نکات ضروری برای اولین روز کاری

اولین روز کاری

نکات ضروری برای اولین روز کاری

اولین روز کاری شغل جدیدتان احتمالا یکی از اضطراب آورترین و البته به یادماندنی ترین روزهای دوران کاری تان است. بعد از مدت ها جستجو برای کار و حضور در مصاحبه های شغلی متعدد، حالا بالاخره موفق شدید کاری را پیدا کنید. یک شروع خوب می تواند اثرات مثبتی در ادامه ی مسیر کاری تان داشته باشد. در ادامه به کارهایی می پردازیم که باید در اولین روز کاری شغل جدید خود انجام دهید.

۱- کمی زودتر در محل کارتان حاضر شوید

اولین روز کاری

شاید این مسأله بدیهی به نظر برسد اما حقیقت آن است که بیشتر افراد این کار را انجام نمی دهند. اگر ۵ تا ۱۰ دقیقه زودتر در محل کارتان حاضر شوید، این فرصت را پیدا می‌کنید تا به تدریج نسبت به محیط احساس راحتی پیدا کنید و یا اینکه می‌توانید در صورتی که نیاز داشته باشید بدون نگرانی از دستشویی استفاده کنید، در عین حال این زمان آنقدری زود نیست که تصور کنند بیش از اندازه هول و مشتاق هستید. برای آنکه مطمئن شوید می‌توانید زودتر به محل کارتان برسید، زمانی که صرف آماده شدن تان و مسیر رسیدن تا محل کار می‌شود را در نظر بگیرید و کمی زودتر از خانه بیرون بیایید. در صورت امکان، از قبل مسیر محل کارتان را در ساعت‌های شلوغ امتحان کنید تا با مسیر آشنا شوید و نسبت به اتفاقات پیش بینی نشده آمادگی پیدا کنید.

۲- مشتاق باشید نه از خود راضی

در ابتدا کار دشواری است که بدون بر هم زدن تعادل محیط محل کارتان، بتوانید در شغل جدید خود تأثیرگذار باشید. نباید در بدو ورودتان روال عادی محل کارتان را برهم بزنید و در عین حال هم بی اثر نباشید. در حقیقت باید سعی کنید در روز اول کاری تان میان انرژی و اشتیاق و فروتنی تان تعادل برقرار کنید تا به جای آنکه تصور کنند از خود راضی هستید متوجه شوند که تنها مشتاق یادگیری وظایف شغلی تان هستید.

۳- از صحبت درباره ی شغل قبلی تان پرهیز کنید

احتمالاً کار دشواری است که شغل جدیدتان را با شغلی قبلی مقایسه نکنید، اما در برابر وسوسه ی انجام این کار مقاومت کنید. شاید زمانی که شروع به صحبت درباره ی شغل قبلی تان می‌کنید تصور کنید که ارزش‌های شغل جدیدتان و توانمندی‌های خود را نشان می‌دهید اما درحقیقت این خطر وجود دارد که برداشت معکوسی از صحبت‌هایتان شود و مثلا ممکن است تصور کنند در کار گروهی عملکرد خوبی ندارید یا هنوز در فکر شغل قبلی تان هستید. به جای مقایسه کردن، تنها در جهت تأیید شغل جدیدتان، به شباهت‌های آن با شغل قبلی تان اشاره کنید.

۴- یادداشت بردارید

اولین روز کاری

از یادداشت کردن اطلاعاتی که می‌دانید بعداً به کارتان می‌آید، مثل نام افراد، پسوردها و حتی محل اتاق‌های مدیران یا همکاران تان، خجالت نکشید. احتمالا در روز اول کاری تان با اطلاعات بسیار زیادی مواجه می‌شوید که به خاطر سپردن همه ی آن‌ها ممکن نیست، بنابراین یادداشت کردن آن‌ها کمک زیادی به شما می‌کند. به علاوه، محققان معتقدند یادداشت کردن اطلاعات کمک می‌کند تا آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارید.

۵- مراقب زبان بدنتان باشید

زبان بدن نه تنها در زمان شرکت در مصاحبه‌های شغلی اهمیت دارد، بلکه می‌تواند ابزاری ارزشمند باشد تا زمانی که شغل جدیدی را شروع می‌کنید برداشت ماندگاری از خود در ذهن دیگران به وجود آورید. در روز اول کاری تان آگاهانه از آن حرکاتی در زبان بدن تان استفاده کنید که شما را قدرتمند نشان می‌دهد، مثلا زمانی که با دیگران صحبت می‌کنید، اغلب لبخند بزنید و در چشم‌های آن‌ها نگاه کنید. به علاوه تمام سعی خود را کنید تا از علائم منفی در زبان بدن تان پرهیز کنید، مثل خمیازه کشیدن، اخم کردن یا گذاشتن دست‌ها در داخل جیب در حالت ایستاده.

۶- مثبت گرا باشید و علاقه نشان دهید

وقتی شغل جدیدی را شروع می‌کنید، در محیط کار معمولاً سلسله مراتب و کارهایی وجود دارد که باید آن‌ها را یاد بگیرید و از آنجایی که احتمالا در روز اول کاری تان به افراد جدید زیادی معرفی می‌شوید، لازم است که برداشت خوبی از خودتان در ذهن دیگران به وجود آورید. یک روش کلیدی برای این منظور، نشان دادن نگرش مثبت خود به کسانی است که با آن‌ها در محیط کارتان مواجه می‌شوید. شما باید خود را مشتاق و علاقمند به صحبت‌های آن‌ها نشان دهید، بنابراین سؤال بپرسید، یادداشت بردارید و خود را متعهد نشان دهید در عین حال که نظر خود را هم بیان می‌کنید. اما تعادل را رعایت کنید؛ اگر بیش از اندازه سؤال بپرسید یا خودتان را بیش از حد مشتاق نشان دهید، ممکن است نتیجه ی عکس بدهد. در حقیقت، وقتی بیش از اندازه خود را علاقمند نشان می‌دهید، تنها انرژی خود را هدر می‌دهید چون از نظر دیگران این علاقه اجباری و غیر واقعی به نظر می‌رسد.

۷- از شبکه‌های اجتماعی دوری کنید

اولین روز کاری

امروزه برخی از ما در عمل بیشتر زندگی خود را در فضای اینترنت به اشتراک می‌گذاریم. اگرچه روز اول کاری تان با احساسات مختلفی مثل نگرانی، اضطراب، شادی و حتی کسالت همراه است، اما باید در برابر وسوسه ی به اشتراک گذاشتن احساسات خود و وقایع محل کارتان مقاومت کنید. شاید این توصیه بدیهی به نظر برسد اما حقیقت آن است که افراد زیادی به دلیل مشغول شدن با اینترنت در محل کار خود به دردسر افتاده اند. زمانی که می‌خواهید دوستان و فالوورهایتان را در جریان شرایط شغل جدیدتان بگذارید، این احتمال را در نظر بگیرید که در آن زمان رئیس تان شما را می‌بیند.

چکیده
اولین روز کاری معمولاً به‌یادماندنی‌ترین و در عین حال، پراسترس ترین روز برای یک کارمند محسوب می‌شود. خودتان را تصور کنید که ساعت‌ها زمان خود را صرف ساخت یک رزومه حرفه‌ای کرده‌اید، روزهای بسیاری را به مصاحبه‌های شغلی اختصاص داده‌اید و در این میان تلاش کرده‌اید تا کارفرمایان جدیدتان را تحت تاثیر مهارت‌های خود قرار دهید. حال که توانستید موقعیت شغلی مورد نظرتان را به دست آورید، وقت آن است که توقعات کارفرما را برآورده سازید.زمانی که صحبت از اولین روز کاری می‌شود، بیشتر آدم‌ها خاطراتی پر استرس را به یاد می‌آورند. با این حال اگر شخصی هستید که به تازگی در جایی استخدام شده، نگران نباشید. شما می‌توانید با کمی برنامه‌ریزی از اضطراب اولین روز کاری خود بکاهید و با آرامش خاطر شغل جدیدتان را آغاز کنید.در این مقاله به بیان اینکه در اولین روز کاری خود باید چگونه رفتار کنید پرداختیم امیدواریم مورد استفاده شما کاربران عزیز قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید