و رضایت بخش

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم

۱٫برای تقویت کردن ،انرژی مثبت دهید.

من از شما قدردانی میکنم…
من تحت تاثیر قرار گرفتم با…
من واقعا از کارکردن با شما لذت می برم چونکه…
من راهی را که برایش زمانتان را گذاشته اید را تحسین میکنم.
شماواقعا خوب هستین در..
تیم شما نمی توانند موفق شوند بدون شما..
چند دقیقه زمان بگذارید و زمانی را که واقعا خوشحال بودید ،به یاد بیاورید و تجسم کنید که،این میتواند به خاطر کاری که انجام داده بودید،جایی که بازدید کرده بودید و یا کسی که با آن بودید در حافظه وخاطره شما ثبت شده باشد.
سعی کنید آن احساس را در ذهن خود نگه دارید وتا آنجا که ممکن است در طول روز به آن فکر کنید ؛ معنی و هدف اینکه چه کاری باید انجام دهیم تا مثبت و خوشحال بمانیم، را پیدا کنید و به دیگران نیز یادآوری کنیدکه کارتان چقدر مهم است و به آنها چیزهایی درباره ی اهداف کار خود و چگونگی ارزش دادن به ایجاد یک سازماندهی خوب به مشتریان،/دانش آموزان/ و بیماران بگویید .گاهی اوقات مشتری تنها استفاده کننده نهایی از محصولات و یا خدمات سازمان شما نیست.اما میتواند یک شخص درونی باشد؛ که به آنچه شما انجام میدهیدتکیه کند ، پس آنها میتوانند کار خود را انجام دهند.

/۲تشکر کردن در محیط کار

سپاس گذاری خود را نشان دهید از کسی که کاری انجام داده است تشکر کنید,اما انتظار تشکر شنیدن را نداشته باشید..
در مورد اینکه چه بود و چرا مفید و یا مهم بود.

۳٫شادی را گسترش دهید

به کسانی که به طور نرمال، آنها را می بینید ۲برابر لبخند بزنید و سلام کنید,اما لبخند واقعی بزنید.

۴٫به دیگران انگیزه دهید

ارسال یک پوستر جدید,تصویر و یا یک نقل قول را روی میز خود جایی که دیگران هم بتوانند آن را ببینند ،بگذارید.

۵٫ پیروزی را جشن بگیرید

جلسه را بااشتراک گذاشتن یک چیز مثبت که در گروه شما,پروژه,کار و یا غیره اتفاق افتاده است,شروع کنید و دیگران را تشویق کنید که همین کاررا انجام دهند.

۶٫جشن بگیرید

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم یک فرصت را پیدا کنید برای جشن گرفتن با دیگران ،چه یک نقطه عطف پروژه ,تولد,خانه جدیدو غیره …باشد.

۷٫تفکر مثبت را تشویق کنید

به صورت ناشناس یک نقل قول مثبت را ارسال کنید یا عکس از دستگاه کپی,قهوه ساز یا بعضی ازموارد دیگر که ترافیک سنگین را دریافت میکنند به طوری که دیگران بتوانند ببینند

چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم

۸٫راه پاسخگویی را تغییر دهید

وقتی کسی با شما در مورد چیزی (مسئله ای)مخالفت میکند ,فکرکنید”چه جالب است”به جای اینکه بلافاصله دفاع کنید.

۹٫حرکت کنید

اگر فقط با یک یا دو نفر دیگر جلسه داشته باشید، آن را یک جلسه پیاده روی کنید,بیرون برویدو پمپاژ خون خود را دریافت کنید.

۱۰٫ سرگرمی ها را اضافه کنید

یک روز را انتخاب کنید و به آن یک سرگرمی اضافه کنید برای لباس پوشیدن و یا تزئینات میز و….

۱۱٫قدردانی خود را به اشتراک بگذارید

پنج چیز که از شما در کار قدردانی میشود را بنویسید سپس حداقل با یکی از همکاران خود آن را به اشتراک بگذارید.

۱۲٫مشارکت در فعالیت های تصادفی مهربانی

برای شخص دیگری کاری انجام دهید(مخصوصا کسانی که انتظار آن را ندارند)
پیشنهاد به آنها برای کمک در چیزی.
آنها را به میان وعده ببر و مهمان کنید یا به سادگی ازآنها درمورد اینکه عصر(شب) و یا آخر هفته آنها چگونه گذشت و یا چه چیزی در زندگی آنها اتفاق می افتد را بپرسید.

نظرشما درباره چطوری محیط کار پر انرژی داشته باشیم چیست؟

پاسخ دهید