نقش والدین در گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی

نقش والدین در گفتار درمانی کودکان

زمانی که یک کودک در سن رشد ، مانند سایر هم سن و سال های خود توانایی برقراری ارتباط زبانی را ندارد یا تلفظ و ادای کلمات را به صورت اشتباه و متفاوت انجام می دهد، نیاز به گفتار درمانی دارد. علاوه بر پزشک گفتار درمانگر والدین نیز می توانند در درمان این اختلال ارتباطی نقش داشته باشند، با ما همراه باشید.

گفتار درمانی چیست

بعضی از کودکان، می‌توانند صحبت کنند، اما گفتار و کلمات را نمی‌توانند روان ادا کنند، آن‌ ها نمی‌توانند افکار خود را در یک جمله کامل بیان کنند، چون کلمات یا هجا‌های صوتی را به صورت شکسته می‌ گویند که این امر، باعث می‌ شود نتوانند گفتگوی صریحی داشته باشند؛ این مشکلات به عنوان یک مانع، برای برقراری ارتباط با کودک به شمار می‌رود و در بعضی موارد می‌تواند اعتماد به نفس اطفال را نسبت به خود کمتر کند. این مسائل را می‌توان از طریق گفتار درمانی مورد بررسی و درمان قرار داد. در این بخش درباره گفتار درمانی برای کودکان صحبت می‌شود و برخی از بازی‌ ها و فعالیت‌ هایی را که می‌ توانید در خانه انجام دهید، ذکر شده است.

گفتار درمانی، یک روش مداخله زبان است که بر بهبود گفتار کودک، توانایی وی در تشخیص گفتار و غلبه بر مشکلات مانند بیان ضعیف، اختلال (تکرار صدا، کلمه یا عبارت) و اختلالات واجی و صدا، تمرکز دارد، این کمک می‌کند که کودک بتواند از طریق زبان کلامی و غیر کلامی بیان بهتری داشته باشد؛ این تمرکز بر روی تفسیر و روایی برای شکل دادن به صداها، کلمات و واج‌ ها قرار دارد.

کودکان مبتلا به مشکلات گفتاری، در سخن گفتن معمولا از روحیه‌ بالایی برخوردار نیستند. گفتار درمانی جهت کمک به کودکان در مورد این مشکل، این مسئولیت را بر عهده دارد و تنظیم حجم صدا برای کودکانی که بااین مشکل مواجه هستند از جمله اقدامات در گفتار درمانی است. اغلب کودکانی که دچار این مشکل هستند معمولا یا از کمترین میزان حجم صدای خود استفاده می‌کنند و یا بیشترین میزان حجم صدا. تمرکز اصلی در گفتار درمانی بر میزان حجم صدای تولید شده برای رفع ناهنجاری‌ های گفتاری در کودک بشمار می‌ رود و همین طور از طریق تصویر، علامت و شکل نوشتاری.

کودکانی که از اختلالات گفتاری رنج می‌برند، انتقال پیام به دیگران با استفاده از کلمات، جملات و نوشتن برای آن‌ ها دشوار است؛ آن‌ ها همچنین تلاش می‌کنند که گرامر را به درستی استفاده کنند و کلمات را در جمله بیان و حوادث را توصیف کنند. هدف از گفتار درمانی، این است که در این زمینه‌ ها تمرین کنند و به طور کلی، کودکان تمایلی به صحبت کردن یا صحبت کردن با وقفه ندارند. دشوار است که آنچه را که می خواهند بگویند، را درک کنید، اما این بدان معنا نیست که کودک نیاز به درمان دارد.

انواع اختلالات گفتار و زبان

انواع اختلالات گفتاری عبارتند از:

۱- تاخیر در گفتار و زبان

گاهی کودک دیرتر از حد معمول شروع به صحبت می کند که دلیل آن می تواند عدم آموزش مناسب، فقر محیطی، ناشنوایی، عقب ماندگی ذهنی، فلج مغزی، اوتیسم و … باشد.

۲- لکنت

گفتار درمانی

طولانی کردن صوتها، سیلابها و کلمه ها یا تردیدها و مکث های مکرر در بیان از نشانه های لکنت در کودکان است که معمولا از هجده ماهگی تا ۹ سالگی قابل تشخیص است .

۳- بریده گویی

کودکانی را دیده اید که وقتی می خواهند موضوعی را بیان کنند آنقدر سریع صحبت می کنند که گاهی قسمت هایی از جمله را حذف می کنند؟ این مشکل که بریده گویی است ریشه روانی دارد.

۴- اختلالات تولیدی

این اختلال گفتاری را عموما بزرگترها شیرین زبانی می دانند. زمانی که کودک به جای خاله با حذف حرف اول آله می گوید یا با جابه جایی حروف واژه را ادا می کند مثلا به جای روز می گوید یوز.

۵- اختلالات زبانی

اختلال زبان‌ پریشی یا آفازی زیر مجموعه این گروه است که به دلیل آسیب به مناطق مختلف مغزی در نیم کره چپ به وجود می آید .

۶- اختلال در صدا و مشکلات صوتی

اگر کیفیت، بلندی و طنین صدا متناسب با جنسیت یا سن و سال نباشد، باید تارهای صوتی تحت درمان قرار گیرد. اختلالی که در اثر بهم خوردن کیفیت صدا ایجاد میشود اختلال تشدیدی نام دارد و باعث تولید صدای تو دماغی می شود.

کدام کودکان به گفتار درمانی نیاز دارند

گفتار درمانی

کودک یک ساله گفتار را به‌ صورت تک‌ کلمه شروع میکند. وقتی سنش به یک سال و نیم میرسد، تعداد کلمات افزایش می یابد و در ۲ سالگی میتواند جمله‌ های ۲ کلمه‌ ای بگوید. به‌تدریج دامنه کلمات و جمله‌ ها و گفتار پیوسته کودک کامل‌ تر میشود. هر کودکی رشد زبان را مثل سایر توانایی های رشدی- حرکتی در سن مشخصی پشت سر میگذارد و همان‌ طور که مثال زدم، در هر مرحله نشانه‌هایی از رشد زبان بروز می‌کند. توجه به این نشانه‌ها مشخص میکند کودک تاخیر گفتاری دارد یا نه. مثلا اگر در ۲ سالگی هنوز کودکی قادر به بیان تک‌‌ کلمه نیست، باید والدین به گفتار درمانگر مراجعه کنند.

مزیت های گفتار درمانی برای کودکان

بیشتر مراجعان گفتار درمانی، کودکان هستند. گفتار درمانی به کودکان کمک می کند تا واضح تر صحبت کنند. بعد از پایاین دوره گفتار درمانی، کودک می تواند ارتباطات بیشتری با سایر کودکان برقرار کند. به علاوه، اعتماد به نفس بیشتری در هنگام صحبت کردن دارد و دیگر به گوشه گیری و کمرویی روی نخواهد آورد. اگر کودک دچار اختلالات خواندن و نوشتن باشد، گفتار درمانی به او کمک می کند تا حروف را بهتر درک کند، صداها و حروف را بهتر تشخیص دهد، مطالعه درست تری داشته باشند. کودکانی که دارای لکنت زبان هستند، با مراجعه به مراکز گفتار درمانی، می توانند در هر سنی لکنت زبانشان را برطرف کنند.

نقش والدین در گفتاردرمانی کودکان

گفتار درمانی

همانطور که گفتیم والدین می توانند در درمان این اختلال ارتباطی نقش بسیار زیادی داشته باشند که در ادامه به راهکارهایی برای این امر اشاره می کنیم.

۱- او را تشویق کنید بیشتر صحبت کند

از کودکتان در مورد چیزهایی که دوست دارد سوال بپرسید، مثلا بپرسید اگه یه پرنده داشته باشه چکارش میکنه؟ با پرسیدن این قبیل سوالات نظر فرزندتون را میشنوید و تحریکش میکنید تا پاسخ دقیق به شما بدهد.

۲- با دقت به حرفهای فرزندتان گوش دهید

حتی اگه زمان کافی ندارید باز هم تلاشتون رو بکنید تا زمانی که اون دلش میخواد باهاتون صحبت کنه به خواستش برسه. وقتی شما به حرفاش با حوصله گوش میدین فرزندتون اعتماد به نفسش بیشتر میشه و سعی میکنه تا روان صحبت کنه.

۳- این بازی را امتحان کنید

فرزندتون رو همراه خواهر و برادرش یا دوستاش دورهم بنشونید نفر اول یک جمله رو تو گوش کنار دستیش بگه و همینطور این جمله گوش به گوش ادامه پیدا کنه تا نفر آخر که باید جمله ای که شنیده رو بیاد تو گوش نفر اول بگه با این بازی علاوه بر تقویت گفتار اعتماد به نفسش هم بیشتر میشه.

۴- از او بخواهید با صدای بلند کتاب بخواند

یک کتاب جالب، روزنامه یا مجله بهش بدید و ازش بخواید با صدای بلند براتون بخونه و بعضی جملاتشو چند بار تکرار کنه این قبیل فعالیتها گفتار و مهارتهای گفتاری رو تقویت میکنه.

۵- کودکتان را ارزیابی کنید

گفتار درمانی

هر چند مدت یکبار بعد از یک دوره کار و توجه بیشتر به فرزندتون رفتارها و پیشرفتهاش رو نسبت به گذشتش و هم سن هاش تجزیه و تحلیل کنید.

۶- صداها را به او آموزش دهید

از سطوح پایین شروع کنید از آموزش دادن حروف الفبا و اطمینان از اینکه کاملا درست تلفظ میکنه و بعد به کلمات و در نهایت به آموزش جملات و مکالمه به بهبود کیفیت گفتار کودکتون کمک کنید. یادتون نره برای آموزش مهمترین اصل اینه که فرزندتون لذت ببره، لازم نیست که همه ی این موارد رو انجام بدین کافیه که امتحان کنید ببینید با کدوم بهتر پیشرفت میکنه.

۷- هدف گذاری کنید

برای یک دوره گفتار درمانی هدف بذارید مثلا آدرس خونتون رو حفظ کنه، یا روی یاد دادن چیزهایی که کودکان همسنش باید یاد داشته باشن تمرکز کنید

چکیده
گفتار درمانی یا آسیب‌ شناسی گفتار و زبان رشته‌ ای از علوم توانبخشی است که به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌ پردازد. یک تصور غلط و رایج این است که گفتار درمانی را شاخه ای از روانشناسی می‌ دانند که با صحبت کردن با مردم به اصلاح اختلالات رفتاری می‌ پردازد. ما در این مقاله به نقش والدین در گفتار درمانی کودکان پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید