نکته هایی برای پیشرفت شغلی

پیشرفت شغلی

نکته هایی برای پیشرفت شغلی

بدون شک همه افرادی که شغلی دارند دلشان می خواهد تا در کارشان پیشرفت کنند و روز به روز از دیروز بهتر و باتجربه تر شوند. اما این چیزی نیست که به طور اتفاقی به دست بیاید و برای رسیدن به آن باید هدف و روشی مشخص داشت. با ما همراه باشید تا به شما راهکارهایی را برای رسیدن به پیشرفت شغلی آموزش دهیم.

برای پیشرفت شغلی این عادات را در خود ایجاد کنید

ایجاد و تقویت این عادات در پیشرفت شغلی بسیار حائز اهمیت است.

۱- خواب کافی داشته باشید

پر بازده ترین افراد از اهمیت خواب کافی آگاهی دارند و برای اطمینان از استراحت کافی، عادات خاصی را در خود نهادینه کرده اند. برای شروع، وابستگی تان به ساعت زنگدار را کنار بگذارید. نظم داشتن در ساعات خواب و بیداری بخش بزرگی از این ویژگی را تشکیل می دهد.

۲- خوش فکر باشید

جرقه زدن فکری تازه در ذهن افراد، جادو نیست. افکار بکر به سراغ کسانی می روند که رویکرد متفاوتی در قبال زندگی در پیش می گیرند و این در عادات روزانه شان نهادینه شده است. شما می توانید با انداختن نگاهی نزدیک تر به صنایعی غیر از صنعت خودتان شروع کنید.

۳-تمام کارهای روزانه تان را انجام دهید

چیزهای کمی پیدا می شوند که به اندازه ی خط زدن آخرین قلم فهرست کارهای روزانه رضایت بخش باشند، با این حال به نظر می رسد اغلب ما هیچگاه نمی توانیم تمام مواردی که در این فهرست یادداشت می کنیم را به انجام برسانیم. لازم است از این موضوع آگاه باشید که چه کارهایی را در چه زمان هایی از روز بهتر انجام می دهید و فهرست خود را بر این اساس تنظیم کنید.

۴- کاری کنید مورد تحسین دیگران قرار بگیرید

به نظر می رسد کسانی که اسمشان بیشتر بر سر زبان ها می افتد برای موفقیت راه آسان تری پیش رو دارند. اما بر سر زبان افتادن چیزی نیست که یک شبه و یا شانسی اتفاق بیافتد. اولین قدم برای تبدیل شدن به فرد مورد تحسین دیگران این است که کاری که می گویید را انجام دهید. گریس کیللی در این باره می گوید:

«شما می توانید به خاطر رفتار دوستانه و خوب بر سر زبان ها بیافتید، اما اگر پای حرف های خود نمانید، وجهه ی شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت».

۵- به تمام اهداف خود دست پیدا کنید

کسانی که بلندپروازی آنها در حد قابل قبولی قرار دارد به گونه ای آن را مهار می کنند که بدون آسیب زدن به دیگران، آتش خواسته هایشان را درونشان زنده نگه می دارد. شما هم برای مهار جاه طلبی هایتان و رسیدن به اهدافی که برای خود در نظر دارید، از مقایسه کردن خودتان با دیگران اجتناب کنید و موفقیت خود را تنها با توانایی های خودتان بسنجید.

۶- سوال های بیشتری بپرسید

بازیابی احساس کنجکاوی دوران کودکی برای موفقیت هر یک از ما در بزرگسالی حیاتی است. خوشبختانه محققان بر این باورند که می توان این کار را یاد گرفت. با پرسیدن سوال های بیشتر شروع کنید. سوال هایی که با چگونه، چه چیز، کی، کجا و چرا شروع می شوند را نمی توان صرفا با یک بله یا خیر پاسخ داد و احتمال آنکه چیزی در پاسخ یاد بگیرید بیشتر خواهد بود.

۷- محبوب بودن در محل کار را تمرین کنید

پیشرفت شغلی

انسان های دوست داشتنی پیشنهاد های کاری و ترفیع های شغلی بیشتری دریافت می کنند، در صورت اشتباه، احتمال بخشیده شدنشان بیشتر است و دیگران حرفشان را کمتر روی زمین می گذارند، چون افراد معتبر تری به شمار می روند. خبر خوب این است که هر کسی می تواند با چند تغییر کوچک در عادات خود، به محبوب ترین شخصیت در محل کارش تبدیل شود. با خوشگویی کردن از دیگران شروع کنید، چرا که وقتی نکات مثبت دیگران را بازگو می کنید، این خوشگویی به خودتان نیز سرایت می کند.

۸- خودتان را از تا نیندازید

به دست آوردن اعتماد به نفس نیازمند تمرین، پذیرش ریسک های حساب شده، و تغییر در شیوه ی تفکر شماست. هیچ چیز مثل دست زدن به کاری که هم ریسک و هم شکست را شامل می شود اعتماد به نفستان را بالا نخواهد برد. بنابراین کم کم از محدوده ی آسایش خود خارج شوید. انسان های با اعتماد به نفس از قدم های کوچک شروع می کنند و آنقدر به تلاش خود ادامه می دهند که ریسک کردن برایشان راحت می شود.

۹- همیشه نیمه ی پر لیوان را ببینید

انسان های خوشبین در مقایسه با بدبین ها درآمد بیشتری دارند و از لحاظ سلامتی نیز کمتر سرما می خورند، احتمال ابتلایشان به بیماری های قلبی عروقی کمتر است و عمر طولانی تری خواهند داشت. اما خوش بینی هم مثل هر عادت سالم دیگری نیاز به تمرین روزانه دارد. یک راه آسان برای تمرین خوش بین بودن این است که هر روز چیز هایی هرچند کوچک پیدا کنید که می توانید بابتشان قدردان باشید.

۱۰- میز خود را مرتب کنید

حتما شما هم همکاری دارید که فوق العاده منظم و وقت شناس است و نه تنها پروژه هایش را سر وقت انجام می دهد، بلکه وقت اضافی هم می آورد. یکی از راز های انسان های منظم سادگی است. وقتی سیستم های ساماندهی شما پیچیده باشند اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. افراد منظم با استفاده از ابزار های ساده لوازم و ابزار های کارشان مثل رسید ها، قبض ها و کتاب های مختلف را به شکلی دسته بندی می کنند که دسترسی به آنها آسان باشد.

اپلیکیشن هایی برای پیشرفت شغلی

پیشرفت شغلی

برنامه های زیر می تواند در جهت پیشرفت شغلی یاریگرتان باشد.

۱- Ummo، اپلیکیشنی برای تقویت مهارت های ارتباطی

برای اینکه بتوانید در ملاقات های کاری و یا ارتباطات در محیط کار، بیانی شیوا تر، حرفه ای تر و اصولی تری داشته باشید اپلیکیشن Ummoرا نصب کنید. برای یک برقراری ارتباط حرفه ای و بدون نقص باید از بیان کلماتی مثل “اوه”، “اووم”، “می دونی؟”، “راستش” و … پرهیز کنید. با این اپ صدای خود را در حین سخنرانی و یا صحبت ضبط می کنید و در این حین همه ی سعی خود را می کنید تا این اصوات را به کار نبرید. سپس این برنامه گزارشی از صحبتی که انجام داده اید به شما ارائه می کند که در آن می توانید ببینید که تا چه حد در عدم استفاده از این اصوات و کلمات ذکر شده توفیق داشته اید. این امر می تواند نقش مهمی در پیشرفت شغلی شما داشته باشد.

۲- HabitBull اپلیکیشنی برای رسیدن به اهداف شغلی

اگر ابتدای راه هدف گذاری حرفه ای و شغلی خود هستید، این برنامه برای شما ساخته شده است. شما می توانید هدف های خود را با HabitBull در میان بگذارید و برای سنجش میزان پیشرفت خود در این اهداف، روی آن هشدار دهنده هایی تنظیم نمایید. همه ی این کارها فقط با چند کلیک ساده صورت میگیرد. هر عادت خاصی را که برای خود وضع نمودید می توانید در تقویم مخصوص به خودش آن را دنبال کنید. چیزهایی که برای شما مناسب هستند و حتی مسائلی که مناسب نیستند را بنویسید و از همکاران خود توصیه و راهنمایی دریافت نمایید.

۳- Bookout اپلیکیشنی برای تهیه فهرست کتاب هایی که باید بخوانید

برای پیشرفت شغلی و حتی پیشرفت در زندگی شخصی، کتاب خواندن امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. همچنین باید لیستی از کتاب های مختلف داشته باشید تا همواره از جدید ترین اطلاعت اهل علم و دانش بهره مند گردید. اما این کار کمی سخت به نظر میرسد و اگر نتوانید خود را با جدید ترین کتاب های بازار همگام کنید از قافله عقب می مانید. اینجاست که Bookout به کار می آید. با استفاده از این اپ می توانید لیستی از کتاب های مختلف را تهیه نمایید و برای مطالعه ی آنها هدف های مشخص تعیین کنید. از بهترین مطالب آنها یادداشت بردارید و حتی آنها را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید.

۴- Newton اپلیکیشنی برای نظارت بر ایمیل ها

ایمیل های خوانده نشده مشکل خیلی از مدیران و یا حتی کارمندان است. گاهی یک ایمیل کاری که خوانده نمی شود یا پاسخ آن دیر می شود می تواند دردسر ساز باشد. Newton کمک می کند تا پیام‌های دریافتی و ارسالی خود را مدیریت کنید. این اپ به شما کمک می کند تا زمان جواب دادن به ایمیل ها را تعیین کرده و برای بررسی پیام های دریافتی یادآور یا آلارم قرار دهید. اگر قبل از اینکه پیامی کاملا آماده شود آن را به اشتباه ارسال کرده باشید آن پیغام را برگردانید.

۵- Timely اپلیکیشنی برای مدیریت زمان

اگر برای زمان بندی کارها با مشکل مواجه هستید، Timelyبرای شما ساخته شده است. با استفاده از این اپلیکیشن می توانید زمان خود را مدیریت کنید و به راحتی اطلاعات مربوط به کارهای خود را وارد تقویم نمایید. این برنامه اطلاعات جلسات و قرارهای ملاقات را به صورت خودکار از تقویم شما استخراج می‌کند. همچنین تمام زمانی را که شما در اختیار دارید را دسته بندی کرده و طی گزارش هایی به شما اعلام می کند سپس شما می توانید با استفاده از این اطلاعات، میزان بهره وری خود را افزایش دهید.

راهکارهایی برای ارتقای شغلی

پیشرفت شغلی

 

انتظار کشیدن برای این که دیگران استعدادهای شما را کشف کنند، انتظار بی جایی است. اگر نتوانید نگاهی روشن و شفاف به خودتان داشته باشید، احتمالا به زودی از طرف یک کارمند جدید غافلگیر خواهید شد. کارمندی که دانشی متفاوت و بالاتر از رقبای فعلی شما در شرکت دارد. بنابراین بهتر است به توصیه های زیر عمل کنید.

۱- به آموزش و بالا بردن مهارت های خود فکر کنید

برای این که بتوانید ارتقا پیدا کنید، به طور داوطلبانه، مدیریت بعضی از کارها را به عهده بگیرید و خودتان را محک بزنید. شاید بتوانید یک پروژه نیز پیشنهاد بدهید و از این طریق، بخشی از توانایی های خود را نشان بدهید. به هر حال، باید دست به کار بشوید و کمی از جایگاه امنی که دارید، فاصله بگیرید. اگر تجربه کافی ندارید، از یک متخصص و کارشناس کمک بگیرید.

۲- روی ویژگی های مثبتتان بیشتر کار کنید

اگر قرار باشد که پیشرفت کنید، باید بیست ویژگی شخصیتی و شغلی داشته باشید که نقطه قوت شما به حساب می آید و می توانید به رزومه تان ضمیمه کنید. موفقیت ها، دستاوردها و تلاش هایی که انجام داده اید را ذکر کنید و روی درخواست خود قرار بدهید. اینها نکاتی است که باعث می شود روی درخواست شما بیشتر فکر شود.

۳- حامیانی برای خود پیدا کنید

نمی توانید بدون داشتن پشتوانه کافی از مدیران و همکاران، درخواست ارتقای شغلی بدهید. هیچ کدام از مدیران به تنهایی تصمیم نمی گیرند و مسلما با همکاران و مدیران بخش شما نیز مشورت می کنند. مدیران رده بالاتر هم در این موضوع می توانند به کارتان بیایند و شما را توصیه کنند.

۴- از کارشناسان بیرون شرکت مشورت بگیرید

زمانی که قصد ارتقای شغلی دارید، می توانید از متخصصان و کارشناسان نیز مشورت بگیرید. تجربه بالاتر آنها، می تواند در مورد کم و کاستی ها و همچنین نقاط قوتی که می توانید روی انها تاکید کنید، مفید باشد. تیوترلند، ابزاری است که از طریق آن می توانید به این متخصصان دسترسی پیدا کنید.

