نقش خانواده در موفقیت فرزندان

خانواده و موفقیت فرزندان

نقش خانواده در موفقیت فرزندان

بدون شک یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت و پیشرفت فرزندان، خانواده و به خصوص والدین آن ها هستند، زیرا اولین الگوی رفتاری فرزندان و محل رشد آن ها کانون خانواده است. ولی باید به این نکته هم توجه کنیم که شرط موفقیت صرفا داشتن یک خانواده موفق و یا خواهر و برادر موفق نیست. این‌ ها تنها برخی از عواملی هستند که می‌توانند بستر مناسبی برای کسب موفقیت در زندگی فراهم کنند. با ما همراه باشید تا شما را با نقش خانواده در موفقیت فرزندان آشنا کنیم.

۱- کشف استعداد فرزندان

مطمئنن هر کودکی استعدادی دارد و وظیفه کشف این استعداد به عهده والدین او می باشد. این که کودک چگونه تمرین کند، چگونه با شکست مواجه شود، چگونه تشویق شود و چگونه از او انتقاد شود، در احتمال رسیدن به موفقیت او نقش دارد. به کودک آموزش دهید که مهارت به دست آمدنی است نه ارثی. به او اجازه دهید تا به روشی کاملا جدید به شکست نگاه کند.

شکست پایان راه نیست، بلکه یک مسیر رو به جلو است و نباید به خاطر اشتباه خجالت‌ زده شویم، بلکه باید آن را گامی به‌سوی موفقیت بدانیم. عالی‌بودن و نابغه شدن بدون اشتباه کردن امکان‌پذیر نیست. معمولا والدین موفق به آسانی استعدادهای فرزندان خود را کشف کرده و به موفقیت آنها کمک میکنند، علاوه بر این فرزندان با الگو گرفتن از والدین خود و تاثیر ژنتیک و محیط نیز راه موفقیت را به آسانی طی می کنند.

۲- الگو بودن برای فرزندان

والدین الگوهای فرزندان خود هستند و کودکان از والدین خود پیروی می ‏کنند و على رغم آن که پدر و مادر تلاش مى‏کنند رفتارهاى خوب را به آنها آموزش دهند، ولى فرزندان شیوه و رفتار والدین را نگاه کرده و از آن پیروی می کنند. بنابراین شما به عنوان پدر یا مادر باید الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید و بدین صورت به موفقیت آن ها کمک کنید.

۳- احترام به فرزندان

خانواده و موفقیت فرزندان

احترام گذاشتن به فرزندان سبب به وجود آمدن احساس شخصیت و اعتماد به نفس و جلوگیری از احساس خود کم بینی در آن ها می شود. بعضی از والدین ممکن است کودک خود را دوست داشته باشند ولی به او احترام نگذارند. نکته مهمی که والدین باید به آن دقت کنند این است که دوست داشتن کودک لازم است ولی کافی نیست، بلکه شما باید برای او احترام قائل شوید. احترام به کودک به اندازه دوست داشتن او اهمیت دارد.

اگر به کودک احترام بگذارید، او به زودی تصویر مثبتی از خود پیدا خواهد نمود. به عبارت دیگر او خود را دوست خواهد داشت. چنین طرز فکری در مورد خود، اهمیت فوق‌ العاده‌ ای در صحت روانی کودک و زمینه رشد فکری و موفقیت او در آینده می شود.

۴- برقراری آرامش

نابسامانى ‏خانواده، اختلاف و نزاع هاى والدین، عدم رابطه صمیمى میان اعضاى ‏خانواده به ویژه والدین، فقدان امنیت و آرامش لازم در جامعه کوچک ‏خانواده، تربیت صحیح فرزند را با مشکل رو به رو می کند. معمولا افراد موفق، خانواده‌ های آرام‌ تر و آسوده‌ تری دارند. تامین آرامش خانوادگی، یکی از وظایف مهم پدر و مادرهاست تا زمینه پیشرفت خانوادگی را فراهم نمایند و اعضای خانواده را در جهت آن حرکت دهند. آرامش خانوادگی، هدیه‌ ای است که پدران و مادران موفق، ارزش آن را بهتر می فهمند و به همین دلیل سعی می کنند شرایط آن را برای فرزندان مهیا کنند تا آنها نیز بتوانند استعدادهای خود را به ظهور برسانند.

۵- روابط اجتماعی مناسب

تعامل و ارتباطات اجتماعی یکی از نیاز های مهم و پایه ای افراد برای زندگی است. روابط اجتماعی به وجود آمده براساس محیط اجتماعی از جمله معیار های مهم برای تشکیل یک شخصیت موفق یا ناموفق می باشد، بنابراین نقش خانواده در برقراری روابط اجتماعی مطلوب به منظور موفقیت فرزندان بسیار حائز اهمیت می باشد.

۶- کتاب خوانی و مطالعه

خانواده و موفقیت فرزندان

وقتی زندگی بسیاری از افراد موفق رو بررسی می کنیم می بینیم که آن ها بیشتر از بقیه اهل کتاب و مطالعه بودند و شاید هم یکی از دلایل برتری اونها نسبت به بقیه همین بوده باشه. بنابراین نمی توان تاثیر بسیار بالای مطالعه را در رشد فردی و موفقیت نادیده گرفت. والدین می توانند از همان سنین کودکی با فرزندان خود کتاب بخوانند و این کار را هر روز تکرار کنند، کتاب هایی که کودکان دوست دارند را بخرند و برای او بخوانند، به مناسبت اتمام هر کتاب جشن کوچکی برای فرزند خود بگیرند و هدیه کوچکی برای او تهیه کنند. بدین صورت عادت مطالعه را در سنین کودکی در فرزند خود به وجود می آورند.

چکیده
تربیت فرزندان موفق وظیفه ای سنگین است که خداوند بر عهده پدر و مادر قرار داده و این مسئولیت ایجاب می کند تا برای داشتن فرزندانی سالم و موفق به نکات زیادی توجه کنیم که ما در این مقاله به تعدادی از آن ها اشاره نمودیم که مهم ترین آنها توجه به این نکته است که روی خودمان به عنوان الگوی فرزندانمان نظارت داشته باشیم. امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید