نکته های خرید خانه

نکته های خرید خانه

نکته های خرید خانه

خرید خانه برای اولین بار، هم می‌تواند دلهره آور بار باشد و هم وسوسه انگیز. این در حالی است که شما قدرت خرید خانه را در محدوده پولی که جمع کرده و یا قرار است وام بگیرید داشته باشید و یا نهایتا مجبور به اجاره نشینی مجدد باشید. ما در این یادداشت به بررسی نکاتی که قبل از خرید خانه باید رعایت شوند پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

اولین قدمی که برای خرید خانه باید بردارید این است که اهداف بلند مدتتان برای خرید خانه چیست؟ و چگونه مالکیت خود را بر اساس آن برنامه، سازگار می‌کنید. این هدف ممکن است به دلیل مقدار زیادی پول باشد که به هدر می‌رود و یا می‌خواهید، اجاره بهایی که پرداخت می‌کنید را جایگزین وام مسکن کنید، در واقع این کار خیلی ملموس است. برخی هدف از صاحب‌ خانه شدن را نشانه‌ ای از استقلال خود می‌بینند و از این که مالک خانه شوند لذت می‌برند. کاهش اهداف برای مالک شدن، تصویر بزرگی است که شما را در مسیر درستی قرار می‌دهد. در اینجا پنج سوال کلیدی برای خودتان مطرح کنید.

۱- کدام نوع خانه مناسب شماست

در هنگام خرید خانه چندین گزینه برای خرید وجود دارد. به طور مثال؛ یک خانه سنتی تک واحده، یک آپارتمان، یک خانه تک واحدی مدرن و یا یک ساختمان با ۲ الی ۴ واحد و یا یک مجتمع مسکونی بزرگ. هر گزینه‌ ای برای خودش معایب و مزایایی دارد. بسته به نوع مالکیتتان این گزینه‌ ها هم تغییر می‌کنند. بنابراین تصمیم بگیرد که کدام گزینه به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید. شما می‌توانید قیمت خرید تمام گزینه‌ ها را بررسی کرده و با مقدار پولی که قرار است، صرف خرید خانه کنید، مقایسه کنید تا بتوانید برخی از گزینه‌ ها را به راحتی یا به اجبار حذف کنید.

۲- کدام خانه ایده آل شما خواهد شد

در هنگام خرید خانه انعطاف پذیری داشته باشید. چون احتمالا این خرید بزرگترین خرید زندگیتان باشد. در این باره لیستی را برای خود فراهم کنید. شما باید در این لیست تمام نیازهای خود را در نظر داشته باشید. در واقع لیست شما باید شامل خواسته‌ های اولیه شما مانند محل مورد نظر، متراژ خانه، دسترسی به بازار و یا ایستگاهای حمل و نقل عمومی، به خصوص در کلان شهرها باشد. توجه به جزئیات مثل نوع مصالح ساخت، سن و نمای خانه، نوع کف پوش و حتی طرح حمام و آشپزخانه و دیگر چیزهای ریز و درشت در مرحله بعدی قرار دارد.

۳- به چه مقدار می‌توانید وام مسکن تهیه کنید

قبل از خرید خانه، مهم است بدانید که وام دهندگان مسکن به چه میزان وام با چه شرایطی در اختیارتان قرار می‌دهند. شاید شما به فکر یک خانه ۲۰۰۰۰۰ میلیونی باشید، اما وامی که در اختیار شما قرار می‌گیرد ۱۰۰۰۰۰ میلیون تومان باشد. با این شرایط شما باید ۱۰۰۰۰۰ میلیون باقی ماند را خودتان از قبل تهیه کرده باشید. باید به‌فکر پس دادن وام مسکن به‌صورت ماهانه باشید، با توجه به بدهی‌ هایی که دارید آیا می‌توانید اقساط چنین وامی را پرداخت کنید؟ بدون آنکه به زحمت بیافتید و یا از دیگران قرض کنید؟ درآمد ماهانه خود را با اقساطی که قرار است، پرداخت کنید، مقایسه کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید آیا توانایی صاحب خانه شدن را دارید یا نه.

۴- چه میزان می توانید برای خرید خانه هزینه کنید

نکته های خرید خانه

گاهی اوقات بانک‌ها با گرو نگه داشتن سند منزلی که قرار است، خریداری کنید به شما با شرایط خاص وام پرداخت می‌کنند یا برخی بانک‌ ها به شما حواله خرید مسکن اعطا می‌کنند. البته این حواله‌ ها سود زیادی دارند. برخی موسسات نیز با شرایط خاص وام در اختیار متقاضیان مسکن قرار می‌دهند. شما با یک پرس و جوی ساده با کسانی که از این وام‌ ها استفاده کرده‌اند، می‌توانید پی ببرید که کدامشان به صرفه‌ تر است و بار هزینه‌ کمتری روی دوشتان قرار می‌دهد. حتی با یک سرچ ساده در اینترنت نیز می‌توانید به جواب پاسخ خود برسید.

۵- برای خرید خانه از چه کسانی کمک بگیرید

شما می‌توانید با پرسش از املاکی‌ ها، خانه‌ ای را که نیاز دارید را با توجه به هزینه‌ ای که برای آن در نظر گرفته‌ اید، پیدا کنید. البته (توجه داشته باشید که در اینگونه موارد به سخنان یک بنگاهی بسنده نکنید، حتی می‌توانید از مردم کوچه و بازار مخصوصا مغازه داران در این باره پرسش کنید تا رنج قیمت واقعی را به دست آورید. جستجو در اینترنت هم می‌تواند بر معلوماتتان بیفزاید) بعد از این مرحله می‌توانید خانه‌ ای را که قرار است خریداری کنید را مشاهده کنید. البته متخصصینی در این امر وجود دارند که شما با کمک گرفتن از آنها می‌توانید سوالات متداولی که از بنا و یا مقدار وامی که به آن تعلق گرفته است، سوال کنید. اگر چنین افرادی را پیدا نکردید، می‌توانید از صاحب خانه و اسنادی که در اختیارتان قرار می‌دهد، به صحت و سقم بنا پی ببرید. در این گونه مواقع حتما با اشخاصی که اطلاعاتی در مورد نحوه خرید و فروش مسکن دارند مشورت بگیرید.

هنگام خرید خانه به این نکات نیز توجه کنید

نکته های خرید خانه

۱- هنگام خرید خانه به این نکته توجه کنید که برخی وام‌ ها به خانه‌ های بالای ۱۲، ۱۵ و ۲۰ سال تعلق نمی‌گیرد. از طرفی اگر خانه‌ ای با سن بالای ۳۵ خریداری می‌کنید به تعداد واحدهای ساختمان توجه کنید. خانه‌ هایی با سن بالای ۳۵ عملا کلنگی محسوب می‌شوند و ارزش آن‌ها بیشتر مربوط به زمین ملک است. با توجه به اینکه هرچه سن خانه و اپارتمان بیشتر باشد مخارج آن نیز بیشتر خواهد شد، اگر توان مالی بالایی دارید ترجیحا آپارتمان نوساز خریداری کنید.

۲- سن خانه یکی از اعدادی است که به سختی می‌توان آن را فهمید. عددی که در سند یا پایانکار مشاهده می‌کنید عدد واقعی سن خانه نیست، زیرا ممکن است سند یا پایانکار خانه پس از گذشت چند سال از ساخته شدن ساختمان صادر شده باشد. سن واقعی ساختمان را می‌توان از روی قبض برق متوجه شد. سالی که کنتور برق راه‌ اندازی شده است، سال واقعی ساخته شدن ساختمان است.

۳- اگر در محله‌ ای شلوغ زندگی می‌کنید، حتی اگر ماشین ندارید نیز آپارتمانی با پارکینگ خریداری کنید. شاید اکنون نیازی به پارکینگ نداشته باشید ولی هنگام فروش ابتکار عمل بیشتری خواهید داشت.

۴- هر زمان که شما در بنگاه مشاورین املاک خرید و فروشی انجام می‌دهید حتما باید کد رهگیری بگیرید. کد رهگیری باعث می‌شود فروشنده نتواند همزمان خانه را با چند نفر معامله کند و خیال شما از این بابت راحت خواهد بود.

۵- سعی کنید تا جای ممکن خانه پیش‌ خرید نکنید، با توجه به اینکه نمیتوان برای خانه ساخته نشده کد رهگیری دریافت نمود، با پیش خرید خانه ریسک نکنید.

۶- توجه کنید که در فرایند خرید خانه، تحت تاثیر حرف‌ های غیرمنطقی مشاورین املاک یا فروشنده قرار نگیرید. بدون در نظر گرفتن گفته‌ های آنها تصمیم‌گیری کنید.

۷- با وجود قیمت پایین‌ تر ترجیحا آپارتمان طبقه ۴ بدون آسانسور را نخرید. فارغ از سختی که رفت و آمد به طبقات بالا برای شما خواهد داشت، مشتریان این طبقات کمتر هستند. در وضعیت رکود مسکن، حتی طبقه همکف نیز به سختی معامله می‌شود، پس با خرید آپارتمانی در طبقه ۴ ریسک نکنید. طبقه ۴ بیشتر برای اجاره دادن استفاده می‌شود.

۸- به تعداد واحدها توجه کنید. هر چقدر ساختمان کم واحدتر باشد بهتر است و هرچه تعداد واحدها بیشتر باشد، تقاضا برای آن کمتر است.

نکته های خرید خانه

۹- ممکن است فروشنده به صورت وکالتی خانه را خریده باشد، در این حالت اولا مطمئن شوید شخصی که وکالت داده است مالک اصلی خانه باشد و تاریخ انقضای وکالتنامه نیز نگذشته باشد، دوما از درج اختیار فروش در وکالت نامه اطمینان حاصل کنید. احتمال دارد فروشنده نیز از شخصی خریده باشد که او هم به صورت وکالتی خانه را خریداری کرده، و یا حتی ۳ یا ۴ نفر به صورت وکالتی از هم خریده باشند، در این حالت علاوه بر بررسی موارد ذکر شده، مطمئن شوید همه اشخاص حاضر در این چرخه در قید حیات هستند، زیرا اگر یکی از آنها فوت کرده باشد ممکن است با چالشهای متعددی مواجه شوید.

۱۰- مشخصات ملک را با آنچه در سند ثبت شده است مطابقت دهید. به پلاک ثبتی، آدرس، کروکی و کد پستی درج شده در سند توجه کنید.

۱۱- اگر ملک مورد نظر در حال حاضر در دست مستاجر است، پیش از معامله تکلیف مستاجر را مشخص کنید.

۱۲- اگر ملک دارای پارکینگ اختصاصی و انباری خارج از خانه باشد، این موضوع باید در سند آمده باشد. قبل از معامله آن را چک کنید.

۱۳- سعی کنید ملک را به صورت وکالتی خریداری نکنید و همه مراحل ثبت سند ملک به نام خودتان را انجام دهید.

۱۴- برای پیدا کردن گزینه‌ها می‌توانید به سایت‌ های مربوط به ملک مثل دیوار، شیپور، آلونک، ملکانا و… مراجعه کنید و عکس‌ها و شرایط گزینه‌ها را ببینید و یا حضوری به مشاورین املاک رجوع کنید. برخی از این سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها (مثل ملکانا) دارای تور مجازی هستند و به کمک آن شما می‌توانید به طور کامل فضای داخل و بیرون خانه را ببینید. با استفاده از تور مجازی میتوانید بدون حضور فیزیکی، درون خانه را مشاهده کنید. همچنین برای دستیابی به گزینه های بیشتر می‌توانید آگهی‌های مربوط به املاک در روزنامه همشهری و سایت راهنما را نیز بررسی کنید.

۱۵- به نورگیر بودن خانه توجه کنید. نورگیر بودن یک مزیت محسوب میشود؛ آپارتمان‌هایی که با برجهای بلند محاصره شده‌اند نورگیری کمتری داشته و همچنین منظره کمتری در اختیار شما قرار خواهند داد.

۱۶- آرامش شما در این خانه وابسته به همسایه‌ هایتان است. حتما قبل از خرید از چند نفر پرس‌و‌جو کنید تا اگر رفتارهای مشکوک یا سر و صدای بیش از حد در ساختمان وجود دارد پیش از خرید متوجه شوید.

۱۷- هنگام بازدید از خانه، توجه کنید که دیوارها و سقف طبله نکرده باشند و رطوبت نداشته باشند. (داخل کمدها و سرویس بهداشتی و راه‌ پله را نیز نگاهی بیندازید که طبله نکرده باشند)

۱۸- به کمدها و کابینت‌ ها توجه کنید. کابینتهای ام دی اف از فلز بهتر هستند. به کیفیت تجهیزات به کار گرفته شده در خانه نیز توجه کنید.

۱۹- قبل از خرید مکان پارکینگ خود را بررسی کنید و نگاهی به شیب رمپ پارکینگ بندازید تا از مناسب بودن آنها مطمئن شوید.

۲۰- ساختمانها (خصوصا برج ها) باید استانداردهای مواجهه با حریق را رعایت کنند. برای مثال وجود کپسول آتشنشانی در طبقات و راهرو و لابی و وجود پله اضطراری را بررسی کنید.

۲۱- یکی از مسائلی که در برخی شهرها مثل تهران بسیار اهمیت دارد موضوع زلزله است. پیش از خرید مطمئن شوید ساختمان روی گسل قرار نداشته باشد. همچنین اطمینان از استحکام ساختمان پس از ساخته شدن ساختمان دشوار است ولی میتوانید با بررسی قطر ستونها از استاندارد بودن اندازه آن برای مواجهه با شرایط زلزله مطمئن شوید.

۲۲- یکی دیگر از مسائل مهم، بر ساختمان است. ساختمانهایی که مرزشان با کوچه کم است و فقط درب ورودیشان با کوچه مرز دارد عمدتا قیمت ارزانتری نسبت به باقی ساختمانها دارند. (این اختلاف قیمت کم است و در موارد معدودی نیز این شرایط میتواند حسن محسوب شود)

چکیده
این مطالب مروری مختصر برای خرید خانه بود تا به شما کمک کند مسیر و روش درستی را برای خرید خانه در پیش بگیرید، شما با خواندن این مطلب بدون آنکه خود را درگیر خرید منزل کنید، می‌توانید به نکات مهمی در اینباره پی ببرید که در آینده دچار استرس و مشکل نشوید و با رضایت کامل از خریدتان لذت ببرید. امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید.

پاسخ دهید