معرفی کسب و کارهای تک نفره

کسب و کارهای تک نفره

معرفی کسب و کارهای تک نفره

برای شروع کسب و کار و بیزینس راه های زیادی وجود دارد که بسته به شرایط کارایی دارند. یکی از آنها کسب و کارهای تک نفره هستند که در ادامه بیشتر به بررسی آنها میپردازیم. با ما همراه باشید.

در حیطه کسب و کار، بدون راهنمایی استاد و مربی و یا کمک گرفتن از شریک تجارت، حرفه های مختلف دیگری هم وجود دارند که می توانید به عنوان شغل از آن ها بهره مند شوید. این روش ها ایده های تجارت شخصی هستند که برای موسسان و افراد مشتاق در نظر گرفته می شوند تا بتوانند هر چیزی را امتحان کنند. همیشه لازم نیست برای راه اندازی کسب و کار خود به دنبال سرمایه گذار باشید، اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید کسب و کارهای تک نفره و ارزان هم برای راه اندازی وجود دارند که عبارتند از:

۱- سازمان‌ دهی حرفه‌ ای

با کمک شبکه‌ های اجتماعی می‌توانید تبدیل به یک سازمانده حرفه‌ ای شوید و به کسب و کارهای نوپا کمک کنید. حتما این کار درآمد خوبی برای شما خواهد داشت.

۲- نگهداری از خانه

اکثر مردم به یک فرد قابل‌ اعتماد برای نگهداری از خانه و وسایل درون آن نیاز دارند. اگر تصمیم به چنین خدماتی دارید همین‌ الان شروع به تبلیغ کنید در خانه‌ های اطراف خود. چون همسایه آن‌ ها هستید آن‌ ها راحت‌ تر به شما اعتماد می‌کنند.

۳- نگهداری از کودکان

اگر در مراقبت از کودکان سررشته‌ ای دارید، این‌ یک فرصت خوب خواهد بود. این کار هزینه‌ ای برای شما نخواهد داشت و حتی می‌ توانید با سرمایه‌ گذاری صفر ریال به درآمدزایی در این زمینه بپردازید. برای شروع می‌توانید از شبکه‌ های اجتماعی یا سایت‌ های فعال در این زمینه استفاده کنید.

۴- وبلاگ نویسی و تبلیغ آن

با استفاده از سرویس‌ های رایگان بی‌ شمار شروع به ایجاد یک وبلاگ کنید تا در معرض دید دیگران قرار بگیرید. با جذب کاربر به سایت خود می‌ توانید از سایت‌ های خدماتی در این زمینه برای درآمدزایی استفاده کنید. راه‌ هایی مثل گرفتن ریپوتاژ آگهی یا تبلیغات کلیکی می‌توانند گزینه‌ های مناسبی برای درآمدزایی شما باشند.

۵- بازاریابی

شما می‌ توانید به‌عنوان بازاریاب برای برخی از سایت‌ ها کارکنید. برخی کسب و کارها برای فروش بیشتر از افراد عادی به‌ عنوان بازاریاب استفاده می‌کنند. با این شرایط به راحتی می‌توانید به یک بازاریاب تبدیل شوید.

۶- فروش کتاب های دست‌ دوم

کسب و کارهای تک نفره

گاهی اوقات کتاب‌ های استفاده‌ شده با توجه به قیمت پایین می‌ توانند مشتری بیشتری نسبت به کتاب‌ های نو داشته باشند. اگر در قفسه کتاب‌خانه شما کتاب دست دومی وجود دارد که تمایلی به خواندن دوباره آن ندارید، برای فروختن آن می‌ توانید از شبکه‌ های اجتماعی یا سایت‌ های فعال در این زمینه استفاده کنید.

۷- تمیز کردن خانه

می‌ توانید با کمتر از صد هزار تومان وسایل اولیه برای تمیز کردن قسمت‌ های مختلف یک‌ خانه را خریداری کنید و به شروع کسب و کار خود در این زمینه بپردازید. برای شروع به تبلیغ در شبکه‌ های اجتماعی نیاز دارید.

۸- رانندگی برای سرویس‌ های تاکسی‌ آنلاین

می‌ توانید به‌ راحتی و ارائه چند مدرک ساده تبدیل به یک راننده سرویس‌ های تاکسی آنلاین شوید. اگر اتومبیل شما حداقل ویژگی‌ ها برای واجد شرایط شدن را ندارد، سعی کنید اتومبیل فرد دیگری را برای این کار اجاره بگیرید.

۹- مشاوره

اگر موردی وجود دارد که احساس می‌ کنید در آن تخصصی دارید (طراحی سایت، خرید خانه، بدنسازی و …) می‌توانید تبدیل به یک مشاور در این حوزه شوید. البته این کار ممکن است نیاز به چند مجوز داشته باشد. پس از اخذ مجوزها سعی کنید مشتری هدف خود را پیداکرده و با توجه به آن یک شبکه انسانی قوی را بسازید. برای شناساندن خود کافی است یک کانال در تلگرام یا صفحه‌ ای را در اینستاگرام در مورد معرفی خدمات خود بازکنید که هزینه آن هم صفر ریال خواهد بود.

۱۰- آموزش

این بازار همیشه مشتری خاص خود را دارد. اگر در زمینه‌ ای مهارت دارید، می‌توانید گزینه تدریس را در نظر بگیرید. مهارت‌ هایی مثل نواختن موسیقی یا تدریس کتاب‌ های دبیرستان می‌توانند بسیار مفید باشند.

۱۱- ترجمه

کسب و کارهای تک نفره

اگر سابقه ترجمه دارید، حتما می‌ دانید که این بازار هم‌ پتانسیل بسیار بالایی دارد. ترجمه مقالات می‌تواند درآمد خوبی برای شما داشته باشد که از شبکه‌ های اجتماعی یا سایت‌ های فعال در این زمینه می‌ توانند برای بازاریابی به شما کمک کنند.

۱۲- نویسندگی

می‌ توانید در اوقات فراغت خود کتاب بنویسید. اگر مهارتی در نویسندگی دارید، هر وقت خالی را به نوشتن یک کتاب اختصاص دهید. اگر می‌ خواهید نویسندگی را در فضای مجازی انجام دهید، وب‌ سایت‌ های خبری یا موارد مشابه می‌ توانند گزینه‌ های مناسبی برای شما باشند تا در زمینه‌ ی موردنظر خود به نویسندگی بپردازید.

۱۳- راهنمایی توریست ها

شما می‌ توانید برای توریست‌ هایی که وارد محل زندگی شما می‌شوند، راهنمای خوبی باشید، زیرا بیشتر با آن منطقه آشنا هستید. این کار سود خوبی برای شما در پی خواهد داشت.

۱۴- فروش محصولات دست ساز

محصولات دست‌ ساز بسیار خاص هستند و اگر سلیقه خوبی داشته باشید، می‌ توانید سود خوبی را در این زمینه به دست آورید. شما می‌ توانید محصولات دست‌ ساز خود را در شبکه‌ های اجتماعی یا سایت‌ های فعال در این زمینه به فروش برسانید.

۱۵- پیک موتوری

اگر یک موتوردارید یا می‌توانید آن را از کسی قرض بگیرید، این شغل یک گزینه خوب برای کسب درآمد در زمان خالی‌ خود خواهد بود. شما قادر هستید با توجه به‌ وقت خالی خود بازه زمانی کار را مشخص کنید. کسب و کارهای زیادی مثل غذاهای بیرون‌ بر وجود دارند که می‌ توانید به‌عنوان پیک موتوری برای آن‌ ها کارکنید.

۱۶- مدیریت رسانه های اجتماعی

کسب و کارهای تک نفره

بسیاری از افراد حتی نوجوانان که در شبکه‌ های اجتماعی حضور دارند، می‌ توانند به‌ خوبی حساب کاربری شبکه اجتماعی یک کسب و کار را مدیریت کنند. شما هم می‌توانید مدیریت صفحه‌ های شبکه‌ های اجتماعی را بر عهده بگیرید و به ازای این‌ کار درآمد کسب کنید.

۱۷- انجام خرید برای دیگران

می توانید خریدهای دیگران را انجام دهید. برای این‌کار اگر موتورسیکلت داشته باشید، کارتان سریعتر انجام می‌شود. شبکه‌ های اجتماعی گزینه خوبی برای بازاریابی هستند.

۱۸- خدمات جابه جایی

اگر یک وسیله نقلیه دارید می‌ توانید این روش را امتحان کنید، مثلا جا به‌ جایی بسته یا نامه می‌ تواند گزینه خوبی باشد.

۱۹- تنظیم اظهار نامه مالیاتی

در هر فصلی می‌توانید به امور مالیاتی بپردازید. اگر دراین‌باره علمی ندارید می‌ توانید جمله « آموزش آنلاین تنظیم اظهارنامه مالیاتی » را جستجو کنید. افراد زیادی هستند که حاضرند برای این کار هزینه پرداخت کنند.

۲۰- فعالیت در بازارچه محلی

اگر اجناسی دارید که قابلیت فروش در محله اطرافتان رادارند، پیشنهاد می‌کنیم که حتما آن‌ها را به فروش برسانید. با فروش اجناس در بازار محلی می‌توانید روزانه تا صد هزار تومان درآمد داشته باشید.

مزایای راه اندازی کسب و کار با دوستان

کسب و کارهای تک نفره

ویژگیهای خوب که در راه اندازی یک شراکت با دوستان باید در نظر گرفت.

۱- صداقت و درستی

این یکی از کلیدی ترین ویژگی هایی است که در ارزیابی یک دوست به عنوان شریک کاری باید مد نظر قرار دهید. مهم نیست چقدر صمیمی و نزدیک باشید، اگر فکر میکنید دوست شما از نظر امانت و درستی آنقدر که باید قابل اعتماد نیست؛ با همکاری با او خود را در ریسک بزرگی قرار می دهید.

۲- پایبندی به اخلاق کاری

راه اندازی شرکت یکی از استرس زاترین و پرچالش ترین تجربه هایی است که یک فرد ممکن است تجربه کند. بنابراین دوستی که برای همکاری و شراکت انتخاب می کنید باید به اخلاق حرفهای پایبند باشد و جدیت کاری و پایداری داشته باشد. یکی از مشکلاتی که بین شرکای کاری به وجود می آید این است که آنها احساس می کنند تمام مسئولیت روی دوش آنها قرار داده شده است. برای جلوگیری از چنین مشکلی از همان ابتدای کار باید انتظارات و وظایف هر فرد مشخص شود و هر کسی در قبال مسئولیت و سمتی که دارد، پاسخگو باشد.

۳- پافشاری و انسجام

یکی از شایعترین دلایلی که به شکست یک کسب و کار تازه منتهی می شود این است که کسی که در کنار و همراه شما کار می کند، پافشاری کافی برای به ثمر رساندن کارها به خصوص در شرایط پرفشار و چالش برانگیز را ندارد. از این ویژگی ها به عنوان ابزار گزینش خود استفاده کنید. اگر دوست شما این ویژگی ها را ندارد، همکاری با او را آغاز نکنید.

معایب راه اندازی کسب و کار با دوستان

این ویژگی ها مانند پرچم قرمز هستند. شاید از برخی از این ویژگی ها لذت ببرید، اما آگاه باشید که این خصایل در کسب و کار بسیار سمی و مضر هستند.

۱- منیت بیش از حد

خودباوری بیش از حد دوستانتان شاید در برخی موارد جالب باشد؛ اما وقتی پای کسب و کار در میان است، کسی که خیال می کند همه چیز را می داند و در برابر یادگرفتن موضوعات و چیزهایی که نمیداند، مقاومت می کند؛ نمی تواند گزینه چندان مناسبی باشد.

۲- هیجان زدگی

داشتن شور و شوق بدون پشتکار و کوشش پیوسته در کنار یک برنامه منظم و قابل دسترس، میتواند به مصیبت ختم شود. کمی هیجان خوب است؛ اما به شرطی که با دید واقعی و اساسی از شرایط همراه باشد.

۳- پرحرف

اگر دوست شما بیشتر از آنکه کار انجام دهد، حرف می زند؛ پس در محیط کاری بیشتر از آنکه مفید باشد، مضر خواهد بود. شکی نیست که داشتن ایده عالی است؛ اما عمل کردن و کار انجام دادن از آن هم بهتر است. آدم پرحرف شاید بتواند در بخش فروش یک گزینه عالی باشد، اما برای همکار تجاری شدن، باید با احتیاط بیشتری درباره ی او تصمیم گیری کرد.

بد نیست به گذشته دوستتان در زندگی شخصی و کاری نیز نیم نگاهی داشته باشید. افراد معمولا از الگوهای مشابه ی پیروی می کنند. این سؤال مطرح است که آیا در مدت زمان طولانی، الگوهای رفتاری آنها ارزش افزوده ای برای کسب و کار شما خواهد بود یا آن را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد؟

۴- بهم خوردن دوستی ها

شریک شدن می تواند دوستی و رفاقت شما را برای همیشه خراب کند. شک نداشته باشید که این جمله صحیح است. کسانی بوده اند که روابط دوستانه خیلی خوبی داشتند و بعد از راه اندازی شرکت و مواجه شدن با مشکلات کاری و تجاری در روابط دوستانه نیز به مشکل برخورد کرده اند. البته همانطور که پیشتر هم گفتیم، این یک قانون کلی نیست. راه اندازی یک شرکت با دوست می تواند یکی از بهترین تجربه های کاری در زندگی باشد؛ اما این تصمیمی است که باید با دقت بسیار گرفته شود.

مدت زمانی که هر روز با شریک تجاری خود می گذرانید، احتمالا از وقتی که در کنار خانواده سپری می کنید بیشتر خواهد بود. پس شریک خود را با دقت و درایت انتخاب کنید. یادتان باشد که یک دوست خوب همیشه با یک شریک تجاری خوب برابر نیست. وقتی با یک دوست شریک می شوید، شکل روابطتان تغییر می کند و این موضوع غیر قابل اجتناب است. اما اینکه چطور تغییر کند – بهتر شود یا بدتر – به شما بستگی دارد.

چکیده
غالبا کسب و کارهای تک نفره به نوعی از مشاغل اطلاق میشود که خویش فرما نامیده میشوند و شخص میتواند کسب و کار خود را به تنهایی اداره کند چرا که در استخدام سازمان یا فرد دیگری قرار ندارد. این کار مزایا و معایبی دارد که در این مقاله به آن ها اشاره نمودیم امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

اگر شما نیز در زمینه کسب و کارهای تک نفره تجربه ای دارید می توانید در قسمت دیدگاه ها با ما و سایر کاربران سایت راز ثروت به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید