ویژگی های محیط کاری مناسب

محیط کاری مناسب

ویژگی های محیط کاری مناسب

فضا و محیط کاری که در آن مشغول به فعالیت هستیم بسیار مهم است. چون محیط کاری جایی است که در آن روزانه ساعات طولانی را مشغول به فعالیت هستیم و انجام وظایف و مسئولیت ها هستیم بنابراین علاوه بر داشتن یک محیط کاری با تجهیزات کافی و امکانات خوب دوستانه بودن این محیط نیز مهم است که یک تیم کاری بتواند به خوبی به انجام مسئولیت هایش بپردازد.یکی از راه های موفقیت در کسب و کار ایجاد محیط کاری مناسب برای کارمندان میباشد. فضای مناسب محیط کار تاثیر بسزایی در بالا بردن قدرت خلاقیت و نوآوری کارمندان دارد. در نتیجه با ایجاد فضای مناسب در کسب و کار می توانیم قله های موفقیت را فتح کنیم. در این مقاله با ۱۹ نکته کلیدی در ایجاد محیط کاری مناسب با شما خواهیم بود.

گام اول در ایجاد محیط کاری مناسب :استخدام کارمندان مناسب

استخدام کارمندان مناسب اولین قدم در راستای ایجاد محیط کاری مناسب و موفقیت در کسب و کار می باشد. در انتخاب کارمندان سعی کنید افرادی را انتخاب کنید که در کار خود حرفه ای باشند و بتوانند در محیط کاری مثبت و پر انرژی به فعالیت بپردازند.

گام دوم در ایجاد محیط کاری مناسب :ایجاد فضای کاری تمیز و شیک

سعی کنید محیط کاری شیک و مناسبی را برای کارمندان فراهم کنید. و فضای تمیزی برای کارمندان ایجاد کنید. ایجاد فضای کاری تمیز و شیک سبب می شود تعامل میان کارمندان افزایش یابد. سعی کنید تجهیزات اداری مناسبی برای محیط کاری خود فراهم کنید.اگرچه ایجاد فضای کاری شیک و استفاده از تجهیزات اداری و مبلمان دارای هزینه می باشد ولی باعث می شود کارمندان شما بیشتر به کار خود علاقه مند شوند و در کار خود موفق باشند

گام سوم در ایجاد محیط کاری مناسب :فضای کار دارای نور کافی باشد

محیط کاری مناسب

فضای کار و شرکت شما باید دارای نور کافی باشد چرا که نور کم باعث خستگی چشم و تاری دید می شود. سعی کنید فضای کاری با نور کافی برای کارمندان خود ایجاد کنید. چرا که با ایجاد فضای کاری مناسب انرژی کارمندان بیشتر می شود و کارمندان می توانند بهتر در راستای موفقیت شرکت گام بردارند.

گام چهارم در ایجاد محیط کاری مناسب :ایجاد محیطی برای استراحت کارمندان

فضای کاری شرکت باید دارای بخشی جداگانه برای کارمندان باشد تا کارمندان در آن بخش استراحت کنند. کارمندان نیاز به مکانی دارند که در بخشی از ساعت کاری بدون مزاحمت برای کارمندان دیگر به استراحت بپردازند.

گام پنجم در ایجاد محیط کاری مناسب :ایجاد حس راحتی در کارمندان

سعی کنید احساس آرامش و راحتی را در کارمندان خود ایجاد کنید. این امکان را به کارمندان خود بدهید تا محیط کاری مناسبی را برای خود ایجاد کنند آن ها می توانند میز و صندلی خود را انتخاب کنند و از وسایل مورد نیاز خود در محیط کاری استفاده کنند. بهتر است این امکان را به کارمندان خود بدهید که زمان خود را مدیریت کنند و زمان استراحت و انجام وظایف مربوطه را خود تعیین کنند.

گام ششم در ایجاد محیط کاری مناسب :پروش همکاری در بین کارمندان

محیط کاری شرکت باید به گونه ای باشد که امکان همکاری و تعامل کارمندان وجود داشته باشد. تعامل و همکاری کارمندان سبب می شود گام های کلیدی در راستای تعالی و موفقیت برداشته شود. به طور غیر مستقیم این انگیزه را در کارمندان خود ایجاد کنید که با همکاری یکدیگر در راستای خلاقیت بیشتر عمل کنند.

گام هفتم در ایجاد محیط کاری مناسب: تشویق کارمندان

محیط کاری مناسب

یکی از راه های بهره وری بهتر در محیط کاری تشویق کارمندان می باشد. بهتر است در این راستا امکاناتی را برای کارمندان فراهم کنید تا بهتر بتوانند وظایف خود را انجام دهند.

گام هشتم در ایجاد محیط کاری مناسب :زمان مشخصی برای ناهار در نظر بگیرید

یکی از راه های ساده برای کمک به بهبود روابط کارمندان با یکدیگر داشتن وعده های غذایی با هم می باشد سعی کنید زمان مشخصی را برای صرف وعده های غذایی در نظر بگیرید تا کارمندان در کنار هم به صرف وعده غذایی بپردازند.

گام نهم در ایجاد محیط کاری مناسب :فعالیت های سرگرم کننده در ساعات کاری ایجاد کنید

سعی کنید رویدادهای ماه را ازجمله جشن تولدها، مناسب ها و اعیاد را جشن بگیرید و با این کار فعالیت های سرگرم کننده برای کارمندان خود ایجاد کنید. با ایجاد این فعالیت ها در ساعات کاری علاوه بر اینکه ساعات دلنشینی را برای کارمندان خود فراهم می کنید آن ها را علاقه مند به کار خود خواهید کرد و انگیزه آن ها را افزایش می دهید.

گام دهم در ایجاد محیط کاری مناسب :اجازه دهید کارمندان در شرکت حرکت کنند

نشستن طولانی مدت در یک جا قدرت تفکر بهتر را از کارمندان شما می گیرد و به آن ها اجازه نمی دهد در راستی رشد و تعالی گام بر دارند. این امکان را برای کارمندان ایجاد کنید که دقایقی را در خارج از میز خود سپری کنند چرا که داشتن آزادی در تحرک منجر به تفکر بهتر می شود.

گام یازدهم در ایجاد محیط کاری مناسب :به سلامتی کارمندان توجه کنید

در صورت امکان سعی کنید فضایی را برای ورزش کارمندان خود تهیه کنید و یا آن ها را به انجام تمرینات ورزشی تشویق کنید. انجام تمرینات ورزشی تاثیر قابل توجهی در شادی و بهره وری کارمندان شرکت دارد و منجر به موفقیت کارمندان می شود.

گام دوازدهم در ایجاد محیط کاری مناسب:ارتباط نزدیکی با کارمندان خود داشته باشید

در دنیای مدرن امروز ارتباطات رو در رو کاهش یافته است. سعی کنید با کارمندان خود تعامل نزدیکی داشته باشید با آن ها صحبت کنید و از پیشنهاد ها و انتقادات آن ها آگاه شوید.

گام سیزدهم در ایجاد محیط کاری مناسب :از کارمندان خود بیش از حد کار نکشید

محیط کاری مناسب

یکی از دلایلی که باعث می شود کارمندان کار خود را ترک کنند این است که کارفرمایان کار دو یا چند نفر را به یک نفر محول می کنند. بسیار مهم است که شما در حد توانایی کارمندان خود به آن ها کار محول کنید و اگر میزان کار شرکت در بازه ای از زمان افزایش یافت کارمندان جدیدی را استخدام کنید و یا کار ها را برون سپاری کنید.

گام چهاردهم در ایجاد محیط کاری مناسب:بیان خود را با کارمندان تغییر دهید

سعی کنید به جای دستور دادن به کارمندان خود نظر آن ها را بپرسید و به طور هوشمندانه از آن ها بخواهید تا وظایف مورد نظر را انجام دهند به طور مثال می توانید به جای جمله, شما باید کار خاصی را انجام دهید از جمله با هم این کار را انجام دهیم استفاده کنید. استفاده از چنین واژگانی سبب می شود که حس مسئولیت پذیری کارمندان را افزایش دهید و در راستای موفقیت گام بردارید.

گام پانزدهم در ایجاد محیط کاری مناسب:انعطاف پذیر باشید

این امکان را برای کارمندان خود ایجاد کنید که برای خود برنامه ریزی کنند و وظایف خود را در صورتی که تداخلی در کارهای کلی شرکت ایجاد نشود به انتخاب خود انجام دهند.

گام شانزدهم در ایجاد محیط کاری مناسب:آموزش های لازم را به کار کنان بدهید

مسلما کارمندان شما می خواهند در محیط کاری بهترین نتیجه را داشته باشند و وظایف خود را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند. شما به عنوان کارفرما موظف هستید امکانات لازم را در اختیار آن ها قرار دهید و در صورت نیاز آموزش های لازم را برای آن ها فراهم کنید همچنین وظایف و مسئولیت های افراد را مشخص کنید تا کارمندان وظایف خود را به درستی انجام دهند.

گام هفدهم در ایجاد محیط کاری مناسب :دادن باز خورد به کارمندان

شما به عنوان کارفرما موظف هستید که بازخوردی از نظرات خود را به کارمندان نشان دهید تا کارمندان در صورت مثبت بودن نظر شما تشویق شوند. کارمندان دوست دارند که در مقابل کار های مثبت خود تشویق شوند و از آن ها قدردانی شود.

گام هجدهم در ایجاد محیط کاری مناسب:ایجاد فرهنگ قدردانی

محیط کاری مناسب

فرهنگ قدردانی و تشکر را در شرکت رواج دهید. چرا که تشکر از کارمندان سبب افزایش شور و اشتیاق کارمندان و افزایش نوآوری در شرکت می شود. سعی کنید در صورت موفقیت پروژه های شرکت از تک تک افراد تشکر کنید.

گام نوزدهم در ایجاد محیط کاری مناسب:گرفتن باز خورد کارمندان

کارمندان از اینکه نظرات آنها را بشنوید و در تصمیم گیری های خود به کار ببرید خوشحال می شوند. پس بهتر است در پروژه های شرکت خود از آن ها کمک بگیرید و سعی کنید نظرات آن ها را در راستای سود بیشتر در کسب و کار بشنوید.

چکیده
به طور کلی محیط‌های کاری مختلف شرایطی متفاوت نسبت یکدیگر دارند که با استفاده از وابستگی به درجه و رشته کاری می‌توان آنها را از یکدیگر متمایز نمود. شرایط فیزیکی محیط کار شامل فضای کار، نوع میز و صندلی، ابزارهایی که افراد با آنها کار می‌کنند همانند کامپیوتر تا تجهیزات صنعتی، نوع چیدمان میزها، تفکیک فضاها بر حسب نوع کار گروه‌های مختلف و… را می‌توان مواردی از این دست دانست. مناسب بودن این شرایط، از پیش‌نیازهای اولیه افزایش کارایی افراد است.امیدوارم این مقاله در راستای افزایش بهره وری در کسب وکار شما مفید بوده باشد و بتوانید محیط مناسبی را برای کارمندان فراهم کنید تا آن ها با علاقه بیشتر به انجام وظایف خود بپردازند.

پاسخ دهید