همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

روانشناسی خرافات ها

اصلا چرا درباره همه چیز خرافات وجود دارد و چه چیزی باعث میشود خرافات بین مردم گسترش پیدا کند. بهتر است به این پرسش پاسخ دهیم که اول خرافه چیست و سپس همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها را مفصلا شرح میدهیم. در ابتدا میپرسیم خرافه چیست و ریشه های اجتماعی و روانشناختی آن کدام است؟ آیا هر ایده، اندیشه و رفتاری پس از مدتی به خرافه بدل می شود. عوامل آن کدام هستند؟  در راز ثروت به روانشناسی خرافات ها میپردازیم.

همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

خرافه را هر نوع عقیده نامعقول و بی‌اساس تعریف کرده‌اند.
حقوق‌دانان نیز برای تمایز قایل شدن بین خرافات از دیگر باورها به مفهوم انسان معقول متوسل می‌شوند و بر این اساس خرافه چنین تعریف می‌کنند:
هر عقیده و عملی که آدمهای معقول و تحصیل کرده آن را خرافی می‌شناسند.
همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

انواع خرافات

۱- خرافات فردی

۲- خرافات اجتماعی

یکسری از خرافت بخشی از نظام باورهای مشترک اجتماعی هستند مثل باور به خوش شانسی یا بدشانسی ، فال زدن و…
 تجربه‌های غیبی مانند ادراک فراحسی و اعتقاد به نیرو و توانایی ذهن در حرکت دادن اشیا می‌باشد.
نوع دیگر خرافات شخصی است و آن باورها و رسومی است که یک فرد شخصا و برای خود ابداع کرده و بر این باور است که برای موفقیت در کارها یا پیشگیری از یک خطر به یکسری اعمال دست بزند.

منشا و علت ایجاد خرافات

اگر خرافات حاصل اشتباه در ادراک ، حافظه یا قضاوت باشد اصلاح آنها باید کار ساده‌ای باشد.
اگر خرافات ناشی از فشارهای اجتماعی باشد باید از بین رفتن این فشارها ، خرافات نیز از بین بردند اما واقعیت این است که مردم به سختی دست از افکار خرافی برمی‌دارند و سرسختانه به آنها چسبیده‌اند به همین جهت احتمال می‌رود خرافات  ریشه در درون شخصیت افراد داشته باشد.

اسپینوزا درباره خرافات و عدم قطعیت می‌نویسد:

اگر آدمیان قواعد مشخصی برای اداره امور زندگی خود در اختیار داشتند و یا بخت همیشه با آنها یار بود، هرگز به خرافات روی نمی‌آوررند. اما چون اغلب به مشکلات برمی‌خورند که قواعد موجود پاسخگوی آنها نیست، بین ترس و امید سرگردان شده و سخت زود باور می‌شوند.
همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

سیر تحولی و رشد

با توجه به مطالب بالا ، لازم می‌آید که پژوهشهای نظامداری در این‌باره انجام گیرد. مثلا آیا روز سیزدهم ماه واقعا روز نحسی است یا نه؟
به این منظور می‌توان مثلا تعداد تصادفهایی را که در این روز بخصوص در مقایسه با روزهای دیگر اتفاق می‌افتد بررسی کرد و اگر تعداد آنها در این روز نسبت به روزهای دیگر بیشتر بود، نتیجه گرفت که این عقیده صحیح است.
اما باید به این واقعیت مهم توجه کرد که باورها و عقاید ، فقط چیزهایی نیستند که درون سر قرار داشته باشند، بلکه آنها بر رفتار ما تاثیر می‌گذارند.

مثالی درباره روانشناسی خرافات ها

اگر مردم ایمان راسخ داشته باشند که سیزدهم ماه ، روز نحسی است همین اعتقاد ، در رفتار آنها تاثیر گذاشته و آنها را در آن روز بخصوص
حساس‌تر
مضطرب‌تر
مرددتر
ساخته و احتمال تصادفات در تمام این شرایط بالاتر می‌رود.

چشم انداز آینده بحث

شواهد در حاضر حاکی از آن است که وقتی امکان کنترل محیط کمتر می‌شود گرایش مردم به خرافات بیشتر می‌شود.
وقتی افراد احساس می‌کنند که نمی‌توانند برای شرایط زندگی خود که از آن راضی نیستند کاری یا تغییری انجام دهند به افکار و عقاید خرافی متوسل می‌شوند.
تحقیقات نشان می‌دهند که انواع رفتارهای خرافی در طبقه پایین اجتماع:
افراد دارای سطح هوشی و تحصیلاتی پایین
آنهایی که در محیط خانوادگی خود دارای والدین مستبد و انظباط خشن هستند
همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

چه شخصیت های به خرافات تمایل دارند:

۱- شخصیت منفعل

۲- شخصیت خود شبفته

۳- شخصیت وسواس و مضطرب

۴- شخصیت پانورائید

خودشیفته ها بیشتر به خرافه گرایش دارند

این افراد نیز به دیلیل اینکه می خواهند خود را بالاتر و آگاه تر از دیگران نشان دهند برای آگاهی از آینده نامعلوم به باورهای خرافی و کارهایی مانند فالگیری گرایش دارند.
 با بیان اینکه ممکن است باورهای خرافی وغلط نسل به نسل در یک خانواده منتقل می شود، می افزاید:
باشگون بودن فلان روز و یا پوشیدن فلان لباس برای انجام کارهای مهم از جمله اعتقاداتی است که در میان نسل های مختلف دیده شده و به دیگران نیز انتقال یافته است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه برخی افراد برای تایید کارهای خود و همچنین اطلاع از آینده حاضرند پول های کلانی به رمالان و دعانویسان بپردازند، می گوید: این در حالی است که همین افراد برای پرداخت ویزیت یک مشاور و یا روانشناس که با چند جلسه مشاوره مشکلات خانودگی و شخصیشان را حل کرده هزار اما و اگر می آورند.
همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

انفعال تقویت کننده خرافات

به گفته چراغی شخصیت های منفعل که نه گفتن را یاد نگرفته اند از دیگر تیپ های شخصیتی هستند که در معرض باورها و رفتارهای خرافاه گرایانه قرار دارند.
کسانی که به سرعت تحت تاثیر القائات دیگران قرار می گیرند و به خیال داشتن تصوری از آینده به کارهای غیر عقلانی روی می آورند.
با بیان اینکه بسیای از افراد رضایت خاطر نسبی از رفتارها و اعتقادات خرافی کسب می کنند که آنها را بیشتر به این سمت می کشاند، خاطرنشان می کند: تصورهای غلط ذهنی و مشکلات خانوادگی در خانواده های متزلزل افراد منفعل را به سمت باورهای واهی و اقدامات خرافی می کشاند که باعث آسیب دیدن بیشتر خانواده و بدتر شدن شرایطشان می شود.

روان درمانی با تلقین مثبت

آقا! شما تحصیل کرده ای، این خرافات چیه؟!
وقتی زندگیم را به فال سپردم
در روانشناسی تلقین و کمک گرفتن از ماوراءالطبیعه یکی از تکنیک های درمانی در حل مشکلات است.
کارهایی مانند دعا کردن و یا توسل به امامان از جمله توصیه هایی است که ممکن است یک روانشناس برای حل مشکلات مراجعه کننده داشته باشد اما برخی افراد سودجو مانند رمالان و فالگیران از اثرات تلقین در زندگی افراد سوء استفاده می کنند.
با بیان اینکه خرافات منحصر به شرق نیست و در غرب نیز اعتقادات خرافی در میان افراد زیادی وجود دارد، اضافه می کند: هر چقدر افراد بیشتری در جامعه باورهای خرافی و غیرمنطقی داشته باشند حرکت منطقی جامعه کندتر می شود و هزینه های اقتصادی و اجتماعی بیشتری به کشور تحمیل می شود.
همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

مرز باریک دین و خرافه

دکتر چراغی مرز بین باورهای دینی و اعتقادات خرافی را یک مرز بسیار باریک می داند و می افزاید:
افراد با کوچکترین اشتباهی می توانند از این مرز باریک عبور کنند و باورهای خرافی در آنها جایگزین اعتقادات دینی شود.
وی با تاکید بر اینکه قرآن برای زدودن خرافات و جهل از زندگی انسان آمده است، اظهار می کند:
اما برخی از همین کتاب برای ترویج خرافه و باورهای غیرعقلانی استفاده می کنند و با کارهایی مانند سر کتاب باز کردن یا دعا نویسی از اعتقادات مردم برای رسیدن به منافع خود سود می برند.

خرافه اعتقادات دینی را متزلزل می کند

همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

خرافات در افراد تبدیل به باور شود تغییر دادن آن بسیاری سخت خواهد بود، می افزاید:

ایجاد وسواس های فکری و عملی از جمله آسیب های روانشناختی است که افراد با باورهای خرافی را درگیر می کند. ضمن اینکه باعث تقویت شخصیت نارسیستیک و افزایش انفعال فکری و رفتاری در افراد منفعل می شود.

وی به آسیب های اجتماعی خرافات اشاره می کند و می گوید:

افزایش اختلافات خانوادگی و آسیب دیدن روابط اجتماعی افراد در جامعه از پیامدهای افزایش گرایش به باورهای خرافی است که افراد را درگیر می کند.
چراغی با اشاره به روی آوردن به عرفان های کاذب و یا رفتارهای غیرعقلانی دسته جمعی در پی شایع شدن برخی باورهای خرافی در میان یک جمع، تاکید می کند:
این اعتقادات و باورهای خرافی که شبکه های اجتماعی نیز به گسترش آنها کمک می کند می تواند فرد را از اعتقادات اصیل و صحیح دینی دور کند و با تضعیف این اعتقادات جامعه را در برابر باورهای نادرست و آسیب های مختلف بی دفاع سازد.
همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

سطوح مختلف شخصیت انسان

۱- شخصیت انسان رفتار است ک سطحی قابل مشاهده برای شخصیت انسان است.
۲- نظریات نیات انسان که میتواند به عنوان موثرترین پیشگویی کننده رفتار انسان باشد.
۳- نگرش ها هستند که شامل احساسات مثبت و منفی نسبت بع یک شی یا موضوع می باشد.
همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

نظریات پدیده خرافات از دید روانشناسی

نظریه یادگیری اسکینر

نظریه یادگیری اجتماعی

نظریه همرنگی اجتماعی

نظریه فروید

را درباره خرافات مطالعه کنید.

همه چیز درباره روانشناسی خرافات ها

نظر شما درمورد خرافات چیست؟

باما همراه باشید.

پاسخ دهید