وسواس فکری چیست

وسواس فکری چیست

وسواس فکری چیست

یک روان‌شناس، وسواس فکری را اختلالی با ریشه در ترس و اضطراب خواند که موجب تکرار غیرارادی اعمال روزانه و افکار وسواسی می‌شود.افکار شخصی که درگیر این اختلال است به طور معمول حول محور یک موضوع خاص می‎چرخد و وی اختیاری برای کنترل افکار خود ندارد. به ‌عنوان مثال مدام نگران ابتلا به بیماری یا از دست دادن سلامتی‌اش است و به شکل مصرانه‎ای به انجام آزمایش‎های پزشکی می‌پردازد.

وسواس فکری ،افکار ناخواسته، تصویرهای ذهنی تکراری می باشند که برای شخص غیر قابل قبول و یا نفرت انگیزند. در واقع وسواس یا اختلال وسواس فکری یک اختلال روانی مزمن است که در آن فرد مبتلا، افکار وسواسی غیر قابل کنترلی پیدا می کند و مجبور به تکرار بیش از حد برخی رفتارها می شود. وسواس فکری از جمله ی ناگوارترین و دردناک ترین مشکل های روان شناختی بوده و از لحاظ فکری بسیار فرساینده می باشند. گاهی این وسواس فکری شامل آسیب به دیگران می‌شود. مثلاً فرد چاقویی به دست دارد و در ذهنش این طور فکر می کند که اگر چاقو به گردن همسرش بخورد، چه خواهد شد. البته این کار را نمی‌کند ولی همین نحوه تفکرش باعث آزار او می‌شود.

علائم وسواس فکری

وسواس فکری چیست

وسواس فکری شامل افکار دائمی و ناخواسته، امیال یا تصاویری هستند که باعث ناراحتی و اضطراب می شوند. فرد گاهی سعی به نادیده گرفتن آن ها می کند و گاهی برای رهایی از این افکار رفتار اجباری خاصی انجام می دهد.
برخی از شایع ترین انواع وسواس فکری عبارتند از:
۱- اضطراب داشتن در مورد میکروب ها، خاک یا ترس از آلودگی
۲- نیاز به تقارن و نظم کامل
۳- نگرانی از این که افکار یا اعمال او به دیگران صدمه بزند و حس می کند با انجام کارهای روتین خاص می تواند از دیگران محافظت کند.
۴- نگرانی درباره چیزهای کم اهمیت یا بی ارزش
۵- افکار یا تصاویر پریشان کننده در مورد خود یا دیگران
۶- افکار ناخواسته درباره تجاوز، روابط جنسی یا اعتقادات مذهبی
۷- افکار مرتبط با نحس بودن چیزی یا خرافات

عوامل موثر در افزایش خطر بروز وسواس فکری

۱- ژنتیک : آزمایشات نشان داده است که فاکتورهای ژنتیکی هم در ابتلا به این بیماری موثرند. اگر این اختلال در فامیل درجه یک شما وجود داشته باشد ، احتمال بروز این اختلال در شما نیز بیشتر است.
۲- ساختار و کارکرد مغز : مطالعاتی در این زمینه انجام شده است و شواهدی نیز مبنی بر وجود ارتباطاتی بین ساختار و کارکرد مغز و ابتلا به اختلال وسواس وجود دارد ولی هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه کاملا احساس می شود.
۳- محیط : محیطی که فرد در آن پرورش پیدا کرده است و افراد خانواده نیز در بروز و یا عدم بروز این اختلالات موثرند. افرادی که در دوران کودکی مورد سوء استفاده ی جسمی و روحی و یا آسیب های دیگر قرار می گیرند ، بسیار بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به وسواس فکری هستند.

افراد دارای وسواس فکری چگونه فکر می کنند

وسواس فکری چیست

مبارزه علیه وسواس فکری یک نبرد تنها و خصوصی است. ۳ موضوع اصلی وسواس فکری شامل افکار پرخاشگرانه غیر قابل پذیرش، جنسی و یا کفر آمیز است. بیمار، از این تصویرهای ذهنی یا افکار ناخواسته مشمئز کننده و ظاهراً غیر قابل توضیح رنج می برد. اصطلاح وسواس فکری برخی اوقات به منظور دربرگیری افکار مکرری که ذهن را به خود مشغول می دارد مورد استفاده قرار می گیرد.افرادی که از وسواس فکری رنج می برند، به این امر واقفند که این افکار از تراوش های ذهن خودشان می باشد . در نتیجه این خصوصیت ها و ترکیب آنها با ویژگی های ناخوشایند مضمون وسواس فکری، فرد را عموما در برابر وسواس فکری مقاوم نشان می دهد. بیمار سعی می کند با تمامی افکار مزاحم مقابله کند، آنها را سرکوب کند، به چالش بکشد، فروبنشاند، رد کند یا مسدود کند . وسواس فکری می تواند احساس خجالت ، تنفر، ترس، تردید و بی اعتمادی نسبت به خود را به بار آورد. بیماران دارای وسواس فکری تمایل دارند . دیدگاه واخلاق خودشان را زیر سوال ببرند و ممکن است کم کم احساس ناامنی، شرور بودن، غیرطبیعی بودن و یا قرار گرفتن در مرز جنون کنند .

چکیده
وسواس یک رفتار تکرار شونده غیر ارادی است، بنابراین فرد در مورد آن نباید احساس گناه کند و نیازی به جبران آن ندارد. احساس گناه، وسواس را تشدید می کند.اختلال وسواس فکری، یک اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط درمورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارایی می‌انجامد.در واقع در ذهن فرد وسواسی، اختلالی به وجود می‌آید که توقف قطعی آن فکر حاصل نمیشود. اغلب مبتلایان به وسواس فکری نیز، افکار بیهوده و شرم آور یا وحشتناکی در ذهن خود به وجود می‌آورند که این افکار در چرخه‏ای بی‌پایان، مرتب تکرار می‌شود.حال که با وسواس فکری آشنا شدید با ما همراه باشید تا در مقاله های بعدی شما را با راه های درمان وسواس فکری آشنا کنیم.

پاسخ دهید