نوابغ معلول جهان

نوابغ معلول جهان

نوابغ معلول جهان

معلولیت در لغت به معنای نقص می باشد، ولی بسیاری از افرادی که دچار معلولیت هستند، نشان دادند که معلولیت نه تنها یک نقص نیست، بلکه می تواند زمینه ساز موفقیت های بزرگی نیز بشود. بسیاری از بزرگان و مشاهیر تاریخ دچار معلولیت بوده اند، اما آن ها با عزم و اراده ی راسخ خود، نقصان های جسمانی را کنار زده و نور امید و روشنایی سعادت را بر زندگی خود تابانیده اند. در این مقاله درباره ی نوابغی خواهیم خواند که نشان داده اند معلولیت محرومیت نمی باشد و در هر شرایطی نیروی اراده است که حرف اول را می زند.

نوابغ معلول جهان ۱) استیون هاوکینگ

یکی از معروف ترین افراد این لیست «استیون هاوکینگ» است که بدون شک نیاز به معرفی ندارد. هاوکینگ یکی از شناخته شده ترین چهره های علم فیزیک و کیهان شناسی در دنیاست که هر روز از زندگی او یک معجزه به شمار می رود، چه برسد به موفقیت های عظیم و جهشی که در عالم علم به وجود آورده است. بدون شک بزرگترین موفقیت وی زندگی اوست، زندگی عجیبی که بر علم پزشکی و ساختار بدن انسان و پیش بینی پزشکان و خیلی چیزهای دیگر خط بطلان کشید، چون همه آنها که با علم پزشکی آشنایی دارند متفق القول هستند که هاوکینگ باید خیلی پیش تر از اینها می مرد!

نوابغ معلول جهان

او در سال ۱۹۶۳ از روی پلکان دانشگاه کمبریج افتاد و سرش ضربه دید. مدتی با مشکل حافظه مواجه شد و گاهی نمی توانست بند کفشش را ببندد. همه اینها باعث شد تا پدرش او را به دکتر ببرد و متوجه یکی از تلخ ترین واقعیات زندگی اش شود. آزمایش هایی که روی او انجام شد علائم بیماری بسیار نادر و درمان ناپذیری به نام «ای ال اس» را نشان داد.

این بیماری بخشی از نخاع و مغز و سیستم عصبی را مورد حمله قرار می دهد و به تدریج اعصاب حرکتی بدن را از بین می برد و با تضعیف ماهیچه ها فلج عمومی ایجاد می کند، طوری که به مرور توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب می شود.
معمولا مبتلایان به این بیماری بی درمان مدت زیادی زنده نمی مانند و این مدت برای استیون بین دو تا سه سال پیش بینی شده بود اما همان ویژگی نقادانه و روحیه سرسختش باعث شد فکر کند همانطور که در کتب درسی گاهی اشتباهات فاحشی وجود دارد شاید پیش بینی پزشکان هم اشتباه باشد.

او مصمم شد تا بر این محدودیت فائق آید و اکنون به خاطر آثار علمی اش به اندازه بازیگران و ستاره های معروف دنیا شهرت دارد. در سال ۲۰۰۹ مدال آزادی را از سوی رییس جمهور دریافت کرد که بالاترین و مهمترین جایزه شهروندی در ایالات متحده است. عضو افتخاری انجمن سلطنتی هنرها و عضو دائمی آکادمی علوم وابسته به پاپ است. کتاب تاریخچه زمان او که بحثی بنیادی در خصوص عالم هستی و زمان است به مدت ۲۳۷ هفته عنوان پرفروش ترین کتاب بریتانیا را در اختیار داشت و کتاب طرح بزرگ در سال ۲۰۱۰ بحث و جدل های علمی زیادی را در مجامع علمی دنیا به وجود آورد و نام او را بر سر زبان ها انداخت. اخیرا فیلمی به نام «نظریه همه چیز» به کارگردانی جیمز مارش از زندگی استیون ساخته شد که به ازدواج اول او و ابتلا به بیماری و در نهایت موفقیتش در عرصه فیزیک می پردازد.

نوابغ معلول جهان ۲) رالف بروین

رالف بروین بنیانگذار و مدیرعامل یکی از تولیدکنندگان پیشرو در ویلچرهای برقی قابل دسترسی است که توسط باراک اوباما «قهرمان تغییر» نام گرفته است. رالف بروین مردی بود که در رشد و رونق آزادی حرکت برای معلولین نقش بسزایی داشت. او سال ۱۹۴۰ در ایندیانای آمریکا متولد شد. وقتی ۶ ساله بود، دکترها تشخیص دادند او دیستروفی عضلانی دارد و به همین دلیل از سن ۱۴ سالگی مجبور شد از ویلچر استفاده کند.

نوابغ معلول جهان

زندگی او با رفتن به روی ویلچر وارد فاز جدیدی شد. در سن ۱۵ سالگی با کمک پدرش یک واگن موتوردار برای دور زدن ساخت. ۵ سال بعد او با این نگرش یک اسکوتر برقی با استفاده از وسایل مزرعه پسرعمویش ساخت که نامش را سه چرخه نهاد. او سوار سر چرخه می شد و در کارخانه ای نزدیک به عنوان مدیر کنترل کیفیت سر کار می رفت تا اینکه این کارخانه به چند مایل دورتر نقل مکان کرد. او یک جیپ قدیمی را برداشت و مجهز به کنترل دستی و هیدرولیکی و آسانسوری کرد که بدون نیاز قادر بود سه چرخه را به داخل و خارج از ماشین منتقل کند.

او در سال ۱۹۹۶ اولین ون قابل دسترسی به ویلچر با کمک کنترل دستی را ساخت و در سال ۹۱ یک مینی ون برای دسترسی آسان معلولین با همین روش در شرکت خود به نام توانایی بروین تولید کرد. نگرش و دیدگاه او به میلیون ها نفر در سراسر دنیا تحرک بخشید. با وجود اینکه این مرد با انگیزه در سال ۲۰۱۳ فوت کرد اما میراثی فراموش ناشدنی در دنیا باقی گذاشت.

نوابغ معلول جهان ۳) جان نش

یکی از مطرح ترین فیلم هایی که با اقتباس از زندگی افراد ناتوان ساخته شد، فیلم «ذهن زیبا» به کارگردانی ران هوارد است که در سال ۲۰۰۱ اکران شد. راسل کرو بازیگری بود که در این فیلم به زیبایی نقش «جان نش» را ایفا کرد و توانست نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد در جشنواره اسکار شود.  این فیلم به موفقیت های بی شماری دست یافت که از آن جمله می توان به جایزه بهترین کارگردانی برای ران هوارد، جایزه بهترین فیلم و همچنین جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی در اسکار اشاره کرد.

نوابغ معلول جهان

جان فوربس نش، ریاضیدان نابغه و برجسته آمریکایی است که در سنین جوانی به بیماری خطرناک اسکیزوفرنی از نوع پارانوئید مبتلا شد اما این بیماری نتوانست او را از پا درآورد و تلاش و پشتکار او، جایزه معتبر نوبل اقتصاد را برایش به ارمغان آورد. آثار او در تئوری گیم، هندسه دیفرانسیل و معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزیی، بحث های خارق العاده ای است که در علم ریاضی مطرح کرد و با استقبال قابل توجهی مواجه شد. بیماری پارانوئید یکی از اختلالات روانی بسیار خطرناک است که موجب توهمات شدید بیمار می شود.

به همین دلیل نش با افراد تخیلی در ارتباط بود و تصور می کرد یک سازمان جاسوسی به دنبال اوست. پس از تشخیص بیماری او به طور داوطلبانه ۹ سال تحت شوک درمانی قرار گرفت و پس از ترخیص از بیمارستان بهبود نسبی حاصل شد اما هرگز تا پایان عمر کاملا بهبود نیافت. این بیماری تاثیرات بسیاری بر روی کار و روابط او گذاشت اما او با مدیریت بیماری خود توانست بر روی بلندترین قله علمی دنیا بایستد.

نوابغ معلول جهان ۴) ژان دومینیک بوبی

«مکعب غواصی و پروانه ها» فیلم فرانسوی که نامزد ۳ جایزه در جشنواره کن و ۴ جایزه در جشنواره اسکار شد، اقتباسی از زندگینامه ژان دومینیک بوبی ژورنالیست فرانسوی و سردبیر پیشین مجله ال بود که دچار حمله مغزی و معلولیت جسمی شد.  به دنبال این حادثه تمام بدن ژان فلج شد و تنها عضوی که قادر به حرکت بود پلک چشمهایش بود که همین عضو به ظاهر ناکارآمد او را به زندگی برگرداند و باعث شهرت او در دنیا شد.

نوابغ معلول جهان

او پیش از این اتفاق، فرد موفق و مشهوری در رسانه بود اما به ناگاه این عارضه مغزی او را به بیمارستان فرستاد و تمام ارتباط او را با جهان بیرون قطع کرد اما او از طریق پلک چشم و به کمک پرستار و اطرافیان خود توانست با همه ارتباط بگیرد.  به روشی خودساخته که کلمات مورد نظر خود را با تکرار حروف توسط دیگران و انتخاب حروف مورد نظر با استفاده از پلک زدن به دیگران منتقل می کرد و به چنان سرعت و مهارتی در این راه رسید که توانست زندگینامه خود را به کمک پرستارش به رشته تحریر درآورد. او ۱۰ روز بعد از چاپ کتابش به دلیل ذات الریه درگذشت.

نوابغ معلول جهان ۶) کریستی براون

کریستی براون نویسنده، شاعر و نقاش ایرلندی است که در سال ۱۹۳۲ در یک خانواده کاتولیک در دوبلین دیده به جهان گشود. او مبتلا به نوعی فلج مغزی بود که نمی توانست از اعضای بدنش استفاده کند و این اختلال موجب زمین گیر شدن و ناتوانی وی شد و حتی امکان حرف زدن برایش فراهم نبود. پزشکان معتقد بودند او از لحاظ ذهنی دچار معلولیت است اما مادرش نمی خواست این مسئله را باور کند و تمام تلاش خود را به کار بست تا به او آموزش دهد و همین یادگیری در وی باعث یادگیری ارتباط برقرار کردن با دیگران شد و در سن ۷ سالگی با پای خود گچی را برداشت و روی تخته کلمه ای را نوشت که این موضوع نقطه عطفی در زندگی اش بود.

نوابغ معلول جهان

در سن ۵ سالگی فقط پای چپش به اراده او تکان می خورد. او برای اولین بار توانست با پایش با دیگران ارتباط برقرار کند. براون با چاپ زندگینامه شخصی اش با عنوان «پای چپ من» به شهرت زیادی رسید. بعدها فیلمی به نام «پای چپ من» به کارگردانی «جیم شریدان» با اقتباس از این کتاب ساخته شد و جایزه اسکار را هم برد.

چکیده
برخی به علت نداشتن درک درست و جهان‌بینی صحیح و فقر فرهنگی، معلولیت را به عجز و ناتوانی تعبیر کرده و معلولان را کمتر مورد توجه قرار داده‌اند اما ما در این مقاله نشان دادیم که در خلق آثار بدیع و بی‌بدیل، این مغز و روان است که خلاق و سازنده است، نه اعضای فیزیکی انسان. در این نوشته شما را با تعدادی از افرادی که به معلولیت خود غلبه کرده‌اند و توانسته‌اند به انسانهای معروفی تبدیل شوند آشنا کردیم،امیدوارین از آنها الگو گرفته و بر ضعف هایتان غلبه کرده و روز به روز به موفقیت های بالاتری دست یابید.

پاسخ دهید