ویژگی های والدین موفق

ویژگی های والدین موفق

ویژگی های والدین موفق

وقتی تصمیم می‌گیرید که صاحب فرزند شوید، در واقع مسئولیت سنگین و بلند مدت تربیت او را پذیرفته‌اید. تربیت به معنی تعلیم دادن و پروراندن است. وقتی فرزندان خود را تربیت می‌کنید، به آنها می‌آموزید چگونه رفتار نمایند. خانواده اولین جامعه‌ای است که فرزندان مهارت‌های لازم را در آن یاد می‌گیرند. در واقع اولین الگو‌هایی که آن‌ها به چشم می‌بینند پدر و مادر هستند. از این رو رفتار‌های والدین در موفقیت و عدم موفقیت فرزندان بیشترین تاثیر را دارد. اگر می‌خواهید که با ویژگی‌های والدین موفق آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.

۱- شوخ طبع هستند

یکی از بهترین رفتارهایی که شما به عنوان یک پدر و مادر نمونه می توانید داشته باشید، شوخ طبعی ست. از این رو، تا جایی که می توانید فضایی شاد برای فرزندان تان ایجاد کنید. خنده فواید زیادی دارد، به عنوان مثال استرس را از شما دور می کند، فضایی ایجاد می کند که بتوانید با اعضای خانواده تان ارتباط بیشتر و موثرتری برقرار کنید، صمیمیت میان شما را افزایش می دهد و… بنابراین سعی کنید حرف هایی بزنید یا کارهایی کنید که بستر شوخ طبعی و خنده برای فرزندان تان فراهم شود.

۲- قوانین ثابتی را تعریف می کنند

بهترین پدر و مادر آنهایی هستند که برای فرزندان شان قوانین ثابتی را در نظر می گیرند. به این فکر کنید که در جایی استخدام شده اید اما هیچ کس به شما در مورد وظایف و عملکردهایتان توضیحی نداده است. در این شرایط شما تمام راهها را امتحان می کنید تا به موفقیت دست یابید یا این که نظر مدیرتان را جلب کنید. اما آیا راه جواب می دهد؟ خیر. اگر شما قوانینی را برای خود تعریف نکنید و محدودیت هایتان را نشناسید، در رسیدن به هدف دچار مشکل خواهید شد. پدر و مادرهایی که به فرزندان شان راه، قوانین و محدودیت ها را نشان می دهند، در تربیت فرزندان شان موفق تر خواهند بود. در این شرایط کودکان نیز می دانند که چه چیزی بد و چه چیزی خوب است و یاد می گیرند که در محدوده خودشان عمل کنند.

۳- عدالت را برقرار می کنند

یکی دیگر از ویژگی هایی که والدین موفق باید در خود تقویت کنند، عادل بودن است. این مورد به خصوص برای پدر و مادرهایی که چند فرزند دارند، بسیار لازم است. والدین عادل، بین فرزندان شان فرق نمی گذارند. از طرف دیگر آنها انعطاف پذیرند، یعنی با توجه به شرایط عمل می کنند. به عنوان مثال اگر یک بار فرزند شما اشتباه کرد، نباید بدترین مجازات را برای او در نظر بگرید، به او اجازه دهید که از اشتباه اش درس بگیرد. در صورت تکرار اشتباه، شما می توانید تنبیه هات را نیز شدت بخشید. تصمیماتی بگیرید که به نفع فرزند خودتان است، نه به نفع شما. اگر شما عدالت را در مورد فرزندان تان به کار گیرید، آنها نیز به شما احترام خواهند گذاشت.

۴- دخالت بیجا نمی کنند

این که ببینید فرزند شما در حال دعوا با کودک دیگری ست، مطمئنا شما را خوشحال نخواهد کرد اما این که شما به جلو بروید و خودتان را درگیر این دعوا کنید، کار اشتباهی ست. بهترین پدر و مادرها آنهایی هستند که در این شرایط به کودک شان یاد می دهند که بدون دخالت بزرگ ترها، خودش از حق اش دفاع کند. البته اگر فرزند شما واقعا نیاز به کمک داشت، باید وارد عمل شوید . اما در کل والدین موفق آنهایی هستند که به کودک شان اجازه اشتباه کردن را می دهند. شما باید به کودکتان اجازه دهید تا پیروزی، شادی، تنهایی، ناامیدی و شکست را تجربه کند. اگرچه دیدن فرزندتان در شرایط سخت، شکنجه آور است اما به رشد او کمک زیادی خواهد کرد.

۵- اعتماد به نفس دارند

شما به عنوان پدر و مادر، از آنچه هستید باید راضی باشید. این که مدام فکر کنید برای فرزندتان کم گذاشته اید، تنها استرس شما را بیشتر می کند. اگر فکر کنید که دیگران تا زمانی شما را دوست دارند که در زندگی تان موفق هستید و به محض این که اشتباه کنید از چشم های آنها خواهید افتاد، تنها خودتان را عصبی می کند. موفق ترین والدین آنهایی هستند که اعتقاد دارند نمی توان همه چیز را تحت کنترل خود درآورد. این که خودتان را باور داشته باشید، هدیه ای ست که به زندگی تان آرامش می دهد.

۶- بخشنده هستند

ویژگی های والدین موفق

اگر شما والدین خوبی باشید، اشتباهات فرزندان تان را می بخشید. اگر چه بخشیدن برخی اشتباهات دشوار است اما شما باید این رفتار را با خودتان تمرین کنید. نه تنها فرزندان، بلکه دوست، همسر و حتی خودتان را ببخشید. اگر شما فرزندتان را ببخشید، او یاد می گیرد که اشتباه بخشی غیر قابل اجتناب است و امیدش را از دست نمی دهد. او یاد می گیرد که حتی با اشتباه هم نزد خانواده اش عزیز خواهد بود و در نهایت او از اشتباهاتش درس می گیرد و قوی تر خواهد شد.

۷- مسئولیت پذیر هستند

نه تنها شما مدام کودکتان را زیر نظر دارید، بلکه او هم حواسش به شما هست. او بیشتر از کارهای شما یاد می گیرد تا حرف هایتان. اگر شما به اطرافیانتان احترام بگذارید، به آنها عشق بورزید، صادق باشید، سخت کوش باشید… کودک تان نیز از شما یاد خواهد گرفت و این رفتارها را نه تنها در خانه، بلکه در مدرسه و کوچه و خیابان نیز تکرار خواهد کرد. تعریف والدین خوب مطلق و ثابت نیست. چیزی که ممکن است به نظر یک نفر از ویژگی‌های والدین خوب باشد، ممکن است در قالب تعریف شخص دیگری نگنجد اما عموماً این ویژگی‌ها و عادات در والدینی که مهارت‌های فرزند پروری مناسب را تمرین می‌کنند، قابل مشاهده هستند.

نکاتی که والدین موفق در تربیت فرزندانشان در نظر می گیرند

برای اینکه شما به یک پدر و مادر خوب برای فرزندان خود بدل شوید باید به یک سری نکات در این راستا توجه کنید که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

۱- درباره ارتباطات فیزیکی بسیار آگاه و محتاط هستند
کودکان، بخصوص درسالهای ابتدایی تولد، نیاز دارندبه آغوش کشیده شوند، حمل شوند و گاها تنبیه شوند. برخی ازخانواده ها می ترسند که نکند اینگونه ارتباطات فیزیکی نزدیک و یا حتی اجازه دادن به فرزندان برای خوابیدن درتختخواب والدین، منجر به وابستگیه شدیدی میان کودکان وآنها شود درواقع، این گونه فرزندان با اعتماد بیشتری نسبت به عشق خانواده خود بزرگ میشوند و همینطور اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود خواهند داشت.

۲- استقامت و پایداری دارند
بسیاری از والدین قوانینی را وضع میکنند، و زود آن را فراموش میکنند، و یا درمقابل عدم اجرای آن تسلیم میشوند. اگر بابا به کوچولو میگوید که بازی های رایانه ای تنها برای یک ساعت درروز مجاز است، تنها برای یک ساعت باید مجاز باشد حتی اگر کوچولو اوقات تلخی کند ویا ناراحت بشود درغیراینصورت، دفعه ی بعدی جان کوچولو به قوانین و خواسته های پدر هیچ احترام و ارزشی قائل نخواهد شد.

۳- عادات و اخلاق خوب را به فرزندانشان می آموزند و خود آن را انجام می دهند
چرا که انجام این فعل های خوب تاثیری به بلندای یک عمر زندگی برفرزندان خواهد داشت. صفات شخصیتی خوب و اخلاق پسندیده ، به رفتاری اطلاق میشود که در جامعه ازآن به عنوان عرفی از ادب و مقبولیت اجتماعی یاد شود فرزندان هرگز این رفتارها و اخلاقیات را یاد نمیگیرند مگرآنکه خود شما بصورت عملی آنها را انجام دهید وبه آنها نیز بیاموزید. بهترین راه، تهیه ی یک لیست ازاین خصوصیات و رفتارها بوده که باید آن را به دیواره ی اتاق مطالعه ی آنها بچسبانید.برای داشتن این لیست به این بخش توجه کنید.

۴- پند واندرزهای خود را ابتدا خود تمرین می کنند
اگرشما عادت دارید برروی مبل لم دهید و برای ساعت ها مشغول تماشای تلویزیون باشید، از دیدن فرزندان خود درمقابل تلویزیون درتمام طول روز عصبانی نباشید. کودکان آنچه را میبینند بیشتراز آنچه به آنها گفته، انجام می دهند. اگر میخواهید فرزندانتان را از انجام دادن کاری بترسانید، قبل ازآن حتما به خودتان نگاه کنید که آیا آن را انجام می دهید یا خیر . خودتان را قبل از فرزندتان اصلاح کنید.

۵- به فرزندانشان اهمیت خواب کافی را می آموزند

ویژگی های والدین موفقخواب، یک نیاز ضروری برای بشر بشمار میرود که کودکان نیاز بیشتری نسبت به بزرگسالان به خواب دارند. خواب خوب شب برای عملکرد مطلوب فیزیکی و روانی ضروری است.

۶- زود پیوند برقرار می کنند
بسیاری از والدین نسبت به دختران و پسران جوان خود مبنی براینکه در دسترس نیستند، اعتراض دارند اغلب این شکوه ها از ساکت تر شدن فرزندان، پاسخ های کوتاه و یک کلمه ای آنها برای هرسوالی، همراه نبودن با خانواده و غیره، سرچشمه میگیرد ، کلید اساسی درباره حل این مشکل و همچنین جلب اعتماد آنها دربیان مشکلاتشان، برقراریه زودهنگام این پیوند است. از ابتدای نوپایی کودک این ارتباط را قوی بسازید، به کودک گوش فرا دهید، با او صحبت کنید، صبور باشید و هرگز به دیده حقارت به آنها نگاه نکنید و آنها را مورد تمسخر قرار ندهید.به تک تک فرزندانتان زمان سپری کنید؛ بعضی اوقات با آنها به پیاده روی بروید مطمئن باشید که به آرامی این پیوند قوی تر خواهد شد و تا همیشه و حتی تا در بلوغ نیز پابرجا خواهد ماند.

۷- باور دارند که از هر دست بدهید از همان دست میگیرید
فرزندانتان را به چشم یک مسئولیت نگاه نکنید و نپندارید که آنها نقطه مقابل پیشرفت یا مسائل مهمتری درزندگی و یا لذت های بیشتر و یا حتی داشتن سلامتی بیشتر شما هستند. این انتخاب شما بوده که بچه دار شدید و حالا که انتخاب کردید این مسئولیت شماست که آنها را درست بار بیاورید. نکته اصلی اینجاست که اگر شما از داشتن بچه لذت ببرید، پدرومادر بودن یه شغل بسیار جذاب و دوست داشتنی برای شما خواهد بود.

بسیاری از مادران ازاینکه درکنار کودک بیمار خود، شب را تا صبح بیدار بوده اند شکایت میکنند یا اینکه مجبور میشوید بیدار شده و به فرزندتان شیر بدهید درحالی که همسرتان در کناره ی شما غرق در خواب آرام است تمام اینها به پایانش می ارزد . یک روز، وقتی که گهواره خالی شد، می توانید به عقب بنگرید و بگویید که کارتان را خوب انجام داده اید و احساس رضایت داشته باشید که فرزندانتان را خوب بزرگ کردید و هیچ چیز نمیتواند جای این حس رضایت رابگیرد.

۸- گوش می دهند 
کمترحرف بزنید و بیشتر گوش دهید، این یک حقیقت درباره تمامی رابطه هاست. اما در رابطه والدین و فرزندان بیشتر مورد توجه است. حتی اگر بسیارمشغول انجام کاری هستید، هنگامی که فرزندتان به سراغ شما می آید و ازشما توجه درباره مساله ای را میخواهد، همه ی کارتان را متوقف کنید، سر و بدنتان را بسمت فرزند خود بچرخانید و به او گوش فرا دهید. باور کنید، فرزندتان تمامی بد خلقی هایش را متوفق خواهد کرد.

۹- تهاجمی نیستند اهل منطق هستند

ویژگی های والدین موفقهیچ میدانید که صدای آرام بسیار قدرتمند تر از صدای بلند در دیپلماسیست؟ گاها ممکن است که بادیدن یک اتاق بهم ریخته کنترل خود را ظرف ۵ دقیقه ازدست بدهید گرچه بعنوان یک قانون به یاد داشته باشید که درهنگام عصبانیت بافرزندتان صحبت نکنید و یا برسرش داد نزنید. مدت کوتاهی صبرکنید تاآرام شوید سپس با او صحبت کنید، نیازی نیست که صدای خود را بالا ببرید. اگر او قانونی را شکسته و نمیتواند تلویزیون ببیند یا غذا بخورد این تنبیه را برای ساعات یک هفنه ی او اجرا کنید ، اما درکمال آرامش و خونسردی، و نه با بالابردن صدای خود و یا حتی عصبانیت و تهاجم .

۱۰- وظایف خانه را زودتر انجام می دهند
هنگامی که فرزندان درسنین پایینی هستند، دوست دارند در کارهای خانه کمک کنند، مانند شستن ظرفها و یا جارو کردن زمین به آنها اجازه دهید. دراغلب موارد این کار برای شما کار بیشتری را به دنبال دارد اما مساله ای نیست. با بزرگترشدن آنها، اشتباهاتشان نیز کاهش می یابد و بیشتر کمک حالتان خواهند بود. درنظر داشته باشید که اگر درکودکی مورد تشویق واقع نشوند، ممکن است هیچوقت نتوانند درکارهای خانه به شما کمک کنند. هرگز به آنها درقبال انجام کارهای خانه پول یا شیرینی بعنوان پاداش ندهید تمیز نگه داشتن خانه و انجام کارهای منزل ازمسئولیت های هرشخص بشمار میرود. پیر و جوان . خانه هتل نیست.

چکیده
از آنجایی که همه فرزندان به پدر و مادر خود به چشم یک راهنما و الگو نگاه می کنند بنابراین رفتار والدین تاثیر فراوانی بر روی فرزندان دارد و می تواند موفقیت و یا حتی شکست را برای فرزندان به ارمغان بیاورد. برای ویژگی هایی که والدین موفق دارند نمیتوان یک نسخه یکسان پیچید ولی همه آن ها در یک سری ویژگی ها مشترکند که ما در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

۱ نظر

  1. یاد گرفتن مهارت های تربیت فرزند و این ویژگی هایی که گفتین خیلی مهمه ولی متاسفانه در کشور ما بهشون اهمیت داده نمیشه

پاسخ دهید