نکات مهم برای سفر با خودرو شخصی

سفر با خودرو شخصی

نکات مهم برای سفر با خودرو شخصی

با فرا رسیدن سال جدید و تعطیلات آن، بازار مسافرت های نوروزی نیز داغ می شود. یکی از محبوب ترین روش های حمل و نقل در سفر، استفاده از خودروی شخصی است؛ کنترل سفر دست خودتان است، هرجا بخواهید می توانید توقف کنید، همسفرانتان را خودتان انتخاب می کنید، اینکه چه جایی بیشتر یا کمتر بمانید را خودتان تصمیم می گیرید و مزایای زیاد دیگری که شما را به این نوع سفر علاقمند می کند. اما یکی از مهمترین مواردی که باید بدانید نکاتی قبل از سفر است تا در طول راه، با خیال راحت از وقت خود لذت ببرید.با ما همراه باشید تا شما را با این نکات آشنا کنیم.

آماده سازی خودرو قبل از سفر

برای اطمینان از این که خودروی شما از نظر فنی و ایمنی آماده است باید قبل از سفر به نکاتی که در پی خواهد آمد توجه داشته باشید:

۱- نگاهی سریع به اطراف و داخل خودرو بیندازید و ببینید چیزی نیاز دارد و یا قبل از سفر باید چیزی تعویض شود یا خیر. مطمئن شوید که تیغه برف پاک کن ها، بوق و چراغ های جلو و عقب خودرو کاملا سالم باشد. بخاری و کولر خودرو را مورد بررسی قرار دهید چون بدون این دستگاه ها، سفر در سرما و گرما بسیار سخت خواهد بود.

۲- قبل از این که سفری طولانی را آغاز کنید، مطمئن شوید که موتور و متعلقات آن در وضعیت مناسب است. چون ممکن است نقصی در موتور خودرو وجود داشته باشد که در هنگام سفر ظاهر شود. بنابراین مجبور هستید بخشی از بودجه سفرتان را صرف هزینه تعمیرات موتور کنید. بنابراین اگر نقصی مشاهده کردید آن را به تعمیرگاه مجاز و یا تعمیر گاه مورد اعتماد محل سکونتتان ببرید تا در سفر گرفتار تعمیرات ناخواسته موتور نشوید.

این مرحله از بازدید باید شامل باتری، صافی هواکش، رادیاتور، پمپ آب، کلیه شیلنگ های آب، لوله های روغن ترمز، تسمه های موتور، سامانه فرمان، نشتی روغن موتور و گیربکس باشد. به مکانیک خود یاد آوری کنید که موارد فوق را خیلی دقیق بازدید کند تا در سفر مشکلی برای شما ایجاد نکند. به هرحال این بازدید ها باعث می شود که اگر هزینه ای باید بابت تعمیرات پرداخت شود بهتر است قبل از سفر باشد.

۳- خودروی شما دارای منبع هایی است که نه فقط در هنگام سفر بلکه بر اساس برنامه دوره ای نگه داری هم باید مورد بازدید قرار گیرد تا در صورت ناکافی بودن مقدار مایع داخل آن ها، به میزان مجاز با مخلوط آب و ضد یخ و روغن فرمان و ترمز پر شود. مواردی که در این حالت باید بازدید شود عبارتند از: آب شیشه شور، مخلوط آب و ضدیخ رادیاتور، روغن گیربکس و فرمان، روغن ترمز و مهم تر از آن روغن موتور.

سفر با خودرو شخصی

زمان تعویض دوره ای روغن موتور و صافی روغن را بررسی کنید و مطمئین شوید که زمان زیادی از تعویض روغن موتور سپری نشده باشد و یا موتور روغن سوزی نداشته باشد. در صورت وجود این نقص باید اضافه بر تکمیل روغن کارتر، یک گالن روغن همراه خود داشته باشید تا در هنگام سفر و بر اساس میزان روغن سوزی به کارتر موتور اضافه کنید.

۴- اگر چه سفرهای جاده ای بیشتر در ایام بهار و تابستان صورت می گیرد ولی بعضی مواقع در تعطیلات زمستانی هم ممکن است شما سفر کنید. در هر سه حالت لازم است که ساییدگی و عمق آج لاستیک را بازدید کنید تا مطمئین شوید که لاستیک های خودروی شما سالم است. اضافه بر این، فشار باد آن ها نیز باید بازدید شود. چون با پر و کم باد بودن لاستیک ها، مصرف سوخت خودروی شما در طول سفر افزایش می یابد.

بنابراین برای این که خودروی شما مصرف سوخت بهینه ای داشته باشد باید باد لاستیک ها بر اساس توصیه تولید کننده تنطیم کنید. تنظیم بودن فشار باد لاستیک ها باعث می شود که صرف نظر از صرفه جویی مصرف سوخت، خودروی شما در موقع رانندگی ایمن و نرم و راحت باشد. فشار باد لاستیک ها باید بر اساس نوع لاستیک، نوع خودرو، تعداد سرنشین، و بار داخل صندوق عقب تنظیم گردد. در نوشته ها و علامت های اختصاری حک شده در بغل لاستیک می توانید میزان فشار باد مجاز را پیدا کنید.

