پر استرس ترین شغل های دنیا

مشاغل پر استرس

پر استرس ترین شغل های دنیا

امروزه استرس جز جدا نشدنی از زندگی روزمره محسوب می‌‌شود. بطور کلی می‌‌توان گفت که اکثر مشاغل توام با استرس است. اما برخی از مشاغل به طور معمول دارای استرس بسیار بیشتری نسبت به سایرین است. با ما همراه باشید تا شما را با این شغل ها آشنا کنیم.
رتبه بندی پراسترس‌ ترین مشاغل بر مبنای ۱۱ فاکتور انجام می‌شود که عبارتند از:
۱- سفر کردن
۲- پتانسیل رشد
۳- ضرب الاجل
۴- فعالیت در برابر دیدگان مردم
۵- رقابت آمیز بودن
۶- مطالبات فیزیکی
۷- شرایط محیطی
۸- مواجه با خطر
۹- در معرض ریسک قرار گرفتن زندگی
۱۰- در معرض ریسک قرار گرفتن زندگی دیگری
۱۱- جلسات عمومی

لیست مشاغل پر استرس دنیا

در ادامه شما را با پر استرس ترین مشاغل دنیا آشنا می کنیم.

۱- سرباز ارتش
مشاغل پر استرس
کار کردن در ارتش قطعا سخت ترین شغل دنیا است. شغلی بسیار پر خطر با ریسک بسیار بالا که برای ورود به آن باید جانتان را کف دست تان گذاشته و قید بسیاری از مسائل را بزنید. حتی اگر مشکل خاصی در حین انجام وظیفه برایتان پیش نیاید احتمال این بسیار زیاد است که بعد از بازنشستگی با ضربات روحی بسیار شدیدی روبرو شوید. شاید برای همین خصوصیات سخت این شغل است که نظامی ها همیشه در جامعه دارای یک جایگاه خاص و ویژه بوده اند و مردمان کشورها به کادر نظامی کشورشان افتخار می کنند.
۲- آتش نشان
مشاغل پر استرس
آتش نشان بودن هم دسته کمی از شغل نظامی ندارد. با این تفاوت که شما بدون اسلحه هستید و حتی ممکن است مجبور شوید آتش جنگ ها را خاموش کنید! یک آتش نشان برای ورود به این شغل باید دارای آمادگی جسمانی بالا باشد و دوره های فشرده و سختی را پشت سر بگذراند.
وقتی شرایط این شغل را می پذیرید باید همیشه آماده حوادث و اتفاقات ناگوار در حوزه استحفاظی خود باشید. آتش نشان ها همیشه دارای جرات و شهامت بسیار بالایی بوده اند. آن ها برای نجات هم نوعان خود دل به آتش می زنند و جان تازه ای به انسان ها می دهند. حتی اگر در این شغل دارای رده های بالا هم باشید استرس شما را رها نخواهد کرد و چه بسا استرس تان بخاطر زیاد شدن مسئولیتی که دارید بیشتر هم شود.
۳- خلبانی
مشاغل پر استرس
قطعا تصور اینکه خلبان ها همان کار راننده ها را در یک بعد وسیع تر انجام می دهند یک تصور مضحک است. عده ای از انسان های خاص می توانند وارد این شغل شوند و تنها دلیل آن دشوار بودن شغل خلبانی است. برای ورود به خلبانی باید آزمون های زیادی را پشت سر بگذارید. خلبانی با هر هواپیما یک دوره خاصی دارد که نشان از سخت بودن این شغل است. خلبان ها در حین پرواز با فشار عصبی بسیار زیادی روبروی هستند. فارغ از قیمت زیاد هواپیما آن ها می توانند با یک اشتباه جان صد ها نفر را بگیرند. از همین رو خطوط هواپیمایی معتبر دارای یک روانشناس اختصاصی برای مشاوره دادن به خلبان هایشان هستند. شاید بهترین لحظه برای یک خلبان یک فرود عالی و بی نقص و رهایی از استرس پرواز باشد.
۴- افسر پلیس
مشاغل پر استرس
اگر در خیابان راه بروید و یک صحنه جرم را مشاهده کنید چه حسی به شما دست می دهد؟ مثلا چند نفر را ببینید که در حال زورگیری از یک نفر هستند. یا یک سارق کیف شما را به سرقت ببرد. قطعا دچار یک فشار عصبی شدید می شوید. حال افسر پلیسی را تصور کنید که در ساعات کاری اش بارها و بارها باید این صحنه ها را به چشم ببیند و حتی جلوی این اتفاقات را بگیرد.
پلیس ها هم مثل آتش نشان ها باید همیشه آماده باشند ولی با این تفاوت که جدای از گزارشات بیسیم، خودشان هم باید مواظب محدوده ای که در حال گشت زنی در آن هستند باشند. یک پلیس همیشه باید آماده تعقیب گریز با انسان های خطرناک جامعه باشد و فارغ از تهدیداتی که برای خودش و همکارانش ممکن است به وجود بیاید، مواظب این باشد که برای افراد عادی هم مشکلی پیش نیاید. یک نشانه گیری اشتباه با اسلحه شان ممکن است به قیمت از دست دادن شغلشان و حتی رفتن به زندان تمام شود.
۵- مسئول هماهنگی
مشاغل پر استرس
شرکت ها یا انسان های معروف معمولا یک مسئول هماهنگی برای دیدارهای خود دارند. دلیل آن هم استرس بیش از حد آن است. هماهنگ کردن رویدادها و قرار ملاقات های مدیر شرکت تان با مدیر شرکت های دیگر قطعا فشار زیادی به شما وارد می کند. یک ناهماهنگی ممکن است باعث عدم معامله دو شرکت با هم شود. یک فوتبالیست را تصور کنید که برای راحتی و فرار از استرس قرار و ملاقات ها، این وظیفه را به مسئول همانگی خود محول کرده است و آن شخص باید قرار مصاحبه،دیدار با مدیر یک باشگاه فوتبال،شرکت در انجمن های خیریه و … را به بهترین شکل انجام دهد.
۶- مسئول روابط عمومی
مشاغل پر استرس
مسئول روابط عمومی یک شرکت یا سازمان در واقع پاسخگوی مراجعین آن شرکت و سازمان است. مسئول این بخش باید پاسخگوی حجم عظیمی از انتقادات، پیشنهادات و سوالات و شکایات باشد. شما اگر نیاز به ارتباط با یک شرکت داشته باشید اولین قسمتی که برای تماس با آن به ذهنتان می رسد بخش روابط عمومی آن است.
سخنان مسئول روابط عمومی ، پاسخ به سوالات مراجعین، مواضع آن شرکت و سازمان را نشان می دهد. اگر شما مسئول هماهنگی باشید و در آن لحظه عصبانی باشید و یا حتی لبخند به لب نداشته باشید ممکن است که مشتری ها در آینده سراغ شرکت شما نیایند. قطعا راضی نگه داشتن مردم یک جامعه که دارای خصوصیات اخلاقی متفاوت هستند کار بسیار دشوار و پر استرسی است.
۷- مدیر ارشد شرکت های بزرگ
مشاغل پر استرس
نوک پیکان هر شرکتی مدیر ارشد آن است. مسئولیت تمامی بخش های شرکت به عهده مدیر ارشد است. اگر شما مدیر ارشد یک شرکت بزرگ باشید باید تمامی مسائل را ریز به ریز زیر نظر داشته باشید. حتی خطای یک کارگر ممکن است به پای شما تمام شود. امضاهای شما در زیر قراردادها سرنوشت کارمندان و سهامداران شرکت تان را مشخص می کند. شما باید به سهامداران شرکت پاسخگو باشید و تمام تلاش خود را کنید تا رای هیئت مدیره را برای اجرایی شدن ایده هایتان جذب کنید.در آخر ترس از دست دادن پست و مقام تان ممکن است کمترین مشکل استرس زا شما باشد.
۸- گوینده تلویزیون
مشاغل پر استرس
گویندگی در مقابل میلیون ها انسان آن هم به صورت زنده کاری بسیار دشوار است. شما باید در کسری از ثانیه کلماتی را که می خواهید به زبان بیاورید آنالیز کنید تا مبادا در مقابل بینندگان تلویزیون اشتباهی از شما سر بزند. زمانی که در حال صحبت یا گزارش از محل یک حادثه هستید باید تمامی حواس خود را یک جا جمع کنید تا دچار اشتباه نشوید. ممکن است با گفتن اشتباه یک کلمه، سوژه طنز بسیاری شوید.
۹- خبرنگاری
مشاغل پر استرس
خبرنگار باید همیشه مشکلات روز جامعه را پیگیری کند و آن ها را بازگو کند. فشار کاری که این قشر از جامعه تحمل می کنند بسیار بالاست. راضی نگه داشتن سردبیر، مخاطبین و کار کردن با قوانین و مقررات آن کشوری که خبرنگار در آن کار می کند بسیار سخت است.
یک خبرنگار همیشه در حال فعالیت و جنب و جوش برای یافتن یک سوژه یا یک خبر است. پیگیری پرونده های تخلف یک سازمان، گزارش یک قتل، مصاحبه با یک خلافکار یکی از صدها موردی است که می تواند استرس را به خبرنگار وارد کند. خبرنگار حتی زمانی که در حال نوشتن یک مطلب یا یک خبر است باید تمام حواس خود را برای آن مطلب صرف کند تا مبادا دچار اشتباه شود و وارد یک دعوای حقوقی شود. خبرنگاری برای یک روزنامه ای که مخالفان و رقیبانش سعی بر نابودی آن دارند بسیار سخت است.
۱۰- راننده تاکسی
مشاغل پر استرس
راننده های تاکسی از تمامی مشکلات جامعه خبر دارند! دلیل آن هم سر و کله زدن با اقشار مختلف جامعه است. در اکثر کشورهای جهان راننده تاکسی ها درآمد پایینی نسبت به مشاغل دیگر دارند و از همین رو باید تمام تلاش خود را برای پیدا کردن مسافر بکنند. مدیریت مصرف سوخت، نگهداری از خودرو، برخورد خوب با مسافران یکی از چندین فاکتوری است که یک راننده تاکسی باید رعایت کند تا بتواند کسب درآمد کند.
چکیده
همه ی افراد شاغل به نوعی استرس را تجربه می کنند و میزان آن به شغل و مقام شخص بستگی دارد. پول و مسائل پیرامون شغل دو عامل تاثیرگذار در استرس شغلی هستند. در اینجا به فهرستی از پر استرس ترین مشاغل دنیا پرداختیم که امیدواریم مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید