پاک کردن ذهن از فکرهای منفی

پاک کردن ذهن از فکرهای منفی

پاک کردن ذهن از فکرهای منفی

بهتر است بدانید که ذهن تمام افراد به فکرهای منفی عادت کرده است. و علت این اتفاق عملکرد مغز است که به سمت فکرهای منفی میرود. پس باید تصمیم بگیرم خودمان برای پاک کردن فکرهای منفی اقدام کنیم. ولی نباید کاری کنیم که به زور از دست فکرهای منفی فرار کنیم، چون سختی دادن به خود در این مورد فکرهای منفی را بیشتر میکند. پس بهتر است با ملامت و طبق عادات و رفتارهای روزانه برخورد کنیم تا نتیجه مثبت داشته باشد. با ما همراه باشید، تا در ادامه روش هایی برای پاک کردن ذهن از فکرهای منفی برای شما ارائه دهیم.

دلایل لازم برای خالی کردن ذهن از  افکار منفی

۱- تغییر دادن حالات رفتاری

پاک کردن ذهن از فکرهای منفی۱

با تغییر دادن حالات رفتاری و احساسی خود میتوانیم به مغز بفهمانیم که چه کاری درست است. که با انجام ندادن انها بر روی مغز تأثیر منفی نگذاریم. پس سعی کنید برای پاک کردن فکرهای منفی حالاتی که در آن قرار می گیرد را تغییر دهید. به عنوان مثال قرار گرفتن در موقعیتی که باعث شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و یا لبخند زدن بیشتر، می تواند افکار منفی را از ذهن شما دور کند.

۲- صحبت کردن با افراد قابل اعتماد

اممشکلات احساسی و عاطفی زیادی وجود دارد که بر روی آنها تاثیر میگذارند،  پس در این شرایط به سراغ کسانی برویم که قابل اعتماد هستند و با انها درد و دل کنیم. با این کار میتوانیم مقصر اصلی این مشکل را پیدا کنیم. حتی زمانی که داریم با طرف مقابل صحبت میکنیم میتوانیم علت این مشکلات را در بیان سخنان او بفهمیم. پس در این شرایط اعتماد کردن به کسی که با او درد و دل میکنید، خیلی مهم است. به همین دلیل اگر آن فرد مورد اعتماد نباشد امکان اینکه فکرهای منفی در ذهن شما بیشتر باشند زیاد است.

۳- نفس عمیق کشیدن و متمرکز شدن بر روی چیزی 

وقتی که سایه ها تمام فکرهای ذهنتان را فرا میگیرند، باید چشم هایتان را ببندید، نفس عمیق بکشید و متمرکز باشید.  این متمرکز شدن بهتر است بر روی تدر هر حال تنفس و تمرکز به چیزی به غیر از فکرهای منفی آن هم ۵ دقیقه در طول روز، به نفس عمیق تان باشد. این امر به شما کمک میکند تا ذهن شما پاک شود. بدون شک با انجام این کار به مدت چند روز، تفاوت را در خود احساس خواهید کرد. ضمن این که این اعمل می توانند در صورت وجود استرس در بدنتان، آن را نیز از بین ببرند.

۴- تغییر در روش فکر کردن

پاک کردن ذهن از فکرهای منفی

امروزه تمامی افراد در زندگی خود مشکلاتی دارند، ولی کسانی موفق هستند که بتوانند درست فکر کنند و تشخیص بدهند بجای مقابله با مشکلات وارد بحث اصلی شوند. اگر میخواهید به خودتان کمک کنید باید تصور کنید مشکلی که الان با آن مواجهه هستیم موضوع اصلی ماست نه خیالی به خودتان توانسته اید کمک کنید. در این صورت نا خودآگاه ذهن شما به سراغ روشی میرود که از موضوع فرار کند، تا در آن غرق نشود.

۵- استعداد داشته باشید

با استعداد بودن ذهن شما باعث میشود که فکرهای منفی نداشته باشد. در نهایت در این روش ذهن بجای متمرکز شدن به فکرهای منفی به فکر شکوفایی استعدادهایش می افتد. استفاده از این روش به طرز رفتار و اخلاق شما کمک میکند. برای این کار می توانید هنر های دستی و یا نقاشی کشیدن را امتحان کنید. گاهی دیدن فیلم های آموزشی که در آن ها برای تولید چیزی خلاقیت به کار برده می شود، در شکل گیری این حالت در ذهن موثر است.

۶- پیاده روی کنید

معمولا افرادی که در مکانهای بسته قرار دارند فکرهای منفی بیشتری در ذهن دارند. جالب اینجاست حتی با افرادی که  فکرهای منفی دارند برخورد داشته باشید، سریعا بر روی شما هم تاثیر میگذارد. پس در نهایت باید از این افراد دوری کنیم و به جاهایی که انرژی مثبت دارند برویم. پارک ها و موزه های باستان شناسی بهترین مکانها هستند.

۷- آماده کرن لیستی از اتفاقات مثبت

همان گونه که گفتیم ذهن ما عادت دارد فکرهای منفی را بیشتر در خود میگنجاند. بخاطر همین است که خداوند هر نعمتی را در اختیار ما گذاشته است. متمرکز نمیشوید. تمرکز بر روی اتفاقات خوشایند زندگی می تواند در پاک کردن افکار منفی موثر باشد. هر زمان که افکار منفی به سراغتان آمد نگاهی به این لیست بکنید تا داشته هایتان را به ذهن یادآوری کنید.

۸- کاهش استرس با ورزش کردن

پاک کردن ذهن از فکرهای منفی

مهمترین راه برای فرار کردن از فکرهای منفی ذهن ورزش کردن است. استرس داشتن یکی از عواملی است که موجب ایجاد افکار منفی می شود. پس با دور کردن استرس افکار منفی نیز کمرنگ می شود. علاوه بر این زمانی که ورزش می کنید بدنتان اندورفین ترشح می کند. این ماده باعث می شود شما احساسی خوبی داشته باشید. هورمون اندروفین مستقیما بر روی مغز نیر اثر می گذارد و باعث می شود تفکر مثبت همراه با زندگی سالم را تجربه کنید.

فکر منفی چیست

فکرهای منفی ایجاد شده در ذهن تا حدودی شخصیت و رفتار هر فرد را نشان میدهد. علایم ارثی، ژنتیکی، خانواده، اطرافیان و برخی موارد دیگر بر شکل گیری ذهنمان تأثیر میگذارد. فکرهای منفی و منفی بودن میتوانند اصول شروع افسردگی و بیماریهای روحی و روانی باشند. برای نمونه فکرهای منفی که در مورد هر موضوعی داریم باعث میشود که به موفقیت نرسیم.

درمان فکرهای منفی

پاک کردن ذهن از فکرهای منفی

احتملا به این موضوع پی برده اید که رد علم روانشناسی زحمات زیادی کشیده اند که بتوانند زندگی کسانی که با مشکل مواجهه هستند را ارتقا دهند. تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته در روانشناسی موجب پدیدآمدن روشهای علمی و اصولی برای درمان مشکلات شده که برای افکار منفی نیز این موضوع صادق است. در بین روشهای متداول برای درمان ریشه ای افکار منفی و به تبع آن جایگرینی افکار مثبت، روش توقف فکر (Thought stopping) یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن تفکرات منفی می باشد.

تکنیک توقف فکر یا Thought stopping

روانشناس با کمک تکنیک توقف فکر به مراجعه کننده می آموزد که بتواند بصورت ارادی افکار منفی ایجاد کند و به این طریق میزان اضطراب خود را بالا ببرد. در ادامه با یک نشانه مانند صدای برخورد خودکار به میز، شخص بلافاصله افکار مثبت را جایگزین افکار منفی می کند. با تکرار این روش تحت نظارت کامل مشاور روانشناس، شخصی که با مشکل افکار منفی روبروست می تواند این بیماری را درمان کرده و شخص مثبت اندیشی باشد. اگر فردی با افکار منفی هستید پیشنهاد ما این است هر چه سریعتر نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید.

مشکلات ناشی از افکار منفی

پاک کردن ذهن از فکرهای منفی

این موضوع می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد بوجود آورده و زمینه بروز مشکلات روحی و روانی دیگر مانند استرس، اضطراب، وسواس، افسردگی و ده ها مورد دیگر شود. عمده مشکلات ناشی از افکار منفی بشرح زیر است:

۱- نداشتن آرامش در زندگی
۲- داشتن حس افسردگی
۳- بوجود آمدن حس ترس و نگرانی مزمن
۴- عدم امکان روبرو شدن با واقعیت های زندگی
۵- کاهش اعتماد به نفس و افزایش احتمال شکست

چکیده

باید قبول داشته باشیم که ذهن انسان ها یک خصوصیات بدی را شامل میشود. که این خصوصیات باعث میشود زمانی که دوست نداریم در مورد مطلبی فکر کنیم، ذهن ما یکسره به آن فکرمیکند. در واقع میتوان گفت نوعی لجبازی کودکانه دارد که هر چقدر بیشتر به او تذکر بدهید، فکر کردن در مورد آن موضوع را بیشتر می کند. برای پاک کردن ذهن از فکرهای منفی نباید با آدم  های منفی معاشرت داشته باشیم. از اینکه ما را همراهی کردید، سپاسگذاریم.

پاسخ دهید