۵- معمولا در بهار، دمای هوای روز با شب تفاوت دارد و با غروب آفتاب هوا سردتر می شود. برای اطمینان به تعداد نفرات، گرم کن همراه داشته باشید چون ممکن است به هر دلیل بخاری خودروی شما کار نکند و یا گرمای آن کافی نباشد. و یا برای استراحت، خودروی خود را خاموش کرده باشید.

۶- تجهیزات صوتی خود را بازدید کنید. چون برای سرگرمی و جلوگیری از خواب آلودگی، رادیو و موزیک می تواند به هوشیاری شما کمک کند. چون شما در حین رانندگی نمی توانید با اعضای خانواده و یا دوستان مداوم صحبت کنید و ممکن است در ایمنی رانندگی شما تأثیرگذار باشد. بنابراین در طول سفر سعی کنید به رادیو و موزیک های شاد گوش کنید.

۷- اگر چه در طول مسیر حرکت شما انواع و اقسام تابلو های راهنما نصب شده است اما ممکن است در حین رانندگی متوجه تابلو های راهنما نشوید. در گذشته که هنوز فناوری وسایل نقلیه موتوری و سامانه اطلاع رسانی مانند امروز نبود معمولا از نقشه راه استفاده می شد. اما امروزه، خودرو های مدرن مجهز به سامانه اطلاعاتی و مسیریاب مانند GIS و GPS می باشند.

اکثر خودرو های جدید و قدیم را می توان مجهز به سامانه نمود. با استفاده از این سامانه ها شما می توانید آدرس مبدا و مقصد را تعیین و با خیالی آسوده در مسیرمورد نظر تان رانندگی کنید چون سامانه مسیریاب در موقع حرکت راهنمایی های لازم را به شما ارایه می دهد.

اگر خودروی شما مجهز به این سامانه نیست می توانید آن را تهیه و روی خودرو نصب کنید. البته هزینه تجهیز خودرو به این سامانه تا حدودی گران است و متاسفانه با وجود مزایای خوب، هنوز جایگاه موثر آن در کشور ناشناخته مانده است. تا این جا آن چه که برای سفرتان لازم بود بررسی و آماده کرده اید. نظافت داخلی و برونی خودرو بستگی به سلیقه شما دارد. می توانید داخل و بیرون خودرو را کاملا تمیز و بعد از آن باک بنزین را پر کنید. حالا خودرو ی شما آماده برای سفری با نشاط و ایمن است.

ملزومات سفر با خودرو شخصی

در سفرهایتان با اتومبیل شخصی خود حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید.

۱- چک کردن شرایط جوی جاده‌ ها

شرایط جوی و آب‌ و هوایی از جمله فاکتورهای مهم و حیاتی برای آغاز سفرهای جاده‌ ایست. توصیه می‌ شود قبل از شروع سفر خود از منابع معتبر از وضعیت آب‌ و هوا و شرایط جاده‌ ای اطمینان حاصل کنید.

۲- همراه داشتن مدارک ماشین و گواهینامه

امکان بروز اتفاقات جاده‌ ای در طی سفر نسبتا بالا می‌ باشد. در صورت بروز اتفاقات جاده‌ ای همراه داشتن مدارک ماشین اعم از کارت ماشین، کارت بیمه الزامیست.

۳- بروی اتومبیل خود دستگاه مسیر یابی نصب کنید

سفر با خودرو شخصی

خرید یک دستگاه GPS جاده ای نیز می‌ تواند در اوقاتی که سرویس آنتن دهی موبایل ندارید و نمی‌ توانید از سرویس گوگل مپ یا دیگر اپلیکشن های نقشه موبایل استفاده نمایید به کمک شما بیاید. مدلی را انتخاب نمایید که بتوانید در اتومبیل خود شارژ نمایید. دستگاه های جی پی اس و مسیریابی مقرون به صرفه هستند و دارای تمام ویژگی هایی که در سفر جاده ای نیاز دارید مانند اتصال موبایلی و نمایشگر رنگی و نقشه های آفلاین می باشند. همچنین شاید زمانی فرا برسد که استفاده از هیچ دستگاه الکترونیکی برای شما میسر نباشد. برای این زمان ها نقشه های چاپی از مسیر سفر خود می‌ تواند راهنمای خوبی به سبک سفرهای قدیم باشد.

۴- انتخاب کیف های بزرگ

استفاده از کیف ها و کیسه های بزرگ بجای چمدان برای یک سفر جاده ای مناسب است. وقتی می‌ خواهید وسایل خود را در صندوق عقب ماشین جا دهید کیف های بزرگ به کمک شما می‌ آید. اگر قصد دارید شب را در جاده بگذرانید وسایل لازم برای خواب شبانه را در یک کیف جای دهید و در کیف دیگری لباس هایتان را بگذارید. اگر تعداد افراد زیاد است توصیه می‌ شود از چمدان های چرخدار استفاده نمایید و هر فرد یک کیف کوچک مانند کوله پشتی در کنار صندلی های خود برای راحتی و خوردن تنقلات و کارهای دیگر نگه دارد.

کیف های دوفل بیشتر در سفرهای جاده ای استفاده می‌ شود، زیرا می‌ توانید وسایل زیادی را به صورت فشرده در آن قرار دهید و همچنین با جیب های متعددی که دارد برای چیزهای مختلف برنامه ریزی نمایید. سایز بزرگتر کیف های دوفل برای سفرهای طولانی و یا دو نفره مناسب است. برای پیاده روی و گردش در طبیعت از کوله پشتی های کوچک استفاده نمایید. حجم حدود ۳ لیتر می‌ تواند مناسب باشد. راستی بد نیست در میان سفر های خود به کمی بیشتر به فکر محیط زیست باشیم.

۵- شناسایی مجتمع‌ های رفاهی در بین راه

احتیاج به استراحت و داشتن خواب کافی از جمله ملزومات سفرهای جاده‌ ایست. بنابراین اطلاع از موقعیت استراحتگاه‌ ها و مجتمع‌ های رفاهی به داشتن سفری ایمن کمک می‌ کند.

۶- سفر جاده ای همراه با میان وعده ها

به همراه داشتن میان وعده های کوچک برای شما بسیار ارزان تر خواهد بود. همچنین اگر از مبدا سفر خریداری نمایید بهتر خواهد بود تا اینکه در یک ایستگاه پمپ بنزین بین جاده ای قصد خرید داشته باشید. اقلامی مانند بادام زمینی و آجیل های مختلف یا خشک شده ی میوه های مختلف می‌ توانند بسیار خوشمزه و پر انرژی باشند. به عنوان یک میان وعده ی خوب و سریع در طبیعت گردی می‌توانید از شکلات های مختلف نیز استفاده نمایید.

حتی برای زباله های کوچک خود نیز کیسه ای در نظر بگیرید و از رها سازی زباله ها در طبیعت جدا خودداری نمایید تا محیط زیست بهتری داشته باشیم. از دستمال های مرطوب برای تمیز کردن می‌توانید استفاده نمایید. دستمال های مرطوب زیست تخریب پذیر هستند. از ظروف دربدار استیل نیز برای سفرهای جاده ای می‌توانید استفاده نمایید. این ظروف کوچک کارایی زیادی برای شما خواهند داشت.

۷- لباس های راحتی

سفر با خودرو شخصی

در سفر جاده ای لباس های راحت به تن کنید. در توقف گاه های بین راه متوجه مزیت لباس های راحت خواهید شد. استفاده از رنگ های تیره بهتر است، زیرا خاک، لکه ها و چروک ها را بیشتر مخفی می‌ نماید. حتی برای سفر های طولانی نیز نیازی به حمل لباس های زیاد ندارید، کافی است دو شلوار و چند پیراهن به همراه خود بردارید. زیرا در هتل ها و محل های اقامتی می‌ توانید از سرویس خشک شویی استفاده نمایید و آنها را بشویید.

برای لباس هایی که نیاز به شستشو دارند می‌توانید کیف کیسه ای جداگانه بردارید تا خیال آسوده تری از بابت سازماندهی وسایل خود در سفر جاده ای داشته باشید. آب و هوا را همیشه در نظر داشته باشید. اگر آب و هوای بارانی در پیش باشد استفاده از کیف های ضد آب یا چتر های مسافرتی و کاور بارانی کوله پشتی ضروری خواهد بود.

۸- وسایل بازی سرگرم کننده

همیشه همراه داشتن چند وسیله بازی کوچک برای ایجاد اوقات سرگرمی در سفر بسیار مهم به نظر می‌ رسد. وسایلی که بتوان با آنها چند نفره بازی کرد و لحظات خوش و سرگرم کننده ای را فراهم ساخت. با سر زدن به مغازه های اسباب بازی فروشی می‌ توانید بازی های فکری و خلاقانه ی مختلفی مانند کارت های بازی مختلف و موارد زیاد دیگری را ببینید و خریداری نمایید.

۹- پلی لیست موزیک خود را آماده کنید

با یک پلی لیست موزیک با آهنگ های جذاب و پرطرفدار می‌ توانید تمام افراد را در اتومبیل خود به سر ذوق بیاورید تا همه یک صدا با صدای بلند بخوانند. همچنین پخش موزیک به شما کمک می‌ کند که در هنگام رانندگی به خواب نروید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که پلی لیستی از موزیک های ملایم و آرام نیز آماده کنید تا بتوانید در زمان هایی که نیاز به آرامش و استراحت دارید آنها را پخش نمایید.

چکیده
اگر حوصله داشته باشید و بتوانید به درستی برنامه ریزی کنید، سفر با خودرو شخصی می‌ تواند بهترین نوع سفر باشد زیرا اتفاقات زیادی در انتظار شما خواهد بود و بسیار تغییر خواهید کرد. تجربیاتی که در این سفر کسب می‌ کنید در دیگر مراحل زندگی نیز کارآمد خواهد بود. ولی در سفر با خوردو شخصی باید نکاتی را رعایت کنید که ما در این مقاله به بیان آن ها پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند. از این که در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید