مفهوم دارایی و بدهی

مفهوم دارایی و بدهی

مفهوم دارایی و بدهی

شاید شما نیز با شنیدن دو کلمه دارایی و بدهی بگویید که دو مفهوم ساده هستند که نیاز به تعریف دقیق ندارند در صورتی که این دو کلمه در حسابداری تعاریف دقیقی دارند که هر فردی برای موفقیت در دنیای کسب و کار و تجارت نیاز دارد به طور دقیق با آنها آشنا شود. با ما همراه باشید تا مفاهیم دارایی و بدهی را برای شما شرح دهیم.

دارایی چیست

دارایی در علم حسابداری، عبارت است از کلیه اموال و حقوقی که دارای ارزش پولی باشند. دارایی‌ های یک واحد ممکن است پدیده‌ های عینی و مشهود باشند. مثل زمین، ساختمان، موجودی نقدی و موجودی کالا، یا به صورت حقوق مالی و امتیازات غیرقابل رویت، مثل سرقفلی و مطالبات از اشخاص. دارایی‌ ها عرفا از دیدگاه اراده در ترازنامه به گروه‌ های متمایزی تقسیم می‌ شوند. دو گروه که مورد استفاده بیشتری دارند عبارتند از: دارایی‌ های جاری و دارایی‌ های ثابت.

۱- دارایی‌ های جاری: این دارایی‌ ها اقلامی هستند که انتظار می‌رود در طی یک سال یا یک دوره عملیاتی از تاریخ تنظیم ترازنامه (هر کدام که طولانی تر است) به وجه نقد تبدیل، یا مصرف یا فروخته شوند. معمولا دارایی‌ های جاری بر حسب سرعت تبدیل شدن به وجه نقد یا مصرف در ترازنامه منعکس می‌ گردند. مانند: بانک ها- صندوق- بدهکاران- پیش پرداخت ها- موجودی کالا و ملزمات اداری.

۲- دارایی‌ های ثابت: این دارایی‌ ها، اقلامی مشهود با عمری زیادی می‌ باشند که در جریان عملیات مؤسسه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. دارایی‌ های این گروه به مرور زمان و پس از استفاده مکرر از بین می روند، به همین دلیل برای هر یک از دارایی‌ های ثابت استهلاک منظور می‌ شود. (به استثناء زمین که مستهلک نمی‌گردد) مانند:زمین- ساختمان- تأسیسات- ماشین آلات و تجهیزات- ابزارآلات- وسائل نقلیه و منصوبات- قالب ها- لوازم آزمایشگاهی و دارایی‌ های سرمایه‌ ای موجود در انبار.

طبق تعریف جدیدتری که در کتاب مبانی نظری حسابداری از دارایی شده، دارایی مفهومی مالی است یعنی اموال و حقوقی که منافع آتی قابل تقویم به پول دارند و بر اثر معاملات، عملیات یا رویدادهای مشخص به مالکیت یا تسلط مالکانه یک واحد تجاری درآمده‌ اند دارایی آن واحد محسوب می‌شوند. دارایی یکی از عناصر حسابداری نشان‌ دهنده وضعیت مالی واحد انتفاعی است.

نمونه‌‌ هایی از دارایی‌‌ ها

مفهوم دارایی و بدهی

پول نقد یا معادل آن، موجودی کالا، سرمایه‌‌ گذاری‌‌ ها، املاک، زمین و تجهیزات، زمین ساختمان‌‌ ها، وسایل نقلیه، مبلمان طرح‌‌ های انحصاری، انبار و تجهیزات و ….

بدهی چیست

بدهی تعهدی است که برای آینده برای خود ایجاد می‌ کنیم. یعنی امروز چیزی را می‌خریم تا در آینده مبلغ آنرا بپردازیم. مثلا امروز ماشینی را قسطی می‌ خریم. یا برای شرکت و سازمان از بودجه چند ماه آینده اقدام به خرید لوازم اداری می‌ کنیم. یا وامی می‌ گیریم و با آن سرمایه گذاری انجام می‌ دهیم. تا قسط آنرا از سود آتی بپردازیم.

انواع بدهی

۱- بستانکاران یا حساب های پرداختنی: تعهدات یک موسسه در اثر خرید نسیه اموال، کالا و خدمات به اشخاص و موسسات دیگر ایجاد شده اند، بستانکاران نامیده می شود.
۲- اسناد پرداختنی: بدهی های ناشی از معاملات یک موسسه که در مقابل آن سند تجاری نظیر سفته یا برات صادر شده است، اسناد پرداختنی گویند.
۳- وام: مبالغی که یک موسسه از بانکها و موسسات اعتباری یا سایر اشخاص و موسسات استقراض و به موجب قرارداد یا اسناد تجاری مبادله شده، تعهد می کند که اصل و فرع آن را در موعد معین یا به اقساط بپردازد، وام نامیده می شود.

چکیده
به مجموع سرمایه و بدهی، دارایی می گویند. این رابطه را معادله اساسی حسابداری یا معادله ترازنامه می نامند. به کلیه اموالی که دارای ارزش پولی باشند دارایی و مقدار پولی که یک نفر از فردی دیگر قرض می‌ گیرد و به دنبال آن برای خود تعهدی را به وجود می آورد بدهی می گویند. امیدواریم این مقاله نیز در جهت افزایش اطلاعاتتان مفید بوده باشد. از اینکه با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید