پرجمعیت ترین کشورهای جهان ۲۰۱۸

پرجمعیت ترین کشورها

پرجمعیت ترین کشورهای جهان ۲۰۱۸

کره زمین دارای کشورهایی است که برخی از آن ها بسیار کم جمعیت و برخی دیگر بسیار پرجمعیت هستند، در این مطلب به معرفی پرجمعیت ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ پرداخته ایم که اکثرا جزو کشورهای وسیع جهان نیز به شمار می روند. با ما همراه باشید.

۱- چین

پرجمعیت ترین کشورها

چین با داشتن جمعیتی معادل ۱ میلیارد و ۴۱۷ هزار نفر، در فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان در جایگاه اول قرار می گیرد. این کشور که در شرق آسیا واقع شده پس از روسیه، کانادا و آمریکا، چهارمین کشور وسیع جهان نیز محسوب می شود (با بزرگترین کشورهای جهان آشنا شوید). چین با ۱۴ کشور مرز مشترک دارد. از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور می توان به دیوار چین اشاره کرد که سالانه میلیون ها گردشگر را به این کشور جذب می کند.

۲- هند

پرجمعیت ترین کشورها

کشور هند نیز مانند چین در قاره آسیا واقع شده، با جمعیتی معادل ۱ میلیارد و ۳۵۰ هزار نفر، دومین کشور فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان محسوب می شود. هند مساحتی حدود ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع داشته که ۲ برابر مساحت کشور ایران است. هند همچنین به علت وجود اقوام گوناگونی که در آن زندگی می کنند، به کشور ۷۲ ملت شهرت دارد. این کشور با پاکستان، بنگلادش، نپال، بوتان، چین و برمه هم‌ مرز است.

۳- ایالات متحده آمریکا

پرجمعیت ترین کشورها

ایالات متحده آمریکا با جمعیتی حدود ۳۲۶ میلیون نفر، سومین کشور در فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان محسوب می شود. ایالات متحده آمریکا کشوری متشکل از ۵۰ ایالت، پنج سرزمین خودمختار و شماری از جزایر پراکنده است که مساحت آن ها روی هم حدود ۹٬۸۳۳٬۵۱۷ کیلومتر مربع است. ایالات متحده بزرگ ‌ترین اقتصاد دنیا را داراست که با در نظر گرفتن تاریخ مهاجرت پرشمار به این کشور از قرن هفدهم، آن را می‌ توان نقطه تلاقی فرهنگ‌ های مختلف دنیا دانست.

۴- اندونزی

پرجمعیت ترین کشورها

کشور اندونزی با داشتن جمعیتی معادل ۲۶۶,۷۹۴,۹۸۰ نفر، چهارمین کشور در فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان به شمار می رود. این کشور در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه قرار گرفته است. نام این کشور به تنهایی حقیقت جالبی را در خود جای داده؛ زیرا از دو واژه لاتین ایندوس (Indus) به معنی هندی و واژه یونانی نسوس (nesos) به معنی جزیره تشکیل شده است. این کشور با داشتن ۱۷ هزار جزیره که ۶ هزارتای آن ها مسکونی هستند، بزرگترین مجمع الجزایر جهان نیز محسوب می شود.

۵- برزیل

پرجمعیت ترین کشورها

برزیل علاوه بر قرار گرفتن در جایگاه پنجم فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان، بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی نیز به شمار می رود. این کشور جمعیتی حدود ۲۱۱ میلیون نفر داشته که زبان رسمی آن ها پرتغالی است. کشاورزی در برزیل بسیار پررونق بوده و این کشور بزرگترین صادرکننده قهوه در جهان نیز محسوب می شود. در برزیل تنوع آب و هوایی زیادی وجود دارد؛ اما بخش بزرگی از آن گرمسیری و پوشیده از جنگل های بارانی آمازون است.

۶- پاکستان

پرجمعیت ترین کشورها

پاکستان، کشوری در جنوب شرقی آسیا بوده و پایتخت آن اسلام آباد نام دارد. این کشور با داشتن جمعیتی حدود ۲۰۱ میلیون نفر، ششمین کشور پرجمعیت جهان به شمار می رود. کی تو که دومین قله بلند جهان پس از اورست است نیز در کشور پاکستان قرار دارد. پاکستان همچنین دارای فرهنگی بسیار منحصر به‌فرد و غنی بوده که طی سالیان دراز خدشه ای به آن وارد نشده است. این کشور در جنوب، مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عمان داشته و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان و از شمال شرق با چین هم مرز است.

۷- نیجریه

پرجمعیت ترین کشورها

نیجریه با داشتن حدود ۱۹۶ میلیون نفر جمعیت، هفتمین کشور در فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان است. نیجریه همچنین پرجمعیت ‌ترین کشور جهان با اکثریت سیاه‌ پوست است. این کشور در غرب آفریقا واقع شده، پایتخت آن آبوجا و بزرگ ‌ترین شهر آن لاگوس است. تاریخ اولین سکونت در این کشور به نه هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می ‌گردد. در قرن ۱۹ میلادی این کشور توسط انگلیس به استثمار کشیده شد تا اینکه در سال ۱۹۶۰ مجددا استقلال خود را به دست آورد.

۸- بنگلادش

پرجمعیت ترین کشورها

بنگلادش جمعیتی حدود ۱۶۶ میلیون نفر دارد؛ بنابراین در فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان در جایگاه هشتم قرار می گیرد. بنگلادش از نظر جغرافیای سیاسی در محاصره کامل هند قرار دارد و به دلیل واقع بودن در شبه قاره هند، شدیدا تحت تاثیر آن بوده و در نظام بین‌ المللی، مهم ترین روابط را با هند دارد. بخش کوچکی از مرزهای زمینی این کشور نیز در اشتراک با برمه است. بنگلادش در موسیقی، معماری، مجسمه ‌سازی و نقاشی پیشینه ‌ای غنی دارد.

۹- روسیه

پرجمعیت ترین کشورها

روسیه، پهناورترین کشور جهان با داشتن جمعیتی معادل ۱۴۴ میلیون نفر، نهمین کشور پرجمعیت جهان به شمار می رود. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع بوده و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و همچنین با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد. این کشور تا پیش از قرن هجدهم حکومتی نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و چندان پهناور نیز نبود؛ تا اینکه در آغاز قرن هجدهم میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به امپراتوری پهناور و نیرومندی بدل شد.

۱۰- مکزیک

پرجمعیت ترین کشورها

مکزیک که کشوری در آمریکای شمالی است، حدود ۱۳۰ میلیون نفر جمعیت داشته و دهمین کشور پرجمعیت جهان به شمار می رود. زبان اداری و کاربردی در مکزیک زبان اسپانیایی است؛ اما این کشور زبان رسمی ندارد و از سال ۲۰۰۳، حدود ۶۲ زبان بومی سرخ ‌پوستی نیز به عنوان «زبان‌ های ملی» در این کشور ثبت شده و رسمیت یافته‌ است. مکزیک بزرگ‌ ترین کشور اسپانیایی ‌زبان جهان است و حدود یک ‌سوم از کل اسپانیایی ‌زبان ‌های جهان در آن زندگی می ‌کنند.

رتبه جهانی جمعیت ایران در دنیا

پرجمعیت ترین کشورها

ایران با جمعیت بیش از ۸۲ میلیون نفر در رتبه ۱۸ جهان قرار دارد و نزدیکترین کشور به ایران، ترکیه با فاصله ای بسیار اندک قرار دارد که با توجه به رشد جمعیت بیشتر این کشور در چند سال آینده جمعیت کشور ترکیه از ایران بیشتر خواهد بود. ایران با این جمعیت ششمین کشور پرجمعیت در بین کشورهای اسلامی است. کشور اندونزی با جمعیت ۲۶۶ میلیونی پرچمعیت ترین کشور اسلامی در جهان است و در رتبه چهارم دنیا قرار دارد.

چکیده
در این مقاله در باره پرجمعیت ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ بحث کردیم که امیدواریم برایتان جذاب بوده باشد، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید