پول و سرمایه را چگونه حفظ کنیم

پول و سرمایه خود را چگونه حفظ کنیم

پول و سرمایه را چگونه حفظ کنیم

در این شرایط امروزی که شرایط زندگی بسیار سخت شده و قیمت ها ثبات ندارند، شاید شما هم به این سوال فکر کرده باشین که پول و سرمایه خود را چگونه حفظ کنیم. چند وقتی است که ارزش پول کشورمان نوسان پیدا کرده است، آنقدر که بر روی نرخ کالاها هم تاثیر گذار بوده است. بیشتر افراد با این شرایط پیش آمده پول هایشان را به سکه تبدیل کردند، برخی از آنها ارز خریدند، برخی دیگر هم کاری نکردند. یا شاید در توانشان نبوده کاری انجام دهند. ما قصد داریم در این مقاله روش هایی برای حفظ پول و سرمایه تان برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

سه استراتژی مختلف، در سه وضع مختلف برای حفظ پول و سرمایه

۱- بهترین کار سرمایه گذاری در شرایط عادی و باثبات سرمایه گذاری در فعالیت های مولد است. شما میتوانید از طریق یک کارآفرین به طور مستقیم، و یا از طریق خریدن سهام در بازار سرمایه گذاری کرد. ویا حتی در با سرمایه گذاری در بانک میتوان سودی بدست آورد. شرایط سال ۹۵ از این جنس بود. در این شرایط بهترین کار ساختن پورتفولیویی متنوع از سرمایه‌گذاری‌های مولد اقتصادی بود.

۲- بعضی وقتها یک سری از سرمایه ها به طور موقت از برابری قیمتی خارج میشوند. به این شرایط میگیم آربیتراژ و عموما هم ناشی از دخالت‌های دولتیه. در این مواقع میتوانیم با خریدن چیزاهایی که به صورت موقت ارزان شده اند. سودهای غیر عادی بالایی کسب کنیم. سودهای غیرعادی  مثلا در سالهای اخیر ارز و طلا به نرخ غیرتعادلی معامله می‌شدند، به این معنی که تغییر قیمتشون تناسبی با سایر متغیرهای اقتصادی، مثل نقدینگی، رشد اقتصادی، و تورم نداشت. مشخصا تابستون ۹۶، این عدم تعادل به نقطه ناپایدار نزدیک شد. برای همین هم خریدن ارز یا طلا در اون مقطع، خیلی پر سود بود.

۳- بعضی وقتها، اقتصاد در یک شرایط نامعلومی قرار میگیرد. در این شرایط، بازار از آرامش و پیش‌بینی پذیری نسبی برخوردار نیست. برعکس، آینده به شدت تابع تصمیمات سیاسی میباشد. یعنی بجای اینکه بازار تابع منطق اقتصادی باشد، به تصمیمات چند سیاستمدار واکنش نشون میدهد. اگر هم اون سیاستمدارها تدبیر علمی نیاندیشند، واکنش بازار ممکنه برعکس خواست سیاستمدارها باشد. نکته اصلی که وجود دارد، در این وضعیت، تصمیمات سیاسی تقریبا غیرقابل پیش‌بینی میباشند، و متعاقباً، پیش‌بینی‌های اقتصادی کم دقت میشوند.

شرایط سال۹۷ که باید هج شوند

هج کردن یعنی سرمایه‌گذاری به نیت حفظ کردن سرمایه. کسی که هج می‌کند، به سودی کمتر از سودهای مرسوم راضی میشود، اما ریسک خودش رو کاهش میدهد. این تصمیم به این دلیل میباشد، که نمیدانید بازار به کدام طرف خواهد رفت. مثلا نمیدانید دلار ۹۵۰۰ تومنی، ۱۱۵۰۰ تومن خواهد شد یا ۷۵۰۰ تومن. لذا قید سود را میزنید، و خودتان را هج میکنید، و صبر می‌کنید تا شرایط اقتصادی دوباره  به حالت عادی بگردد.

برای کسانی که از موج پر سود سال ۹۶ جا مانده اند، پذیرش سود نکردن از سرمایه‌گذاری‌های سال ۹۷ خیلی سخت تر میباشد، ولی احتمالا راهی بهتر از هج کردن (پوشش خطر) ندارند.

ویژگی های سرمایه‌گذاری‌های مرسوم توسط مردم

پول و سرمایه خود را چگونه حفظ کنیم۱

زمین:
– استهلاک ندارد.
– با تورم رشد می‌کند.
– ارزش زمین تا حدودی تابع سیاستهای شهری میباشد (جواز، تراکم، خیابان‌کشی‌های آینده و …).
– ارزش زمین در رونق ساختمان سازی میباشد.
– درآمدزایی از محل اجاره ندارد.
– پیدا کردن مشتری خیلی زمان بر است.
– هنگام خرید و فروش، هزینه بنگاهی دارد.

مسکن:
– استهلاک دارد.
– با تورم رشد می‌کند.
– هزینه انتقال سند و هزینه مالیاتی داره.
– با اجاره دادن، درآمدزایی دارد (می شه توش ساکن شد و پول اجاره نداد).
– پیدا کردن مشتری زمان‌ برمیباشد.
– هنگام خرید و فروش، هزینه بنگاهی دارد.

خودرو:
– خیلی استهلاک دارد.
– با نرخ دلار رشد می‌کند.
– ارزشش متاثر از سیاستهای تعرفه‌ای دولتی دارد.
– عملا قابل اجاره دادن نیست (اگر هم برای مسافرکشی استفاده بشه، بخشی از درآمد حاصله سهم وقت راننده است. برخی مدل خودروها برای مسافرکشی مناسب نیستند. علاوه بر اون، مسافرکشی استهلاک خودرو رو بیش از پیش افزایش می‌ده. پس عملا بگیم قابل اجاره دادن نیست).
– پیدا کردن مشتری زمان‌بر است. بسته به مدل ماشین، می‌تواند خیلی زمان‌بر باشد، یا زمان‌بری کمی داشته باشد.

طلا:
– به نرخ دلار واکنش نشان می‌دهد.
– به قیمت جهانی طلا واکنش نشان می‌دهد.
– استهلاک ندارد.
– ریسک تقلب فروشنده در عیار و وزن وجود دارد.
– خیلی سریع قابل نقد کردن میباشد.
– هنگام خرید و فروش، هزینه بنگاهی یا کارگزاری چندانی ندارد (هزینه قابل اغماضه).

سکه:
– به نرخ دلار واکنش نشان می‌دهد.
– به قیمت جهانی طلا واکنش نشان می‌دهد.
– استهلاک ندارد.
– ریسک تقلب در عیار و وزن خیلی کم میباشد.
– خیلی سریع قابل نقد کردن است.
– هنگام خرید و فروش، هزینه بنگاهی یا کارگزاری ندارد (قابل اغماض).

سهام یک شرکت:
– متاثر از شرایط اقتصادی کشور میباشد.
– متاثر از شرایط اقتصادی صنعت خاصی‌ست که شرکت در اون فعالیت می‌کند.
– متاثر از کیفیت مدیریت شرکت است.
– تحت تاثیر تورم قرار میگیرد.
– متاثر از کیفیت سیاستگذاری اقتصادی دولت میباشد؛ هم سیاست بودجه‌ای، هم سیاست پولی، هم بانکی، و هم ارزی.
– متاثر از سیاست‌ خارجیه (تحریم)
– خیلی سریع قابل نقد کردن است.
– هزینه کارگزاری و مالیات حین معامله به نسبت خونه کم میباشد.
– برعکس موارد قبل، سرمایه در کنترل فیزیکی مالک نیست، بلکه مالک فقط یک برگه قرارداد در دست دارد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک:
– تاثیر‌پذیری این نوع سرمایه‌گذاری از کیفیت مدیریت شرکت، یا وضعیت یک صنعت، کمتر از روش قبلی میباشد. علت این تفاوت، تنوع سهام‌های درون پورتفولیوی صندوق میباشد.
– فروش این سرمایه‌گذاری قدری بیش از روش قبلی زمان‌ می‌برد، اما عموما ظرف یک هفته میسرساز است.

سپرده مدت‌دار بانکی:
– سود ثابت از پیش تعیین شده که به جهش‌های تورمی و ارزی واکنشی نشان نمی‌دهد.
– از همه موارد بالا، نسبت به تورم آسیب‌پذیرترمیباشند.
– نقد کردن پیش از موعد جریمه دارد.
– ریسک عدم دریافت اصل و سود خیلی کم میباشد.
لحاظ کردن این ویژگیها، در طراحی یک استراتژی هج (hedge)،
به منظور حفظ سرمایه، مهم میباشد.

دارایی‌های سرمایه‌ای در چهار گروه قرار دارند
– سپرده بانکی
– زمین، مسکن، و خودرو
– ارز، طلا، و سکه
– سهام، و صندوقهای سرمایه گذاری مشترک

بهترین سرمایه گذاری

پول و سرمایه خود را چگونه حفظ کنیم

بهترین سرمایه‌گذاری برای هر فرد متفاوت میباشد و تابعی از سن، میزان ثروت، شرایط خانوادگی، برنامه‌های آینده، ریسک پذیری، و دیگر ترجیحات میباشد.

سپرده بانکی چگونه میباشد

در شش ماه گذشته (از دی تا تیر) ۱۳٪ تورم محقق شده که معادل ۲۷٪ تورم سالانه‌ست. پس دوره تورم تک رقمی سر آمد ه است. در پنج سال اخیر، نقدینگی ۲۳۲٪ رشد داشته، اما بخش واقعی اقتصاد ۱۸٪ رشد کرده. در چنین حالتی، انتظار حدودا ۱۸۰٪ تورم داریم، ولی در همین پنج سال، ۸۳٪ تورم محقق شده. پس قریب ۵۰٪ تورم محقق نشده باقیمانده است.

انتظار میرود در یکسال آینده، نقدینگی ۲۰٪ دیگه رشد داشته باشه، در حالیکه اقتصاد، بخاطر رکود ناشی از تحریم و تورم، رشد نخواهد داشت. یعنی بر مبنای نقدینگی، حدود ۵۰٪ تورم محقق نشده، و حدود ۲۰٪ تورم جدید، انتظار ما رو می‌کشند.

 با توجه به انتظار تورم بالا، سپرده بلندمدت بانکی سرمایه‌گذاری مناسبی نیست.

سرمایه گذرای با زمین خودرو و ملک چگونه است

خودرو بخاطر استهلاک، و زمین بخاطر اینکه قابل اجاره دادن نیست، برای سرمایه‌گذاری، بخوبی مسکن نیستند. اما اگه کسی بجهت نیاز روزانه قصد خریدن خودرو داشته باشد، یا به نیت ساختن، قصد خریدن زمین داشته باشد، خریدن شان بتعث سرمایه گذاری جالبی میشود. پارک کردن ماشین کنار پارکینگ، یا خالی رها کردن زمین، سرمایه‌گذاری مناسبی نیست. حتی مسکن هم، فقط بشرط استفاده، سرمایه‌گذاری مناسبی حساب میشود.

زمین کشاورزی یا باغ، اگر محصول بده، بسیار باارزش خواهد شد، چرا که جهش ارزی، قیمت محصولات کشاورزی رو خیلی افزایش خواهد داد. در یکسال گذشته، ارز و طلا حدوداً ۱۳۰٪ رشد کرده‌اند، ولی رشد مسکن تقریباً ۵۰٪ بوده. برای رسیدن به سطح امروز ارز، بخش مسکن باید حدود ۵۲٪ دیگه رشد کند.  انتظار میرود در آینده نزدیک، مسکن به رشد خودش ادامه بده، منتها با وجود خروج سرمایه، رکود انتظاری، و موجودی مسکن خالی، بعیده رشد مسکن به اندازه رشد ارز مورد اهمیت باشد. با در نظر گرفتن موارد بالا، بطور کلی مسکن بهتر از زمین و خودروست.

مقایسه ارز و طلا با سهام ها و صندوق ها

پول و سرمایه خود را چگونه حفظ کنیم

اگر رییس‌جمهور دست از دلار ۴۲۰۰ تومن بردارد و ارز رو به قیمت تعادلی بازار تک نرخی کند، قیمت دلار از حدود ۹۴۰۰ کنونی، تا حدود ۸۰۰۰ تومن پایین خواهد اومد و مدتی اونجا خواهد موند. طلا هم بالطبع بدنبال ارز میاد پایین. از اون طرف سود شرکتهای صادراتی هم خیلی افزایش پیدا می‌کند. بسته به تصمیمات سیاسی در آینده، ممکنه سهام صادرکننده‌ها بره بالا و ارز بیاد پایین؛ یا ممکنه سهام بیاد پایین و ارز بره بالا. البته سیاست خارجی بر سوددهی و زیان‌دهی سرمایه‌گذاری‌ها خیلی اثر خواهد گذاشت. اما پیش‌بینی در مورد موفقیت یا شکست مذاکرات دقت کافی رو نخواهد داشت.

برای هج بودن:
۱- سرمایه‌گذاری‌ها رو متنوع سازی کنید.
پس اولا هر سه گروه سرمایه‌گذاری رو بررسی کنید.
ثانیاً در گروه آخر، صندوقهای سرمایه‌گذاری مشترک رو به سهام ترجیح بدید.

۲- بهره‌بردن از سرمایه، سودش رو افزایش میدهد.
پس مسکن چون قابل اجاره‌ست، و سهام چون ارزش افزوده تولید می‌کند (چه مستقیم، چه از طریق صندوق‌ها) بهتر از بقیه مواردند. خودرو بشرط استفاده داشتن خوبد.
۳- داشتن مقداری سرمایه که به راحتی و بسرعت قابل نقد کردن باشه لازم است. پس همه سرمایه رو در زمین یا مسکن نذارید.
۴- پس بین سهام و ارز، توازن برقرار کنید.

۵- طلا خیلی متاثر از قیمت دلاره.
میشه سهم ارز از پورتفولیو رو با سکه و طلا جبران کرد.
سکه الان حدودا ۱۴٪ گرونتر از طلاست، منتها ریسک تقلب در سکه کمتر است.
در بلندمدت، سود طلا بیشتر از سکه خواهد بود، اما اگه طلافروش معتمد نمی‌شناسید و خودتون هم از عیار طلا سررشته ندارید، بخاطر ۱۴٪ سود بیشتر، در معرض تقلب قرار نگیرید.

چکیده

ما در این مقاله برای شما روش های برای پول و سرمایه تان چگونه حفظ کنید بیان کردیم. تا در این اوضاع نوسان کشور بتوانید سرمایه گذاری کنید. که بهترین نوع سرمایه گذاری در این شرایط آغاز فعالیت با بهترین کارآفرین باشد، که از طریق کارآفرین میتوانید در بازار سهام خریداری کنید. در جریان باشید. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفیده باشند. از همراهی شما سپاسگذاریم.

پاسخ دهید