معایب و مزایای خرید اینترنتی

معایب و مزایای خرید اینترنتی

معایب و مزایای خرید اینترنتی

بسیاری از مردم امروزه ترجیح می‌دهند که به صورت آنلاین خرید کنند چون بسیار راحت و آسان است. هر مصرف کننده‌ای که آن را تجربه کرده باشد نقطه نظرات خودش را در مورد آن دارد. این مقاله تصویر روشنی را در مورد جنبه‌های مثبت و منفی خرید اینترنتی به شما می‌دهد تا به راحتی بتوانید خطرات و فواید آن را بررسی کنید.

با افزایش استفاده از اینترنت، افراد بیشتر و بیشتری به سمت خرید اینترنتی سوق یافته‌اند. این به این معنی است که خریدن محصولات شهرت زیادی در دنیای امروز کسب کرده است. قبلاً اینترنت فقط در دسترس مردم کشورهای پیشرفته بود اما انقلاب اخیر آن را تقریباً برای تمام مناطق دنیا قابل دسترس کرده است. با افزایش آگاهی و اطلاعات، مردم امروزه برای خرید به سمت اینترنت سوق یافته‌اند. مفهوم خرید اجناس از طریق سرویس‌های اینترنتی به خوبی شناخته شده و پذیرفته شده است و فواید مختلفی را برای مشتریان فراهم کرده است. اما هر جنبه‌ی خوبی یک جنبه‌ی بدی دارد که این موضوع در مورد خرید اینترنتی نیز صدق می‌کند. معایب و مزایای این نوع خرید راحت و آسان در زیر برای شما لیست شده است :

معایب و مزایای خرید اینترنتی ۱) مزایای خرید اینترنتی

همانطور که گفتیم با گسترش اینترنت تمایل مردم به سمت خرید اینترنتی افزایش پیدا کرده است که این نوع خرید مزایایی دارد که عبارنتد از:

مزایای خرید اینترنتی – راحتی بیشتر

شما با خرید اینترنتی دیگر لازم نیست که زحمت رفت و آمد برای خرید در بازار را به خود بدهید و تنها با چند کلیک ساده به راحتی می توانید محصول را درب منزل تحویل بگیرید.

مزایای خرید اینترنتی – نظرات دیگر مصرف کنندگان

ممکن است شما محصولی را در بازار مد نظر داشته باشید که بخواهید بخرید اما از این در شبهه هستید که آیا دیگر مصرف کنندگان از آن راضی بوده اند یا خیر؟! در اینجا تنها امید شما به خانواده و دوستانتان می تواند باشد که آنها از آن محصول خریداری کرده باشند و به شما توضیحاتی در مورد آن بدهند در غیر اینصورت کس دیگری نیست که شما را راهنمایی کند به جزء فروشنده محصول که در آن صورت هم هیچ ماست فروشی نمی گوید که ماست من ترش است. این مشکل در خرید اینترنتی حل شده است و شما به راحتی با خواندن نظارت کاربرانی که آن محصول را دریافت کرده اند می توانید از کیفیت محصول با خبر بشوید.

مزایای خرید اینترنتی – صرفه جویی در زمان

خرید اینترنتی در زمان شما بسیار صرفه جویی می کند. شما با خرید اینترنتی دیگر لازم نیست که تمام مغازه ها را زیر و رو کنید و بیشتر زمان خود را برای این کار صرف کنید، بلکه فقط با جستجو در اینترنت یا انجام کارهایی از همین قبیل یک سوم زمان خرید در بازار را هم صرف نخواهید کرد که می توانید محصول مورد نظرتان را بیابید و به راحتی آن را خریداری کنید.

مزایای خرید اینترنتی – تنوع در انتخاب

هم اکنون بی نهایت فروشگاه اینترنتی وجود دارد که شما می توانید محصولات متنوعی را در آن ها بیابید که همین عامل این امکان را به شما می دهد که از نوع محصولی که می خواهید می توانید بی نهایت طرح مختلف بیابید و هر کدام را که می پسندید خریداری کنید.

مزایای خرید اینترنتی – موقعیت مکانی جایی ندارد

معایب و مزایای خرید اینترنتی

در خرید اینترنتی موقعیت مکانی فروشنده و خریدار حائز اهمیت نیست چرا که شما در هر جای کشور هم که باشید فروشنده می تواند محصول شما را برایتان بفرستد و شما هم همینطور اگر خواستید از خدمات بازگشت محصول و گارانتی آن استفاده کنید به راحتی می توانید این کار را انجام بدهید.

مزایای خرید اینترنتی – گارانتی بازگشت محصول

اغلب فروشگاه های اینترنتی دارای گارانتی بازگشت چند روزه هستند که شما به راحتی می توانید محصول را خریداری کنید و اگر از محصول ناراضی بودید ظرف همان مدت می توانید محصولتان را برگشت داده و مبلغ کامل پرداختی خود را دریافت کنید.

معایب و مزایای خرید اینترنتی ۲) معایب فروشگاه اینترنتی

در کنار مزایای فراوانی که خرید اینترنتی دارد معایبی نیز دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

معایب فروشگاه اینترنتی – تاخیر در ارسال

هرچند که زمان لازم برای کسب اطلاعات، یافتن محصول موردنظر و خرید آن بیشتر از ۱ ساعت طول نمی کشد، اما زمان ارسال محصول بیشتر از ۱ ساعت و گاهی حتی روز ها یا برخی مواقع چند هفته طول می کشد. این امر موجب می شود که برخی از کاربران از خرید اینترنتی اجتناب کنند. یکی از مزایای فروشگاه سنتی نسبت به فروشگاه اینترنتی در تحویل آنی محصولات به مشتریان است.

معایب فروشگاه اینترنتی – ملموس نبودن محصول

یکی دیگر از مزایای فروشگاه سنتی نسبت به فروشگاه اینترنتی این است که به مشتریان امکان لمس و مشاهده محصولات را از نزدیک می دهد. برای مثال فروشگاه سنتی پوشاک به شما این امکان را می دهد که لباس را بپوشید و خود را در آینه ببینید و یا فروشگاه سنتی ابزار الکترونیکی این امکان را به شما می دهد که قبل از خرید، با محصول موردنظر خود کار کنید. تصاویر موجود در برخی از فروشگاه های اینترنتی گمراه کننده است و موجب می شود مشتریان محصولاتی را خریداری کنند که اصلا موردنیاز و یا مطابق با سلیقه آنان نبوده است و یا حتی ممکن است رنگ و اندازه محصولات در واقعیت متفاوت با تصاویر فروشگاه های اینترنتی باشد. همین امر موجب می شود که کاربران احساس خوبی درباره ی خرید اینترنتی نداشته باشند.

معایب فروشگاه اینترنتی – کلاهبرداری های اینترنتی

معایب و مزایای خرید اینترنتی

تجربه نشان داده که برخی از فروشگاه های اینترنتی با هدف کلاهبرداری برپا شده اند و یا سامانه پرداخت آنان ایمن نبوده است و یا حتی به حریم خصوصی کاربران تجاوز شده است. این موارد تجربه تلخی از خرید اینترنتی در ذهن کاربران ایجاد می کند و موجب می شود اعتماد این دسته از کاربران حتی به فروشگاه های اینترنتی مطمئن نیز کم شود. بنابراین مشتریان باید قبل از خرید و واردکردن اطلاعات شخصی خود اطمینان حاصل کنند که فروشگاه اینترنتی مطمئنی را برای خرید انتخاب کرده اند.

معایب فروشگاه اینترنتی – نبود تعامل بین خریدار و مشتری

فروشگاه های سنتی این امکان را به کاربران می دهد که با خریدار بر سر قیمت مذاکره کنند. غیر از تخفیف هایی که کارفرمایان در دوره های خاص به مشتریان ارائه می کنند، تخفیف حین خرید محصول در فروشگاه اینترنتی وجود ندارد. برخی از افراد می توانند با خرید از فروشگاه های سنتی، در حین خرید با چانه زنی تخفیف هم بگیرند، اما در فروشگاه اینترنتی این قابلیت وجود ندارد.

چکیده
با توسعه اینترنت و فضای مجازی بازار خرید و فروش اینترنتی نیز رونق پیدا کرده، اما این روش مانند هر فناوری دیگری معایب و مزایایی دارد اما معایب فروشگاه های اینترنتی از رشد آن نمی کاهد. مدیران کسب و کار با افزایش زیرساخت های امنیتی برای فروشگاه اینترنتی و همچنین تولید محتوای مفید می توانند اطمینان کاربران را برای انجام خرید بالا ببرند و کسب و کار خود را چند قدم به موفقیت نزدیک تر کنند.

پاسخ دهید