نکاتی برای پیشرفت شغلی

این روزها، کنترل آینده شغلیتان دست خودتان است و این شما هستید که باید مطمئن شوید، در مسیر مناسب در حال پیشرفت هستید. در زیر به ۱۰ استراتژی عالی و اثبات شده برای شروع اشاره می کنیم:

پیشرفت شغلی

۱- با رئیستان صحبت کنید. بنشینید و گفتگویی رک و کاملا جهت دار درمورد آینده خود در آن شرکت با رئیستان داشته باشید. تاکید کنید که می خواهید عملکرد کاریتان در راستای اهداف شرکت باشد. اهداف کاری خودتان را هم با او درمیان بگذارید. مطمئن باشید که رئیستان به این اعتماد به نفس و پختگی شما احترام خواهد گذاشت.

۲- بیشتر طلب کنید. برای کمک به بخش های دیگر شرکت یا تیم های دیگر داوطلب شوید یا خیلی ساده مسئولیت های بیشتری از رئیستان بخواهید. اینکار ارزش شما را در سازمان بالا می برد. درخواست کار بیشتر نشان دهنده علاقه شما به کمک به موفقیت شرکت است.

۳- برای عضویت در هیئت مدیره داوطلب شوید. اگر مسیر شغلیتان را روی چیزی فرای کاری که در موقعیت کنونی انجام می دهید، متمرکز کرده اید، به دنبال موقعیت هایی برای پیوستن به هیئت مدیره شرکت باشید که نشاندهنده علاقه و توجه شما به آن صنعت خاص است.

۴- مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید. مهارت های اجتماعی قوی نقش مهمی در کسب احترام رئیس و همکارانتان دارد. همچنین توجه افراد دیگر خارج از مجموعه را نیز به سمت شما جلب می کند که می تواند فرصت های جدیدی را در اختیارتان قرار دهد. سعی کنید رفتاری صمیمی و دوستانه داشته باشید. خوب به حرفهای دیگران گوش دهید و واضح و تاثیرگذار حرف بزنید.

۵- مبتکر باشید. هیچوقت از آوردن ایده های جدید نترسید. راه حل های خلاقانه برای مشکلات پیشنهاد دهید که باعث می شود هم خودتان و هم رئیستان مورد توجه قرار گیرید.

۶- یک مرشد پیدا کنید. سعی کنید روابط استاد و شاگردی در داخل یا خارج از شرکت پیدا کنید. تحقیقات جدید نشان داده است که چهار مورد از هر پنج مورد از ترفیع های کاری توسط یک مرشد که مقامی بالاتر در شرکت داشته انجام گرفته است. این افراد می توانند منبع بسیار خوبی از اطلاعات و راهنمایی هم برایتان باشند.

۷- فخرفروشی کنید. هنر ترفیع خود را یاد بگیرید. اگر دستاوردهای بزرگی داشته اید یا برنامه های موفقی را ایجاد کرده اید، حتما بقیه را هم از آن مطلع کنید، مخصوصا آنها که نقش موثری در شرکت دارند و می توانند به ترفیع کاری شما کمک کنند. بگذارید همه بفهمند که دنبال ترفیع هستید و می خواهید خودتان را یک پله بالاتر بکشید.

۸- پیوسته یاد بگیرید. یک راه اثبات شده برای پیشرفت در کارتان این است که به طور مداوم علم اندوزی کنید. باید با همه پیشرفت های روز دنیا در رابطه با شغلتان آشنا باشید و حتما همه مهارت های جدید باید در رزومه کاریتان قید شود.

۹- شبکه شخصیتان را گسترش دهید و در سازمان های تخصصی عضو شوید و در کنفرانس های صنعتی شرکت کنید. هرچه تعداد افراد بیشتری از توانایی های شما مطلع شوند، شانس شما برای پیشنهادات جدید کاری بیشتر خواهد شد.

۱۰- اعتبار سازی کنید. در کار، اعتبار شما مهمترین. باارزش ترین چیز است. باید به قابل اطمینان بودن، متخصص بودن و داشتن قدرت همکاری معروف باشید. با حرفه ای لباس پوشیدن می توانید خودتان را به این هدف نزدیکتر کنید. با شرکت در کنفرانس ها و ارائه سخنرانی یا نوشتن مقالات نام خودتان را به همه بشناسانید.

چکیده
همه‌ ی ما در زندگی کاری خودمون به دنبال پیشرفت بیشتر هستیم. گاهی برای پیدا کردن راههای پیشرفت از تجربیات دیگران استفاده می‌ کنیم و گاهی باید خودمون تجربه کسب کنیم. نکته‌ هایی هست که معمولا کسی به شما نمیگه و این نکته‌ ها باعث میشه دیدگاهتون نسبت به انتخاب شغل و زندگی کاری تغییر کنه. ما در این مقاله این نکات را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید