ذهنیت مردم در مورد پول و ثروت

پول و ثروت

ذهنیت مردم در مورد پول و ثروت

آیا میدانید چه چیزی ثروتمندان را از فقرا جدا می‌کند؟  فوق ثروتمندان چه ویژگی‌ها و بینش‌های مشترک و مشابهی دارند؟ منظورم از فوق ثروتمندان افرادی است که میزان ثروت و دارایی‌هایشان فراتر از حیطه‌ی باورهای بیشتر مردم عادی است.

یکی از باورهای قدیمی می‌گوید طرز فکر شما، افکاری که به صورت روزانه تجربه می‌کنید برای انباشت ثروت بسیار حیاتی است؛ اما امروزه به خوبی می‌دانیم که بدون بهره‌مندی از باورها و بینش‌هایی که برای تولید ثروت طراحی شده‌اند هرگز نمی‌توانیم به هیچ ثروتی دست یابیم. همین بینش‌های اساسی است که ثروتمندان را از دیگر افراد جامعه جدا می‌کنند. همیشه قدم اول به سوی انباشت ثروت از باورهای بنیادینی شروع می‌شود که در ذهن شکل می‌گیرند.

اصلاً منظورم این نیست که اگر این باورها و نگرش‌های خاص را در ذهن خود ایجاد کنید به سادگی می‌توانید میلیاردر شوید و یا هر نوع ثروتی که آرزویش را دارید را به دست خواهید آورد چون اقدام کردن و تلاش و پشتکار نیز یکی از بخش‌های ضروری است که برای پولدار شدن باید به آن توجه کرد. برای اینکه فعالیت‌های ما به ثروت دلخواهمان ختم شود، نیاز به پایه‌ای محکم داریم که اولین بار در ذهن آدمی شکل می‌گیرد.

۱۰ بینش مشترک میلیاردها در مورد پول و ثروت عبارت‌اند از:

۱-ثروتمندان به شکست به عنوان شکست نگاه نمی‌کنند

میلیاردرها و دیگر افراد ثروتمند به شکست به عنوان شکست و بازی که برای همیشه به پایان رسیده است نگاه نمی‌کنند. بلکه برعکس، به شکست به عنوان مانعی برای رسیدن به موفقیت و فرصتی برای یادگیری می‌نگرند. همه‌ی ثروتمندان در مسیر انباشت ثروت دلخواهشان چندین و چند بار شکست‌ خورده‌اند اما همیشه شکست را فرصتی برای یادگیری می‌دانند که به رسیدن به رؤیاها و اهدافشان کمک می‌کند.هنری فورد به بهترین شکل ممکن این مورد را خلاصه کرده است: «شکست محلی برای استراحت است. فرصتی برای شروع دوباره اما هوشمندانه‌تر.»

۲-آن‌ها هرگز تسلیم نمی‌شوند

تمام میلیاردرها از چنان مقاومت و پشتکاری بهره‌مندند که این ویژگی‌ها بیشتر شبیه به یک وسواس دیوانه کننده است- اما نباید فراموش کرد که همین نگرش خارق‌العاده است که آن‌ها را به جایگاه کنونی‌شان رسانده است. آن‌ها برای دستیابی به چشم‌انداز و اهدافشان متعهد هستند و هرگز تا لحظه‌ی رسیدن به تمام اهدافشان تسلیم نمی‌شوند. استیو جابز در مورد مقاومت و پشتکار می‌گوید: «من معتقدم نیمی از چیزی که کارآفرینان موفق را از کارآفرینان ناموفق و شکست‌خورده جدا می‌کند مداومت محض است.»

۳-ثروتمندان، بزرگ فکر می‌کنند و رؤیاهای بزرگی در سر دارند

اگر رویای بزرگی نداشته باشید هرگز نمی‌توانید به آن دست یابید. به همین سادگی است. اگر می‌خواهید میلیاردر شوید باید دیدگاه بلندی داشته باشید و برای تبدیل رؤیاهای خود به حقیقت سخت و هوشمندانه کار کنید و زحمت بکشید. دونالد ترامپ می‌گوید: «من بزرگ اندیشی را دوست دارم. اگر می‌خواهید در مورد هر چیزی فکر کنید بهتر است بزرگ فکر کنید.»

۴-آن‌ها ذهنیتی قدرتمند در مورد پول و ثروت دارند

همان‌طور که قبلاً هم در این مقاله اشاره کردم، نگرش شما در مورد ثروت، پایه و اساس انباشت ثروت است. هر کسی که امروز ثروتمند است ذهنیتی منحصر به فرد و قوی در مورد ثروت داشته است. آن‌ها باور داشته‌اند که ثروتمند بودن چیز خوبی است. آن‌ها با پول احساس راحتی می‌کرده‌اند. آن‌ها با خرج کردن هم راحت بوده‌اند. در واقع، آن‌ها عاشق ثروت بوده‌اند. اگر نتوانید نگرشی صحیح و قدرتمند در مورد پول و ثروت داشته باشید هرگز نمی‌توانید پول زیادی انباشت کنید.

۵-ثروتمندان باور دارند که حاکم بر سرنوشت خود هستند

میلیاردرها معتقدند که با استفاده از مجموعه‌ای از افکار صحیح که با اقدامات گسترده و مناسب پشتیبانی شوند می‌توانند آینده‌ای روشن و موفق برای خود خلق کنند. این مورد یکی از تفاوت‌های بزرگ ثروتمندان با مردم عادی است که فکر می‌کنند هیچ کنترلی بر زندگی خود ندارند و فقط باید پذیرای واقعیت‌های زندگی باشند.

۶-پولدارها مسئولیت نتایج خود را بر عهده می‌گیرند

مهم نیست شکست بخورند یا موفق شوند، میلیاردرها همیشه مسئولیت نتایج خود را بر عهده می‌گیرند. حتی وقتی که شکست می‌خورند و با موانع پیچیده‌ای مواجه می‌شوند باز هم مسئولیت نتایج خود را بر عهده می‌گیرند چون عاشق این کار هستند و می‌دانند با پذیرش مسئولیت این پیام را به ذهن خود ارسال می‌کنند که آن‌ها قدرت تغییر نتایج منفی را دارند و تا لحظه‌ی رسیدن به موفقیت تسلیم نمی‌شوند.

۷-ثروتمندان به امنیت و خطر نکردن هیچ اعتقادی ندارند

میلیاردرها از ابتدا برای برنده شدن وارد بازی پول می‌شوند. آیا شما هم همین کار را می‌کنید؟ لطفاً اشتباه برداشت نکنید. ثروتمندان هیچ وقت با پول خود قمار نمی‌کنند اما وقتی هم که فرصت‌ها پیش روی‌شان قرار می‌گیرند با نگرش از دست ندان آنچه که دارند و یا حفظ آنچه که دارند این فرصت‌ها را از دست نمی‌دهند بلکه همیشه در چنین موقعیت‌هایی به دنبال یافتن راه‌های ثروتمند شدن هستند.

۸-آن‌ها می‌دانند و معتقدند که ثروت فراوانی در این جهان وجود دارد

ثروتمندان می‌دانند که در هر گوشه‌ی این جهان ثروت فراوانی وجود دارد و تنها زمانی که ارزشی منحصر به فرد در زندگی دیگران ایجاد کنند می‌توانند ثروت عظیمی انباشت کنند. آن‌ها می‌دانند که در کائنات به اندازه‌ی همه‌ی انسان‌ها ثروت کافی وجود دارد. این باور ثروتمندان به کلی با اعتقاد مردم عادی که فکر می‌کنند پول درآوردن سخت است و ثروتمند شدن غیرممکن، در تضاد است.

۹-ثروتمندان می‌دانند و معتقدند که ضریب هوشی (IQ) و تحصیلاتشان هیچ ربطی به پول و انباشت ثروت ندارد

پول و ثروت هیچ ارتباطی با ضریب هوشی (IQ) و مدارک و شرایط تحصیلی ندارد. پول به جیب افرادی جریان می‌یابد که فرصت‌ها را می‌یابند و ارزش خلق می‌کنند و همه‌ی میلیاردرها نیز می‌دانند که این تنها روش انباشت ثروت است. آن‌ها می‌دانند بازار است که تعیین می‌کند ثروت کجا برود و اگر شما در زمان و مکان مناسب از این فرصت استفاده کنید جریان ثروت به سوی حساب بانکی شما خواهد آمد.

۱۰-ثروتمندان معتقدند تنها زمانی ثروت به سوی شما خواهد آمد که به دیگران کمک کنید

اگر بتوانید به افراد جامعه در حل مشکل خاصی که دارند کمک کنید و این کار را در مقیاسی وسیع انجام دهید به راحتی می‌توانید ثروت بیشتری تولید کنید. میلیاردرها می‌دانند و معتقدند اگر بتوانید به آدم‌های زیادی کمک کنید تا به خواسته‌هایشان برسند به راحتی می‌توانید ثروت بزرگی انباشت کنید. زیگ زیگلار به بهترین شکل ممکن این مورد را خلاصه می‌کند: «می‌توانید به هر آنچه می‌خواهید در زندگی دست یابید فقط به این شرط که به افراد زیادی کمک کنید تا به آنچه می‌خواهند دست یابند.»

می‌دانیم که ثروتمندان انسان‌های منحصر به فردی هستند. همه‌ی ثروتمندان، میلیونرها و میلیاردرهای جهان از این بینش‌های مشترک در مورد پول و ثروت بهره‌مندند اما متأسفانه مردم عادی از این باورها بی‌بهره‌اند. اگر چه بهره‌مندی از این بینش‌ها به تنهایی نمی‌تواند شما را در زندگی ثروتمند کنند اما قطعاً می‌توانند جرقه‌ای در ذهن شما و آغازی برای شروع انباشت ثروت باشند و همین واقعیت است که موجب تولد تفاوت‌ها خواهد شد. در نهایت، این شما هستید که باید شرایط مالی‌تان را تغییر دهید.

در زیر ۵ روش معرفی شده که به شما کمک می‌کند ذهنیت مالی خود را تغییر دهید:

ذهنیت نسبت به پول ثروت

1. تغییر ذهنیت درباره‌ی پول

پول صرفا یک تعریف یا یک ایده هست واگر این باور که هرگز پولدار نمی‌شوید در ذهن شما تثبیت شود، به همان اندازه هم در این چرخه‌ی باطلِ بی‌پولی گرفتار خواهید بود. با پر کردن جای خالی در جمله زیر ذهنیت پولی‌تان را به چالش بکشید.

«به دست آوردن پول …….است.»

آیا جواب شما یکی از گزینه های سخت / پراسترس/ خسته‌کننده و نظایر اینها هست؟

اگرجواب شما یکی از این گزینه‌هاست زمان تغییر فرا رسیده است!

حال، جای خالی را با کلمات جدیدِ سرگرم‌کننده / هیجان‌انگیز / آسان و نظایر آن پر کنید و سعی کنید این ذهنیت جدید را برای یک ماه آینده در پیش بگیرید و ببینید چه چیزهایی در ذهن‌تان تغییر می‌کند.

2. خرج کردن برای چیزهای کم اهمیت را متوقف کنید.

یقینا ثروتمندانه زندگی کردن به اندازه‌ای که بتوانید خیلی راحت برای صرف غذا به رستوران بروید و یا برای رفتن به هرجا آژانس بگیرید، خیلی خوب هست. اما اگر فقط پول خرج می‌کنید چون واقعاً نمی‌دانید از زندگی‌تان چه می‌خواهید پس بایستی در مورد اینکه پول‌تان را کجا و چطور خرج می‌کنید کمی بیشتر فکر کنید.(در شیوه‌ی خرج کردن‌تان دقت به خرج دهید)

هرزمان که کیف پول‌تان را از جیب بیرون می‌آورید به این فکر کنید، «آیا این خرج کردن‌ها باعث رضایت خاطر من می‌شود و مرا به هدفم نزدیکتر میکند؟» اگر پاسخ شما «نه» هست کیف خود را در جیب بگذارید و به راه‌تان ادامه دهید. درست است که این کار ممکن هست در وهله اول آزار‌دهنده باشد ولی درنهایت وقتی شما بتوانید به اهداف بزرگ زندگی‌تان دست یابید خیلی خوشحال خواهید شد که قدرت نه گفتن در مواقع لازم را داشتید .

3. در مورد هدفی که دارید صحبت کنید وهر روز آنرا در ذهن‌تان مرور کنید.

در مورد هدف‌تان با کسانی که می‌شناسید و یا حتی نمی‌شناسید صحبت کنید، چون ممکن هست در این میان به اشخاصی بربخورید که شما را با کسانی که می‌توانند در این زمینه کمک کنند مرتبط سازند. بدین ترتیب به مرور زمان همه‌ی افراد متوجه جدیت شما خواهند شد و نیز برای مردم جالب خواهد بود که به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک کنند .

4. پس انداز را همانند یک بازی شروع کنید.

به این صورت که هر زمان از خرج کردن پول برای چیزهای غیرضروری چشم پوشی کردید پولش را کنار بگذارید و حواستان به مقدار پولی که توانستید پس انداز کنید باشد. سپس می‌توانید آن مقدار پول را در حساب بانکی خود گذاشته و یا حتی در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و به پر شدن ظرف نگاه کنید، اینکار انگیزه‌ی شما را برای پس انداز پول دوچندان می‌کند. هدف خود را از این پس‌انداز کاملاً مشخص کنید و بدانید این پول را برای چیزی‌ که برای شما واقعاً اهمیت دارد پس‌انداز می‌کنید.

5. در مورد پول درآوردن فکر کنید و ابتکار به خرج دهید.

پس‌انداز تنها راه برای پول جمع کردن نیست، شما می‌توانید پول بیشتری بدست آورید. من با اطمینان می‌گویم همین الان حداقل پنجاه روش برای افزایش سرمایه‌تان وجود دارد. باور ندارید؟

پاسخ دهید