مکان های دیدنی شهر خرم آباد

زیبایی های خرم آباد

مکان های دیدنی شهر خرم آباد

یکی از زیباترین شهرهای ایران که جاهای دیدنی زیادی دارد خرم آباد است. شهری برای آدم‌ هایی با سلایق مختلف. چه آبشار دوست داشته باشید، چه دلتان بخواهد جاهای تاریخی ببینید، چه در کنار دریاچه خستگی راه را از تن به در کنید، چه دلتان بخواهد به زیارت امامزاده‌ای بروید، خرم آباد همان جایی است که دنبالش می‌گردید. استان لرستان و شهر خرم آباد، جاهای زیادی برای دیدن دارند و ما در این مقاله قشنگ‌ ترین جاذبه های گردشگری خرم آباد را که حتما باید ببینید،به شما معرفی می کنیم، پس با ما همراه باشید.

قلعه فلک الافلاک

زیبایی های خرم آباد

قلعه فلک الافلاک با معماری بسیار زیبا در شهر خرم آباد استان لرستان واقع شده است. این قلعه بر بلندای تپه ای باستانی در مرکز شهر و با مساحتی بالغ بر ۵۳۰۰ متر مربع احداث شده و دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل و تعدادی اتاق و تالار است.

این قلعه‌ زیبا و تاریخی، متعلق به عصر ساسانیان بوده که به آن دژ شاپور‌خواست یا قلعه دوازده برجی نیز گفته می شود. دور تا دور این قلعه را پرتگاهی فراگرفته که دارای پوشش گیاهی زیبایی است. موزه‌های باستان‌ شناسی و مردم‌ شناسی خرم‌آباد که بخشی از تاریخ این شهر را روایت می‌کنند نیز در این قلعه که نماد شهر خرم‌ آباد است، قرار دارند. این قلعه در اواخر دهه پنجاه خورشیدی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دریاچه کیو

زیبایی های خرم آباد

در شمال غرب خرم آباد، دریاچه کیو قرار گرفته. دریاچه‌ ای که بعد از فلک الافلاک پر بازدیدترین جاذبه گردشگری خرم آباد است و نماد سرزندگی آن. دریاچه کیو که در پارکی به همین نام واقع شده، از سرچشمه‌ های مخمل کوه و چشمه‌ های موجود در کف دریاچه تامین می‌شود. کیو در لری به معنی تیره و کبود است و دلیل این نامگذاری به خاطر وجود گونه‌ های گیاهی کف دریاچه است که باعث می‌شوند دریاچه در مواقع پرآبی، رنگ کبودی به خودش بگیرد.

بهار و اوایل تابستان، دریاچه کیو، محل مناسبی می‌شود برای قایق سواری و ورزش های آبی، هرچند که زمستان فصل پرآبی آن است. امکان قایق سواری در این دریاچه برای شما فراهم است. البته حتی از این فرصت می توانید در شامگاه روز اول هم استفاده کنید. چرا که شب ها، پاتوق شب گردی خرم آبادی ها می شود.

مخمل کوه بهشتی با نمای گلسنگی

زیبایی های خرم آباد

مخمل کوه از تفرجگاه های طبیعی اطراف شهر خرم آباد است که هر آخر هفته میزبان بسیاری از اهالی شهر و مسافران می باشد. این کوه با بیش از ۱۹۰۰ متر ارتفاع در شمال شرقی خرم آباد واقع شده و به تنگ شبیخون نیز شهرت دارد. مخمل کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت های آن پوشیده از گلسنگ است. با آغاز فصل بارش گلسنگ های سیاه رنگ و آفتاب سوخته، رنگ سبز به خود می گیرند.

گل سنگ ها آفتاب گریز هستند، به همین علت قسمت هایی از مخمل کوه که کمتر آفتاب گیر است سبز تر و دیدنی تر است. آبشار زیبایی هم به همین نام در منطقه وجود دارد که به دلچسبی محیط افزوده است. مخمل کوه برای کوه پیمایی هم بسیار مناسب و سهل الوصول است. در هر حال اگر در خرم آباد به دنبال پارک تفریحی مناسبی برای پیک نیک می گردید، مخمل کوه بهترین انتخاب شما خواهد بود.

آبشار نوژیان

زیبایی های خرم آباد

آبشار نوژیان نیز در ۴۰ کیلومتری جاده کمر بندی خرم آباد قرار گرفته است که یکی دیگر از مقصدهای آبشارگردی لرستان را تشکیل می دهد و در صورتی که فرصت داشتید، می توانید به آنجا نیز بروید. گیاهان دارویی اطراف آبشار نوژیان، سبب معروفیت آن شده است. راه آسفالته الیگودرز به شول آباد، مسیر عزیمت شما را همواره می کند. اگر به نوژیان رفتید، در غرب گردنه نوژیان، آبشار وارک قرار دارد که در ۶۰ کیلومتری جنوب شرق خرم آباد است و مملو از درختان گلابی و زالزالک و بلوط.

آبشار وارک

زیبایی های خرم آباد

آبشار وارک در ۶۰ کیلومتری شهر خرم آباد و در نزدیکی زیست بوم پلنگ ایرانی واقع شده است. این آبشار با ارتفاع ۵۷ متر، از زیباترین آبشارها در کشور محسوب می‌شود. اطراف این آبشار مملو از درختان بلوط، گلابی و زالزالک بوده که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

آبشار افرینه

زیبایی های خرم آباد

آبشار زیبای افرینه در دل روستایی به همین و در نزدیکی شهرهای پلدختر و خرم آباد واقع شده است. آبشار آفرینه در امتداد محور رودخانه قرار دارد. در قسمت شمالی آبشار زمین‌ های کشاورزی روستاییان و در قسمت جنوبی آبشار کوه تپه‌های مشرف و دیوار خانه‌های روستاییان قرار گرفته است. از دیگر مزایای محدوده آبشار آفرینه و یکی از منحصر به فردترین ویژگی ‎های آبشار افرینه استقرار در کنار جاده است.

دره خزینه پلدختر

زیبایی های خرم آباد

این دره شباهت بسیاری به دره گرندکانیون آمریکا دارد و از این جهات بسیار معروف است.

دریاچه گهر

زیبایی های خرم آباد

اولین بار این دریاچه توسط یک زمین شناس اتریشی کشف شد. او که در سال ۱۸۸۸ موفق به فتح ارتفاعات زاگرس شد و این منطقه بکر و دیدنی را کشف کرد. بسیاری از اروپایی ها به دریاچه گهر دورود، دریاچه ایران می گویند. دریاچه گهر با توجه به دسترسی سختی که دارد اما سالانه گردشگران زیادی، که به دنبال آرامش و طبیعت ناب هستند به سمت این منطقه می روند همین موضوع دلیلی است بر لقب نگین گردشگری اشترانکوه که به آن داده اند.

شهرستان دورود در ۸۵ کیلومتری خرم آباد واقع شده و جاهای زیادی برای دیدن دارد. مانند دریاچه گهر، این دریاچه در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان درود است. دریاچه گهر که در منطقه حفاظت شده اشترانکوه، میان الیگودرز و درورد و ازنا واقع شده، به نگین اشترانکوه معروف است. آبش خنک و بلوری رنگ است و اطرافش جنگلی انبوه وجود دارد. دره نی گاه با لاله های واژگون و شقایق هایش، درختان تنومند بلوط و زالزالک، سیب، ارژن، انار … و حیات وحشی که حیواناتی چون بز، آهو، قوچ، کبک، شاهین … در آن زندگی می‌کنند، دریاچه گهر را دیدنی تر نیز کرده است. بعد از ۴۰ دقیقه پیاده روی به دریاچه گهر دوم می‌رسید، جایی که عمق دریاچه کم است و ماهی ها را از نزدیک می‌توان دید.

آبشار بیشه

زیبایی های خرم آباد

آبشار بیشه در مسیر راه آهن خوزستان-تهران و در شهرستان دورود واقع شده. آبشاری که ۴۸ متر ارتفاع دارد و به دلیل قرار گرفتنش بین جنگل‌های بلوط، روستای بیشه و چشم انداز ایستگاه راه آهن بیشه که چشمه‌های زیادی از وسطش عبور و آبشار بیشه را جاری می‌کنند، یکی از قشنگ ترین تصاویر را پیش رویت قرار می‌دهد. در پایین دست آبشار و جویبار خنکش، امکانات زیادی برای گردشگران وجود دارد. جاده خرم آباد به بیشه یکی از قشنگ ترین جاده‌های ایران است.

در طبیعت زیبای لرستان، آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد که یکی از این آبشارها، که معروفترین آبشار این استان زیبای ایران می باشد، بیشه نام دارد. آبشار زیبای بیشه لرستان، یکی از آبشارهای دائمی ایران می باشد و در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شهرستان دورود قرار گرفته است. آبشار بیشه در دل کوه‌های زاگرس جاری میباشد و ارتفاع این آبشار دائمی زیبا، حدوداً ۵۸ متر از سطح رودخانه میباشد و عرض آن نیز حدود ۲۰ متر میباشد. آب جاری در این آبشار، از چشمه‌های متعدد تأمین می‌گردد و پس از عبور از ایستگاه راه آهن بیشه، به رودخانه سزار می‌ریزد.

آبشار بیشه بعنوان اثر ملی چهل و هشتم در سازمان میراث فرهنگی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت گردیده است. در گذشته نه چندان دور تنها راه ارتباطی با آبشار بیشه ایستگاه راه‌ آهن بیشه بوده است، اما اکنون جاده‌ای مناسب برای دسترسی به این آبشار که جز آبشارهای هفتگانه استان لرستان نیز می باشد، وجود دارد. بهترین زمان سفر به آبشار بیشه، از فروردین تا اوایل آبان ماه هر سال می باشد که با توجه به خشکسالی ها، در ماه های منتهی به پاییز ممکن است آب آبشار کم شود. آبشار بیشه در دل جنگل‌های بلوط و کوه‌ های زاگرس واقع شده و مسیر ریلی‌ اش هم بسیار دیدنی‌ست.

اطراف آبشار با درختان بلوط سر به فلک کشیده‌ اش به قدر کافی زیباست، ولی اگر خواستید می‌توانید اطراف روستای بیشه را هم بگردید. سراب حرب، در۵ کیلومتری روستا با درختان بلند و گل و گیاه‌ هایش دیدنی است. همچنین این روستا دارای استخر پرورش ماهی قزل آلاست که در ۲ کیلومتری‌ اش واقع شده. این استخر از منابع مهم درآمد مردم روستا هم هست. جنگل‌ های اطراف روستا با انواع درخت‌های بلند قامت و کهنسال انجیر، گردو، بادام کوهی و زالزالک چشم انداز تماشایی دارد. گل گاوزبان و گل ختمی از گیاهان دارویی اینجاست.

همچنین روستای بیشه دارای بازارچه‌های محلی‌ست که در آنها صنایع دستی، لبنیات و محصولات باغی توسط روستاییان فروخته می‌شود. در نزدیکی روستای بیشه، سیاه چادرهای عشایری زیادی را هم می توان دید. از درورد تا الیگودرز ۶۶ کیلومتر راه است و با رفتن به این شهرستان می‌توانید از جاهایی مثل چشمه آب سفید یا دشت لاله های واژگون -اگر تا آخر خرداد به آن سفر کنید دیدن کنید. دشت لاله‌ های واژگون الیگودرز جزو مناطق پرگل ایران محسوب می‌شود.

بام لرستان

زیبایی های خرم آباد

یکی از جاذبه های گردشگری خرم آباد که به خصوص در شب دیدنی است، بام لرستان است. جایی که روشنای چراغ‌ های خانه‌ ها و اتوبان‌ ها را می‌ توان از آن بالا دید و در سکوت شب قدری آرام شد. بام لرستان که قرار است تبدیل به بزرگترین مجتمع تفریحی غرب کشور شود، رصدخانه کاسین را در خودش جای داده و آب و هوای خوشش روح را تازه می‌کند. در یکی از عصرها یا شب هایی که در خرم آباد اقامت دارید، به بام لرستان رفته و زیبایی های شهر را از منطقه ای مرتفع به نظاره بنشینید. بام لرستان، در واقع منطقه ای هشتصد کیلومتری است که در بالای کوه مدبه در شرق خرم آباد قرار دارد.

آبشار گریت

زیبایی های خرم آباد

یکی از قشنگ‌ ترین، خوش آب و هواترین و سرسبزترین نقاط در لرستان را آبشار گریت یا تاف هفت چشمه در ۵۰ کیلومتری خرم آباد و ۳۰ کیلومتری راه آهن سپید دشت دارد. آبشاری که در انبوهی از درختان بلوط و زالزالک و مو فرو رفته و ارتفاعش ۱۵ متر است. نه آنقدر بلند که دچار سرگیجه‌ ات کند و نه آنقدر کوتاه که نتوانی به آن آبشار بگویی. آدرس: کیلومتر ۱۵ جاده خرم آباد به بروجرد و از طریق محور خرم آباد-سپیدشت.

تنگه شیرز

زیبایی های خرم آباد

یکی از حیرت‌ انگیزترین جاهای لرستان، دره شیزر کوهدشت است. دره‌ ای که سکوتش و صدای گذر آب، آن را به منطقه‌ ای بکر و خیال انگیز تبدیل کرده. قرار گرفتن صخره‌ های خشن و تیز با درختان تنگه و دیواره های آهکی، آبشارهای کوچک و بزرگ، درخت‌ های کوهی انگور، انجیر و گلابی، مجسمه‌ ها و آثار تاریخی غارهای این تنگه، آشیانه پرندگان، مناره سنگی و طبیعت درختان چنار و بلوط، همگی عزممان را برای دیدن شیزر جذب می‌کند.

آدرس: بهترین مسیر برای دسترسی به تنگه از طریق جاده اولادقبا است. دو کیلومتر انتهایی مسیر یک خاکی مناسب است و در نهایت به پارکینگی می‌رسید که در کنارش یک مجتمع شیلات قرار دارد. از اینجا باید با پای پیاده به داخل تنگه مسیر خود را ادامه دهید.

چکیده
خرم‌آباد مرکز استان لرستان،‌ سرزمین آبشارها و چشمه‌ های خروشان، دیار قلعه‌ های تاریخی و روستاهای جذاب با طبیعتی بکر و سرسبز است. این شهر زیبا در دره‌ ای باصفا بر روی ساحل رودخانه خرم‌آباد واقع شده است. خرم‌ آباد شهری کهن با قدمتی چند هزارساله است که در خود تمدن‌ های متعدد و مختلفی از جمله کاسی‌ ها، بابلی‌ ها، ساسانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان را جای داده است. خرم‌آباد همانطور که از نامش مشخص است، یکی از شهرهای خرم و سرسبز ایران با چشم‌ اندازهای طبیعی فراوان و با آب و هوایی دلپذیر است. امیدواریم در تعطیلات نوروزی به این شهر زیبا با طبیعت بکرش سفر کنید و از طبیعت فوق العاده اش لذت ببرید.

پاسخ دهید