معرفی کتاب های نادر ابراهیمی

معرفی کتاب های نادر ابراهیمی

معرفی کتاب های نادر ابراهیمی ،در این مطلب به معرفی کتاب های نادر ابراهیمی می پردازیم .

نادر ابراهیمی، داستان‌نویس معاصر ایرانی بود .کتاب های نادر ابراهیمی به گروه سنی  بزرگسال و کودک و نوجوان تقسیم میشود ،

او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه در زمینه‌های فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه و روزنامه‌نگاری نیز فعالیت کرده‌ است. در سایت راز ثروت به  معرفی مشهورترین آثار  نادر ابراهیمی می‌ پردازیم .

معرفی کتاب :

«آتش بدون دود»

کتاب آتش بدون دود؛ جلد اول نوشته نادر ابراهیمی، رمان بلندی است که در هفت جلد نوشته شده است و درباره‌ی زیبایی‌های ترکمن‌صحرا، یکی از قهرمانان ترکمن و مبارزات انقلابی معاصر است.
آتش بدون دود روایتگر زندگی سه نسل از مردم صحرانشین ترکمن از عهد قاجار و پادشاهی ناصرالدین شاه تا پهلوی دوم و حکومت محمدرضا پهلوی است.

آتش بدون دود داستانی عاشقانه ولی سرشار از غرور و خشونت است. او در این کتاب از رویارویی علم و جهل و اختلاف نظر نسل‌ها صحبت می‌کند. عشق و افسانه ترکمن را به‌تصویر می‌کشد و از پایبندی به اعتقادات و وطن‌دوستی می‌گوید.

«بر جاده‌های آبی سرخ: بر اساس زندگی میرمهنای دغابی»

داستان بلند “بر جاده های آبی سرخ” حکایت جوانمردی و رشادت دلاورمرد جنوبی گمنامی است به نام “میرمهنای دوغابی” هم او که خواب و آرامش را قریب یک دهه از

استعمارگران هلندی، انگلیسی، پرتغالی و عثمانی ربود، تا برای همیشه خلیج فارس از دستبرد اشغالگران در امان بماند.

نویسنده، زنده یاد نادر ابراهیمی، با پانزده سال مطالعه پیرامون زندگی این مبارز جنوبی وطن خواه به خوبی از عهده ی شناسایی و معرفی نهضت مقاومت وطن پرستانه میرمهنای دوغابی برآمده است.

شاخصه ی آثار این نویسنده حب وطن و وطن خواهی است وقتی با کش وقوس داستان همراه می شوی، مبارزه و عشق به وطن در دل شخصیت ها و قهرمانان جاری است.

معرفی کتاب های نادر ابراهیمی

«مردی در تبعید ابدی»

«مردی در تبعید ابدی» بر اساس داستان زندگی محمدصدرشیرازی- ملاصدرای شیرازی (صدر المتألهین) نوشته شده است.

آنچه این رمان را در بین سایر آثار نگارش یافته در این زمینه متمایز می‌کند، نگاه همزمان به داستان زندگی ملاصدرای شیرازی و سیر تکوینی اندیشه‌ها و تفکرات عرفانی فلسفی وی است.
نویسنده در این زمان دو موضوع و رویکرد به ظاهر جداگانه اما به هم پیوسته را همزمان به پیش می‌برد و مخاطب در زمان آشنایی با داستان سرگذشت و زندگی شخصی،

شخصیت مرکزی رمان (ملاصدرای شیرازی) با چگونگی بروز و ظهور نطفه‌های اولیه تفکرات و اندیشه‌های فلسفی عرفانی و همچنین حکمت نظری ملاصدرای شیرازی آشنا می‌شود.

«یک عاشقانه‌ی آرام»

نگارش این کتاب پر طرفدار به آذر ماه ۱۳۷۳ بر می گردد و امروزه پس از گذشت سالها هنوز هم به عنوان یک عاشقانه پر طرفدار در قفسه های کتابفروشی خودنمایی می کند.
داستان یک عاشقانه آرام روایتی است

از قبل از انقلاب سال ۵۷٫ شخصیت اصلی این رمان گیله مرد معلمی است که علاوه بر تدریس فعالیت های سیاسی زیادی انجام می دهد.

او در یکی از سفرهای خود با دختر زیبایی به نام عسل ازدواج می کند و شروع عاشقانه آرام پس از این واقعه شکل می گیرد.

«تکثیر تأسف‌انگیز پدربزرگ»

«قهرمان این رمان تخیلی – علمی، پدربزرگ، قربانی یک اشتباه است؛ اشتباه دوستانی مصلحت اندیش که فقط خیر او را می خواهند.

اما این خیر خواهی، در عصر رایانه ها و لبیزر ها و انرژی خورشیدی و اعضای مصنوعی و مهندسی ژنتیک به بهای گران تمام می شود، به از دست دادن پدربزرگ، با آن سبیل های سفیدش، حکایت نگاهش، با لبخند ها، خشم ها و مهربانی هایش، با فردیتش.

فاجعه از اعتنا نکردن به حرف خود پدربزرگ آغاز می شود. که مرتب می گفت: شما به چه حقی فکر می کنید که مصلحت مرا بهتر از خودم می دانید؟ چرا خود را مجاز می دانید به جای دیگران درباره ی منافعشان تصمیم بگیرید؟

معرفی کتاب های نادر ابراهیمی

«فردا شکل امروز نیست»

این کتاب، مجموعه ۹ داستان کوتاه از آقای ابراهیمی است. عناوین این داستان ها عبارتند از:
“هزوارش”، “گفت و گو با یک ساواکی الگو”، “چرک در خون”، “وقتی سری تکان دادی”، “دیوار کاغذی”، “یک روز قبل از همیشه”، “پدر یک خائن”، “در مسیر سحر”، “مرزهای غم انگیز آزادی”.

چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم»

کتاب صوتی چهل نامه کوتاه به همسرم اثر نادر ابراهیمی، یکی از سه‌گانه‌های عاشقانه نادر ابراهیمی و

از محبوب‌ترین آثار ایشان است که خطاب به همسرش که عصای دستِ تفکر، هم‌اندیش و هم قدم او در زندگی بوده، بی‌تکلف سخن می‌‌گوید.

یک عاشقانه آرام» هنوز پرفروش است.

«تضادهای درونی»

مجموعه ای است دارای ۸ داستان که در سال ۱۳۵۷ برای اولین بار  منتشر شد داستان های آن شامل هیچ کس صدای شیپور شامگاه را نمی شنود،

قصه ای به نام وسائل ارتباط جمعی، مردی در غربت، دعوت به شراب کهنه، در امتداد ارزش ها، روزی که ایمان متولد می شد، تیغی در گلو و پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار.

معرفی کتاب های نادر ابراهیمی

«مکان‌های عمومی»

داستان آدمی که به سبب سرخوردگی که در ایده آل هاش داشته تصمیم به انزوا میگیره اما بودن اون در مکانهای عمومی و موقعیتهای مردمی و اجتماعی نوعی تضاد و تقابل رو بهمراه داره. …

مانند باقی نوشته های نادر ابراهیمی با خوندنش خودتون رو تجربه میکنید وقتی که خودتون نیستید! … خانم خیلی خیلی ببخشید اینطوری می‌نویسم. شما چکار دارید که ما چطوری هستیم.

من شرح زندگی ندارم که برای شما بنویسم. ما اگر خیلی بدبخت هستیم در آن دنیا خوشبخت می‌شویم. پدرم گفت اگر شما چیزی می‌دهید من نگیرم چون ما گدا نیستیم.

من گفتم که جایزه گرفتم اما پدرم گفت نمی‌خواهد جایزه بگیری. شما دیگر بمن جایزه ندهید. پدرم مرا کتک می‌زند می‌گوید پس بده.

من خجالت می‌کشم پس بدهم. خانم آموزگار آدم بد در این دنیا خوشبخت است در

آن دنیا بدبخت می‌شود می‌سوزد. چون خدا آدم فقیر بیچاره را خیلی دوست دارد. خانم آموزگار من نمی‌خواهم شما را ناراحت کنم. ولی شرح زندگی ندارم…. .

«ابن مشغله»

این کتاب روایت ساده‌ای از تلاش‌های مردی است که به دنبال روزی حلال است و می‌خواهد در عین حال سربلند و با عزت زندگی کند.

متن، چنان مخاطب را با خود همراه می کند که انگار خود او به هر دری می زند تا کاری آبرومند دست و پا کند.
تمرکز نویسنده بر تشریح جزء به جزء برخی از حوادث در کنار قلم فوق‌العاده گیرای او در ترسیم دقیق اتفاقات

باعث شده تا این اثر یک سروگردن از دیگر زندگینامه‌هایی که تا به حال نوشته شده است، بالاتر باشد.
گریزهایی که نویسنده

یعنی نادر ابراهیمی در پاره‌ای از موارد به مسائلی همچون دوستی، صداقت در کار، مقابله با رانت‌خواری و… زده، آن‌قدر خوب و مؤثر است که خواننده را همراه خود به دل حوادث آن سال‌ها می‌برد.

معرفی کتاب های نادر ابراهیمی

«انسان، جنایت و احتمال»

جان مایه این داستان بلند، جنایتی احتمالی است که در منطقه خراسان، در روستای لاجورد به شیوه شگفت انگیزی اتفاق افتاده است.

سید باباخان مرد روستایی، متهم است که زن خود فاطمه را هنگام وقوع زلزله در خراسان به قتل رسانده است، جسدش را در زیر دیوار پنهان کرده، سپس به شهر گریخته است.

سید باباخان قبلا با زنش اختلاف داشته و دوبار هم به قصد طلاق او مسافت ۱۷۰ کیلومتری بین لاجورد و بیرجند را پیموده است تا از دست زنش به قانون پناه ببرد ولی نتیجه ای نگرفته است.

فقر نکبت باری سرتاسر زندگی این دو موجود را پوشانده است.

«بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم»

کتاب «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم» در زمره‌ی عاشقانه‌ترین کتاب‌های نادر ابراهیمی قرار دارد.

شاید داستان این دلدادگی مانند دیگر داستان‌های عاشقانه تکراری باشد اما آنچه این اثر را به شهرت رسانده‌ است

قلم توانا و هنرمند نادر ابراهیمی در توصیف عشق و گفتگوهای عاشقانه‌ی پسرک با معشوقه‌ی خود است.

معرفی کتاب های نادر ابراهیمی

 

پاسخ دهید