هلدینگ چیست

هلدینگ چیست

هلدینگ چیست

امروزه نام شرکت های هلدینگ در بازار تجارت نامی آشناست که بسیاری از شرکت ها موفق دنیا تحت این نام فعالیت می نمایند، این نوع شرکت برای نخستین بار در دنیا در سال ۱۸۳۳ از ادغام دو شرکت بزرگ بوجود آمد. همچنین فعالیت شرکت هلدینگ در ایران از حدود پنج دهه گذشته و با پیشرفت صنایع در ایران رایج گردید. پس از آن شرکت های مادر (هلدینگ) با هدف های تکمیل زنجیره ارزش و برقراری ارتیاط میان شرکت ها ی تابعه شکل گرفتند و توسعه یافتند. در این مقاله برای آشنایی با شرکت هلدینگ یا مادر به ارائه یکسری تعاریف ارائه شده می پردازیم، با ما همراه باشید.

شرکت هلدینگ یا نگهدارنده شرکتی است که، صاحب سهام مهم شرکت‌های دیگر می‌باشد. این اصطلاح عموماً برای شرکتهایی به کار می‌رود که کالا یا خدمت تولید نمی‌کنند؛ در عوض، هدف آن‌ها این است که با مالکیت سهام دیگر شرکتها، گروهی از شرکت‌ها را تشکیل دهند. شرکت‌های هلدینگ منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می‌شوند، و همچنین می‌توانند به مالکیت و کنترل تعدادی از شرکت‌ها منجر شوند.

در ایالات متحده، مالکیت ۸۰ درصد یا بیشتر از سهام قابل رأی دهی و ارزش‌گذاری شده، قبل از تثبیت منافع مالیات از قبیل سود سهام معاف از مالیات ادعا شده، باید مشخص شوند. این‌گونه است که، اگر شرکت A مالکیت ۸۰ درصد یا بیشتر از سهام شرکت B را دارا باشد، معاف از پرداخت مالیات سود سهام پرداخت شده به سهامداران شرکت B می‌شود. در پرداخت سود سهام از A به B، در اصل شرکت A پول نقد را از یک شرکت به شرکتی دیگر منتقل می‌کند. همانگونه که سود سهام برای سهامداران مشروع و عادی می‌باشد، هر کدام از سهامداران، مالیات معمول بر سود سهام را پرداخت خواهند کرد. گاهی اوقات، یک شرکت در صورتی می‌تواند شرکت هلدینگ اصلی شناخته شود که در کنار نام خود هلدینگ را اضافه کند.

هلدینگ چیست ۱) ویژگی‌های شرکت هلدینگ

شرکت‌های مادر، به دو دسته کلی از نظر مشخصات کلی تقسیم میشوند: نوع اول از شرکت‌های مادر، شرکت‌های سهامی هستند که علاوه بر عملیات بازرگانی، بخشی از سرمایه خود را صرف خرید سهام در شرکت‌های دیگر می نمایند و به آنها شرکت کنترل کننده می گویند. نوع دوم از شرکت‌های مادر، شرکت‌های سهامی هستند که تمام سرمایه خود را صرف خرید سهام در شرکتهای دیگر می نمایند و فعالیت بازرگانی ندارند و به آنها شرکت دارنده می گویند.

هلدینگ چیست ۲) مزایا و معایب تاسیس شرکت هلدینگ

هلدینگ چیست

بهره مندی از معافیتهای مالیاتی، محفوظ ماندن شخصیت حقوقی شرکتهای تابعه، کاهش ریسک به علت وجود شخصیت حقوقی جداگانه شرکتهای تابعه، امکان رعایت قوانین مختلف در کشورهای دیگر به علت وجود شخصیت حقوقی مستقل شرکتهای تابعه، حذف عملیات پر هزینه انتقال عنوان مالکیت املاک، اگر برخی از عملایت سود کافی نداشته باشند، فقط کافی است شرکت فرعی مربوطه، منحل شود. که به طور خلاصه می توانیم مهمترین مزایای ایجاد شرکت مادر را به مواردی چون کاهش ریسک، کنترل با مالکیت محدود و تفکیک حقوقی مورد عنایت قرار دهیم و از معایب تاسیس و تشکیل این نوع شرکتها می توان به افزایش مالیات به طور نسبی اشاره نمود و نیز سهولت انحلال اجباری شرکتهای تابعه.

هلدینگ چیست ۳) انواع شرکت‌های هلدینگ

در مجموع چهار نوع شرکت هلدینگ وجود دارد.
۱ – هلدینگ هایی که از یک شرکت بزرگ ایجاد شده اند مانند هلدینگ ایران خودرو.
۲ – هلدینگ‌های محصولی یعنی همه شرکتهای آن یک نوع محصول تولید میکنند.
۳ – هلدینگ‌های زنجیره تامین یعنی همه شرکتهای آن در راستای نیل به یک هدف مشترک فعالیتهای گوناگون دارند مانند هلدینگهای نفتی از عملیات اکتشاف تا پخش.
۴ – هلدینگ مختلط یعنی از شرکت‌هایی با فعالیتهای مختلف ایجاد شده است.
توجه داشته باشید، در شرکتهای مادر دو نوع استراتژی پیگیری میشود، نخست اینکه سهام چه شرکتهایی را جهت کنترل بخرند و دیگر اینکه، از چه نوع روش مدیریتی برای اداره و کنترل شرکت تابعه استفاده نمایند.

هلدینگ چیست ۴) مشهورترین هلدینگ‌های پذیرفته شده در بورس ایران

۱- هلدینگ توسعه صنایع بهشهر
۲- هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد
۳- هلدینگ سرمایه گذاری غدیر
۴- هلدینگ گروه صنعتی ملی
۵- هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)

هلدینگ چیست ۵) سه هلدینگ بزرگ ایران

هلدینگ چیست

۱- بنیاد تعاون ناجا
۲- بنیاد تعاون سپاه
۳- آستان قدس رضوی
این سه هلدینگ بخش مهمی از فعالیت های عمرانی، مالی و نفتی کشور را برعهده دارند و تاکنون بارها اعلام کرده اند که با بخش خصوصی رقابت ندارند. هلدینگ آفریقا نیز با بیش از ۱۲ سال تجربه موفق و کسب رضایت از مشتریان، با هدف مشاوره به سازمانها و شرکتها و انجام خدمات مختلف اداری، تاسیس گردید.

هلدینگ چیست ۶) انگیزه دولت ها برای ایجاد شرکت های هلدینگ

۱- افزایش بازده عملیاتی و مالی
۲- اعمال کنترل بر شرکت های دولتی
۳- انتقال به بخش خصوصی
۴- ادغام و یکپارچه سازی بخش های مختلف
۵- نجات شرکت های در آستانه ورشکستگی

چکیده
شرکت نگهدار یا شرکت هلدینگ شرکتی سهامی است که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه مستقیماً زیر نظر مدیران و هیئت مدیرهٔ شرکت اصلی است. شرکت هلدینگ با خریدن بخش عمده‌ای از سهام شرکتی دیگر، می‌تواند در آن شرکت حق رای داشته باشد، که در این صورت به شرکت دوم شرکت فرعی (یا وابسته) هم گفته می‌شود. شرکت‌های فرعی هویت قانونی خودشان را به عنوان شرکت‌های مجزا حفظ می‌کنند،. اما کنترل هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت نگهدار خواهد بود. شرکت های هلدینگ مزایا و معایبی دارند که در این مقاله به آنها اشاره شد امیدواریم مورد استفاده شما کاربران عزیز قرار گرفته باشد.

۴ نظر

  1. چه جالب سپاه هم هلدینگ محسوب میشه نمیدونستم،ولی ایران بجز امنیتش خیلی از پیشرفتها و آبادانیشو مدیونه سپاهه

پاسخ دهید